PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....

Go down 
+37
delux
kumca
ulicni hodac
milovan
Dzemal_sa
saša vr
belobradi
sasaznas
Danijelvr
alexandar
pticar nis
Rasko
IGOR 72
aleks
Dax BG
Luckyboy
Миланче
gost1
alann
bogdanik
Zika
Laza
ticar
Petar
Sokoly
milos0205
slavishab
Бане
sasha
Vlada Nish
ZOKICA
Vladan
Drle
Steva
BOCKA
DjordjeVet
Milan
41 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Next
АуторПорука
DjordjeVet
Član
Član
DjordjeVet


Број порука : 96
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Banja Luka

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySun 24 May 2009, 00:42

DonMiki ::
izvini, pogresno sam razumeo jedan tvoj post, zapravo ga nisam dobro procitao.

A reci mi pomenuo si da lovis i na zovu, ajd malo bolje to objasni ako nije problem, i to je novina u ovom kraju.

a na kukuruz cu da rasturim jesenas jer tako kod mene niko ne hvata, a ko pre devojci....... Laughing

zova koju sam pominjao se odnosila na 'cepove' koje stavljam na vrhove drveta da u njih ubodem baketinu....
znaci, ako drvo nema srz u koju ces ubosti baketinu kada si 'osisao' vrhove grancica, onda na taj vrh stavis 'cep' od mladice zove, dug oko 1,5-2 cm pa ubodes baketinu u njega....to je poenta...
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySun 24 May 2009, 00:43

i da se klati kao babin zub afro
Назад на врх Go down
gost1
Zaslužni član
Zaslužni član
gost1


Број порука : 560
Join date : 18.03.2009
Age : 45
Локација : Krusevac SRBIJA

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySun 24 May 2009, 00:50

OK. shvatio sam, Hvala puno.
isprobace to cika Miki ja vam kazem. Laughing
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: sreca sreca radost   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyFri 29 May 2009, 10:42

Jutros oko 6 je uhvacen prvi celov ove godine, pustio sam ga jer ga jos uvek hrane roditelji i dok je bio u kapanu i kompletna familija je tu gledala, ima 5 mladih i 2 roditelja Smile lepota za oci!

posto se na forumu ovih dana prica kolik je gnezda unisteno ja rekoh da podelim nesto lepo sa vama!
pozz
Назад на врх Go down
Luckyboy
Zaslužni član
Zaslužni član
Luckyboy


Број порука : 393
Join date : 03.03.2009
Age : 51
Локација : Smed.Palanka

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyFri 29 May 2009, 17:00

Laza ::
Jutros oko 6 je uhvacen prvi celov ove godine, pustio sam ga jer ga jos uvek hrane roditelji i dok je bio u kapanu i kompletna familija je tu gledala, ima 5 mladih i 2 roditelja Smile lepota za oci!

posto se na forumu ovih dana prica kolik je gnezda unisteno ja rekoh da podelim nesto lepo sa vama!
pozz
Lazare cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 30 May 2009, 18:13

Joj! Kako ono glasi kineska poslovica? Macku je ubila radoznalost ili nestrpljivost? Pa mislim da zbog ovoga treba da se zabrani lov Twisted Evil
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 30 May 2009, 18:18

Dax BG ::
Joj! Kako ono glasi kineska poslovica? Macku je ubila radoznalost ili nestrpljivost? Pa mislim da zbog ovoga treba da se zabrani lov Twisted Evil

lov je vec zabranjen, ne znam sta vise moze od ovog da se zabrani, jedino da se zabrani stiglicima da ulaze u kapan, ali to prepustam Vama ...
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 30 May 2009, 18:50

Dax BG ::
Joj! Kako ono glasi kineska poslovica? Macku je ubila radoznalost ili nestrpljivost? Pa mislim da zbog ovoga treba da se zabrani lov Twisted Evil

u cemu je problem?
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 30 May 2009, 20:21

Problem je u vasoj ticarskoj nestrpljivosti. Jadno pile se nije ispililo kako treba , a vec ga pred kompletnom porodicom zatvarate u klopke i ostale gluposti. U ovakvom okruzenju gde su se predatori prenamnozili i mladi jedva uspevaju da odrastu, vi ih lovite ( ne mozete se strpiti do kraja 8-og meseca) mada znate da stres izazive mnoge nezeljene efekte. Samo toliko i hvala na nerazumevanju.
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySat 30 May 2009, 21:28

Dax BG ::
Problem je u vasoj ticarskoj nestrpljivosti. Jadno pile se nije ispililo kako treba , a vec ga pred kompletnom porodicom zatvarate u klopke i ostale gluposti. U ovakvom okruzenju gde su se predatori prenamnozili i mladi jedva uspevaju da odrastu, vi ih lovite ( ne mozete se strpiti do kraja 8-og meseca) mada znate da stres izazive mnoge nezeljene efekte. Samo toliko i hvala na nerazumevanju.
stvarno nisam pitao za bilo kakvo misljenje niti sam trazio osude, ako ti ne cuvas ptice i sad ti meni solis pamet sta treba a sta ne to je tvoja stvar. a moja je kad cu i gde da ih hvatam. ja nisam napunio hladnjacu ptica da bi ti sad pisao ovakve stvar, ne razumem tvoju reakciju osim zelje da nesto napises i nesto ocrnis.
Назад на врх Go down
DjordjeVet
Član
Član
DjordjeVet


Број порука : 96
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Banja Luka

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySun 31 May 2009, 01:48

Laza ::
Jutros oko 6 je uhvacen prvi celov ove godine, pustio sam ga jer ga jos uvek hrane roditelji i dok je bio u kapanu i kompletna familija je tu gledala, ima 5 mladih i 2 roditelja Smile lepota za oci!

posto se na forumu ovih dana prica kolik je gnezda unisteno ja rekoh da podelim nesto lepo sa vama!
pozz

uf, sto bih ga ja pustio...
nema sanse.. lol!

za skolu, sto mladji, to bolji....
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySun 31 May 2009, 02:20

U svakom slučaju bolje uče kad su mladji.
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptySun 31 May 2009, 22:35

Da ... Hajde da se ljutimo Evil or Very Mad
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyTue 02 Jun 2009, 20:30

Ja sam poceo sa lepkom kao i svi ostali. Tada pre 30-ak godina, tradicionalno se lovilo na tzv."hrastovacu". Kuvaju se bobice parazitske biljke imele, a najbolje su se pokazale sa hrasta. Da se dodje do toga bilo je svega, a ponajvise odranih dlanova i ugruvanih dupeta. Posle se bobice kuvaju dok se ne zgusne masa oko cca 5-6 sati, pa se hladi, cisti od ljuskica itd. Posle se "razmuti", grumen mase se potopi sa izvesnom kolicinom ulja (jestivog ili masinskog) pa se razvuce (u mom mestu najcecsce preko slamki od metle) vece pred lov. To je bilo zdravo i ne toliko opasno po ptice kao ovi "misomori" i "talijani" ali je proces bio mucan u poredjenju sa modernim. Medjutim u tome je bila draz i druzenje toga vremena, jer smo se skupljali i spremali po 10-ak dana unapred, organizovali ko se najbolje penje da ide i skida, sece grane, ekipa na zemlji trebi bobice i trpa u kese i dzakove. Posle se ide na kuvanje i ode jedan vikend kao od sale. Onda je sve na tebi da pokazes kako ti znas da uhvatis bolju pticu (lovilo se u liniji ponekad i 10-ak pticara) pa ko ima najboljeg mamca njegovo je taj dan.
Onda su dosle neke druge godine i video sam neke starije ljude kako love visecom mrezom i prstenuju ptice (pratili kretanje za Zagrebacki institut i prstenovali) pa sam se odusevio jer se ne cupaju ptice i sacuvaju gotovo 100%. U dalmaciji sam video preklapacu prvi put a najjaceg lovca i tehnicara u Srbiji sa poklapajucom mrezom koji je znao za jutro u oktobru da ulovi (do 11h) i preko 200 ptica. Volim izaci ponekad, cisto radi adrenalina i umirenja, ali u vreme za to posle 1 septembra do 1 decembra. Februar je mesec kada polagano pocinje povratna seoba i pojedine ptice su imale srece da se sacuvaju u paru, a nasim lovom u tom periodu samo cemo ih razdvojiti i uciniti put koji je postao veoma komplikovan komplikovanijim.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyWed 03 Jun 2009, 12:08

Smile
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyWed 03 Jun 2009, 14:09

Pre ces da dobijes krivicnu nego alke za obelezavanje ... lol!
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyWed 03 Jun 2009, 16:23

Za prvu ruku plasticne slamcice od starih sokova u tetrapaku dobro posluze. Ja sam tako godinama obiljezavao moje ptice. Isece se na velicinu prstena i rasece po sredini, pa se onda razdvoji i nabaci oko noge. Tvrdja je plastika i ne spadaju lako a pticu malo zulja dok je skida pa izbegava. Sama je lagana pa ne smeta mnogo.
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyWed 03 Jun 2009, 20:55

znam lika koji ih je sharao sa markerom.....
tako ih nista nece zuljati Dax Laughing
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyTue 09 Jun 2009, 02:10

Poluparazitska biljka imela zivi obicno na hrastu koristeci njegove sokove i vodu kojima se hrani.To je zbunasta biljka zelene boje,iste boje su i cvetovi kao i plod a kada sazri zute je boje.Tada se i bere ali obavezno pre prvih mrazeva koji mu uniste elasticnost i lepljivost.Imela u nasem narodu ima i magisko znacenje,vlada uverenje da vestice od nje prave metle,pa je u narodu jos zovu vesticja metla.Nekada pre pojave savremenih lepkova,bilo kupljenih ili kuvanih,brali smo je u kasnu jesen i kuvali radi dobijanja lepka za hvatanje ptica.Da dodam da i jedan dobar pevac je koristi u ishrani,drozd imelas,samim tim i raznosi je po sumi taruci kljun o koru drugih drveta,posle obroka.nabrane zute bobice imele,njeni plodovi se kuvaju na tihoj vatri sve dok smesa ne postane kompaktna,kako vreme kuvanja odmice sa sve cescim mesanjem.Kuvanje je gotovo kada boja imele dobije sivo braonkastu boju ali nikako ne sme da zagori onda mozes da je bacis.Jos jedan pokazatelj kada prilikom mesanja veci deo se podigne iz posude u kojoj kuvamo imelu ista je gotova,kuvana.Sledi hladjenje i ispiranje pod cesmom.Potrebno je isprati odnosno od skuvane mase odbojiti svako zrnce,plod kao i svu koru ploda,to je uslov i najtezi deo posla,jer kasnije prilikom upotrebe smeta kompaktnosti mase.Kada je sve odstranjeno iz kuvane mase eventualno i neka necistoca,pristupa se bar u mojoj Sumadiji kazu zaprzavanju,odnosno u drugoj posudi ne u istoj u kojoj smo kuvali,stavlja se zejtin ili motorno ulje,kolicina zavisi od toga dali smesa treba da bude tvrdja ili meksa a zavisno od doba godine kada lovimo ptice.
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyTue 09 Jun 2009, 02:21

Potom tako spremljen lajm ili lepak stavljamo u kozu premazujuci sipkice.Od dela skuvane smese koju ne koristimo odmah nju bez "zaprzavanja" stavljamo u najbolje casu jogurta sa vodom i drzimo u frizideru kao rezervu.Moze se i zamrznuti i cuvati u zamrzivacu za narednu godinu uslov je da se ne zaprzava vec skuvana lageruje u zamrzivac.Kompletan postupak hvatanja ptica sa lajmom od imele je isti kao i kod drugih vrsta lepkova tako da ga ne opisujem.Ptice se ciste od imele benzinom ili zejtinom ako im ostanu tragovi na nozicama ili perju.Imela je dobra za hvatanje ptica sa par mana,mora se verati na visoki hrast radi skidanja plodova,nije preporucljivo za starije ljude i ako se lepak vec spremi za hvatanje,zaprzi sluzi samo za tu sezonu,za iducu mora se ponoviti opisana procedura.Ako se odlucite za ovu varijantu lova,najbolje posetite staru hrastovu sumu radi nabavke imele,redje sam vidjao imelu na stablu leske.Napominjem da je plod imele otrovan i prilikom rukovanja sa istim biti obazriv... Smile
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyTue 09 Jun 2009, 02:24

imela
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 486pxmistletoeinsilverb
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: mladi stiglici   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyThu 25 Jun 2009, 19:24

uhvati li neko mlade? puno ih je koliko vidim, ja nemam sada ni jednog stiglica pa ne mogu ni da uhvatim... dajte slike da vidimo sta ima lepo kod vas... ne samo stiglice svega
Назад на врх Go down
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyThu 25 Jun 2009, 21:00

LAZO STRPISE, TEK JE DRUGA TURA (kovada) NAKON TREČE TURE BIČE REZULTATA I FOTOGRAFIJA.
NE ŽURI, ZNAŠ KAKO PTIČARI KAŽU: "RANO PILE RANO PJEVA ALI SE I RANO U GNJEZDO I UKENJA" (malo šale)
POZDRAV LAZA
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyFri 26 Jun 2009, 07:38

Ja još ne mogu da vidim ni jednog mladog, kao što bocka kaže još je rano parovi treba da izlegu još jednu turu nije nužno da se uznemiravaju.
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 EmptyFri 26 Jun 2009, 12:10

Kod nas ima piladi koliko hoces pun ih je grad pogotovo uz rijeke kroz parkove.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....   Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara.... - Page 6 Empty

Назад на врх Go down
 
Lov štiglića, cajzli, zimovki, konopljara....
Назад на врх 
Страна 6 of 12Иди на страну : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» HRANA za štiglića, konopljara...
» Parenje cajzle, cajlića, cajzlova u kavezu
» Magelan cajzle

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: BORBA ZA LEGALIZACIJU UZGOJA PTICA FAUNE EVROPE :: HVATANJE PTICA u realizaciji Srpske ornitološke federacije-
Скочи на: