PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+54
Goran Cvetanoski-Coko
Zoran.C
Ivo39
slavishab
sphone
koce split
bric bric
kima
alempije
weimnes
sasaznas
mozaikl
galeb
Mica Vasic
djordje996
AndrijaKg
gocke
suljaga
Gost
bili
ned0__
SASKO 1
deni
zoran ptice pjevice
IGOR 72
belobradi
enab
Timbrado
Uros/Zavisa
žako
gost1
drvetmed
Damir
redarmymostar
valter
fzen
Rilekson
Maki
Milos MAGA
pedjacure
postar
NebojsaB
goldfinch
Milan
dalibor vasic
korbach
salle
Ivica
carduel
jigor
Zokbok988
Furla
sasko
zoranV
58 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Next
АуторПорука
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySun 30 Dec 2012, 02:04

Na ovoj slici sam htio da pokažem razliku u obojenosti kože kod ptica iste generacije. Na lijevoj slici (Mićina) ptica je uzgojena u prirodnim uvjetima i ima ravnomjernu obojenost kože a na desnoj slici (moja) ptica je uzgojena u volijeri gdje je velika osutnost prirodnog svjetla i koža ptice je prošarana tamnijim pjegama. U ovom slučaju pošto nema dovoljno sunčeva svjetla dolazi do smanjene proizvodnje melanina u koži i takve ptice će uvijek imati svjetliju obojenost kože.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Carduel7
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 02 Jan 2013, 11:30

PTIČARNIK KAO GOLUBARNIK
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201301013360003
Tema je mogla da bude u rubrici smeštaj ptica. Trenutno aktivna sezona odgoja miruje. To nikako ne znači da ne treba polako pripremati ptice za predstojeću sezonu.
Prostor u kome su ptice, nerazdvojno je povezan sa problemima njihovog odgoja. Postupci sa pticama u predsezoni nisu nebitni za uspeh u reproduktivnom periodu koji seledi.
Volijeri u ovom periodu se isprazne. Ukloni se sva nepotrebna dekoracija. Time se dobija veći prostor za let ptica. Više sunca koga je i onako malo u ovo doba godine. Ptice se mirnim putem primoraju da noći prespavaju u zatvorenom toplijem i sigurnijem delu ptičarnika. Jer nerado provode noć na ,,otvorenom,, prostoru. Za vreme jakih mrazeva, preko dana ptice radije borave u zatvorenom delu ptičarnika (boksovima)
Po volji slobodno mogu da lete između volijera i ,,zatvorenih,, delova ptičarnika.
Mlade ptice, izležene predhodne sezone, ovim načinom potpuno se navikavaju na veštačke uslove okruženja i na gabarite prostora u kome će živeti i reprodukovati se. Prihvataju prostor u kome su kao svoj prirodni dom. Stiču poverenje u okruženje, kako unutrašnje, tako i spoljašnje koje je dostupno njihovom vidokrugu.
Neizbežno je da ih u ovom periodu godine uznemiravaju razni predatori. Pre svega Kopci, Vetruške pa čak i Jastrebovi, danju, a noću Sove. Grabljivice u potrazi za hranom često naleću na mrežu pričarnika. Ptice su u početku u panici. Kako zima odmiče, nauče da su bezbedne (bez obzira koliko napad grabljivica zastrašujuće izgledao) u prostoru u kome žive.
Kada se u Proleće u ptičarnik unese zelenilo (najidealnije volijerso drvo je Tuja) i stavi materijal za svijanje gnezda počinje nesmetana reprodukcija u okruženju u kome se ptice osećaju sigurno.
Назад на врх Go down
galeb
Član
Član



Број порука : 83
Join date : 29.04.2010
Age : 26
Локација : podgorica

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 12 Jan 2013, 18:21

Pozz ljudi evo i ja nabavio prve stiglice juce sam nabavio muzijaka kod jednog odgajivaca a danas zenku kod drugog odgajivaca, Muzijak je prenocio u jednom kavezu a danas sam mu donio zenku i stavio kod njega oni su se odlicno sprijateljili i poceli su da crvkucu po malo i primiojetio sam da se ljube. pa me zanima da li je to neki predznaK za parenje barem sam ja tako procitao da je veoma bitna stvar kad pocnu da se ljube. I zanima me da li je rano da ih odvojim i pocnem da ih spremam za parenje?
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 16 Jan 2013, 20:36

galeb ::
Pozz ljudi evo i ja nabavio prve stiglice juce sam nabavio muzijaka kod jednog odgajivaca a danas zenku kod drugog odgajivaca, Muzijak je prenocio u jednom kavezu a danas sam mu donio zenku i stavio kod njega oni su se odlicno sprijateljili i poceli su da crvkucu po malo i primiojetio sam da se ljube. pa me zanima da li je to neki predznaK za parenje barem sam ja tako procitao da je veoma bitna stvar kad pocnu da se ljube. I zanima me da li je rano da ih odvojim i pocnem da ih spremam za parenje?

Kada se vole nemoj da ih odvajaš. Dobro je da se ljube. Puno bolje nego da se tuku. Zabavljanje ne mora da znači da će doći do braka. Ali je svakoko dobar znak.
Ne odvajaj Štigliće, jer je veća vrovatnoća da će se upariti ako su neprestano zajedno. Već godinam na kraju sezone ne odvajam mužjake od ženki. Brojnost kolonije koja je formirana govori u prilog da je to dobar način.
U prirodi mužjaci i ženke su cele godine zajedno. Leti zbog parenja, po parovima u manjim ili većim kolonijama u jednom staništu su, razumljivo i mužjci i ženke. Kada se sezona parenja završi obrazuju se velika jata ptica koja sačinjavaju Štiglići oba pola.
Da bi ovaj neizmitareni Štiglić preživeo Zimu mora da dobija jaču hranu. Brašnare:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201301163460034y
Krv nije voda:
Otac:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201301173470052
Sin:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201301173470073
Назад на врх Go down
galeb
Član
Član



Број порука : 83
Join date : 29.04.2010
Age : 26
Локација : podgorica

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyThu 24 Jan 2013, 18:25

Pozz evo konacno izdvojio vremena posle silnih obaveza i ucenja (spremanja za skolu) izmjerio sam parilicu koju imam,dimenzije su 70x30x20 duzina visina sirina . Sada me zanima da li je to premalo za stiglice planiram da ih u njoj odvojim negdje sredinom marta i pocnem ih spremat za parenje . Znaci to bi bilo kad se prepolovi 35x30x20 ali bi ih ja opet spojio i opet bi bilo 70x30x20 . Ja stvarno imam veliku zelju i volju da izvedm mlade stiglice u kavezu jer moj stiglic(muzijak) obecava mnogo jer u ovim zimskim danima svaki dan je napolju tmurno i skoro bez svjetlosti ali to njega ne ometa da pjeva po 5 minuta najglasnije sto moze i tako od jutra do mraka ,zenka je takodje u odlicnoj formi, takodje ih redovno gledam kako se ljube. Ja ih trenutno hranim mjesavinom za kanrince uz dodatak suncokreta. 2-3 puta nedeljno im dajem tvrdo kuvano zumance sa malo keksa i malo maka. takodje im dajem narendanu sargarepu, maslacak tj glavicu maslacka ono bijelo na vrho sto se lako skida cim malo dune vjetar. i to je to. svijetlo imaju od 7h do 22h.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyThu 24 Jan 2013, 19:41



S obzirom koliko ti dugo traje svjetlo mogli bi najprije da ti bace perje i odu u mitarenje.
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
galeb
Član
Član



Број порука : 83
Join date : 29.04.2010
Age : 26
Локација : podgorica

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyThu 24 Jan 2013, 23:54

pa znaci treba da smanjim svetlo? ,Na koliko sati dnevno?
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyTue 29 Jan 2013, 12:02

galeb ::
pa znaci treba da smanjim svetlo? ,Na koliko sati dnevno?
Od kada odgajam Štigliće moje ptice imaju u boksovima svetlo 24h dnevno. Čim pregori sijalica odmah stavljam novu.
Odgoj Štiglića u kavezima je nešto sasvim drugu. Nikada nisam u životu upario par Štiglića u kavezu tako da nisam kompetentan da išta napišem o svetlosnom programu za Štigliće koji se odgajaju u kavezima.
Mužjaci i ženke su kod mene cele godine zajedno, što je još jedna različitost od parenja ptica u kavezima.
To je neophodno ako se želi veliki broj mladih u sezoni i što se tiče svetlosnog programa ali i načina držanja ptica tokom godine.

Podržavam stav da treba odgajati Štigliće u čistoj krvi ne mešajući podvrste između sebe. Dobro je da ima odgajivača koji odgajau samo nominalne Štigliće kao i onih koji odgajaju samo balkaniku.
Mada lično ne bežim od ,,ukrštanja,, te dve podvrste Štiglića. To činim iz radoznalosti. Takvim parenjima dobijaju se jedinke vrlo interesantnog izgleda.
Parenje pojedinih jedinki jedne podvrste sa drugom, sreće se u prirodi, naročito na staništima gde obe podvrste žive pomešane. Smatram da u prirodi ipak to nije česta pojava. Potomci koji se izlegu od takvih parova dodatno komplikuju određivanje podvrste, kod svake individualne jedinke. Ptice iz takvih parenja mogu ličiti ili na nominalisa ili na balkaniku ali ne retko mogu imati eksterierne odlike i jedne i druge podvrste.
,,Mešanci,, su najinteresantnijeg izgleda. Pojedine ptice iz takvih parenja su veoma dopadljivog i lepog izgleda.
Naročito ako se izlegu Štiglići koji imaju čiste boje, jakog kontrasta. Ako ptica nasledi tamnobraon boju od balkanike, svetlobelu boju od nominalisa i zift crnu od nominalisa, dobija se ptica jakih boja velikog kontrasta.
Nešto slično mužjaku na slici levo:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201301273570005
Ženka u sredini fotografije je nastala parenjem nominalisa sa balkanikom ali je manje ataraktivnog izgleda od mužjaka na istoj slici, mada su brat i sestra. Ne iz istog gnezda (ture) ali od istog roditeljskog para.
Ovo je primerak nominalisa karakterističnog izgleda za podvrsu, mužjak:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201301273570035
Radi poređenja i razlikovanja na donjoj slici je balkanika, mužjak, karakterističnih eksterijernih odlika svoje podvrste:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201301283580010
Rasprava o tome koja je podvrsta lepša gubi smisao zbog toga što su ukusi raličiti. Meni je najlepši ,,mešanac,, na prvoj slici desno, bez obzira sto izgledom nije determinisan u smislu podvrste.
Назад на врх Go down
galeb
Član
Član



Број порука : 83
Join date : 29.04.2010
Age : 26
Локација : podgorica

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyTue 29 Jan 2013, 18:22

Pozz mica odlican tekst iznad i prije svega lijepi stiglici , ja planiram da do marta napravim jednu malo manju volijeru dimenzija 2m visina 180 sirina i 120 duzina s tim sto ce pored toga imati manju letjelicu u koju ce ptice moci da prespavaju s svih strana je od drveta dimenzija duzina 120 sirina 70cmm i vidina 120cm . KAd ce biti gotova zavisi od vremenskih (ne)prilika ali je namijenjena za jedan par stiglica koje trenutno imam . Za zenku i muzijaka koji su uhvaceni prosle godine kao pilad i nisu do sad izvodili ni u prirodi , ni u kavezu da li je komplikovanije razmnozavati ptice koje nikada nisu imali svoje mlade ni u prirodi ni u kavezu, naravno uz dobru pripremu mislim na dobru ishranu prije svega sjemenasta hrana, klijavo sjeme, jajcana hrana , vitamini u vodu, grit , maslacak i malo prostraniju volijeru sa ukrasima iz prirode.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 30 Jan 2013, 21:44

galeb ::
Pozz mica odlican tekst iznad i prije svega lijepi stiglici , ja planiram da do marta napravim jednu malo manju volijeru dimenzija 2m visina 180 sirina i 120 duzina s tim sto ce pored toga imati manju letjelicu u koju ce ptice moci da prespavaju s svih strana je od drveta dimenzija duzina 120 sirina 70cmm i vidina 120cm . KAd ce biti gotova zavisi od vremenskih (ne)prilika ali je namijenjena za jedan par stiglica koje trenutno imam . Za zenku i muzijaka koji su uhvaceni prosle godine kao pilad i nisu do sad izvodili ni u prirodi , ni u kavezu da li je komplikovanije razmnozavati ptice koje nikada nisu imali svoje mlade ni u prirodi ni u kavezu, naravno uz dobru pripremu mislim na dobru ishranu prije svega sjemenasta hrana, klijavo sjeme, jajcana hrana , vitamini u vodu, grit , maslacak i malo prostraniju volijeru sa ukrasima iz prirode.

Kada sam bio tvojih godina hvatao sam Štigliće, stavjao ih u male kaveze i divio se njihovoj pesmi i lepoti. Ali napor tog malog, lepog, stvorenja da se izbavi iz zarobljeništva skačući na rešetke kaveza, uvek je bio razlog da pticu oslobodim.
Tako da sam uhvaćene štigliće (najčešće 2-4 mužjaka) posle nekog vremena pustao na slobodu.
Želeo sam da ih imam, da brinem o njima, ali nisam želeo da ta lepa mala stvorenja pate i da budu nestećna.
Mnogo godina kasnije shvatio sam da postoji način da ptice budu u zatočeništvu a da ne budu izložene patnji.
Volijersko čuvanje i odgoj Štiglića je lep kompromis između potrebe da ih imate u svojoj blizini, posmatrate, slušate, odgajate a da pri tom ptice ne osećaju patnju zbog manjka slobode.
Veličina prostora u kome ih odgajate upavo je proporcionalna broju populacije koja se uvećava svake sezone. Što više prostora to više mladih ptića.

Dobro je što si im omogućio veći prostor za život. Dobro je što su mlade ptice koje se nisu parile na slobodi. Nije nemoguće da se ove godine upare i da daju potomke. Uz dosta sreće. Naravno. Ali nemoj da se razočaraš ako se ne legu ove godine. Ptice su mlade i Ti si mlad. Budi strpljiv. Sa svakom godinom života u zatočeništvu raste verovtnoća njihovog uspešnog parenja.
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 02 Feb 2013, 15:57

januarsko osvezenje teme:



p.s. ne zamerajte zbog loseg snimka, star telefon a zenke mlade, pa nisam smeo da prilazim..
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 02 Feb 2013, 17:57

Mica Vasic ::
januarsko osvezenje teme:



p.s. ne zamerajte zbog loseg snimka, star telefon a zenke mlade, pa nisam smeo da prilazim..

Svaka čast,samo mogao si i bez ove mrtvačke muzike Smile Wink
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 09 Feb 2013, 23:12

Re: Mića Vasić

SREĆNO IMENJAČE cheers DA USKORO VIDIMO PRVE OVOGODIŠNJE MADUNCE cheers

Zima je deo godine kada odgajivač odmara ali odmaraju i Štiglići. Nema puno posla oko ptica. Štiglići se hrane jednom u toku dana. Uvek u isto vreme. Kada će to biti zavisi od dnevnog rasporada ostalih obaveza odgajivača. Nije greška hraniti ih zimi u bilo koje doba koje vam odgovara, ali, još jednom napominjem uvek u isto vreme.
Ma koliko to izgledalo čudno ali i ptice se naviknu na neki dnevni rapored vremena i obaveza koje rado prihvataju. Tako da znaju u koje vreme će dobiti hranu. Ne treba izneveriti njihova očekivanja da uvek u isto vreme imaju obrok.
Hranjenje volijerskih ptica zimi nije komplikovano. Ako im date više hrane nego što su njihove dnevne potrebe Štiglići se neće udebljati. Višak energije, unete hranom, troše najradije pevajući. I zimi, imaćete jato raspevanih Štiglića.
Ishrana je po tipu sezonske ishrane. Iz prirode dobijaće onu hranu koje trenutno u prirodi ima. Ako u prirodi mogu da nađu pupoljke drveća (koje veoma rado jedu) porebno je da pupoljke nađu i u volijeru.
Izbor hrane koju će te svojim pticama da donesete iz prirode zimi je veoma ograničen. U koliko nema snega može se naći i manja količina mišje trave. Ptice uvek rado jedu zelenilo kad god im ponudite.
Ne zaboravite jabuku. Zimi, zaostalo voće po granama ili ispod baštenskog drveća je pticama u prirodi važna dopuna oskudne zimske ishrane.
Isecite jabuku na četiri jednaka dela, učvrstite četvrtine na mestu gde dajete hranu (patentom koji će te sami izmisliti) Vazno je da voćka bude dobro fiksirana da bi ptice mogle lako da otkidaju komadiće.
Time se uglavnom završava izbor hrane koju će te svojim pticama da obezbediti iz prirode.
Ako im date i koji list zelene salate neće im škoditi.
Ove zime moje ptice imaju na meniju svakodnevno nešto od zelenila. Najčešće je to salata. Ne primećujem da im više zelenila u ovo dova godine na bilo koji način škodi. Naprotiv.
Kako će te znati koja je količina hrane optimalna za vaše ptice zimi?
Ako hranitie ptice ujutru i sledećeg jutra nađete puno razbacane hrane znači da je količna hrane probimna. Smanjićete dnevnu porciju hrane za svoje jato. U koliko se dogodi da narednog jutra nema ni jednog semena, ptice su sve počistile, dodajte malo više hrane.
To titriranje dnevne količine hrane za vaše jato potraje par dana. Da ste dobro odmerili količinu hrane koju dajete pokazuju ostaci hrane kojih treba da bude oko 10%-15% To znači da pre narednog hranjenja zateknete uvek manju količinu nepojedene hrane.
Pticama treba omogućiti da biraju zrnevlje. To će biti moguće samo ako imaju uvek malo veću količinu zrnevlja nego što je to njihova dnevna potreba.
Ovo nije nevažno. Razlog je jednostavan. U svakoj zrnastot hrani im ,, škarta,, Nisu sva zrnevlja besprekorno ispravna i zdrava. Ptice nepogrešivo, uvek odabiraju zdravo i kvalitetno zrnevlje a odbacuju zrnevlje lošeg kvaliteta.
Malo većom količinom hrane omogućićete pticama da izaberu kvalitetnije zrnavlje a do ono lošeg i sumljivog kvaliteta ostave.
To je ,, sitnica,, koja puno znači za zdravlje vašeg jata. Uopšte, odgoj Štiglića i ostalih ptica pevačica je niz na izgled nevažnih sitnica, koje na kraju čine razliku između uspeha i neuspeha u odgoju.
Pozove me prijatelj ptičar i pita: ,,Kad si slobodan da dođem malo da pogledam Štigliće“
Odgovorim: ,,Prehlađen sam. Sačekaj koji dan da otopli. A dotle gledaj Štigliće na Forumu“
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201302053630060

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8090a

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8102yd

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8104c

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8109y

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8112p

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8113i

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8114s

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8135

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8168z

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8170r

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8178z

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8187k

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Dscf8198c
On često kaže za svoje ptice: ,, Imam najlepše Štigliće na Svetu“ U pravu je. Da ne misli tako ne bi ih ni čuvao. Divna je, dirljiiva i za svaku pohvalu ljubav koju ljudi imaju za svoje ptice.
Назад на врх Go down
mozaikl
Posetilac
Posetilac
mozaikl


Број порука : 13
Join date : 14.02.2013
Age : 44
Локација : Nis rodjen u Vranju

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyFri 15 Feb 2013, 01:39

Procitao sam dosta na forumu ali nikako nisam mogao da nadjem jednu stvar koja me veoma intereuje.Kad parite stiglice da li u isto vreme krecete sa pripremom i muzjaka i zenke ili nesto kasnije pocinjete sa pripremom zenke u odnosu na muzjaka.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyFri 15 Feb 2013, 14:55

mozaikl ::
Procitao sam dosta na forumu ali nikako nisam mogao da nadjem jednu stvar koja me veoma intereuje.Kad parite stiglice da li u isto vreme krecete sa pripremom i muzjaka i zenke ili nesto kasnije pocinjete sa pripremom zenke u odnosu na muzjaka.

Najčešća greška odgajivača Štiglića je u tome što se prema Štiglićima odnose kao prema Kanarincima. Pokušavaju znanje i iskustvo stečeno odgojem kanarinaca da primene na odgoj Štiglića. Pri tom se zaboravlja, da se radi, ne samo o različitim vrstama, veći o različitom statusu tih vrsta. Iza kanarinaca je viševekovni proces domestifikacije vrste. Kanarinci su postali sastavni deo čovekovog doma. Relativno lako se reprodukuju u potpuno veštačkim uslovima. U njihovom odgoju odavno postoje ustaljena pravila čijom primenom se dobijaju željeni rezultatati.
Ako izuzmemo mutacije Štiglića, podvrste Major, rad sa nominalnom podvrstom ili balkanikom je rad sa nedomestifikovanim pticama. U radu sa tim podvrstama još uvek ne postoje pravila čijom primenom odgajivač obavezno dobija željene rezultate. Postoje individualna iskustva pojedinih odgajivača, koja se ne mogu smatrati pravilom za uspešan odgoj. Tim pre što su ta iskustva malobrojna i vremenski kratkog trajanja.
Na ovim prostorima Štiglići se ozbiljnije odgajaju tek jedu deceniju. To je veoma kratak period da bi se ustanovile određene činjenice na bazi iskustva koje će biti opštevažeće.
Otežavajuća okolnost je i mali broj ljubitelja Štiglića koji se ozbiljno bavi njihovim odgojem.
Tu nije kraj otežavajućih okolnosti. Spora, neodgovorna, nesposobna, rekao bih i drska administracija državnog aparata, koja nije legalizovala njihov odgoj je velika prepraka u napredovanju ka domestifikaciji Štiglića i osatlih ptica pevačica.
Pitnje koje si postavio jednostavno je, ali iz svih gore pomenutih razloga odgovor nije jednostavan. Svako može dati odgovor baziran na svom ljičnom iskustvu. Odgovori se mogu razlikovati ili ne u manjoj ili većoj meri. Kakvi god da su odgovori, bazirani su ne na pravilu, nego na individualnom iskustvu.
Ne potcenjujem vrednos individualnog iskustva (iskustava) ali se takva iskustva ne smeju ni preceniti. Velikim delom nisu rezultat planaskog rada baziranog na činjenicama, već manjeg ili većeg stepena individualne sreće odgajivača.
Moja lična iskustva ograničena su samo na volijerski odgoj Štiglića. To je jedan od načina odgoja koji ima svojih specifičnosti u odnosu da odgoj Štiglića u sobnim uslovima ili u kavezima parilicama.
U volijerskom odgoju Štiglića priprema za parenje počinje čim se završi predhodna reproduktivna sezona. Priprema ptica za sledeću reproduktivnu sezonu počinje njihovim mitarenjem. Jedino kvalitetno izmitarena ptica, biće sposobna da se izbori sa zahtevima predstojeće sezone parenja:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 201302143640017
Ptica lošeg perja nije niti treba da bude matična jedinka. Po završenom procesu mitarenja obavi se popis ptica i selekcija parova za predstojeću sezonu.
Mužjaci i ženke se ne odvaju ni fizički niti u pogledu vrste i količine hrane.
Polni nagon ptica podiže prirodni ciklus i smena godišnjih doba. Duži dani. Topliji dani. Bogatija raznovrsna ishrana. Naročito prolećna hrana iz prirode, gde maslačak zauzima veoma bitno mesto.
Na taj način se polni nagon kod Štiglića oba pola podiže postepeno i revnomerno. Materijal za pravljenje gnezda treba staviti pticama na raspolaganje krajem Aprila.
Sezona reprodukcije je dovoljno duga, tako da nema potrebe ranije ubacivati materijal za gnezda i time podsticati ptice na parenje.
Ako se žele rezultati u volijerskom odgoju, ako se ima ambicia masovnog odgoja, moraju se poštovati mileniumske navike i osobine Štiglića koje su u genima ptica usađene.
Proces domestifikacije nemoguć je preko ,,noći,, Da bi se Štiglići nominalne podvrste i podvrste balkanika domestifikovali na našim prostorima, potrebno je odgajiti dovoljan broj jedinki. Takozvanu kritičnu masu, de bi se sa kvantiteta prešlo na kvalitet.
Назад на врх Go down
mozaikl
Posetilac
Posetilac
mozaikl


Број порука : 13
Join date : 14.02.2013
Age : 44
Локација : Nis rodjen u Vranju

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 16 Feb 2013, 03:04

Hvala gospodine Mico na ovako iscrpnom odgovoru,znaci pravilo je da nema pravila.Ja ptice parim u parilicama ali povecih dimenzija 1.2m x 0.6m x 0.45m tako da sam pokusavao razlicite metode ali bez uspeha pa me interesuje vazi li isto pravilo da se zenke krenu kasnije siliti u odnosu na muskarce kao kod kanarinaca. scratch
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 16 Feb 2013, 22:43

Koliko vidim i na to pitanje je odgovoreno. Ženke i mužjaci se sile istovremeno i prirodno samim produžetkom dana, povećanjem temperature i pojaćanom hranom, mada o tome je pisano više puta na ovom forumu. Ako se ne varam postoje čak i tekstovi kojima se do detalja objašnjava na koji način se veštački stvaraju prirodni uslovi za parenje. Treba samo da se study
Назад на врх Go down
mozaikl
Posetilac
Posetilac
mozaikl


Број порука : 13
Join date : 14.02.2013
Age : 44
Локација : Nis rodjen u Vranju

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySat 16 Feb 2013, 23:07

Moguce da sam preskocio ili nisam video a da sam citao bogami jesam,ptice parim u prolece kada se pare i u prirodi medjutim,hteo sam samo odgovor da li se i kod stiglica zenka brze usili od muzjaka kao sto je slucaj kod kanarinaca.
Назад на врх Go down
sasaznas
Član
Član
sasaznas


Број порука : 154
Join date : 14.08.2009
Age : 53
Локација : Bijeljina RS BiH

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptySun 17 Feb 2013, 13:56

sto se tice parenja stiglica i silenja mislim da ce ti mica odgovoriti i objasniti sve sto te interesuje
Назад на врх Go down
weimnes
Posetilac
Posetilac



Број порука : 12
Join date : 09.02.2013
Age : 48
Локација : Senta

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyTue 19 Feb 2013, 18:03

Od nedavno sam vlasnik jednog stiglica,pa me interesuje nesto..Da li se starost ptice uglavnom prepoznaje po boji nogu?Video sam da je kod mladih ptica braon boje,na mojoj ptici su svetlije boje.Da li boja zavisi od uslova u kojima se drzi,ili ne?Pre svega mislim na temperaturu i trajanje svetla.
Ili mozda u intenzitetu boja perja?
Unapred zahvalan
Назад на врх Go down
galeb
Član
Član



Број порука : 83
Join date : 29.04.2010
Age : 26
Локација : podgorica

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 20 Feb 2013, 03:15

Pozz ljudi evo nasao sam ovaj snimak na you tubu https://www.youtube.com/watch?v=3iRPktChK-s i moji stiglici isto rade kao i ovi stiglici na prvih 28 sekundi ovog snimka znaci stanu jedan pored drugog i muzijak malo crvkuce pa pjeva i mase repom i zenka takodje mase repom ali naravno ne pare se jos uvijek jer nemaju gnijezdo a trenutno su u manjem kavezu, planiram da ih prebacim u veci kavez dimenzija duzina 120cm visina 70cm a sirina 50cm pa me zanima posto sam vec poceo sa pripremom za parenje davao sam im ove nedelje 2 puta klijalo sjeme suncokreta jer jos nisam nabavio niger ,2 puta jajcanu hranu i svaki dan maslacak, povremeno narendanu sargarepu u onu takozvanu ,,vitaminku" posudu uz naravno redovnu sjemensku hranu . Da li ako sam poceo vec da ih spremam u jedan pa ih kasnije premjestim u drugi veci kavez moze li ih to poremetiti , da napomenem da je temperatura ista jer se oba kaveza nalaze napolju. I jos nesto da li je ovo sto sam gore naveo vezano za ovaj video snimak dobar znak za predstojece parenje , jer se sem toga redovno ljube i stiglic kao da hrani zenku. Veliki pozdrav i hvala unaprijed pocetnik sam dosta sam citao o parenju stiglica ali uvijek ima mjesta za neka podpitanja pogotovo ako su pocetnici u pitanju. Laughing Laughing
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 20 Feb 2013, 12:13

weimnes

Starost ptice može da se vidi po nogama ali nije tačno da se boja nogu razlikuje kod mladih i starih ptica jer sam video mladunce koji su imali gar crne noge a isto tako i stare ptice. Primećeno je da se kod držanja ptice u kavezu desi promena boje nogu i da noge prosvetle pa čak i pobele. Uzimajući to u obzir iskusni odgajivači su uvek prepoznavali sveže uhvaćenu pticu od one koja je čuvana u kavezu. Ne znam šta je konkretno u pitanju ali smatram da ptica u prirodi koristi neku hranu koju u kavezu nema iz kog razloga joj pobele noge.

galeb

Ptice se udvaraju ili "udaraju čevrlije" kako se kod nas kaže. Pod uslovom da su mužjak i ženka može da znači da su ostvarile neki kontakt ali nije obavezno da će se upariti ili dobiti potomstvo.
Назад на врх Go down
galeb
Član
Član



Број порука : 83
Join date : 29.04.2010
Age : 26
Локација : podgorica

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyTue 05 Mar 2013, 14:48

Moze li mi neko postavit sliku kljuna kod usiljenog stiglica, znaci kad ono pobijeli da uporedim sa kljunovima mojih stiglica
Назад на врх Go down
alempije
Član
Član
alempije


Број порука : 89
Join date : 02.03.2013
Age : 44

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 06 Mar 2013, 16:51

Da,valjale bi te slike da mozemo da uporedimo i uocimo razliku.
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 EmptyWed 06 Mar 2013, 19:14

galeb ::
Moze li mi neko postavit sliku kljuna kod usiljenog stiglica, znaci kad ono pobijeli da uporedim sa kljunovima mojih stiglica

sta ima ko da ti postavlja...ili su im kljunovi beli ili nisu
Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 20 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 20 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: