PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+54
Goran Cvetanoski-Coko
Zoran.C
Ivo39
slavishab
sphone
koce split
bric bric
kima
alempije
weimnes
sasaznas
mozaikl
galeb
Mica Vasic
djordje996
AndrijaKg
gocke
suljaga
Gost
bili
ned0__
SASKO 1
deni
zoran ptice pjevice
IGOR 72
belobradi
enab
Timbrado
Uros/Zavisa
žako
gost1
drvetmed
Damir
redarmymostar
valter
fzen
Rilekson
Maki
Milos MAGA
pedjacure
postar
NebojsaB
goldfinch
Milan
dalibor vasic
korbach
salle
Ivica
carduel
jigor
Zokbok988
Furla
sasko
zoranV
58 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Next
АуторПорука
koce split
Posetilac
Posetilac



Број порука : 15
Join date : 21.11.2012
Age : 58
Локација : SPLIT

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySun 07 Jul 2013, 18:48

bortes ::
pozdrav,evo i kod mene je zenka na 5 jaja iz druge ture,trebalo bi da se legu oko 15.jula.imao bih pitanje,posto mi je muzjak polupao sva jaja 2 dana pred izleganje u prvoj turi,bio je dobar inace do tog dana...da li neko ima iskustva da,ukoliko muzjak ne hrani zenku na gnezdu,i nije se ljubio sa njom u toku parenja,ona lezi i zove ga da je hrani,on je tu na 20cm cuva je i potpuno je nezainteresovan,kakva je sansa da ce hraniti mlade ukoliko ne izlupa jaja do piljenja?, posto se premisljam da li da ga vadim u mali kavez i da ga okacim unutar volijere,koliko bi to inace bilo stresno za zenku i da li bi uopste bilo?hvala


Nema stopostotnog pravila,cak zna biti razlika od kovade do kovade.Ja parim u letilici

90x40x40,i obavezno odvajam mužjaka pregradom nakon drugog jaja.U takvim malim

prostorima cesto mužjak pravi štetu,ma kako miran i privržen bio na izgled.U volijerama

rijeđe mužjaci prave štetu u gnjezdu.Što se tice hranjenja ženke i mladih,i tu ima svakakvih

slucajeva ,pogotovo u manjim letarkama.Kod mene ženka u pravilu sama odhrani mlade

bez problema,a mužjaka puštam kad ženka pocme praviti novo gnjezdo.Kad pustim mužjaka

on ignorira mlade ko da ne postoje,a ženku ponekad hrani,ponekad ne.Baš zadnje gnjizdo

je mužjak nakon što sam ga pustio (mladi su pred izletanje iz gnjezda, 13-14 dana starosti)

stalno hranio ženku,a ona nakon toga mlade.Obično mi se desi da ženka vec leži na novim

jajima a mladi imaju tek dvadesetak dana,pa skacu po njoj na novom gnjizdu,ali uvik bude

sve u redu,dohranjuje još koji dan mlade iako vec sami polako jedu.

Mlade kad imaju 23-24 dana odvajam pregradom od ženke da u miru leži na novom gnjizdu

Drugim ricima,mužjak mi služi samo za parenje i u kontaktu je sa ženkom samo par dana,

i taj sistem funkcionira jako dobro.

Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySun 07 Jul 2013, 19:13

hvala na odgovoru,stvarno ne znam sta bih sad,s jedne strane dobijam taj mir za zenku ali da bih da dobio moram napraviti prvo veliki ,,nemir,, u volijeri jer je 2x2x2m,mrezica za hvatanje ne dolazi u obzir jer je volijer pun vegetacije,jedva se i rukom provlacim a u klopku prosto nece,u stanju je da stoji na grani pored nje po ceo dan i da se ubija od pesme i cim je sklonim on sleti na ponudjenu hranu,negde sam procitao da se vode nagonima i instinktom da nemaju svest,ovaj boga mi ima:) ,a sa druge strane mi je opet rizik da opet sve polupa,u parilicama mi je bilo lakse,pregrada i cao...u svakom slucaju hvala na odg,poz
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 08 Jul 2013, 18:19

IZ KAVEZA U VOLIJERU

Danas je ženka snijela 5 jaje i uredno leži na njima. Mužjak pjeva po cijele dane ali ne dira ni ženku ni jaja kao što je to uradio u prvom gnijezdu. Prisustvo drugog mužjka (sina) mu ne smeta u ovakvim volijernim okolnostima iako su pregrađeni zelenom mrežom, čuju se ali se ne vide. Ženka je znala iskočiti koji put iz gnijezda kad bi uvukao ruku da im dam hranu ali kako se nalegla to više ne čini. Ostaje mirna i nepomična dok ja obavljam svakodnevne poslove. Dosta puta sam pročitao, kako u literaturi tako i na forumima, da divlja ženka naviknuta na vještačku hranu puno bolje othrani mlade od izleženih ženki. S ovom tvrdnjom se ne bi složio pošto ženke iz uzgoja su mašine za othranjivanje mladih. Evo i nekoliko fotografija ženke na gnijezdu. Pozzz

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 B0qh

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Wxx3

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Qywz

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Iu48
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 08 Jul 2013, 18:36

meni je ipak snela 6 jaja,mislio sam da je pet ali od tog dana nisam ni gledao u gnezdo,danas slucajno primetim,mozda je to razlog sto se nije nalegla posle 3.snesenog kao u prvoj turi,jos samo da posluzi sreca da ih muzjak ne izlupa pa neka bude i 2 pileta pa dosta,dosta je i jedno ali eto
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 08 Jul 2013, 21:25

I večeras se ponešto prstenovalo. :)Od ukupno 7 komada samo jedan je ostao za sutra pošto je najmanji i moram ga pričekati da poraste. Evo i nekoliko fotografija.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 7n4j

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Ndxa

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Qtvv

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 U7y0
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
gocke
Član
Član



Број порука : 64
Join date : 19.09.2012
Локација : svedska

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 08 Jul 2013, 23:14

mića ::
SKUPA PROIZVODNJA


Za odgoj štiglića (masovna proizvodnja)  potrebno je nekoliko bitnih stvari:

Znanje
Slobodno vreme
Prostor
Novac

O svim aspektima je manje više diskutovano  sem o finansiskom aspektu odgoja štiglića.  Svaki hobi  košta.  Uspeh  u odgoju štiglića će u velikoj meri zavisiti od finansiskih mogućnosti ili spremnosti ljubitalja štiglića  da određeni novac uloži u svoj hobi.  Visina ulaganja biće srazmerna  ostvarenim rezultatima, ako su svi drugi uslovi ispunjeni.
Što se više para  uloži  bolji  su odgojni rezultati.
Pod masovnim odgojem smatram svaku proizvodnju ptica koja je u sezoni iznad 30 odgajenih jedinki. Postavlja se pitanje koliko treba minimalno uložiti  da bi se proizvelo 30 plis štiglića u reproduktivnoj sezoni.
Uz svu moguću racionalizaciju donja granica je 20.000 RSD  a gonja je 25.000 RSD  mesečno.
U tom rasponu kreću se moji troškovi odgoja već nekoliko godina unazad.  Moguće je uraditi specifikaciju troškova u dinar za svaki mesec. Odustao sam od te namere jer   ne vidim svrhu tome.  Troškove odgoja ne mogu da smanjim  čak i kada bi znao  preciznu numerčku vrednost za svaki mesec.
Za naš standrar to je priličan novac  i malo je ljubitelja štiglića koji mogu, ili su spremni da mesečno odvoje  u proseku  200  evra  za hobi.
Troškovi odgoja štiglića mogu biti manji od pomenutih.  Ali su tada rezultati manji i manji je broj odgajenih štiglića u sezoni.
Prema mojoj proceni odgoj  10 štiglića u sezoni koštao bi odgajivača  7.000 -10.000 RSD mesečno.  Za mnoge ljubitelje štiglića i ti troškovi su veoma visoki zbog  jako niskog životnog standarda.
Finansiske mogućnosti (bolje reći nemogućnosti) za ljubitelje štiglića  biće na žalost još dugo limitirajući faktor  boljeg i uspešnijeg odgoja.
Ovakva računica ,,naterala,, je neke ,,odgajivače,, štiglića  da  uzimaju mladunce iz prirode, koje u predhodno  uočenim i markiranim gnezdima prstenuju.
Uz mali trud i mala ulaganja  imaće obeležene štigliće koje obično prodaju kao ptice iz vlastitog odgoja.  Pravi ljubitelj štiglića nikada neće uzeti mlade iz prirode. Čak ako ih iz prirode uzme u nemogućnosi da ih sam odgaji, a izuzetno voli štigliće, nikada ih neće prodati.  
Propisno alkirni štiglići nisu nikakva garancija da su izleženi u veštačkim uslovima. Ako kupujete štigliće tražite od odgajivača i neki drugi dokaz o njihovom poreklu.  
To može biti rodonik, fotodokumentacija, video dokumentacija. Ako odgajivač ništa od toga ne poseduje opravdano je sumljati u njegove dobre namere.  Verovatno je da hoće da vam proda pticu koja je iz prirode uzeta kao mladunac (prstenovana u gnezdu a zatim ručno odhranjivana)
Ako je štiglić pri tom jako pitom,  to povećava verovatnoću da nije iz vlastitig odgoja.  Problem kod tako ,,odgajenih ,, štiglića je u slaboj sposobnosti reprodukcije. Sa malim izuzetkom, ručno odhranjeni štiglići su loši roditelji ako se uopšte pare.
Sa parom takvih štiglića možete izgubiti godine a da od njih nemate niti jednog potomka.

U 3 gnezda 12 pileta:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Dqe8

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 3zqp

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Vzcz


200 evra??!!! mesecno... smesno.. prestani pricati bajke.. Da izvedes 30 pileta i da ti je sezona uzasno losa treba ti ajde da kazemo 10 pari.. E sad gde je ta racunica da 20 ptica pojede 200 eura?? Najskuplja jajcana hrana, najskuplje seme, najskuplje klijalo seme,insekti TOP-insekt marke, svi vitaminski preparati, sva ulja i sve ostalo... o emu pricas?? izvodi stiglice to ti vidimo ide,, ali matematika ti je losa.. ako se varam napisi nam sta je to sto kosta toliko, da znamo i mi..
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyTue 09 Jul 2013, 22:15

poz,imao bih pitanje,nisam nikada cuo da neko o tome prica a nesto me eto interesuje,naime,da li zenka moze i u kom trenutku,da oseti da li su jaja ziva...kako se rukovodi time da zna kad je probila termin i sta radi sa tim jajima ako su prazna a recimo u prirodi je,nema nas da ih povadimo posle racunanja iz kalendara,i ima li pravila da li hoce da lezi uopste na praznim jajima,ok kad se pari sa muzjakom pa legne pa sad hoce li biti oplodjena ili ne,interesuje me hoce li da legne ako muzjak nije skocio,da li su kao kanarinke?hvala
Назад на врх Go down
koce split
Posetilac
Posetilac



Број порука : 15
Join date : 21.11.2012
Age : 58
Локација : SPLIT

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyTue 09 Jul 2013, 22:29

bortes ::
poz,imao bih pitanje,nisam nikada cuo da neko o tome prica a nesto me eto interesuje,naime,da li zenka moze i u kom trenutku,da oseti da li su jaja ziva...kako se rukovodi time da zna kad je probila termin i sta radi sa tim jajima ako su prazna a recimo u prirodi je,nema nas da ih povadimo posle racunanja iz kalendara,i ima li pravila da li hoce da lezi uopste na praznim jajima,ok kad se pari sa muzjakom pa legne pa sad hoce li biti oplodjena ili ne,interesuje me hoce li da legne ako muzjak nije skocio,da li su kao kanarinke?hvala

Možeš bortes biti siguran da ce se grdelinuša dignuti sa jaja kad prođe termin izljeganja,

a nema mladih,

za razliku od vecine kanarinki koje su znale ležat i dva miseca na neplodna jaja.

Jedino neznam kod grdelinuša koje su više generacija npr 20 godina već domestificirane ,

jer ce doci vrime s godinama, da i one izgube taj divlji nagon.

Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyTue 09 Jul 2013, 23:04

koce split ::
Možeš bortes biti siguran da ce se grdelinuša dignuti sa jaja kad prođe termin izljeganja,

a nema mladih, za razliku od vecine kanarinki koje su znale ležat i dva miseca na neplodna jaja.

Jedino neznam kod grdelinuša koje su više generacija npr 20 godina već domestificirane, jer ce doci vrime s godinama, da i one izgube taj divlji  nagon.

Pošto uzgajam štigliće i kanarince pjesme i stasa mogu reći iz svog iskustva da sve ženke ustaju s gnijezda kada im prođe termin izlijeganja mladih. Da li će ženka ustati dan, dva, tri ili više dana to je individualna stvar. Prije nekoliko dana kod prijatelja je propala tura od 5 jaja (sva su bila neplodna) i on ih je izvadio 15 dan iako je ženka štiglića ležala na njima. Znači nije ustala a "naš" termin je prošao ali nije njen. Po meni je logično da ukoliko prođe određeni broj dana poslije termina da ženka (pošto ne hrani mlade) prebaciva se na ubrzani ciklus polaganja novih jaja isto kao u slučaju kad mužjak polupa sva jaja ili zbog nečeg gnijezdo propadne. Isto tako, ženke u prirodi ne nose jaja u isto gnijezdo ukoliko im propadne tura tako da samo izbace jaja, snesu nova i nalegu se u istom gnijezdu (vjerujem svašta ali nemam tih saznanja). Obično prave svako novo gnijezdo u blizini staroga gdje su sigurno othranili mlade iz prošlog gnijezda mada ne mora ni to biti pravilo. Ptice imaju neku svoju logiku. A dosta je "uzgajivača" koji im poremete tu logiku. Smile
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyWed 10 Jul 2013, 01:01

hvala na odgovoru,meni je zenka za nepunih mesec dana snela 11 kom.,treci dan po vadjenju gnezda sa polupanih 5 jaja je pocela uzurbano da radi novo gnezdo i cetvrtog dana ga je kompletno zavrsila uzurbano,bukvalno je nosila po 20 koncica u kljunu,puna usta,sedim i gledam kako nice gnezdo,pitam se sta je poteralo tako brzo da ga radi,nisam video da je muzjak gazio,nadam se da jeste ne moze sve ni da se isprati,inace je usiljen strasno,i dan danas peva kao lud i pario bi,u subotu bi trebalo da se izleze prvo pile po nekoj mojoj racunici,naravno ako su plodna,prva tura je 4 od 5kom,za ovu cemo videti
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyFri 12 Jul 2013, 14:44

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 7wd2

Ovi mališani  će uskoro  napustiti roditeljsiki dom koji je postao tesan i prljav.  Njihovo gnezdo je u tuji pored koje prolazim veliki broj puta u toku dana, jer je tuja neposredno pored ulaznih vrata volijere.
Navikli su da ih uznemiravam. Nisam još prošao pored njih  a da ne zastanem, da ih pozdravim i da popričam sa njima.
Svakodnevna komunikacija sa mladuncima učinila je da su postali veoma poverljivi.  Ne pokazuju ni trunku straha,  ali je moguće da smatraju da sam dosadan. Davež koga ne mogu da izbegnu.
Mogu da ih pomilujem po gavi  a da se ne bune.  Izbegavam to da činim. Ne volim suviše da ih vezujem za sebe.  
Postoji predrasuda kod odgajivača Štigliča da su volireski izleženi mladunci  suviše plašljivi.  Kakav će odnos imati mladi koji izlete iz gnezda prema odgajivaču zavisi isključovo od odgajivača.  Od učestalosti komunikacije između mališana i odgajivača dok su oni u gnezdu.
Ako prvi kontakt sa mladima uspostavim prilikom prstenovanja i zatim ih ne pogledam dok ne napuste gnezdo takvi mladunci su prilično plašljivi.  Ako ih svakodnevno nadgledam dok su u gnezdu  oni će po napuštanju gnezda biti pitomi.


Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 58q8

Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySat 13 Jul 2013, 11:16

Shocked 

Zakasnio sam sa alkiranjem ovih pilića 3 dana.  Posledica  propusta je nepopravljiva.  Primoran sam da ih alkiram alkicama nepropisne veličine.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 6de

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Xq7k
NEPROPISNEO ALKIRANI ŠTIGLIĆ KAO DA NIJE ALKIRAN UOPŠTE.  Najgore od svega je to, što ove sezone imam 5 takvih.
Ili godine čine svoje ili preveliko angažovanje na forumu scratch   
Prošle godine imao sam samo jednog nepropisno alkiranog štiglića.  Propust takve vrste je najveća glupost koju odgajivač može da uradi.
Upropastiti sav  predhodni trud, ali i trud para štiglića koji je izveo mlade je nedopustiva greška odgajivača. To se ni bi dogolilo ni onome ko je tek počeo da se bavi odgojem štiglića.  Jedino mi ostaje da se nadam da će neki od ovih mladih  stasati u pticu koja će ići u maticu sledeće sezone.
Odlučio sam da obavljam obavezne kontole gnezda na dan izleganja pilića. Trećeg i petog dana. Posle alkiranja pregledi gnezda mogu biti po potrebi ali ne i obavezni.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Ewfm
Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySat 13 Jul 2013, 20:17

Lepe vesti cheers cheers cheers   za sada tri mališana Very Happy 

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 8p5q

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Nw8o

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Whuq
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySat 13 Jul 2013, 20:39

drvetmed ::
Lepe vesti cheers cheers cheers   za sada tri mališana Very Happy 

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 8p5q

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Nw8o

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Whuq


SREĆNO cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySat 13 Jul 2013, 21:58

mića ::
drvetmed ::
Lepe vesti cheers cheers cheers   za sada tri mališana Very Happy 

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 8p5q

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Nw8o

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Whuq


SREĆNO cheers cheers cheers

Hvala Mico cheers

Zenki su ovo prvi ptici i neiskustvo je dovelo do toga da je pocela da lezi vec posle
drugog snesenog jaja, prvi izlezeni ptic je ogroman u odnosu na druga dva a ocekujem i cetvrtog. Bice
cupavo ali se nadam da ce ih dobro hraniti.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySun 14 Jul 2013, 10:19

Re: drvetmed

Ako si u mogućnosti  obezbedi ovom paru biljne vaši  već sada u toku jutra. U prvim danima života beba, biljne vaši su ,,zakon,, Odhraniće ih ženka sve, ako bude imala bar u prvih 5 dana dovoljno biljnih vaši.
Ako joj uz biljne vaši daješ i lutke brašnara neće biti problema i svi ispileli mladi će biti  ok.
U prvim danima života bebama štiglića su belančevine od vitalnog značaja. Da bi bebe rasle kao kvasac moraju  dobijati velike količine belančevina.
Tvrdo kuvano jaje kokoške je važna pomoćna hrana u prvim danima. Daje se celo rendano belance i  trećina žumanca, pomešani. Pa koliko pojedu.
Zbog vrućina  jaje se daje 2 x dnevno. Klijalo semenje se podrazumeva.
Čak i da im ne daješ nijednu vrstu poluzrelog semenja korova iz prirode sa ovim načinom ishrane mladunci će doživeti dan prstenovsnja. Posle prstenovanja je je lakše. Prošla je najveća kriza.
SREĆNO.
Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySun 14 Jul 2013, 19:39

Mićo hvala još jednom, blic saveti iz prve ruke su zlata vredni king .

Izašao je i četvrti mališan cheers cheers cheers cheers  ,
za sada je sve OK hrani ih majka odlično.

Kod druge ženke su jutros izašla dva malca cheers cheers i ostalo je još jedno jaje, četvrto su izbacili ,bilo je prazno, a još dve ženke leže na jajima Very Happy .

Da ne ureknem Smile  , nadam se da polako nadoknađujem loš start Very Happy .
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptySun 14 Jul 2013, 20:53

Daleko smo od kraja priče o odgoju  štiglića. Šta više mislim da smo na početku.  Priča prerasta u delo tako što se pojavljuju nove  odgajivčke snage - drvetmed.  To potvrđuje ispravnost priče o načinu odgoja štigliča autohtonih podvrsta.
Novi odgajivači sa svojim iskustvima proširiće priču. Uneti novine koje će biti svima od koristi.
Ništa nije dovoljno dobro da bolje ne može biti.  Metodologija odgoja štiglića koju primenjujem daje rezultate. Ali, opravdano je postaviti pitanje da li se isti rezultati mogu dobiti  efikasnijim metodom odgoja Question   Mogu li se štiglići odgajati uz manje truda, manji utrošak vremena i novca Question scratch 
Mislim da je odgovor na to pitanje pozitivan.  Treba tražiti  manje komplikovan način ishrane  koji će davati dobre rezultate.  Na mlađim snagama odgajivača ostaje da nađu rešenje efikasnijeg načina odgoja štiglića. 
Dve fotografije istih mališana:
pre podne
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 U77e
po podne
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Ks95
Predpostavljao sam da  su mladunci u gnezdu nemirni i da menjaju mesta. Ove fotografije istog gnezda  to potvrđuju.  Na prvoj je najmanji mališan na ivici gnezda da bi na drugoj bio sasvim na dnu. Što se vreme napuštanja gnezda primiče, mladunci su sve nervozniji.  Jači i veći prvi će napustiti gnezdo a namanji će napustiti gnezdo poslednji.
Ovi mališani su posebno pitomi. Dozvoljavaju da ih slikam sa rasdaljine manje od 20 cm. To su jedini mladunci ove sezone čijim roditeljima sam davao biljne vaši. Toliko sam mogao da obezbedim. Samo za jedan par štiglića. I to  do 7 dana starosti mališana. Taj par štiglića i njihovi mališani su mi posebno važni  iz razloga određene selekcije.
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 15 Jul 2013, 14:10

svaka cast zemljak:D neka su ti zivi i zdravi, evo i kod mene su jutros izasla 3 pileta,ostala su jos 3 jaja pa cemo videti sta ce biti,ne znam da li je jos koje plodno posto nisam hteo da ih lampiram,za sada ih zenka hrani lepo a muzjak je totalno ne zainteresovan,valjda ih nece izbaciti iz gnezda,od hrane joj je danas ponudjena belgijska mesavina za stiglice,blatner,klijano seme,cikorija,uglavicen maslacak koliko mogu da nadjem,boca,kostris i ispasiran grasak,mravlja jaja nisam stigao da nadjem a brasnara nemam,takodje ni biljnih vasi,kod mene su nestale,sutra ce dobiti jaje i malo jajcane pomesano,ima li jos neko neku alternativu za zivi protein?inace zamolio bih kolegu sapcanina da mi ostavi neki br tel ako hoce ukoliko ima kojeg brasnara da mi proda samo za ovih 6-7 kriticnih dana od izleganja,50ak kom,hvala,zivi bili
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 15 Jul 2013, 19:50

bortes ::
svaka cast zemljak:D neka su ti zivi  i zdravi, evo i kod mene su jutros izasla 3 pileta,ostala su jos 3 jaja pa cemo videti sta ce biti,ne znam da li je jos koje plodno posto nisam hteo da ih lampiram,za sada ih zenka hrani lepo a muzjak je totalno ne zainteresovan,valjda ih nece izbaciti iz gnezda,od hrane joj je danas ponudjena belgijska mesavina za stiglice,blatner,klijano seme,cikorija,uglavicen maslacak koliko mogu da nadjem,boca,kostris i ispasiran grasak,mravlja jaja nisam stigao da nadjem a brasnara nemam,takodje ni biljnih vasi,kod mene su nestale,sutra ce dobiti jaje i malo jajcane pomesano,ima li jos neko neku alternativu za zivi protein?inace zamolio bih kolegu sapcanina da mi ostavi neki br tel ako hoce ukoliko ima kojeg brasnara da mi proda samo za ovih 6-7 kriticnih dana od izleganja,50ak kom,hvala,zivi bili

Uz hranu koju si omogućio tom  paru  treba dodati još  lutke (pupe) brašnara ako je moguće.  Lutke brašnara su odličan izvor belančevina za razliku od crva koji su dosta masni.  Mladuncima nije potrebno toliko energije (masti)  koliko su im potrebne  gradivne materije (belančevine)
Dok se potrebe za  energijom svode na bazalni metabolizam, plus  energija koja im treba da bi se guralu u gnezdu i podizali glavice tražeći hranu,   belančevine su im neophodne za ubrzan rast.  Bez dovoljno belančevina mladunci zaostaju u rastu i  ugibaju.
Ima parova štiglića koji uz  relativno oskudnu ponudu hrane, othrane piliće. Ali ima parova kojima  date ,,med i mleko,,  a mladunci im ipak uginu.
Problem odgoja štigliča je dosta složen i ne zavisi isključivo od kvaliteta hrane koju im dajete u periodu reprodukcije. To nikako  ne umanjuje zbačaj raznovrsne i kvalitetne ishrane. Odgajivač je dužan svojim priplodnim parovima da omogući što kvalitetniju hranu. Mada postoji još  mnogo faktora koje treba uklopiti da bi se došlo do dobrog  rezultata.

Danas sam prstenovao još četiri mladunca:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Acqo

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Nwey
Forum omogućava svakom odgajivaču maksimalnu mogućnost  javnog predstavljanja  svog rada sa pticama.  Priča o rezultatima odgoja i broju odgojenih mladunaca, ostaje samo priča, ako nije dokumentovana fotografijama.
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 15 Jul 2013, 20:40

hvala na odg.,potrudicu se da nadjem negde brasnare,ako nista nabavicu mravlja jaja pa cu im restriktivno i kontrolisano davati,inace taj moj par ne jede niti jedan zivi protein,osim larve poljskog moljca kog cu takodje pokusati da nadjem negde u starim cesljama....ovako sam prinudjen da se uzdam u korovske biljke blatner i jaja i jajcanu pa sta bude,inace zenka ih redovno ceo dan hrani,upravo je sad hranila nadam se bar jos jednom do mraka,primetio sam da joj je glavna ishrana danas cikorija i grasak,poz
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyMon 15 Jul 2013, 20:59

bortes ::
hvala na odg.,potrudicu se da nadjem negde brasnare,ako nista nabavicu mravlja jaja pa cu im restriktivno i kontrolisano davati,inace taj moj par ne jede niti jedan zivi protein,osim larve poljskog moljca kog cu takodje pokusati da nadjem negde u starim cesljama....ovako sam prinudjen da se uzdam u korovske biljke blatner i jaja i jajcanu pa sta bude,inace zenka ih redovno ceo dan hrani,upravo je sad hranila nadam se bar jos jednom do mraka,primetio sam da joj je glavna ishrana danas cikorija i grasak,poz

Nekada sam bio ubeđen da  štiglići ne mogu da odhrane mlade bez živih belančevina životinjskog porekla (brašnari, pupe, biljne vaši, mravlja jaja...)
Kasnije kroz rad sa štigličima uočio sam da neki parovi  mogu da odhrane mlade bez belančevina životinjskog porekla.  Ustvari, jedina belančevina koju dobijaju je belance kuvanog jajeta. To je nekim štiglićima dovoljno da odhrane mlade uz poluzrelo semenje korova iz prirode.
Grašak koji daješ je u svakom slučaju belančevinasta hrana. Poluzrelo semenje korova je takođe belančevinasta hrana biljnog porekla kao i grašak. Izgleda da poreklo belančevina nije bitno. Da belančevine biljnog porekla veoma uspešno zmenjuju belančevine životinjskog porekla.
Ubeđen sam da će ženka, sa hranom koju daješ, odhraniti mladunce. Volo bih da ih vidim (slikaj) kada ih budeš alkirao.
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyTue 16 Jul 2013, 08:30

jutros je izaslo i cetvrto pile,za sada je 4/6,videcemo dalje,jutros u 5 kad sam ustao zenka ih vec uveliko hrani,ako nastavi izlazenje ovim tempom,sutra bi tek trebalo 5.da izadje,a ko zna mozda i 6.,znaci da ce razlika izmedju 1.i 5. pileta biti svega 2 dana..posto je majka vredna misilm da nece biti problema da ga hrani ukoliko eventualno izadje,slikacu ih u svakom slucaju,poz
Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyTue 16 Jul 2013, 09:16

bortes ::
svaka cast zemljak:D neka su ti zivi  i zdravi, evo i kod mene su jutros izasla 3 pileta,ostala su jos 3 jaja pa cemo videti sta ce biti,ne znam da li je jos koje plodno posto nisam hteo da ih lampiram,za sada ih zenka hrani lepo a muzjak je totalno ne zainteresovan,valjda ih nece izbaciti iz gnezda,od hrane joj je danas ponudjena belgijska mesavina za stiglice,blatner,klijano seme,cikorija,uglavicen maslacak koliko mogu da nadjem,boca,kostris i ispasiran grasak,mravlja jaja nisam stigao da nadjem a brasnara nemam,takodje ni biljnih vasi,kod mene su nestale,sutra ce dobiti jaje i malo jajcane pomesano,ima li jos neko neku alternativu za zivi protein?inace zamolio bih kolegu sapcanina da mi ostavi neki br tel ako hoce ukoliko ima kojeg brasnara da mi proda samo za ovih 6-7 kriticnih dana od izleganja,50ak kom,hvala,zivi bili

Svaka čast zemo cheers  , evo ti telefon pa se javi 069 121 62 32 PETAR.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 EmptyTue 16 Jul 2013, 12:23

Određeni događaji  korisno posluže da se napiše još  koja  reč o ogoju štiglića.  Daleko od toga da je o odgoju autohtonih štiglića sve napisno.  I ono što je napisano,  korigovaće vreme i nova sasnanja bazirana na iskustvima većeg broja odgajivača štiglića.
Prošle sezone  imao sam u jednoj Tuji istovremeno tri gnezda od tri različit para.  Da to nije bila slučajnost  potvrđije ovogodišnji primer sa dva gnezda  u jednoj  Tuji.  Jedna ženka je pri samom vrhu drveta napravila gnezdo i nalegla se.  Nekoliko dana zatim (6-7)  druga ženka je u istom drvetu,  ispod prvog gnezda naprvila gnezdo  i nalegla se. Oba gnezda su uz samo stablo Tuje na rastojanju od oko  25 cm.  Jedno iznad drugog.  
Štiglići imaju jako dobar vid i sluh. Ali izgleda da imaju i dobru moć zaspažanja i neku vrstu logičnog rasuđivanja.  Ako je prvo gnezdo na  sigurnom mestu, jer ga danima niko nije dirao, zbog čega još jedno gnezdo na istom mestu ne bi bilo bezbedno.
Druga ženka je primetila  gnezdo  u vrhu tuje i posmatrsla nekoliko dana  šta će se s njim dogoditi. Kako se ništa loše nije događalo, shvatila je da je to mesto bezbedno za izgradnju gnezda.  Prionula je na posao, sagradila gnezdo i nalegla se:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Avhz
U međuvremenu u gornjem gnezdu ispilili su se mladunci:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Gfq8
U prirodi   posle izbora partnera  (ako se prvi put pare)  ženka  leti od drveta do drveta, od žbuna do žbuna tražeći pogodno mesto za svijanje gnezda. Mužjak je  prati.  To traje više dna. Ženka pažljivo osmatra okolinu. Procenjuje stepen  moguće opasnosti.  Nije važno samo drvo gde će diti gnezdo, već i mesto gde se drvo nalazi.  Celokupno okruženje pažljivo se posmatra i procenjuje. Tek kada se ženka uveri da je mesto  visokobezbedno počinje da svija gnezdo.
U veštačkim uslovima situacija se bitno promenila. Ženka je prinuđena da u  malom prostoru izabere mesto za svijanje gnezda.  Što je prostor manji izbor je teži.  Mnoge ženke zaključe da nema izbora. Da prostor nije adekvatan iz bezbednosnih i drugih razloga.  Donose odluku da se ne legu te godine. Ako ostanu u istom prostoru i dalje, odluka može biti trajna . Bez obzira što im partner odgovara  ne odgovara im smeštaj i okruženje i ženka se može odlučiti na trajnu apstinenciju podizanja potomstva.
Mnoge ženke pre nego što odustanu od namere da svijaju gnezdo  raznose matreijal po prostoru u kome se nalaze. Često sa materijalom u kljunu lete od jednog kraja kaveza ili volijera do drugog. To može da potraje i danima.  Ako mužjak izgubi strpljenje pokušaće da ,,nagovori,, ženku da izabere mesto za gnezdo koje on odredi.  Uspe li u tome  dalji proces može ići normalnim tokom.
Na žalost ženke su tvrdoglave i pokušaji mužjaka češće ostaju bezuspešni.
Najbitniji razlog neuspele reprodukcije štiglića  je u tome što ženka ne želi da  svije gnezdo u prostoru  za koji smatra da nije bezbedan.  
Postoji velka razlika u ponašanju ženke koja je iz prirode i ženke koja je iz veštačkog odgoja.  Ženka iz veštačkog odgoja lako se odlučuje  da  svije gnezdo u prostoru u kome se izlegla prošle godine.  Ako se u istom prostoru izlegla i njena mjka, baba, prababa... odluka ženke da podiže potomstvo u  istom ambijentu je tim lakša i brža.  Jer već postoji generaciska adaptacija na prostor u kome živi.
Postoji li problem nepoverenja ženke u živorni prostor  nikakva ishrana to ne može da anulira. Velika većina ženki uzetih iz prirode pokazuje apsolutno nepoverenje u novo okruženje. Možete hraniti ženku  najkvalitetnijom mogućom hranom to neće promeniti njenu odluku što se prostora tiče. Ni vreme provedeno u tom prostoru neće promeniti njenu odluku. Godinama ženka može živeti u prostoru u kome se neće reprodukovati. Nije retko da provede ceo život u jednom kavezu ili volijeru a da se ni jednom ne reprodukuje, bez obzira što je izabrala partnera.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 38 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 38 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: