PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Furlan / Major EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Furlan / Major EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Furlan / Major EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Furlan / Major EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Furlan / Major EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Furlan / Major EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Furlan / Major EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Furlan / Major EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Furlan / Major EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Furlan / Major EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Furlan / Major EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Furlan / Major EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Furlan / Major EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Furlan / Major EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Furlan / Major EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Furlan / Major EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Furlan / Major EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Furlan / Major EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Furlan / Major EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Furlan / Major

Go down 
+28
delijovan
StefanCvetanovic
zvucnik
Ivan98
Бане
belobradi
Acavrsa
Cizak
Mica Vasic
vucjanacc
Furla
gm
Zokbok988
Ivan_ks
lujo
Gost
zoran ptice pjevice
Dax BG
cirkovi
alann
boris
salee
bogdanik
Zika
Petar
Danijelvr
Milan
misan
32 posters
Иди на страну : 1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
misan
Član
Član
misan


Број порука : 224
Join date : 26.04.2009
Age : 41
Локација : Ljubovija

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySat 26 Sep 2009, 14:26

Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySat 26 Sep 2009, 14:51

Ovo su dve različite vrste štiglića, mužjak je selica a ženka je izgleda naša. Pogledajte da je ženka dosta tamnija i nema onu belinu iza vrata.
Назад на врх Go down
misan
Član
Član
misan


Број порука : 224
Join date : 26.04.2009
Age : 41
Локација : Ljubovija

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySat 26 Sep 2009, 22:41

Odakle po tvom misljenju je muzjak? Mislis da je negde sa severa Evrope?
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySat 26 Sep 2009, 22:52

Zenka je 100% nasa, a muzjak je ili selica ili mesanac sa nekim od nasih ptica ali pre ce biti ovo prvo, u svakom slucaju prelepa ptica...
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySat 26 Sep 2009, 22:53

Kod nas ih zovu FURLANI, hrvati ih zovu bilaći valjda a mislili smo do skora da su u pitanju majori pa kroz neke rasprave na forumu ispade da nisu i da su isti kao majori samo malo manji. Dolaze iz Rusije otprilike u ovom periodu.
Назад на врх Go down
misan
Član
Član
misan


Број порука : 224
Join date : 26.04.2009
Age : 41
Локација : Ljubovija

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySat 26 Sep 2009, 23:53

Ali zar ruski nisu jos tamniji uopsteno.? I da li si imao prilike ove severne da uhvatis? Question
Назад на врх Go down
Petar
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 337
Join date : 17.03.2009
Локација : Šabac

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySun 27 Sep 2009, 00:25

a ja samo njih volim,sa izrazenim belilom i da je sto krupniji,one prljave ne volim nikako...samo da su palijasi...Very Happy Very Happy Very Happy
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Furlan-major   Furlan / Major EmptyThu 01 Oct 2009, 00:28

Petre jedno iskreno pitanjce,sta ti kod stiglica vise volis lepotu ili pesmu,oba ne idu zajedno veruj mi na rec!
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 01 Oct 2009, 01:11

Mislim da severnjaci jos nisu dosli zbog ovog lepog vremema. Cim bude prvi mraz, nastradace bocke(cesljuge) Srbije.
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 01 Oct 2009, 01:36

Vec su nastradale,mudri momci su se obezbedili sa po dve tri kantice semena zeslje za dugu i hladnu zimu.Nema boljeg semena koje stiglici radije jedu ujedno im je to i prirodna hrana na i jedna od komponenti prilikom usiljenja stiglica tako bar sam ja do sada radio.Samo uz paznju da se seme zeslje obezbedi kada su u kontinuitetu lepi dani bez padavimna,mokro seme je vrlo rizicno pogotovo ako se nakupi u takvom stanju i cuva radi davanja a u medjuvremenu ubudja se umesto radosti smrt za sve ptice.
Назад на врх Go down
salee
Posetilac
Posetilac



Број порука : 17
Join date : 01.12.2009

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 25 Feb 2010, 12:59

Sto vise boravim na netu i pokusavam da dokucim neke stvari sve sam zbunjeniji.Sta me "muci"?? Dali mi neko sa sigurnoscu moze reci dalije isto MAJOR sto i FURLAN???! Ako jeste zasto jeste i pojasniti tvrdnju isto tako i ako nije tj.u cemu je razlika,ili je samo razlika u krajevima Srbije i bivsih drzava SFRJ u nazivu jedne te iste ptice.Unapred hvala.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 25 Feb 2010, 14:39

LIčno sam bio ubedjen da je u pitanju ista ptica, iskreno sad više ni ja nisam siguran, evidentno je da dolaze sa područja gde žive majori, liče na njih a ispade da nisu ? Slično pitanje sam postavio i nisam dobio zadovoljavajući odgovor.
Назад на врх Go down
boris
Član
Član
boris


Број порука : 116
Join date : 06.01.2010
Age : 46
Локација : jagodina-despotovac

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 25 Feb 2010, 21:08

ovako ti je naj lakse;koliko je furlan krupniji od c.c.balkanike toliko je i major krupniji od furlana mozda i malo vise.pravi major je mnogo rijedak ovde kod nas
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 25 Feb 2010, 21:47

boris ::
ovako ti je naj lakse;koliko je furlan krupniji od c.c.balkanike toliko je i major krupniji od furlana mozda i malo vise.pravi major je mnogo rijedak ovde kod nas
Mozes li pojasniti .Sta je Furlan?
Назад на врх Go down
cirkovi
Član
Član
cirkovi


Број порука : 44
Join date : 21.08.2009
Age : 58
Локација : Jagodina

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 25 Feb 2010, 21:57

borise i ja bi volio znati definiciju za Furlan-a ako je moguce
Назад на врх Go down
boris
Član
Član
boris


Број порука : 116
Join date : 06.01.2010
Age : 46
Локација : jagodina-despotovac

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 25 Feb 2010, 22:04

c.c.carduellis
Назад на врх Go down
boris
Član
Član
boris


Број порука : 116
Join date : 06.01.2010
Age : 46
Локација : jagodina-despotovac

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 25 Feb 2010, 22:06

to je sve ono sto nam uglavnom nije nikakvo Smile Very Happy Wink
Назад на врх Go down
cirkovi
Član
Član
cirkovi


Број порука : 44
Join date : 21.08.2009
Age : 58
Локација : Jagodina

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyThu 25 Feb 2010, 22:11

vrlo ljubazno od vas mladi gospodine znaci za jednu stvar nekoliko naziva saqmo za zbunjivanje pocetnika Shocked Shocked Shocked
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyFri 26 Feb 2010, 03:02

Ja koliko sam upoznat iz nekih razgovora oznaka c.c. je vezana za pojam kao skracenica za carduelis carduelis a major je jedna vrsta cinovanja, naglasavanja jedinke kao kvalitetniju nego ostalih u istoj vrsti.
Carduelis Group;
C. c. bretannica Britain, Ireland, W and N-W France, and coastal zone of Belgium and Netherlands.
C. c. carduelis from Denmark, Netherlands and Belgium, and Central France Ethrough Europe to C Urals,S to mainland Italy, N Yugoslavia, N-W Rumania, northern Ukraine.
C. c. parva S France, Iberia, Balearic Is., Azores, Madeira, Canary Is., and N Africa from Morocco to Cyrenaica.
C. c. tschussi Corsica, Sardinia, Elba, and Sicily.
C. c. balcanica Yugoslavia and S Rumania to Crete and European Turkey.
C. c. niedecki E Sporades, Rhodes, and Karpathos, Asia Minor , N Iraq, Transcaucasia N to S slope of Caucasus, Zagros mountains S to Shiraz, Cyprus, levant, and Egypt.
C. c. loudoni N Iran from Azarbaijan to Gorgan an E Turkey.
C. c. brevirostris (synonym: colchicus) S-W slope of Caucasus, E to above Gagra, N slope of Caucasus and Crimea.
C. c. volgensis S Ukraine, N-E Rumania, and S-E European Russia, Sto plains N of Caucasus
C. c. frigoris (synonym: major) W and C Siberia E and S to Yenisey, W Altai, Zaysan basin, and N Kazakhstan. In winter to S-E European Russia, Transcaspia, and perhaps Middle East.
Назад на врх Go down
salee
Posetilac
Posetilac



Број порука : 17
Join date : 01.12.2009

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyFri 26 Feb 2010, 14:14

Furlan je krupniji od balcanice ima jako izrazenu belu tacku na vratu,naj cesce jako crvenu boju glave,ili naranzastu,usku "kapu" i u javljanju umesto (ziju-zaliju,zanli-zangliju) u zavisnosti ko ga kako interpretira javlja se sa(krliju,dzuliju) to javljanje ga karakterise i to mu je "zastitni znak" po koga se prepoznaje1000 posto.Jako brzo po hvatanju pusta mamac i pesmu koja je jako losa sa dosta felericnim turama i brzo se smiri u kavezu.neznam koliko sam uspeo da vam objasnim sta je Furlan ali sve ovo je karakteristicno za njega.Leskovcani znaju koja je to ptica i oni je tako zovu pa neka neko pomogne u objasnjenju i resavanju zagonetke Furlan / Major.Da Milane i ja sam tako mislio i hvatao s vremena na vreme tako krupne ptice Furlane i Majore(ako ima razlike) i mislio da su "hibridni Furlani sa 20-tak cm duzine" i pustao sve dok nije doso lik i za njega mi ponudio 300e nasta sam bio u soku da neko za Furlana obicnu "svraku"nudi te pare a kasnije sam cuo da su to Majori pa sad se pitam dali je ta ptica isto ili ne??
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptyFri 26 Feb 2010, 15:42

Vidim da je popularno ponavljati već davno rečeno, pa da i ja javim nešto. Furlan je loklni naziv za štiglica koji dolazi iz nešto severnijih predela, a latinski naziv za njega je CARDUELIS CARDUELIS NOMINALIS (iliti nominalna podvrsta štiglica). Naseljava područje srednje evrope i panonske nizije i tu se preklapa u arealima sa CCBalcanicom (ciganče, šljivar) na jugu obodnih podrucja (duž reke Save) i sa CCMajor na obodima severnog areala (planina Ural). Rezultat toga je da se nalaze prirodni hibridi između dvaju podvrsta celo vreme, za F1 između Majora i Nominalisa poneki istraživači i odgajivači koriste naziv Brevirostris (nepriznat). Ovaj potonji je čest gost zimi u našim krajevima i znali su se loviti izuzetno krupni primerci ponekad. Da skratim, razlika je u obliku glave najcešće, Major (lat. Veliki) ima O K R U G L U glavu, a hibrid može imati kvadratičnu i okruglu ali MANJU. Retko se viđa kod nas, ima ga ponekad ali jako retko (mislim na Majora).
Назад на врх Go down
boris
Član
Član
boris


Број порука : 116
Join date : 06.01.2010
Age : 46
Локација : jagodina-despotovac

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySun 28 Feb 2010, 02:32

tesko je polemisati o vrstama i pod vrstama stiglica ali majori su stvarno mnogo krupne ptice,mozda ne 20 cm ali mnogo su veci od ,kako ih zovemo ,zimski ili ruski ili sijeverni stiglici
Назад на врх Go down
zoran ptice pjevice
Član
Član
zoran ptice pjevice


Број порука : 212
Join date : 19.02.2010
Age : 53
Локација : banja luka

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySun 28 Feb 2010, 11:57

Majori su velicinom od 16-17cm, neki kazu i 18 mada ih ja jos nisam vidio od 18cm. Majori se nikad nisu spustali tako nisko do Srbije. Bar nisam nigdje cuo ni procitao taj podatak.
Назад на врх Go down
http://www.zoranbl.webs.com
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySun 28 Feb 2010, 13:05

Mislim da slika govori sama za sebe. I bez nekog posebnog objašnjavanja vidi se ko je ovde MAJOR!
[img]Furlan / Major Major5[/img]
Назад на врх Go down
lujo
Član
Član



Број порука : 137
Join date : 28.02.2010

Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major EmptySun 28 Feb 2010, 14:27

SAŠA ::
Mislim da slika govori sama za sebe. I bez nekog posebnog objašnjavanja vidi se ko je ovde MAJOR!
[img]Furlan / Major Major5[/img]

oboje su majori samo što je ova manja ženka.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Furlan / Major Empty
ПорукаНаслов: Re: Furlan / Major   Furlan / Major Empty

Назад на врх Go down
 
Furlan / Major
Назад на врх 
Страна 1 of 4Иди на страну : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Podvrste štiglića
» Carduelis carduelis ili Carduelis major?

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: