PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI

Go down 
+22
lujo
Cizak
dix1
diskus
pinka
kumca
bogdanik
Ivan_Nish
Gost
Danijelvr
belobradi
BOCKA
Миланче
gost1
Бане
sestoperac
Luckyboy
Steva
Laza
ticar
Zika
Milan
26 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АуторПорука
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 23 Aug 2009, 21:45

Nesto razmisljam o ovoj Milanovoj prezentiranoj metodi sistemu odvajanja odnosno ciscenja semena.Mislim da nije zanemarljiv procenat,kolicina semena koja se bukvalno baci,posebno mislim na divlje ptice koje su mnogo vise sklone razbacivanju nego recimo kanarinci.Valjda po onoj narodnoj "od viska glava ne boli" pri hranjenju divljih ptica,odmah po njihovom pristupu hrani.pocinje pre svega vise razbacivanje nego jelo.Predpostavljam da u prirodi retko ima u obilju hrane ili je to kratak vremenski period ili su to retka mesta sirom zemljinog sara,pa divlje ptice nenavikle na serviranu obilnu kolicinu hrane pocinju sa razbacivanjem.Najbolje sam to uocavao po hvatanju ptica u prirodi,odnosno novouhvacane ptice unosenjem u volijeru pocinju nekontroli8sano da jedu,uobicajena kolicina hrane u volijeri im je malo,dok se posle par dana ne stabilizuju i sa hranom i smirivanjem odnosno ponasanjem.Visam hrane u volijeri,odnosno oha hrana izbacena na pod koja nije odletela van lwetilice sluzi kringlovu kao dopunska ishrana,marenda,i iz tog razloga u svakom volijeru drzim bar po jednog kringlova.On je najpouzdaniji cistac dna i odbacene hrane,uslov je naravno da se dno vplijera redovno cisti odnosno odrzava higijenski jel u suprotnom kringoli odlaze u vecna lovista.Ipak ova metoda sa ciscenjem semena nije losa stim sto kod nas u Srbiji ja nisam video nesto slicno i neznam ako bi se pokusalo sa pravljenjem koliko bi kostala investicija odnosno naprava ali bez obzira na cenu relativno brzo bi se isplatila ozbiljnijom ustedom semena na ovaj nacin.... Smile
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyWed 02 Sep 2009, 22:04

Mislim da do sada u postovima nije bilo reci o soji kao jednoj od komponenti hrane za ptice.Nije najbitnija ali je veoma korisna i steta bi bilo ne pomenuti izanemariti je u pticjoj ishrani a bar je ona lako dostupna i nije skupa,ima je u svakoj malo vecoj prodavnici.Spada u belancevine sa visokom korisnom vrednoscu.Lecitin koga u soji ima oko dva posto isto kao kod zumanca kokosijeg jajeta.Sadrzi vitamine B B12 A i E.Inace dajem kao opste napomene soja sadrzi secer,oko 60 posto veoma vrednih belancevina,ulja,veoma vaznih vitamina i osnovnih mineralnih materija.Probajte i kao usitnjenu i kao dodatak mekoj hrani ptice je veoma rado jedu a pre svega je korisna... Smile
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 05 Sep 2009, 21:54

Sto se tice odpada, ja imam drugaciju metodu ustede. Imam jednu kadu,doduse nije u kupatilu vec je dotrajala i bacena je u mojoj basti bas iz ovog razloga.U kadi sam stavio malo peska i zemlje pa hranu koju ptice ne pojedu sipam tu i polivam. Znaci klijam tu hranu. Za par dana isklija dobar deo semenja.Uzmem pa pocupam ,posolim malo spirulinom i eto ti nesto sto je po meni najzdravije za ptice.Svo seme ne isklija odjedanput,a i ima otpada svakog dana tako da imate da dajete ovoga svaki dan.Ja mislim da nema ptice koja ne jede ovo,a kao seme ako ga ptica iz nekog razloga nije pojela uzaludno je opet joj ga vracati sledeci put jer postoji dobra verovatnoca da ga opet nece pojsti.Ptice narocito stiglici iz iskustva znam da u razlicitim godisnjim dobima jedu samo onu hranu koja im najvise odgovara tako da trebamo forsirati vise tu hranu koju oni jedu i sigurno ce biti manje otpada.Zimi slabije klijam,ali se i tad bez problema moze klijati.Tada odpad dajem prijatelju koji njome hrani golubove i kaze da se izlezu kao ludi.I posle svega ja i on kod njega uz pivo gledamo lepe golubove, a kod mene zdrave i lepe ptice. Pozdrav...
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 05 Sep 2009, 22:07

Super ti je ovo sa hranom! Em se ništa ne baca, em je i korisno. Wink
Назад на врх Go down
Steva
Zaslužni član
Zaslužni član
Steva


Број порука : 707
Join date : 03.03.2009
Age : 42
Локација : Zemun

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 05 Sep 2009, 22:10

Stvarno pametna ideja, i vrlo korisna sto je najvaznije.
Назад на врх Go down
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 06 Sep 2009, 21:28

DANIJELVR, MENI OVDE MALO NIJE JASNO KADA KAŽEŠ U OVOJ REČENICI : "Za par dana isklija dobar deo semenja.Uzmem pa pocupam ,posolim malo spirulinom i eto ti nesto sto je po meni najzdravije za ptice."
ŠTA JE ONO ŠTA POČUPAŠ KOMPLET SEME SA RKULCEM (KORENOM) ILI SAMO LIŠĆE KOJE PRORTI.
KADA SE DAJE PROKLIJANO SEME ZNA SE , MEĐUTIM NEZNAM ŠTA SE ČUPA OD PROKLIJALO SEME.
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
Ivan_Nish
Član
Član
Ivan_Nish


Број порука : 62
Join date : 03.03.2009
Age : 38
Локација : Niš

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 06 Sep 2009, 22:43

Da,to i meni nije jasno,vise puta procitam tekst ali mi nije jasno sta se cupa samo list biljke ili i koren ceo? Rolling Eyes
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyTue 08 Sep 2009, 19:18

Pocupam celu stabliku i male listove koji su na vrhu. Kod dobre vecine prilikom cupanja izadje i mali korencic na kome ima i malo zemlje i tako pocupano sipam u jedan veci tanjir posolim spirulinom i dam pticama. Za desetak minuta u tanjiru nema bas nicega, ptice obozavaju ovo da jedu.Neznam dali sam sada bio jasniji ili cu morati da uslikam pa pokazem. Veliki pozdrav ...
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 12 Sep 2009, 16:20

Posto prebacujem ptice u posebnu prostoriju, imao sam problem jer prostorija nije dovoljno osvetljena, a znamo da su svetlost i temperatura glavni okidaci pticijeg intinkta. A problem sam resio jenom izuzetnom spravicom

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Slicka007.th

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Slicka003.th


ovo je digitalni, nedeljni programator struje. Nisam znao da postoji nesto ovako , dok ga nisam video u jednom katalogu i odma ga kupio. Pogodan je kada se pticama zeli vestacki produziti dan jer se moze programirati da razlicitog dana u nedelji ranije pali i kasnije gasi svetlo. Moze se koristiti i za pustanje pesme pticama. Sprava me je kodstala 460 din, inace se ne preporucuje za grejalice i slicna grejna tela. Nisam nasao prikladno mesto gde ovo da smestim , ali ipak je prakticno ! Pozdrav
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 12 Sep 2009, 17:05

Ako tu planiras da ih paris, neznam kolko ti je prakticno, pored svega toga sto si postavio jos ti je bolje i da prosiris prozor.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 12 Sep 2009, 21:29

Prostorija nije mracna, samo treba malo dodatnog svetla. Ima 2 prozora, dovoljno su velika, ali je problem sto posle podne kuca zaklanja sunce i tada je potrebno dodatno svetlo.
Назад на врх Go down
sestoperac
Član
Član
sestoperac


Број порука : 187
Join date : 03.03.2009
Age : 47
Локација : Podgorica, Montenegro

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySat 12 Sep 2009, 23:46

Moje misljenje je da pticama kad mitare, posebno ako ih je vise u jednoj volijeri, treba polu-mrak, jer je mitarenje kvalitetnije.

Bogdanik, tajmeri koje si stavio su su OK, ja bih ti predlozio da koristis 2, na jedan kacis sijalicu od 15w, na drugi neku jaku. Nastelujes tako da se preklapaju po 15 minuta, tj. da kad se ugasi jaka sijalica radi ona slaba i obrnuto. Koristio sam taj sistem ove godine i pokazao se veoma dobar.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 00:16

Jel tu sijalicu koristis dok ti ptice leze na jajima , pa da se ne desi da zenka ostane van gnezda kad se ugasi svetlo ili tokom cele godine?

Vidjao sam na nekim forumima, ljudi uspesno izvode kanarince i faunu uspesno samo na vestacko svetlo. A i kad neko greje prostoriju sa pticama moze poceti sa izvodjenjem dok je napolju jos kijamet , u januaru i februaru i onda samo pticama postepeno povecava duzinu svetla kao da je sred leta i ptice se uspesno pare.
Назад на врх Go down
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 00:22

ŠTO SE TIČE O MITARENJU JA IMAM ISKUSTVA SA PTICAMA U VOLIERU PA DA KRENEM REDOM.
U NAJTOPLIJE LETNE DANE PTICE IMAJU MOGUČNOST SVAKI DAN DA SE KUPAJU ALI ISTOVREMENO PUNO OD NJIH POGOTOVO STARE PTICE LEGNU NA PDNJAČI I RAŠIRENIH KRILA SE SUNCAJU.
PRETPOSTAVLJAM DA TADA POČINJE PERIOD MITARENJA.
PRIMETIO SAM OVIH DANA DA ONE PTICE KOJE SU SE VEČ IZMITARILE ONI VEČ SU POLAKO KRENULI SPESMOM, PRETPOSTAVLJAM DA ZA NEDELJU DANA MITARENJE ČE BITI ZAVRŠENO I BIČE PESME PREKO CELOG DANA.
OVO PODJEDNAKO SE DEŠAVA KANARINCIMA I OSTALIM SUMSKIM PTICAMA.
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 01:07

Da ne raspravljam o stvarima koje ne znam najbolje, perje ima veze sa vitaminom D koji nastaje upravo kad se ptica izlaže suncu, ima nešto piše o tome u temi vitamini (iz D3 u D)
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 01:11

Ja lično od uvek koristim zimsko parenje i mogu vam reći da nije neka posebna "nauka".
Važno je da se postepeno produži dnevna svetlost, odnosno zameni veštačkim svetlom i takođe da se postepenim povećavanjem temperature u ptičarniku, na nekih optimalnih 18 - 20stepeni, konstantno održava. Znači bez oscilacija temperature. Noću je dovoljno da se upali neka manja stolna lampa(20-25W), ili tinjalica negde u uglu prostorije ali da ne baca direktno svetlo na ptice i nema problema za ženke i mlade, odnosno bojazni da ženka ustane iz gnezda i ne zna da se vrati.
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 13:01

Pa netreba im u toku mitarenja bas polumrak, vise im je potreban mir i ne toliko sunca vec neka sarena hladovina. Znaci potrebna im je i sunseva svetlost bas zbog ovoga sto je Milan naveo u predhodnom postu, a negde sam procitao da su suncevi zraci veoma potrebni u toku mitarenja narocito melaninskim pticama.Pa ptice kad se mitare u prirodi ne traze mracne prostorije,pa se savrseno izmitare.Sto se tice parenja zimi Sasa je to lepo opisao, nista posebno, samo DNEVNU SVETLOST postepeno zamenjujemo VESTACKOM i u uglu sobe mala tinjalica, i za povratak zenke u gnezdo nema problema. A ti vremenski tajmeri su dobri bas zbog toga. Pozdrav..
Назад на врх Go down
sestoperac
Član
Član
sestoperac


Број порука : 187
Join date : 03.03.2009
Age : 47
Локација : Podgorica, Montenegro

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 17:53

bogdanik ::
Jel tu sijalicu koristis dok ti ptice leze na jajima , pa da se ne desi da zenka ostane van gnezda kad se ugasi svetlo ili tokom cele godine?

Vidjao sam na nekim forumima, ljudi uspesno izvode kanarince i faunu uspesno samo na vestacko svetlo. A i kad neko greje prostoriju sa pticama moze poceti sa izvodjenjem dok je napolju jos kijamet , u januaru i februaru i onda samo pticama postepeno povecava duzinu svetla kao da je sred leta i ptice se uspesno pare.

evo ti primjer.
Tajmer1 na kojem je sijalica 15w. radi od 20:00 do o6:15
Tajmer2 na kojem je sijalica npr 100w radi od 06:00 do 20:15.

Napominjem da dostizanje ovog nivoa duzine dana radis postepeno, otprilike dan produzavas 3 minuta - svaki dan.

Tajmer 1 uvijek treba da se pali koji minut prije nego sto se tajmer 1 ugasi, tajmer 1 se gasi koji minut nakon se tajmer 2 upali.

Kod mene sad radi samo tajmer 1 i to u slucaju da ako ptice zbog neceg streknu po noci imaju dovoljno svjetlosti da se snadju.
Назад на врх Go down
sestoperac
Član
Član
sestoperac


Број порука : 187
Join date : 03.03.2009
Age : 47
Локација : Podgorica, Montenegro

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 18:11

danijelvr ::
Pa netreba im u toku mitarenja bas polumrak, vise im je potreban mir i ne toliko sunca vec neka sarena hladovina

Danijele

ima jedna stara izreka koja kaze da u kucu u koju ne dolazi sunce dolazi doktor. Sad bi o tome mogla da se vodi diskusija, ali navescu ti moj primjer.

Ja licno nemam dovoljno prostrane volijere. zbog toga sam sobu u kojoj su mi ptice u mitarenju zamracio (nema direktnog sunca, ali nije ni mrak) jer su ptice mirnije i ne cupaju se. Ptice su aktivne u toj mjeri da normalno jedu jacu hranu ( sjemenska je sa 80% svijetlog sjemena, ali dajem im svakodnevno jajcanu hranu sa karotinom ) ali su mnogo mirne, odmaraju na preckama jedna do druge i ne cupaju se- pokreti su im svedeni na minimum. Kad bih sad otvorio sobu, tj. dozvolio suncu da normalno ulazi u sobu imao bih problema jer stare ptice tesko da bi izasle iz nagona sa ovakvom hranom, a desavalo bi se cupanje mladih pera sto zna da bude vise nego ogroman problem.

Ptice svakodnevno dobijaju voce, povrce i zelenis, svaka 3-4 dana se kupaju ( u vodu dodajem quikov preparat za to) na podu je morski pijesak, uvijek sipina kost, biogrit, mljevene ljuske kokosijih jaja.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 19:19

To sa dva tajmera sam i ja radio i daje rezultate. Postoje specijalni tajmeri koji simuliraju svitanje i sumrak al to je mnogo skuplja varijanta.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 19:47

Gde mogu da se nabavi ovi tajmeri i koja im je cena?
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 20:40

Kupljen je u Metrou, placen je 460 , ali je verovatno skuplji jer je bio na akciji !!!
Назад на врх Go down
sestoperac
Član
Član
sestoperac


Број порука : 187
Join date : 03.03.2009
Age : 47
Локација : Podgorica, Montenegro

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 21:49

Milan ::
To sa dva tajmera sam i ja radio i daje rezultate. Postoje specijalni tajmeri koji simuliraju svitanje i sumrak al to je mnogo skuplja varijanta.

200 eura u italiji
Назад на врх Go down
sestoperac
Član
Član
sestoperac


Број порука : 187
Join date : 03.03.2009
Age : 47
Локација : Podgorica, Montenegro

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptySun 13 Sep 2009, 21:52

SAŠA ::
Gde mogu da se nabavi ovi tajmeri i koja im je cena?

kod nas su digitalni 7-8 eura, manuelni duplo jeftiniji, ali ti ih ne preporucujem jer se poremete prilikom nestanka struje.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 EmptyMon 14 Sep 2009, 00:34

Ne znam za tvoje, ali ovaj ima bateriju. Ako malo bolje pogledas sliku videces da sat radi a da nije ukljucen u struju. Baterija se puni kao kod mobilnih telefona ! Manuelni su dnevni i mislim da moras svaki dan da ga iznova ukljucujes, a ovo podesis celu nedelju u napred, i na kraju nedelje ponovo navijes sledecu nedelju , u slucaju da produzavas dan.
Назад на врх Go down
Sponsored content





PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI   PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI - Page 3 Empty

Назад на врх Go down
 
PRAKTIČNE STVARI KOJE TRABA ZNATI
Назад на врх 
Страна 3 of 5Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Pravilnik o uslovima koje treba da ispunjavaju odgajivači kanarinaca i drugih ptica koje nisu zaštićene
» Price o Vasim najboljim stiglicima koje cete pamtiti zauvek
» Furlan / Major

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: ODGOJ PTICA :: ISHRANA I NEGA PTICA-
Скочи на: