PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+54
Goran Cvetanoski-Coko
Zoran.C
Ivo39
slavishab
sphone
koce split
bric bric
kima
alempije
weimnes
sasaznas
mozaikl
galeb
Mica Vasic
djordje996
AndrijaKg
gocke
suljaga
Gost
bili
ned0__
SASKO 1
deni
zoran ptice pjevice
IGOR 72
belobradi
enab
Timbrado
Uros/Zavisa
žako
gost1
drvetmed
Damir
redarmymostar
valter
fzen
Rilekson
Maki
Milos MAGA
pedjacure
postar
NebojsaB
goldfinch
Milan
dalibor vasic
korbach
salle
Ivica
carduel
jigor
Zokbok988
Furla
sasko
zoranV
58 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Next
АуторПорука
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 11 Oct 2012, 16:48

carduel ::
Pozdrav Mića,

fotografije su ti bez premca. Smile

Više pohvala dobio sam za fotografije nego za Štigliće Surprised
To znači da sam bolji fotograf nego odgajivač Shocked Laughing
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201210112920001
Šta je nebično na ovoj fotografiji Question Jedan mladunac u gnezdu. Ništa neobično, ove sezone bilo je više takvih gnezda. Samo dva položena jaja. I to nije neobično. Događa se da ženka iz nekih razloga ne snese više. Nije neobično ni što se jedno mlado nije ispililo. Takvih situacija je prilično u toku odgojne sezone. Vreme slikanja ove fotografije čini je neobičnom. Slikana je pre 30 min.
Sudbina ovog mališana prilično je neizvesna. Mada ga majka dobro hrani dolazeći nepovoljni vremenski uslovi mogi za njega predstavljati ozbiljan problem. Ako preživi do mitarenja, menjaće perje za vreme prvih mrazeva.
Nikada pre nisam imao mladog Štiglića izleženog u Oktobru. Nemam odgajivačkog iskustva sa ovakvom sitiacijom. To je takođe otežavajuća okolnost. Kako za mene tako i za ovog malca:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201210112920003

Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 15 Oct 2012, 19:37

Voleo bih da mogu da napišem da oktobarac lepo naprduje, ali nije tako. Mršav je i sitan. Otac koji je u mitarenju ne učestvuje u odgoju ovog mališana. Majka mladunca takođe menja perje. Imam utisak da u posednja tri dana ne hrani mališana dovoljno.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Bobanpar1
Danas sam alkirao mladunca prstenom veličine 2.5 mm. To je bilo moguće zbog tanke noge mladunca. Prstenove 2.7 mm potrošio sam u Agustu. Bilo bi lepo da ovaj mališan preživi. To bi značilo da je ipak moguće pomeriti kalendarsku granicu reprodukcije Štiglića, što je jedan od bitnih kriterijuma domestifikacije. S obzirom da su mu oba roditelja šarene ptice, ako bi imao belo perje (nebitno je koliko bi bio šaren) ispunjavo bi i drugi važan kritrijum domestifikacije. Pojava mutacija u procesu domestifikacije.
U tom slučaju za njega bi se moglo reći da je domestifikovani Štiglić.
Mada je jedan od kriterijuma domestifikacije duskutabilan. Pomeranje reproduktivne granice ptica koje se domestifikuju. Ne vidim ni jedan valjan razlog da Štigliće parimo u nevreme, u februaru mesecu, na primer ili da pokušavamo da ih odgajamo u Oktobru.
Normalna sezona odgoja (Maj-Avgust) je sasvim dovoljna da se odgaji dovoljan broj mladih radi selekcije.
Drugi kriterijum domestifikacije stoji. Kada se ptice dugo reprodukuju u veštačkim uslovima povećava se verovatnoća mutacija kod pojedinih primeraka. Selekcijom odgajivača mutacije se mogu raširiti u celom jatu. Takvo jato se s pravom može smatrati domestifikovanim.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyTue 16 Oct 2012, 13:27

Ovde se radi o gnezdu koje je napolje, znači da na ovan način nije samo pomeren reproduktivni ciklus već se radi o mladuncu koji odrasta u izuzetno nepovoljnim vremenskim uslovima. Temperatura pada noću do par stepeni iznad nule, ptice se mitare...

Siguran sam da su Mićine ptice domestifikovane jer se radi o 5 i 6 generaciji štiglića koje su izlegnuti u veštačkim uslovima, vremenom i selekcijom došlo se do ptica koja se lakše pare u zatočeništvu, odgajaju mladunce u zatočeništvu, imaju i karakterističan fenotip-sta je to drugo nego domestifikovan primerak odredjene vrste.
Sa druge strane ako je jedan od uslova domestifikacije i parenje van prirodne sezone razmnožavanja, mislim da ovo parenje nije dokaz za to ovo je ČUDO prirode jer i u prirodi a verujem ni u veštačkim uslovima je nemoguće da bude uspešno.

Mada, veoma lako može da se dokaže da mićino jato ispunjava i ovaj uslov domestifikacije. Potrebno je samo stvoriti pticama optimalne uslove u pogledu dužine dana i osvetljenja i siguran sam da će i u januaru doći do parenja. Tvrdnju potrepljujem time ( sem postojanja svih drugih pokazatelja domestifikacije) da već u ovom mececu postoje ptice koje su starosti nekoliko meseci ili koje zbog kasnog izleganja prošđle godine početkom ove sezone i u ovoj sezoni nisu bile spremne za parenje. Ako bi Mića odvojio te ptice i stvorio im uslove siguran sam da bi se parile i izlegale cele zime, na ovaj način u svom jatu imao bi dve vrte ptica one koje rade ZIMI i one koje rade u SEZONI.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyWed 17 Oct 2012, 19:09

Preživeće:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201210172980003d
Mršav je ali brzo operjava. Svu energiju troši na oblačenje kako se ne bi smrzao. Zdrav je. To se primećije po tome što se ,,sakrio,, u gnezdu od nepoznate ,,opasnosti,,.
Podnevna porcija povrća:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201210172980007
Povrće je potrebno pticama tokom cele godine. Čak i Zimi. Ali u malim količinama. U periodu mitarenja ptica, potrebno je davati povrće u velikim količinama. Količine nisu ograničene. Što više to bolje. Nema tog multivitaminskog i multimineralnog preparata u fabrici proizvedenog, koji može da konkuriše kvalitetom prirodnoj svežoj hrani.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 18 Oct 2012, 20:15

Mića::

Svaki put kad navratim na stranice foruma, ostave me bez daha tvoje ptice i način na koji radiš s pticama. Tvoj nesebični pristup može svima nama da bude nit vodilja u razvoju ovog našeg lijepog hobija. To mogu samo veliki ljudi a ti si sigurno jedan od njih. Iskrene čestitke i kao uzgajivaču koji je savladao materiju u tančine i spreman je svoje ogromno znanje podijeliti sa nama. I naravno čestitke na vrhunskim fotografijama. Smile

Forum::

Ova godina je tako brzo prošla. Sad Evo primaklo se i vrijeme izložbi pa valja pripremiti i ptice za takmičenje. Ove godine ću izložiti nekoliko štiglića da vidim koliko eksterijerno vrijede. Evo i jedna fotografija iz drugog dijela volijere koji je skriven od očiju javnosti. Very Happy

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Carduelmladimuzjak2012

Pozdrav svima
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyFri 19 Oct 2012, 19:53

Re: carduel

Izuzetno lep primerak balkanike. Svako bi voleo da ima ovakvu pticu u ptičarniku.


Raste:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201210193000002

Назад на врх Go down
enab
Posetilac
Posetilac



Број порука : 22
Join date : 16.11.2011
Age : 38
Локација : Novi Sad

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 25 Oct 2012, 21:01

Na dno letilice (80x40x40) u kojoj je par stglica posuo sam sitan zeolit pomesan sa gritom. Mislim da sam time doprineo prirodnosti njihovog prostora kao i spontano uzimanje minerala. Da li postoje i koje su to negativne strane takvog nacina drzanja stiglica. Usled nedovoljnog iskustva, bojim se nekih skrivenih opasnosti i problema, mozda poput pogodnosti za razvoj parazita i sl.
Pozdrav i hvala na predivnom druzenju preko ovog foruma.
Назад на врх Go down
gocke
Član
Član



Број порука : 64
Join date : 19.09.2012
Локација : svedska

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyFri 26 Oct 2012, 19:37

enab ::
Na dno letilice (80x40x40) u kojoj je par stglica posuo sam sitan zeolit pomesan sa gritom. Mislim da sam time doprineo prirodnosti njihovog prostora kao i spontano uzimanje minerala. Da li postoje i koje su to negativne strane takvog nacina drzanja stiglica. Usled nedovoljnog iskustva, bojim se nekih skrivenih opasnosti i problema, mozda poput pogodnosti za razvoj parazita i sl.
Pozdrav i hvala na predivnom druzenju preko ovog foruma.

Moj ti je savet da stavis resetku na dno,, kako ptice ne bih mogle da kljucaju po podu, a to donosi samo bolest na zalost
Назад на врх Go down
Rilekson
Član
Član



Број порука : 151
Join date : 05.01.2012

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptySat 27 Oct 2012, 23:36

gocke ::
enab ::
Na dno letilice (80x40x40) u kojoj je par stglica posuo sam sitan zeolit pomesan sa gritom. Mislim da sam time doprineo prirodnosti njihovog prostora kao i spontano uzimanje minerala. Da li postoje i koje su to negativne strane takvog nacina drzanja stiglica. Usled nedovoljnog iskustva, bojim se nekih skrivenih opasnosti i problema, mozda poput pogodnosti za razvoj parazita i sl.
Pozdrav i hvala na predivnom druzenju preko ovog foruma.

Moj ti je savet da stavis resetku na dno,, kako ptice ne bih mogle da kljucaju po podu, a to donosi samo bolest na zalost

Da . dobo si rekao "na zalost". Opste je poznat odgajivacki postulat: zice na podu. Ali ptice , a narocito aniflan, koje vidim odgajas, vole taj pod i na njemu grit, kamenencice , skoljke, zemlju, pecenu glinu i sve sto moze da se nadje u kupljenimm ili napraljenim posipima - ja donosim pesak iz drinskih potoka umesan sa Versel Laga skoljkama, i kad im to pospem po podu eto "pticije radosti", stuste se na pod i ceprkaju, onda vratim tu nesrecnu zicu i oni skakucu po toj zici na kojoj takodje zaostane izmet da bi dohvatili posip.
Misljenja sam da ako neko ima vremena da svaka dva do tri dan menja podlogu i ako je prostor po ptici preko 0.3 m2 u osnovi, nije neophodno postavljati zicu na pod kaveza, a tome se i ptice raduju. Pozdrav!
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 29 Oct 2012, 13:20

Oktobarac je napustio roditeljski dom:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 291070

Od prvih izleženih Štiglića ove sezone, krajem Aprila, do ovog poslednjeg izleženog u prvoj dekadi Oktobra, proteklo je tačno 163 dana. To je produženje reproduktivne sezone za oko 50 dana.
Назад на врх Go down
gocke
Član
Član



Број порука : 64
Join date : 19.09.2012
Локација : svedska

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyWed 31 Oct 2012, 15:20

Rilekson ::
gocke ::
enab ::
Na dno letilice (80x40x40) u kojoj je par stglica posuo sam sitan zeolit pomesan sa gritom. Mislim da sam time doprineo prirodnosti njihovog prostora kao i spontano uzimanje minerala. Da li postoje i koje su to negativne strane takvog nacina drzanja stiglica. Usled nedovoljnog iskustva, bojim se nekih skrivenih opasnosti i problema, mozda poput pogodnosti za razvoj parazita i sl.
Pozdrav i hvala na predivnom druzenju preko ovog foruma.

Moj ti je savet da stavis resetku na dno,, kako ptice ne bih mogle da kljucaju po podu, a to donosi samo bolest na zalost

Da . dobo si rekao "na zalost". Opste je poznat odgajivacki postulat: zice na podu. Ali ptice , a narocito aniflan, koje vidim odgajas, vole taj pod i na njemu grit, kamenencice , skoljke, zemlju, pecenu glinu i sve sto moze da se nadje u kupljenimm ili napraljenim posipima - ja donosim pesak iz drinskih potoka umesan sa Versel Laga skoljkama, i kad im to pospem po podu eto "pticije radosti", stuste se na pod i ceprkaju, onda vratim tu nesrecnu zicu i oni skakucu po toj zici na kojoj takodje zaostane izmet da bi dohvatili posip.
Misljenja sam da ako neko ima vremena da svaka dva do tri dan menja podlogu i ako je prostor po ptici preko 0.3 m2 u osnovi, nije neophodno postavljati zicu na pod kaveza, a tome se i ptice raduju. Pozdrav!

Pa ima cancici koji su namenjeni za te stvari,, nisu to kokoske da im se baca na zemlju.. Sto se tice mojih aniflana nisu nikada na podu
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyFri 02 Nov 2012, 12:27

Otac hrani sina jedinca:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100070

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100071

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100072

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100073
Običan prizor u neobično vreme (Novembar) i pod neobičnim okolnostima. Mužjak je u fazi menjanja perja. Normalno u prirodi u periodu mitarenja Štiglići ne odhranjuju mladunce.
Prvo kupanje u životu:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100035

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100049

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100050

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100051



Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 08 Nov 2012, 09:54

Greška odgajivača:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Dscf5503j
U odgoju ptica uvek su moguće greške. Neke se mogu ispraviti a neke ne. Na slici je ptica iz ovogodišnje sezone odgoja koja je bez prstena. Nepažnjom odgajivača, ptica je kao mladunac ostala neobeležena. Greška je velika i nepopravljiva. Kolika je vrednost neobeležene ptice Question Ptica je bezvredna. Kakva je dalja sudbina ove ptice Question Najbolje je početkom proleća takvu pticu pustiti u prirodu. Kako se radi o volijerski odojenoj ptici, koja je zadržala sve bitne nagone preživljavanja i u dobroj je kondiciji, nema sumlje da se neće snaći u prirodnom okruženju.
Prsten je dokaz o poreklu ptice. Lična karta ptice. Daje ptici i legalitet i legitimitet. Obeležena ptica se može izlagati, pokljanjati, prodavati, zamenjivati čim zakonski uslovi budu to dozvolili.
Назад на врх Go down
gocke
Član
Član



Број порука : 64
Join date : 19.09.2012
Локација : svedska

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 08 Nov 2012, 12:42

mića ::
Greška odgajivača:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Dscf5503j
U odgoju ptica uvek su moguće greške. Neke se mogu ispraviti a neke ne. Na slici je ptica iz ovogodišnje sezone odgoja koja je bez prstena. Nepažnjom odgajivača, ptica je kao mladunac ostala neobeležena. Greška je velika i nepopravljiva. Kolika je vrednost neobeležene ptice Question Ptica je bezvredna. Kakva je dalja sudbina ove ptice Question Najbolje je početkom proleća takvu pticu pustiti u prirodu. Kako se radi o volijerski odojenoj ptici, koja je zadržala sve bitne nagone preživljavanja i u dobroj je kondiciji, nema sumlje da se neće snaći u prirodnom okruženju.
Prsten je dokaz o poreklu ptice. Lična karta ptice. Daje ptici i legalitet i legitimitet. Obeležena ptica se može izlagati, pokljanjati, prodavati, zamenjivati čim zakonski uslovi budu to dozvolili.

Prsten je dokaz o poreklu ptice. Lična karta ptice. Daje ptici i legalitet i legitimitet. Obeležena ptica se može izlagati, pokljanjati, prodavati, zamenjivati čim zakonski uslovi budu to dozvolili.

BRAVO!!!!!!
Назад на врх Go down
AndrijaKg
Član
Član
AndrijaKg


Број порука : 47
Join date : 22.05.2011
Age : 29
Локација : Kragujevac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyThu 08 Nov 2012, 18:17

Pozdrav...imam jedno pitanje vezano za parenje...muzijak i zenka su u istoj volijeri sami ..tu ce prezimiti zanima me da li muzijaka odvajati napreolece kad pocnu pripreme ili ne...on je jako zainteresovan za zenku vec sad pokusava da je nagazi i ne odvaja se od nje..hrani je,preko celog dana se muva oko nje...kada bi ste mi preporucili da stavim gnezdo i kakvo gnezdo da im ponudim...prvi put parim stiglice pa nisam bas upucen...hvala unapred...pozdrav cheers
Назад на врх Go down
djordje996
Posetilac
Posetilac
djordje996


Број порука : 16
Join date : 08.12.2012

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 10 Dec 2012, 20:21

Hoce neko da mi objasni kako da uparim stiglice sta sve treba da radim i da im obezbedim ?
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 10 Dec 2012, 23:01

AndrijaKg ::
Pozdrav...imam jedno pitanje vezano za parenje...muzijak i zenka su u istoj volijeri sami ..tu ce prezimiti zanima me da li muzijaka odvajati napreolece kad pocnu pripreme ili ne...on je jako zainteresovan za zenku vec sad pokusava da je nagazi i ne odvaja se od nje..hrani je,preko celog dana se muva oko nje...kada bi ste mi preporucili da stavim gnezdo i kakvo gnezdo da im ponudim...prvi put parim stiglice pa nisam bas upucen...hvala unapred...pozdrav cheers

Andrija,
ptice ne razdvajas (taj par), samo se potrudi da prolece docekaju zive i zdrave. A gnezdo moze i krajem marta, i to dva komada, sto vislje, okolo zamaskirano, da zenka ima iz gnezda dobar pregled i osecaj sigurnosti,pozz
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 10 Dec 2012, 23:06

djordje996 ::
Hoce neko da mi objasni kako da uparim stiglice sta sve treba da radim i da im obezbedim ?

Djrdje dobrodoso,
slobodno "procesljaj" forum, ima svasta da se sazna i nauci, i postavljaj pitanja.. pozz
Назад на врх Go down
djordje996
Posetilac
Posetilac
djordje996


Број порука : 16
Join date : 08.12.2012

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 17 Dec 2012, 00:01

hvala bolje vas nasao hteo bi samo ako moze neko da odvoji vremena da mi detaljno objasni sta treba da uradim da bi napravio sopstveni uzgoj stiglica ? mozete me naci na fb ako ima neko ja sam upisan djordje stefanovic hvala
Назад на врх Go down
jigor
Član
Član
jigor


Број порука : 88
Join date : 17.03.2010
Age : 49
Локација : Niš

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyTue 18 Dec 2012, 15:38

Pa ne treba da uradiš ništa posebno, samo sedni i pročitaj ovu temu od početka Smile
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyWed 19 Dec 2012, 21:04

POPIS
Masovni odgoj Štiglića ali i ostalih ptica pevačica nezamisliv je bez popisa SVIH ptica i onih iz tekuće sezone i onih iz ranijih sezona. Popis se obavlja krajem kalendarske godine kada se sve ili bar većina ptica izmitari. Svaka ptica se detaljno pregleda. Analizira se izgled ptice. Proceni zdravstevo stanje. Upiše broj alke u evidenciju. Slika se svaka ptica posebno da bi se napravila i fotoevidencija koja je veoma korisna. Koliko god sam želeo da napravim foto album matičnog jata brzo sam odustao od te dobre zamisli.
Ptice koje sam slikao u kutiji za fotografisanje nisu izgledale lepo ni prirodno. Panika i strah se video na svakoj ptici. Posle četiri slikane ptice odustao sam da mučim i ptice i sebe:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Sr1101011001

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Sr1101011009

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Sr1101011020m

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Sr1101011027
Fotografije su bile loše zbog kretanja ptica nenaviknutih na mali prostor. Nisu se videli detalji na pticama što je bio osnovni cilj fotografisanja.
Slikanje ptice iz ruke daje još manje korisnih informacija. Ne vidi se ptica u celini. Ne vidi se stav i držanje ptice. Ne uočavaju se svi detalji na ptici. Da bi se pticaca slikana iz ruke videla, potrebno je načiniti veći broj slika iz različitog ugla. I pored toga ptica neće izgedati prirodno.
Zaključak je da ptice treba slikati u njihovom svakodnevnom okruženju. Za to je potreba aparat sa optičkim uvećanjem. Takva tehnika slikanja omogućava da se ptici vizuelno priđe veoma blizu. Vidi se svaki detalj na ptici kao i prirodni stav i držanje ptice. Ptica se takođe vidi u celini.
Kako sam u toku sezone često slikao ptice na taj način, to će anulirati neuspeh slikanja ptica u kutiji za slikanje.
Godišnjom evidencijom, popisom ptica definitivno se sumiraju rezultati te sezone odgoja. Evidentira se ne samo broj izleženih ptica već se uradi i analiza njihovog kvaliteta na osnovu ranije postavljenog cilja selekcije. ,,Masa,, izleženih ptica ne mora da znači da je sezona odgoja bila uspešna. Daleko važniji od broja je kvalitet izleženih jedinki.
Pri popisu se odmah odvajaju jedinke koje su ispunile kriterijum zadate selekcije radi formiranja matičnog jata za sledeću sezonu. Pažljivo se upišu oznake ptica radi popunjavanja RODOVNIKA. Odvoje se braća i sestre u različitim volijerima, kako ne bi sledeće sezone dolazilo dao parenja ptica u srodstvu.
Parenje u bliskom krvnom srodstvu se primenjuje retko. Samo u slučaju kada hoćete neku osobinu kod potomaka posebno da naglasite i da je učinite genetski stabilnom.
To je u principu nepoželjno parenje koje treba primeniti jednokratno. Višestrukim parenje u srodstvu opada reproduktivna moć potomstva i slabi njihova vitalnost.

Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptySun 23 Dec 2012, 01:19

mića ::
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201211023100049

Samo kratko da upitam šta je bilo s mališanom. Da li je u životu ili ne?
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyMon 24 Dec 2012, 14:47

Prvi jutarnji mrazevi bili su nepremostiva prepreka za njega. Nije izneneđenje. Hladnoća za neizmitarene maldunce je pogibeljna. Imam još dva kandidata kasno izleženih koji će teško dočekati kraj godine. Naredni period je neka vrsta vremenske selekcije. Nepovojni vremenski uslovi uzeće svoj danak. Utešno je, da će zimu preživeti najotpornije, najzdaravije i najsnažnije ptice.
Razumno je planirati određene gubitke u toku Zime i osaviti malo veći broj prica nego što je stvarna potreba.
To ne znači da pticama na različite načine ne treba pomoći.
Juče je završen godišnji popis ptica. Ptice su zbog hvatanja radi popisa u ptičarniku koji je većih dimenzija, prilično pod stresom.
Zbog toga će 4 dana bit tretirane antibiotikom širokog spektra. Zatim sledeća 3 dana će dobijati antimikotik u vodi za piće. Odmah po antimikotiku daju se multivitamini.
Na taj način ptice će iz stresa koji je izazvam jurenjem i hvatanjem izaći bez posledica ili sa neznatnim gubitkom najslabijih jedinki.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptyTue 25 Dec 2012, 01:22

mića ::
Prvi jutarnji mrazevi bili su nepremostiva prepreka za njega. Nije izneneđenje. Hladnoća za neizmitarene maldunce je pogibeljna. Imam još dva kandidata kasno izleženih koji će teško dočekati kraj godine. Naredni period je neka vrsta vremenske selekcije. Nepovojni vremenski uslovi uzeće svoj danak. Utešno je, da će zimu preživeti najotpornije, najzdaravije i najsnažnije ptice.
Razumno je planirati određene gubitke u toku Zime i osaviti malo veći broj prica nego što je stvarna potreba.
To ne znači da pticama na različite načine ne treba pomoći.
Juče je završen godišnji popis ptica. Ptice su zbog hvatanja radi popisa u ptičarniku koji je većih dimenzija, prilično pod stresom.
Zbog toga će 4 dana bit tretirane antibiotikom širokog spektra. Zatim sledeća 3 dana će dobijati antimikotik u vodi za piće. Odmah po antimikotiku daju se multivitamini.
Na taj način ptice će iz stresa koji je izazvam jurenjem i hvatanjem izaći bez posledica ili sa neznatnim gubitkom najslabijih jedinki.

I kod mene je jedan mališan nastradao koji se izlegao u zadnjoj turi. Nije stigao da se izmitari na vrijeme i čim su prvi ledovi došli podlegao je. A što se tiče hvatanja ptica dogodine ću da stavim nekoliko manjih kaveza u volijeru i tamo ću da ostavljam hranu tako da se ptice naviknu u startu na manji prostor tako da eliminiram moguće gubitke zbog toga.
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 EmptySat 29 Dec 2012, 22:04

RAZLIKA:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 201212153330009
Jedan se izlegao početkom proleća a drugi početkom jeseni. Kasno izleženi mladunci teško prežive Zimu. Nedovoljno kvalitetno perje je slaba zaštita od jakih hladnoća.
Ishrana Štiglića u ovom periodu trba da bude ,,masna,, Sastavljena iz od većeg procenta uljarica. Glavno semenje je suncokretovo i seme konoplje. To ne znači da ishrana treba da bude jednolična. Daje se u manjem procentu kanarinsko seme. Mala količina industriskih smeša za štigliće (jajčana i sl.) Povremeno, zelene salate, mišje trave. Ako finansiske mogućnosti dopuštaju treba davati i 1-2 % u mešavini lana, maka i susama. Mala količina mlevenog uglja, svakodnevno.
Minerali, pesak i sitna zemlja, svakodnevno. Mlaku voda za piće i kupanje menjati najmanje dva puta dnevno.
Sa takvom ishranom čak i sabo izmitareni Štiglići imaju šansu da dočekaju Proleće.
Ovaj ,,model,, ishrane Zimi važi pre svega za ptice u ptičarniku, u poluzatvorenim volijerima. Mada se i ishrana ptica u kavezima ne razlikuje bitnije u kvalitetu, ali količina masnoća u hrani u tom slučaju treba da bude daleko manja.

Назад на врх Go down
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 19 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 19 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: