PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Podvrste štiglića - Page 3 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Podvrste štiglića - Page 3 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Podvrste štiglića - Page 3 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Podvrste štiglića - Page 3 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Podvrste štiglića - Page 3 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Podvrste štiglića - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Podvrste štiglića

Go down 
+37
Drogba
žako
orhan galo
delijovan
lakiso
slavishab
Furla
Mica Vasic
diskus
voja_ilic
Ivica
ulicni hodac
špeleƱ
StefanCvetanovic
jagodan
zoran ptice pjevice
ralevulcan
Capricornus
Steva
Gost
gost1
alann
tuzlak
belobradi
kima
pticar nis
stiglic
saso78
Dax BG
Zika
Бане
bogdanik
ticar
Drle
sasha
Milan
Sokoly
41 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АуторПорука
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 15 Sep 2009, 12:32

Na osnovu mog prošlogodišnjeg istraživanja zaključio sam da ptice koje se gnezde u odredjenoj zoni uglavnom imaju sličnu pesmu. Ove godine istraživanje sam vršio na hranilištu, imali ste prilika da vidite nekoliko klipova sa pesmama štiglića zaključak je da na hranilište bez obzira gde se nalazi dolaze ptice sa raznih strana nekad i kilometrima daleko. Ukoliko želite da imate pticu koja peva ili ima osobine koje su po vašoj volji treba je tražiti samo u zoni gde ste već primetili takvu pticu da se gnezdi jer su uglavnom sve ptice u toj zoni približnih osobina.
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyMon 02 Nov 2009, 23:28

osnovna razlika Majora od ostalih stiglica je po tome sto je znatno belji na grudima.Maksimalna velicina mu je 16cm. Zamimljivo je i to da je podvrsta Subulata nastala prirodnim ukrstanjem Majora i Parapanisa.Obe ove podvrste sam imao i mogu slobodno reci da od Sivoglavog stiglica nema boljeg pevaca
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 16:42

Evo po dve slike zenki , pa mi vi kazite furlani ili balkanci

prva
Podvrste štiglića - Page 3 Slicka028.th Podvrste štiglića - Page 3 Slicka002.th

druga
Podvrste štiglića - Page 3 Slicka038.th Podvrste štiglića - Page 3 Slicka036.th
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 17:04

bogdanik ::
Evo po dve slike zenki , pa mi vi kazite furlani ili balkanci

prva
Podvrste štiglića - Page 3 Slicka028.th Podvrste štiglića - Page 3 Slicka002.th

druga
Podvrste štiglića - Page 3 Slicka038.th Podvrste štiglića - Page 3 Slicka036.th

Ja mislim "balkanke", mnogo su mi "tamne" da bi bile furlanke . Pozdrav! cheers
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 17:10

neznam sta su ti furlani, ali ovo na slici su obicni stiglici ad da li je balcanica britanic ili sta vec, uglavnom ptice koje zive u centralnoj evropi]
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 17:25

Druga je sto posto naša, mada je i prva dosta tamna i ima dobar crni palež na glavi.Mislim da su obe balkanke.
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 17:33

Zanima me sta su to furlani?
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 17:36

E i mene čisto zanima, pošto sam mislio da su majori a kasnije se ispostavilo da nisu, kod nas se zovu furlani u HR bilaći a o kojim pticama je reč nemam pojima, Ja sam misio da su to majori . U pitanju su selice koje sad dolaze u naše krajeve, imalu lepše boje, krupnije su i više beline po sebi, pogotovu na grudima i iza vrata i mnogo su lošiji pevači od naših.
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 17:42

U nasim krajevima je samo jednom zabelezen dolazak Majora pre nekih 70 godinai to se zadesio u Vojvodini.Kod nas dolazi samo Britanika koja naseljava Nemacku,Britaniju,Cesku i zemlje u krug.one su takodje vece od nasih i cistijeg i sjajijeg perja
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 19:01

kima ::
U nasim krajevima je samo jednom zabelezen dolazak Majora pre nekih 70 godinai to se zadesio u Vojvodini.Kod nas dolazi samo Britanika koja naseljava Nemacku,Britaniju,Cesku i zemlje u krug.one su takodje vece od nasih i cistijeg i sjajijeg perja

ja sam uhvatio majora prije nekih 10 godina ali pošto nisam znao o njima ništa sam ga pustio jer su me učili da bilači ne pjevaju dobro.

taj major je bio u maloj krletki koja se koristi za lov i dirao je glavom gore i repom dolje,čudo neviđeno,samo se toga sjećam
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 19:19

Ja sam primetio da se balkanci razlikuju od dosljaka i po boji trtice, tj boja u korenu repa sa gornje strane. Kod balkanaca su braon. Inace ovo su balkanke, jedine 2 koje sam dosad uhvatio, a ova prva ima najmanju furlu koju sam ja video.
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 03 Nov 2009, 19:42

Postoje dva varijeteta koji se gnezde kod nas.Prvi je jako dobar pevac,srednje je velicine,glava mu je boja visnje i obavezno iza vrata crne boje mali prelaz belog venca.Stalno se gnezdi na ovim prostorima i u vreme seobe ne prelazi vise od 100m i to uvek ka jugu.Drugi dosta manji tamnijih boja pa otuda i ime ciganlija ili cigance.Gnezdi se uvek u blizini gradova i dosta je losiji pevac.Cesto mu je grlopoprskano sitnim crnim perjem ponekad i grudi.Iza glave njegov njegov venac je prljavo bele boje sa crnim dlacicama
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: FURLAN   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyWed 04 Nov 2009, 14:42

Kima,
furlan, bilac itd. je nominalna podvrsta cesljugara C.C. nominalis iliti srednjeevropski obicni. Malcice je krupniji od naseg domaceg C.C. balcanica i ima belje partije, dolazi u nase krajeve pocetkom oktobra najcesce. Sto se tice majora kod nas, hvatani su primerci pojedinacno diljem bivse YU, a u zadnjih 20-ak godina je hvatan najcesce za jakih zima C.C. brevirostris za kojeg vazi misljenje da je neka prirodna varijanta iliti F1 izmedju nominalisa i majora. Spusta se sa oboda zakarpatja do panonske nizije (lovljeni izuzetno krupni primerci oko Vrbasa, Subotice, Osijeka, Slavonskog Broda).
Ovo je jedino objasnjenje koje je meni licno poznato i nadam se da sam pomogao.
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyWed 04 Nov 2009, 15:29

ma meni je neobicno bilo to furlan jer nikad nisam cuo takav naziv za stiglica,barem ne u Kragujevcu.
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyWed 04 Nov 2009, 19:17

Po pitanju pesme cigančići su zakon Wink
Назад на врх Go down
tuzlak
Posetilac
Posetilac



Број порука : 2
Join date : 26.10.2009

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: STIGLIC   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyThu 05 Nov 2009, 00:55

Sokoly ::
Tokom godina sam imao prilike da hvatam i chuvam razlichite shtigliche. U svetu postoje 18 podvida ovog roda Carduellis. Nekud mozhete nachi i informacije o postojenju 12 podvidova u zavisnosti od izvora.

Carduelis carduelis britannica Zhivi na Britanskom ostrvu, Kanalu i zapadnje Nizozemske/Holandija
carduelis - nominalna podvrsta - zhivi u zapadnjoj i centralnoj Evropi, prezimuje - migrira do Mediterana i Crnog mora.
parva
Azurna obala, Madeira, Kanarska ostrva i zapadnji Mediteran.
tschusii
Korzika, Sardinia i Sicilija
balcanica
Juzhna Srbija, Crna Gora, Makedonija, Bugarija Grchka sve do Krita
niediecki
Rodos, Karpatos, Kipar;Egipat, severni Irak, jugozapadni Iran
brevirostris
Kavkaz i severoistochna Turcija
loudoni
Severni Iran (planine Talysh pa sve do Elburz planine)
paropanisi
Iran do severni Afghanistan i zapadna Kina (Xinjiang)
major
JugoZapadni Sibir (Planine Ural pa do Yenisey Reke)
subulata
Jugo Centralni Sibir do Bajkalskog ezera i severozapadna Mongolia
caniceps
Zapadni Himalaji (Kashmir do Nepal i zapadni Tibet).

Megju ovim spadaju i podvidovi kao shto su albigularis - bjelobradi, zlatoperac, krnjolac i dr.

Kad sam pre 26-7 godina pocheo hvatati i chuvati shtigliche, stari odgajivachi su mene uchili da shtiglich za 6 (shest) bjelih pera u repu su najbolji pevachi. Naravno to sam brzo izostavio u odabiru jer pokazalo se kao obichna glupost i dezinformacija. Kako bi broj belih pera u repu uticao na glas same ptice???? Pa chak i one koje su imale 6 bjelih pera nakon mitarenje su postali chetvorke. Ovo govori da broj bjelih pera u repu zavisi od ishrane i pigmentacija i nema nikakvu dopirnu vezu sa pjesmom shtiglicha. Pa chak ista ptica oche promeniti broj bjelih pera u repu bez normalno menjati svoju pjesmu.
Bjelobradi shtiglichi su takogje nezavisno od porekla super nosioci djelimichnog albinizma pa su dorbi za rad ako znate u kojem pravcu bi razmnozhavali.
Zlatoperci, su shtiglichi koji na zadnjim delom vrata imaju jedan krachi ili duzhi gjerdan zlatne boje. To je samo tanka linija koju bi mogli videti ako jedino drzhite pticu u ruku il ste bliza.

Polemike su koje su podvrste najbolji pevachi, al ja bih spored mene reko da bolje pevache trebamo trazhiti u podvidovima tschussi i Balcanica.


Pozdrav,
Sokoly
novi sam na forumu ali se nebi slozio sa tobom o sestopercima nakon mitara da postane cetveropera ptica .To je isto kada bi bjelogrli stiglic nakon mitara izgubio bjelo grlo i jos nesto kada govoris o zlatnom stiglicu te ptice imaju neka jednu kako ti kazes tackicu a neke cak i po dvije odnosno tri tackice i nije zlatne nego narandzaste odnosno crvene boje. Nemoj sta da se ljutis na ovim ispravkama ali stiglicarim tri puta duze nego ti. CAO
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyThu 05 Nov 2009, 02:40

meni je jedan isti štiglić imao 6, pa 8 pa 4 špila
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyThu 05 Nov 2009, 05:31

Broj spiglera se menja tokom promene pera, i ja imam prakticna iskustva.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyThu 05 Nov 2009, 15:58

Ubi se da nadjem neku sliku ili tekst o C.C. nominalis i ništa nisam našao na netu. Ako neko ima neka postavi bar sliku pošto je koliko vidim i nema na ovom spisku podvrsta štiglića.
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyFri 06 Nov 2009, 00:11

ovo na slici ti je stighttps://2img.net/r/ihimizer/i/cardueliscarduelis.jpg/lic koji te interesuje
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyFri 06 Nov 2009, 00:12

https://2img.net/r/ihimizer/i/cardueliscarduelis.jpg/
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyFri 06 Nov 2009, 00:14

https://2img.net/r/ihimizer/i/steglitbritanika.jpg/


a ovo je britanica
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 08 Dec 2009, 18:12

Pre neki dan video sam jedno jato od oko 40 komada štiglića, svi su bili veoma slični, veličine kao furlani ali nisu imali beline po sebi već su sličili na naše. Ptice su bile savršene, krupne jakih boja, dugački kljunovi, veliki crni palež na glavi, siguran sam da nisu furlani al sam isto tako siguran da nisu nni cc.balcanica, eto sad gledam ove slike najviše im sliči ova C.C prava. koja je šansa da se pojavi neko jato kod nas.
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyTue 08 Dec 2009, 22:10

ovo sam sad nasao

Podvrste češljugara:

Carduelis carduelis grupa:


C.c. carduelis – Većina Europe i Skandinavije, Od Danske, istočne Nizozemske i Belgije, centralne Franuske pa sve do Urala, južno do Italije, sjeverni dijelovi ex Jugoslavije, sjevero-zapadna Rumunjska, sjeverna Ukrajina, europski dio Rusije.

C.c. britannica – Britanski otoci , sjever i sjeverozapad Francuske, i priobalje Belgije i Nizozemske.

C.c. balcanica – Centralnii i priobalni dijelovi ex Jugoslavije, jug Rumunjske pa do Krete i europski dio Turske.

C.c. tschussi – Korzika, Sardinija, Sicilija.

C.c parva – Jug Francuske,Pirinejski poluotok, Balearski otoci, Azori, Madeirski i Kanarski otoci i sjeverna Afrika, od Maroka do priobalnog dijela Libije.

C.c. niedecki – Istočni Sporadski otoci, Rodos,Karpatski otoci, Mala Azija, sjever Iraka, te od sjevera od juga regije Kavkaza,Cipar i Egipat.

C.c. brevirostris – Sjever Irana, Azerbejđan i istočna Turska.

C.c. major - Zapadni i središnji Sibir, sjeverni Kazakstan. Zimi jugoistočni dijelovi europske Rusije i Transkaspijska oblast.

C.c loudoni - Južni Kavkaz i Iran.



Carduelis caniceps grupa:

C.c. caniceps - Južno-centralna Azija, Zapad Pakistana sjeverno do Himalaje, istočno do centralnog Nepala.

C. c. paropanisi – Sjevero-istočni Iran i sjever Afganistana istočno kroz Turkmenistan, Uzbekistan, gorje Tien Shan , jugo-istočni Kazakstan.

C. c. subulata - Južno-centralni Sibir, od centralnog i južnog dijela Altai gorja kroz zapadnu Mongoliju sve do Bajkalskog jezera.
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 EmptyWed 09 Dec 2009, 05:05

ti grdelini milane o kojima pričaš su sa područja slovenija,austrija,neznam koji je latinski naziv ali su jako slični našima samo su malo veći i lijepše boje.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Podvrste štiglića - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Podvrste štiglića   Podvrste štiglića - Page 3 Empty

Назад на врх Go down
 
Podvrste štiglića
Назад на врх 
Страна 3 of 8Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Furlan / Major
» VRSTE ZIMOVKI
» Pesma štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: