PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+54
Goran Cvetanoski-Coko
Zoran.C
Ivo39
slavishab
sphone
koce split
bric bric
kima
alempije
weimnes
sasaznas
mozaikl
galeb
Mica Vasic
djordje996
AndrijaKg
gocke
suljaga
Gost
bili
ned0__
SASKO 1
deni
zoran ptice pjevice
IGOR 72
belobradi
enab
Timbrado
Uros/Zavisa
žako
gost1
drvetmed
Damir
redarmymostar
valter
fzen
Rilekson
Maki
Milos MAGA
pedjacure
postar
NebojsaB
goldfinch
Milan
dalibor vasic
korbach
salle
Ivica
carduel
jigor
Zokbok988
Furla
sasko
zoranV
58 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Next
АуторПорука
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 03 Jul 2013, 11:31

mića ::
Što ih više slikam sve se bolje legu Cool  

Štiglići moraju da se naviknu na aktivnosti odgajivača jer je to deo procesa domestihikacije.

Upravo tako! cheers 
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 03 Jul 2013, 11:34

Obično se ženka nasadi posle snešenog četvrtog jaja, ništa to nije čudno druže.
Dešava se da ne napušta gnezdo i posle trećeg snešenog jaja ali ne leži već čuči iznad jaja. Biće sve to OK. Pozdrav
Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 03 Jul 2013, 11:49

Svaka čast Mićo i Carduel.  king 

Vaša konstatacija je na mestu ali samo iz Vaše pozicije.
Lako je reći da uznemiravanje ne može biti problem kada imate 20-ak ili više parova štiglica i to ko zna već koje generacije.

Trudim se da napravim nešto od onoga sa čim raspolažem i kada od 3 para iz ovih ili onih razloga nemam odgajenih ptića nisam baš tako kuražan da se latim aparata i podižem ženku sa jaja samo da bih ispratio proces. Naravno da to uznemiravanje nije osnovni razlog trenutnog neuspeha ali po mojoj proceni je suvišno u ovoj fazi moga uzgoja.

Ptiće Bože zdravlja mogu fotaografisati i na dan prstenovanja. Lepo je imati urednu arhivu sa fotografijama ali sve u svoje vreme.

Polako nigde ja ne žurim,vreme radi za mene, svestan sam toga, verovatno ću i ja za par godina isto tako komentarisati kada budem imao iza sebe par generacija izleženih štiglica. cheers
Назад на врх Go down
Goran Cvetanoski-Coko
Član
Član
Goran Cvetanoski-Coko


Број порука : 68
Join date : 09.05.2013
Age : 60
Локација : Skopje, Makedonija

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 03 Jul 2013, 12:09

drvetmed ::
Svaka čast Mićo i Carduel.  king 

Vaša konstatacija je na mestu ali samo iz Vaše pozicije.
Lako je reći da uznemiravanje ne može biti problem kada imate 20-ak ili više parova štiglica i to ko zna već koje generacije.

Trudim se da napravim nešto od onoga sa čim raspolažem i kada od 3 para iz ovih ili onih razloga nemam odgajenih ptića nisam baš tako kuražan da se latim aparata i podižem ženku sa jaja samo da bih ispratio proces. Naravno da to uznemiravanje nije osnovni razlog trenutnog neuspeha ali po mojoj proceni je suvišno u ovoj fazi moga uzgoja.

Ptiće Bože zdravlja mogu fotaografisati i na dan prstenovanja. Lepo je imati urednu arhivu sa fotografijama ali sve u svoje vreme.

Polako nigde ja ne žurim,vreme radi za mene, svestan sam toga, verovatno ću i ja za par godina isto tako komentarisati kada budem imao iza sebe par generacija izleženih štiglica. cheers

Perfektno napisano,bice vremena za fotosesije samo polako, vreme je da se i tebi posreci.Pozz.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 03 Jul 2013, 14:16

drvetmed ::
Svaka čast Mićo i Carduel.  king 

Vaša konstatacija je na mestu ali samo iz Vaše pozicije.
Lako je reći da uznemiravanje ne može biti problem kada imate 20-ak ili više parova štiglica i to ko zna već koje generacije.

Trudim se da napravim nešto od onoga sa čim raspolažem i kada od 3 para iz ovih ili onih razloga nemam odgajenih ptića nisam baš tako kuražan da se latim aparata i podižem ženku sa jaja samo da bih ispratio proces. Naravno da to uznemiravanje nije osnovni razlog trenutnog neuspeha ali po mojoj proceni je suvišno u ovoj fazi moga uzgoja.

Ptiće Bože zdravlja mogu fotaografisati i na dan prstenovanja. Lepo je imati urednu arhivu sa fotografijama ali sve u svoje vreme.

Polako nigde ja ne žurim,vreme radi za mene, svestan sam toga, verovatno ću i ja za par godina isto tako komentarisati kada budem imao iza sebe par generacija izleženih štiglica. cheers

Samo polako, sve će doći na svoje! Smile
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 00:21

I moje je mišljenje da sam upropastio svoje prve dvije ture, i to raznim uznemiravanjem para, a među ostalim i slikanjem. Ženka je krenula u treću turu, ali....prvo jaje polomljeno u gnijezdu, drugo snešeno na pod i razbijeno. Sutra bi trebalo biti i treće, ali sam izgubio potpuno nadu u uspjeh. Ženka mi djeluje sva isprepadana. Čim netko dođe bliže parilici onda se odmah uznemiri i obično izleti s gnijezda. Danas sam zabranio svim ukućanima približavanje parilicama osim jutarnjeg hranjenja, pa ću vidjeti hoće li biti uspjeha. Sad 
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 02:49

žako ::
I moje je mišljenje da sam upropastio svoje prve dvije ture, i to raznim uznemiravanjem para, a među ostalim i slikanjem. Ženka je krenula u treću turu, ali....prvo jaje polomljeno u gnijezdu, drugo snešeno na pod i razbijeno. Sutra bi trebalo biti i treće, ali sam izgubio potpuno nadu u uspjeh. Ženka mi djeluje sva isprepadana. Čim netko dođe bliže parilici onda se odmah uznemiri i obično izleti s gnijezda. Danas sam zabranio svim ukućanima približavanje parilicama osim jutarnjeg hranjenja, pa ću vidjeti hoće li biti uspjeha. Sad 

Ne treba pretjerivati ni u čemu svima savjetujem ali kao da mušice uđu u mene kad je sezona uzgoja. Jednostavno to je jače od mene, moram  zaviriti u gnijezdo da vidim mališane. Uvijek neku euforiju doživljavam u tom periodu. Svake godine kao da prvi put ležem štigliće eto takav je to osjećaj. Smile

U toku godine dosta vremena provodim sa ženkama, da se malo opuste u mom prisustvu. Dam im da jedu neko zelenje, jabuku, jajčanu hranu pa sjedim dok one jedu. U početku su sumljičave ali vremenom se opuste. To mi je jako bitno u uzgoju jer sad mi ženke hrane u mom prisustvu na nekih 2 metra udaljenosti od gnijezda što nije baš normalno ponašanje. Takvo promijenjeno ponašanje je put ka domestifikaciji štiglića. Cilj mog uzgoja je da štigliće uzgajam identično kao i kanarince. Za to treba vremena ali svake godine sam bliži tom cilju.

Plašljive ženke nisu dobar uzgojni materijal pa bi ih izbacio iz uzgoja. Ako su iznimno dobre kvalitete, tj. daju kvalitetne mlade onda bi im progledao kroz prste. Nakon što oformimo nekoliko "radnih" parova puno nam je lakši i izbor parova za iduću sezonu pa možemo birati. Za početak je bitno oformiti takve parove pa što manje uznemiravanja dobro dođe. Pozdrav
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 08:19

carduel ::
žako ::
I moje je mišljenje da sam upropastio svoje prve dvije ture, i to raznim uznemiravanjem para, a među ostalim i slikanjem. Ženka je krenula u treću turu, ali....prvo jaje polomljeno u gnijezdu, drugo snešeno na pod i razbijeno. Sutra bi trebalo biti i treće, ali sam izgubio potpuno nadu u uspjeh. Ženka mi djeluje sva isprepadana. Čim netko dođe bliže parilici onda se odmah uznemiri i obično izleti s gnijezda. Danas sam zabranio svim ukućanima približavanje parilicama osim jutarnjeg hranjenja, pa ću vidjeti hoće li biti uspjeha. Sad 

Ne treba pretjerivati ni u čemu svima savjetujem ali kao da mušice uđu u mene kad je sezona uzgoja. Jednostavno to je jače od mene, moram  zaviriti u gnijezdo da vidim mališane. Uvijek neku euforiju doživljavam u tom periodu. Svake godine kao da prvi put ležem štigliće eto takav je to osjećaj. Smile

U toku godine dosta vremena provodim sa ženkama, da se malo opuste u mom prisustvu. Dam im da jedu neko zelenje, jabuku, jajčanu hranu pa sjedim dok one jedu. U početku su sumljičave ali vremenom se opuste. To mi je jako bitno u uzgoju jer sad mi ženke hrane u mom prisustvu na nekih 2 metra udaljenosti od gnijezda što nije baš normalno ponašanje. Takvo promijenjeno ponašanje je put ka domestifikaciji štiglića. Cilj mog uzgoja je da štigliće uzgajam identično kao i kanarince. Za to treba vremena ali svake godine sam bliži tom cilju.

Plašljive ženke nisu dobar uzgojni materijal pa bi ih izbacio iz uzgoja. Ako su iznimno dobre kvalitete, tj. daju kvalitetne mlade onda bi im progledao kroz prste. Nakon što oformimo nekoliko "radnih" parova puno nam je lakši i izbor parova za iduću sezonu pa možemo birati. Za početak je bitno oformiti takve parove pa što manje uznemiravanja dobro dođe. Pozdrav


RE : CARDUEL

Ništa drugačije ni ja ne čuvam svoje štiglice. Terasa na kojoj mi se nalaze volijere je 7m sa 2m. Tu provodim svo slobodno vreme, hraneći ptice i čisteći volijere približavam se pticama i one meni, divlje ptice se sigurno neće kupati kada osećaju opasnost a kod mene ptice sleću na posudu za kupanje čim je postavim. Prilikom sezone reprodukcije normalna je pojava da ptice pogotovo ženke reaguju drugačije,obazrive su,neće da se vrate na jaja dok se ne udaljim od volijere, sve su to pojave koje se domestifikacijom mogu ublažiti ali za to je potrebno vreme i ko zna koliko generacija izleženih mališana u istim uslovima. Sviđa mi se tvoja želja Carduel da štiglice ležeš kao i kanarince, i meni je ta želja jedan od ciljeva. Nije baš jednostavno kada imaš mali broj matičnih parova odraditi radikalnu selekciju pa sve ženke koje pokazuju nervozu,ustaju sa jaja pri ulasku odgajivača ili se dugo ne vraćaju na jaja eliminisati iz dalje reprodukcije. Mnogi odgajivači tu primenjuju drugu taktiku i poturaju jaja pod druge ženke dadilje koje su mirnije i raspoložene za gajenje mališana ili ležanje na jajima. Ove sezone mi je kanarinka odgajila 5 kringlovčića i 3 malca meksičkih zimovki jer su matični roditelji neiskusni i plašljivi mada su sve to ležene ptice.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 11:50

Još nešto o fotografiji u ptičarstvu

Uspešnos odgoja  ne zavisi od  fotografisanja ptica ni na kji način.  Niti smeta niti koristi  samom procesu reprodukcije štiglića.  Upotreba fotografije je sekundarna u odnosu na odgojini proces. Može se koristiti ali se ne mora koristi.  Ko je navikao da koristi fotografiju, zna da ceni njen značaj u olakšavanju procesa evidencije i dokumentacije odgojnog procesa.
Nema nikakvog smisla uznemiravati ptice slikanjem. Naročito ne u procesu reprodukcije. Pravilnom upotebom fotografisanja  ništa se ne gubi, ali se puno dobija.  Zna se kada i kako koristifi fotografiju u smislu fotoevidencije procesa odgoja.
Gnezdo se slika kada ženka nije u njemu.  Ženka koja leži u gnezdu ne slika se jer ne postoji  razlig za to.  Može se napraviti (ali retko) fotogragija ženke na gnezdu ako je odgajivač siguran da to neće uznemiriti pticu.
Dvanaestog dana od polaganju poslednjeg jajeta u gnezdu  proverava se da li se pile mladunci.  Tada se ženka mora podići iz gnezda. Ako je proces išao normalno, u gnezdu se vide bebe koje su se tek ispilile i jaja iz kojih će se za koji sat ili najkasnije dan ispiliti ostale bebe.
Kad se već vizuelno proverava  proces pilenja  korisno je taj trenutak zabeležiti fotografijom. To je datum izleganja koji se  ubacuje u matičnu evidenciju.
Sledeća kontrola gnezda je petog dana od pilenja mladih koja se obavlja u smislu alkiranja. Ako je ženka na gnezdu i tada se mora podići iz gnezda. Ako nije tim bolje.  Radi fotoevidencije slikaju se madunci u gnezdu pre alkiranja.  Odmah po alkiranju napravi se još jedna fotografija.  Ona će sadržati vrlo bitne podatke o broju alkice svakog pileta.
Dalje slikanje gnezda sa mladuncima nije neophodno.  Ženka je sve manje u gnezdu jer je zauzeta  spremanjem hrane za mališane. Odgajvač može otsustvo ženke pored gnazda iskoristiti da slika mladunce jer je to uvek lep prizor. Naročito kad malo narastu i obuku se.
Svakodnevni kontakt odgajivača sa mladima koji ubrzano odrastaju, za preporuku je.  Mladunci se navikavaju na izgled i glas odgajivača, postaju pitomi i poverljivi. Verbalni kontakt sa mladima je  od velikog značaja. Treba sa njima pričati kao sa bebama.  Po napuštanju gnezda,  mladunci sa kojima je odgajivač uspostavio kontak dok su bili u gnezdu,  nisu ni malo plašljivi. Naprotiv.
Što se tiče ambicije da se štiglići odgajaju kao kanarinci  ostvarljiva je.  Da bi se kanarinci odgajali kao kanarinci bio je potreban proces koji je trajao  500 godina.  Kako i koliko su naši odgajivači štiglića ambiciozni, mislim da će taj proces skratiti bar za polovinu.
Iskoristio sam odsustvo ženke da slikam ove bebe. U ovom slučaju se ne radi o uznemiravanju već pre o narušavanju privatnosti :
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Gww2
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 12:56

mića ::
Još nešto o fotografiji u ptičarstvu

Uspešnos odgoja  ne zavisi od  fotografisanja ptica ni na kji način.  Niti smeta niti koristi  samom procesu reprodukcije štiglića.  Upotreba fotografije je sekundarna u odnosu na odgojini proces. Može se koristiti ali se ne mora koristi.  Ko je navikao da koristi fotografiju, zna da ceni njen značaj u olakšavanju procesa evidencije i dokumentacije odgojnog procesa.
Nema nikakvog smisla uznemiravati ptice slikanjem. Naročito ne u procesu reprodukcije. Pravilnom upotebom fotografisanja  ništa se ne gubi, ali se puno dobija.  Zna se kada i kako koristifi fotografiju u smislu fotoevidencije procesa odgoja.
Gnezdo se slika kada ženka nije u njemu.  Ženka koja leži u gnezdu ne slika se jer ne postoji  razlig za to.  Može se napraviti (ali retko) fotogragija ženke na gnezdu ako je odgajivač siguran da to neće uznemiriti pticu.
Dvanaestog dana od polaganju poslednjeg jajeta u gnezdu  proverava se da li se pile mladunci.  Tada se ženka mora podići iz gnezda. Ako je proces išao normalno, u gnezdu se vide bebe koje su se tek ispilile i jaja iz kojih će se za koji sat ili najkasnije dan ispiliti ostale bebe.
Kad se već vizuelno proverava  proces pilenja  korisno je taj trenutak zabeležiti fotografijom. To je datum izleganja koji se  ubacuje u matičnu evidenciju.
Sledeća kontrola gnezda je petog dana od pilenja mladih koja se obavlja u smislu alkiranja. Ako je ženka na gnezdu i tada se mora podići iz gnezda. Ako nije tim bolje.  Radi fotoevidencije slikaju se madunci u gnezdu pre alkiranja.  Odmah po alkiranju napravi se još jedna fotografija.  Ona će sadržati vrlo bitne podatke o broju alkice svakog pileta.
Dalje slikanje gnezda sa mladuncima nije neophodno.  Ženka je sve manje u gnezdu jer je zauzeta  spremanjem hrane za mališane. Odgajvač može otsustvo ženke pored gnazda iskoristiti da slika mladunce jer je to uvek lep prizor. Naročito kad malo narastu i obuku se.
Svakodnevni kontakt odgajivača sa mladima koji ubrzano odrastaju, za preporuku je.  Mladunci se navikavaju na izgled i glas odgajivača, postaju pitomi i poverljivi. Verbalni kontakt sa mladima je  od velikog značaja. Treba sa njima pričati kao sa bebama.  Po napuštanju gnezda,  mladunci sa kojima je odgajivač uspostavio kontak dok su bili u gnezdu,  nisu ni malo plašljivi. Naprotiv.
Što se tiče ambicije da se štiglići odgajaju kao kanarinci  ostvarljiva je.  Da bi se kanarinci odgajali kao kanarinci bio je potreban proces koji je trajao  500 godina.  Kako i koliko su naši odgajivači štiglića ambiciozni, mislim da će taj proces skratiti bar za polovinu.
Iskoristio sam odsustvo ženke da slikam ove bebe. U ovom slučaju se ne radi o uznemiravanju već pre o narušavanju privatnosti :
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Gww2

Htio sam još nadodati u kaveznom ili volijernom uzgoju jednog para lako je natjerati ženku da napusti gnijezdo postavljanjem hrane koju inače štiglići vole da jedu. Nakon što se udaljimo od volijere ili izađemo iz prostorije u roku minut - dva ženka će napustiti gnijezdo da nešto kljucne a nama je to dovoljno da se vratimo i na brzinu uslikamo mališane u gnijezdu.

Danas sam provjerio gnijezdo gdje je bilo 6 jaja i prebrojao mlade. Ukupno se 5 mladih ispililo iz jaja. Šesto jaje je bilo izbačeno iz gnijezda. Čekamo novu turu ili novu uzgojnu sezonu da popravimo ovaj rezultat. Smile
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 12:59

Zanima me mišljenje kolega uzgajivača šta misle o tome da li mladi štiglići čuju kad se izlegu ili nakon nekoliko dana (tako tvrde ljubitelji pjeva štiglića)?
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 13:40

Svakako cuju, da li razumeju to sto cuje je vec drugo pitanje. Ja ne verujem u to da je to najbitniji deo ziivota za ucenje pesme. Kako pratiim muzjaka primecujem da muzjak mnogo vise peva i jace dok mladi izlalze iz gnezda do osamostaljivanja. Znaci od 15 dana pa nadalje, muzjak mnogo cesce i jace peva i to pre hranjenja i posle hranjenja. Prvi artikulisani zvuci mladi mogu izbaciti sa 60 dana, ostro uho moze svasta da cuje u onom pevu mladih(cevrljanju).
Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 13:52

Sve ptice se rađaju slepe,gluve i gole, znači potpuno bespomoćne i zavisne od roditelja, nisam siguran kada tačno progledaju i dobiju čulo sluha ali mislim da je to zavisno od vrste između 3 i 4 dana.
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 19:29

carduel ::
Danas sam provjerio gnijezdo gdje je bilo 6 jaja i prebrojao mlade. Ukupno se 5 mladih ispililo iz jaja. Šesto jaje je bilo izbačeno iz gnijezda. Čekamo novu turu ili novu uzgojnu sezonu da popravimo ovaj rezultat. Smile


Skromnost ti baš i nije vrlina, ali ti ipak želim svu sreću. cheers 
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 04 Jul 2013, 20:26

žako ::
carduel ::
Danas sam provjerio gnijezdo gdje je bilo 6 jaja i prebrojao mlade. Ukupno se 5 mladih ispililo iz jaja. Šesto jaje je bilo izbačeno iz gnijezda. Čekamo novu turu ili novu uzgojnu sezonu da popravimo ovaj rezultat. Smile


Skromnost ti baš i nije vrlina, ali ti ipak želim svu sreću. cheers 

Hvala Žako, upravo ta sreća će mi biti i potrebna. cheers 

Naravno, šalim se! Ne bi želio da netko moj post razumije u smislu nekog hvalisanja i prepotencije. Dosta puta sam imao slučajeve othranjenih 5 mladih u gnijezdu pa bi me ovaj rezultat obradovao i ništa više.
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 05 Jul 2013, 11:53

U JEDNOM DANU
(kontinuitet reproduktivnog procesa štiglića)

Jedni se upravo rađaju:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Fx2e

Jedni rastu:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 A4wl

Jedni se spremaju da napuste roditeljski dom:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Rm49

Jedni će se tek roditi:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 J74r
Pokušao sam da slikam još jednu fotografiju. Ona nije uspela jer je nastao problem. Kada sam se približio da  slikam pet mališana, gnezdo se  za sekun  ispraznilo. Svi pilići su kao po komandi poiskakali iz gnezda i razmileli se po volijeru.
Da nisu danas napustili gnezdo to bi uradili dan kasnije. Već su postali nervozni a gnezdo je postalo pretesno.
Roditelji uvek pronađu i prepoznaju svoje mladunce i nastave da ih odhranjuju neko vreme.
Kod mene je gnezdo sa 5 mladunca retkost. Petarda se pojavi u jednom ili dva gnezda u sezoni.
Назад на врх Go down
enab
Posetilac
Posetilac



Број порука : 22
Join date : 16.11.2011
Age : 38
Локација : Novi Sad

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 05 Jul 2013, 13:16

Pozdrav, imam ženku koja ima rekao bih isti "problem" kao i ženka na mićinoj poslednjoj fotografiji. Nedostatak perja u korenu kljuna. Da li bi to trebalo da me plaši ili će se mitarenjem srediti?
Hvala.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 05 Jul 2013, 14:11

carduel ::
KRONOLOGIJA: Treći par

17.05.2013. Mlada ženka je napravila prvo gnijezdo

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Mladamiro1

22.05.2013. Snijela 1 jaje i tako redom do petog ali je mužjak sve polomio.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Mladazenkam

Prisustvo drugih mužjaka u uzgojnom prostoru je doveo do toga da je mužjak postao preagresivan što je rezultiralo lomljenju jaja. Ovaj par mi je jako zanimljiv po pitanju eksterijera kao i po pitanju pjesme. To su ptice F1 generacije. Mužjak je star 2 godine a ženka 1 godinu. Zbog navedenih razloga ptice sam poslije nekoliko dana prebacio u volijeru tj. rotirao ih s mladim parom (jedinke F1 generacije 2012.) koje sam prebacio u kavez. Poslije prebacivanja u volijeru pojavljuju se sljedeće okolnosti.

Mužjak je tu na domaćem terenu, tu je prošle godine imao mlade i nije pravio probleme u uzgoju. On je izrazito dominantna ptica i izrazito je uporan u zavođenju ženke, mogao bi reći da je neumoran po tom pitanju.

Pošto se ženka našla u novom prostoru zaustavila je proces nošenja jaja iz druge ture. Prva dva tjedna uopće nisam primjećivao nikakvu zainteresiranost ženke da bi mogla praviti novo gnijezdo. Na trenutak sam pomislio da od tog para ove godine neće biti ništa. Do jučer sam nalazio komadiće vate i končiće unutar gnijezda ali bi to u toku dana izbacili van gnijezda. Večeras sam u redovnom obilasku gnijezda bio iznenađen pošto je veći dio gnijezda već odradila tako da bi za koji dan mogao očekivati i prvo jaje. Ovo još nije garancija uspjeha. Neadaptiranost na prostor, bez obzira što je napravila gnijezdo, može se ogledati u tome da jaja završe na podu. Vidjet ćemo što će biti.

24.06.2013. Pravi drugo gnijezdo

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 M28u

04.07.2013. Snijela 1 jaje
05.07.2013. Snijela 2 jaje

Evo i par fotografija ženke na gnijezdu u novom ambijentu.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Jhlt

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Z72w
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 05 Jul 2013, 17:51

Mladi su se izlegli i ženka zauzima odbrambeni stav na gnijezdu.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Zdq6

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 B7yc

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Mvxa

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 B34q
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 05 Jul 2013, 21:21

enab ::
Pozdrav, imam ženku koja ima rekao bih isti "problem" kao i ženka na mićinoj poslednjoj fotografiji. Nedostatak perja u korenu kljuna. Da li bi to trebalo da me plaši ili će se mitarenjem srediti?
Hvala.

U Julu ptice počinju polako da gube perje da bi se u Avgustu uveliko mitarile. Gubitak perja uopšte može biti binigni i maligni. Neurednu masku sa sitnim perjem koje otpada nije retko videtu u ovo doba godine naročito kod ptica koje su odhranjivale mladunce i legle se. Češće kod ženki nego kod mužjaka. Posle mitarenja u većini slučajeva ženke dobiju normalnu masku.
Ako se to ne dogodi i ostanu gole površine, u pitanju je teži oblik pormećaja operjavanja. Čest uzrok tome je perojed koji se hrani korenom perja. U tom slučaju treba preduzeti lečenje. Sačekaj da ženka izađe iz mitarenja.  Verovatno je da će dobiti normalno perje.
Svake sezone imam bar po jednog štiglića koji tokom leta pogubi svo perje sa vrata i  glava. Opadanje perja je brzo i naglo na velikim površinama. Uvek pomislim da je bolest perja u piranju ili bolest kože. U toku jeseni ta ptica se obuče normalno kao i sve druge. Takav gubitak perja primetio sam kod dva različita mužjaka u dve sezone. Interesantno je da oba mužjaka nisu bila parena.  Moguće je da rasiljeni mužjaci usled stresa što nemaju partnerku izgube perje. Ne znam kako to drugačije da protumačim.Da je bolest u pitanju ne bi im perje uopšte poraslo bez lečenja.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 06 Jul 2013, 12:31

Ove godine imao sam ogroman gubitak u prvoj i drugoj turi mladih, prva tura je krenula kako treba i mladi u nekoliko gnezda su bili približne veličine a onda sam ih jednog dana našao na podu, interesantno je da su sami izašli iz gnezda (prirodno) ali da se nisu zadržali na granama već su bili po podu. Pregledao sam ptiće svi su bili dobro uhraweni čak su imali i slojeve sala ali sam primetio da su žedni pa sam im čak pokazao i pojilice ( kao kad se uči mladi golub da bipe vodu-uranjanjem kljuna). Roditeljii su ih hranili i sve je bilo u redu do sutradan popodne kad sam ih sve našao mrtve. Tog dana je bilo preko 40 stepeni a posle 5 popodne je ceo pod osunčan. Ove godine ošišao sam tuje do visine od 30 cm kako bi mogao da vidim ceo pod volijere zbog čišćenja tako da me je to koštalo gubitka mladih. Ne mogu nikako da ukapiram iz kog razloga krupne i jake ptice nisu potražile hladovinu u tujama.
Druga tura je krenula odlično, takoreći istovremeno kod svih parova a onda nakon desetak dana, u jednom danu opet lom. Najpre sam prepodne primetio da par zelentarki ne leži više na jajaima, kada sam proverio gnezdo video sam da su jaja polomljena, kada sam sutradan otišao sva gnezda su bila rasturena i sva jaja su bila polomljena a zatekao sam dva para zelentarki kako se jure po kavezu i raznose materjal od svih gnezda.
Izbacio sam zelentarke iz volijere.
MOja procena je da ove godnine neću uspeti da očuvam više od deset mladih zbog ovog.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 07 Jul 2013, 00:08

Milan ::
Ove godine imao sam ogroman gubitak u prvoj i drugoj turi mladih, prva tura je krenula kako treba i mladi u nekoliko gnezda su bili približne veličine a onda sam ih jednog dana našao na podu, interesantno je da su sami izašli iz gnezda (prirodno) ali da se nisu zadržali na granama već su bili po podu. Pregledao sam ptiće svi su bili dobro uhraweni čak su imali i slojeve sala ali sam primetio da su žedni pa sam im čak pokazao i pojilice ( kao kad se uči mladi golub da bipe vodu-uranjanjem kljuna). Roditeljii su ih hranili i sve je bilo u redu do sutradan popodne kad sam ih sve našao mrtve. Tog dana je bilo preko 40 stepeni a posle 5 popodne je ceo pod osunčan. Ove godine ošišao sam tuje do visine od 30 cm kako bi mogao da vidim ceo pod volijere zbog čišćenja tako da me je to koštalo gubitka mladih. Ne mogu nikako da ukapiram iz kog razloga krupne i jake ptice nisu potražile hladovinu u tujama.

Stvarno neobično ponašanje mladih ptica. scratch Imao sam priliku se susretati s ovim problemom kad bi koristio pojilice s kuglicom pa mladunci ne bi odmah skužili princip onda bi morao reagirati s normalnom pojilicom nekoliko dana. Bez obzira kolika je vrućina i osunčanost volijere mladi se veru u visinu i na skrovito mjesto. Koliko dana su ti bili stari ptići?

Danas sam ulovio još nekoliko fotografija svojih ženki pa da postavim. Prva stoji nepomično jer sam je uhvatio kako hrani mlade a druga leži na svom gnijezdu i čekam prve mlade ove godine od nje. Pozzz

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 K3we

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Pkz5
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 07 Jul 2013, 00:20

RE:MILAN

Vrlo slicna situacija sto se tice kringlova I njihovog manijacenja po volijeri i mene je zadesila, dva para kringlova su mi uzas pravili u volijeri, rasturali su gnezda I lupali jaja stiglicima. Tek kada Sam ih uhvatio I izbacio Iz volijere stiglici su poceli nesmetano da prave gnezda I da nose jaja. Naravoucenije je da ne treba spajati babe I zabe.
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 07 Jul 2013, 11:12

pozdrav,evo i kod mene je zenka na 5 jaja iz druge ture,trebalo bi da se legu oko 15.jula.imao bih pitanje,posto mi je muzjak polupao sva jaja 2 dana pred izleganje u prvoj turi,bio je dobar inace do tog dana...da li neko ima iskustva da,ukoliko muzjak ne hrani zenku na gnezdu,i nije se ljubio sa njom u toku parenja,ona lezi i zove ga da je hrani,on je tu na 20cm cuva je i potpuno je nezainteresovan,kakva je sansa da ce hraniti mlade ukoliko ne izlupa jaja do piljenja?, posto se premisljam da li da ga vadim u mali kavez i da ga okacim unutar volijere,koliko bi to inace bilo stresno za zenku i da li bi uopste bilo?hvala
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 07 Jul 2013, 11:50

OD JAJETA DO PRSTENOVANOG PILETA:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 D9wo

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 4t5a

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Rlcw

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 L3al

Sa mališanima danas prstenovanim, broj alkiranih mladunaca je 26.  Jedan mladunac  je već upisan u knjigu rashoda. Srećom, za sada je jedini otpisani. Nesrećan slučaj - prelom noge. Gubici od bolesti su za sada,  nula.
Iz pet položenih jajeta ispilila su se 4 mlada. Tri su napredna, jedan je zakržljao, jer se izlegao 2 dana kasnije. Biće alkiran za dva ili tri dana.

Ovo je vreme kada se masovno mladi štiglići prstenuju u gnezdima i uzimaju iz prirode. Foto dokumentacija je važna da bi se ozbiljni odgajivači zaštitili relevantnim dokazima o vlastitom odgoju, od lovokradica, koju uzimajći danak u krvi, osiromašuju  ptičji fond.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 37 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: