PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+54
Goran Cvetanoski-Coko
Zoran.C
Ivo39
slavishab
sphone
koce split
bric bric
kima
alempije
weimnes
sasaznas
mozaikl
galeb
Mica Vasic
djordje996
AndrijaKg
gocke
suljaga
Gost
bili
ned0__
SASKO 1
deni
zoran ptice pjevice
IGOR 72
belobradi
enab
Timbrado
Uros/Zavisa
žako
gost1
drvetmed
Damir
redarmymostar
valter
fzen
Rilekson
Maki
Milos MAGA
pedjacure
postar
NebojsaB
goldfinch
Milan
dalibor vasic
korbach
salle
Ivica
carduel
jigor
Zokbok988
Furla
sasko
zoranV
58 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Next
АуторПорука
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 23 May 2012, 07:49

Re: deni
Zaboravih da ti kažem, mada ne sumnjam uopšte u tvoje znanje Very Happy , da malo obratiš pažnju kada na
otvorenom prostoru držiš u ruci ove mlade lepotane, može lako da ti izlete kada se najmanje nadaš.
Ja sam neki dan odvojio mog prvenca i za malo da ostanem bez njega.
Sreća još uvek imam dobre reflekse cheers
Očekivao sam pošto je izležen u volijeri da neće tako biti žedan slobode ali instikt je ipak jači.
Назад на врх Go down
deni
Posetilac
Posetilac



Број порука : 11
Join date : 23.01.2010
Age : 36
Локација : leskovac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 23 May 2012, 11:07

Hvala puno.Sto se tice muzjaka jedno vreme je sedeo zajedno snjom ali nekoliko dana pre izleganja zenka je pocela da ga juri i onda sam napravio katasrofalnu gresku nisam dovoljno obratio paznju pri hvatanju i tako mi pobego.I odvojio sam ga zauvek.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 23 May 2012, 11:42

carduel ::
carduel ::


Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 P5190516


Današnji post nije u finom duhu ali šta se može. Uzgoj štiglića je mnogo zanimljiv i neizvjestan. Sad
Naime, u subotu večer sam prstenovao mališane sa slike i sve je prošlo u redu. Sutra do podne isto tako ali na žalost morao sam na put pa nisam mogao kontrolirati stanje u gnijezdu i desilo se to što se desilo. Ženka je primjetila prstenove i izbacila sva četiri mlada iz gnijezda koje sam u ponedjeljak jutro našao na podu volijere. Jednostavno jak instikt za čišćenjem gnijezda je učinio svoje i ovo je prvi put da mi ženka izbaci mlade iz gnijezda otkada uzgajam štigliće. Što bi stari ljudi rekli: "Sve je do jednom!".

No, to nije razlog da ponovo ne prstenujem druge mlade ali ovaj put će trebati malo više pažnje posvetiti dan - dva dok ne prođe krizni period tj. dok ženka ne prestane čistiti gnijezdo.

Trenuto stanje je 5 : 4. Ostalih 5 komada lijepo napreduju i nadam se da će u roku 7 - 8 dana izaći na šipke.



Pozzz




Iskrenost. Veoma važna ljudska osobina garantuje trajni uspeh u svakom poslu pa i u hobiji. Suočiti se hrabro sa svojim neuspehom je odlika kvalitetnih ljudi. Neuspeh je snažan motiv hrabrima da se bore a malodušnima da odustanu.
Ti već jesi veliki odgajivač, ako nastaviš da budeš iskren kao do sada, pre svega prema samome sebi i prema drugima, imaćeš sjajnu budućnos odgajivača Štiglića.
Nadam se da si takav i u profesiji koju obavljaš. U stvari, siguran sam da je tako.
Forum jeste i za ličnu afirmaciju rada svakog pojedinca. Nije ni malo loše da se odgajivač pohvali svojim uspehom. To je podsticaj za ostale, da se trude.
Različita su iskustva, pa su i mišljenja različita. To je takođe dobro. Nije dobro da samo hvalimo jedni druge, kritički stav, ako je dobronameran je veoma poželjan. Ono što je za pohvalu treba pohvaliti, ono što je za kritiku ne treba prećutati.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 23 May 2012, 16:13

Re: deni
BRAVO za mladog odgajivača cheers
Ni puno stariji ni iskusniji odgajivači od Tebe nisu postigli ovakav uspeh u odgoju Štiglića.
Jednom sam napisao da slike sve govore. ALI Question Exclamation
Napisati komentar ispod slike/slika može samo da uveća saznajnu vrednost fotografije.
Dobar si odgajivač i fotoreporter budi i dobar izveštač. Nemoj misliti da stariji nemaju šta da nauče od Tebe. Dakle po koja rečenica ispod slika neće biti na smetnji. Naprotiv.

Prosek po gnezdu je već godinama kod mene oko 3 mladunca. Pre tri godine imao sam jedno gnezdo sa 5 mladih gde su se svi pilići naustili gnezdo.
Ali tada sam imao jako mali broj parova pa sam mogao da posvetim maksimalno pažnju svakom paru. Ovakve fotografije sa dva mladunca u gnezdu su kod mene česta pojava. Ovo pišem da bi shvatili da odgoj nije jednostavan i da gnezda najčešće nisu puna mladih pilića.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 201205231070001


Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 23 May 2012, 17:48

Deni:: Svaka čast majstore! Na mladima svijet ostaje. cheers

mića ::

Prosek po gnezdu je već godinama kod mene oko 3 mladunca. Pre tri godine imao sam jedno gnezdo sa 5 mladih gde su se svi pilići naustili gnezdo.
Ali tada sam imao jako mali broj parova pa sam mogao da posvetim maksimalno pažnju svakom paru. Ovakve fotografije sa dva mladunca u gnezdu su kod mene česta pojava. Ovo pišem da bi shvatili da odgoj nije jednostavan i da gnezda najčešće nisu puna mladih pilića.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 201205231070001

Uzgoj nije jednostavan i rezultati su često puta drugačiji od očekivanih. Po meni, dva glavna razloga zašto se to dešava je u neadekvatnoj pripremi para i prenapučenosti prostora u kojem se ptice uzgajaju. Uglavnom u prvom gnijezdu se vide posljedice neadrekvatne pripreme para (mali broj snešenih jaja, mali broj oplođenih jaja) a prenapučenost prostora odražava se kroz česte svađe parova, pogotovo mužjaka pa iz tog razloga je smanjena oplođenost jaja. Idealno bi bilo kada bi mogli svaki par štiglića držati odvojeno u nekom prostoru (prakticiram ovaj način uzgoja) tako da bi se u tom slučaju i broj mladih povećao. Evo i jednog video klipa od ove godine gdje se može vidjeti kako ženka hrani 5 mladih u gnijezdu. Prosjek ovog para je 5.0 i to traje već 3 godinu za redom. Mladi su stari deset dana. Pozzz


Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 23 May 2012, 20:21

Bravo carduel, svaka ti čast za ovaj video.
Izuzetan dokaz i prikaz prave domestifikacije štiglica.
Svaka reč je ovde suvišna video sve govori, a tebi majstore još jednom svaka čast i neka su ti gnezda
uvek puna. cheers
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyWed 23 May 2012, 23:28

Carduel,svaka čast na snimku,ovo je praznik za oči cheers cheers cheers .

Mića,sve čestitke za ptice ,kao i za tekstove.Uživam čitati vaše postove.Mladi uzgajivači i početnici,ako slijede vaša uputstva ne mogu pogriješiti.Još jedno ,SVAKA ČAST cheers
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 24 May 2012, 10:58

Tema o odgoju Štiglića je ove godine raznovrsnija, interesantnija, bogatija fotografijama i klipovima. Veći broj odgajivača predstavlja svoje ptice i način rada sa njima.
Napredak u odnosu na prošlu a naročito na predhodne godine je evidentan.
Da li je to dovoljno za uspešnu domestifikaciju Štiglića Question
Bez masovnog odgoja nema domestifikacije.
Daleko smo još od masovnosti u odgoju Štiglića. Zašto Question Šta to koči masovni odgoj Question Exclamation
Poznavanje problematike odgoja više nije problem. U ovoj temi, na ovom Forumu piše se i raspravlja o odgoju Štiglića već nekoliko godina. (i nije ovo jedini forum na kome se diskutuje o problematici odgoja Štiglića) To je dovoljan period da zainteresovani ljubitelji Štiglića steknu dovoljno znanja za uspešno odgajanje. Male su razlike u znanju, možda samo u nijansama između pojedinaca. Nasuprot tome velike su razlike u uspešnosti i krajnjim rezultatima odgoja. Tek nekolicina (manje od 10) odgajivača postiže rezultate u odgoju koji su za respekt.
Razlog za takvo stanje ne treba tražiti u nedovoljnoj obučenosti ljubitelja Šigliča za njihovo uspešno odgajanje.
Znanja ima, ali nema dovoljno kvalitetnog priplodnog materijala. To je problem koji muči većinu ljubitelja Štiglića. Kako ili gde nabavbiti jedinke za formiranje kvalitetnog matičnog jata Question
Kod nas ne postoji niti je ikada postojala legalna berza Štiglića. U poslednje dve godine zbog rigoroznih kazni (nedozvoljena trgovine sa jednkama strogo zaštićenih vrsta) ilegalna berza je krahirala. Nabaviti kvalitetan priplodni materijal je skoro nemoguće. To je razlog da mnogi rade sa pticama koje nisu niti mogu biti kvalitetan reproduktivni matrijal. Rezultati rada sa nekvalitetnim reproduktivnim materijalom su slabi. Razočarenje kod mnogih je zbog toga veliko mada ulažu puno truda pa i sredstava.
Za sada još nije moguće nabaviti kvalitetne ptice za početno matično jato. Ne samo da je nemoguće kupiti takve ptice nego je nemoguće dobiti ih na poklon.
Svi koji su prijavili ptice za legalizaciju dobili su zapisnik od nadležne inspekcije da do dobijanja rešenja o leglnom odgoju ne smeju prodavati poklanjati niti razmenjivati ptice Exclamation
Kako rešenja kasne, više od godinu dana, nije teško razumeti da je administracija ta koja usporava domestifikaciju. Možemo reći da administracija toliko koči, da u stvari sprečava domestifikaciju.
Kako je administracija čedo politike, dođosmo i do terena politike. Eto kako politika utiče svojim destruktivnim delovanjem i na ptice.
Možda će izgovor administracije biti klasičan. Reći će, da rešavaju puno važnije probleme nego što su naše ptice. I koga još zanimaju ptice Question Mnoge zanimaju.
Čovek je drugovao sa pticama kroz istoriju i u vremenima velikih ratova i velikih kriza i nikada se nije odrekao svojih ljubimaca, niti će.
Назад на врх Go down
zoran ptice pjevice
Član
Član
zoran ptice pjevice


Број порука : 212
Join date : 19.02.2010
Age : 53
Локација : banja luka

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 24 May 2012, 12:20



Evo ih mladi stari 11 dana. Gnjezdo je vanjsko na parilici pa je nezgodno postaviti tel da snima, al nadam se da se vidi bar dio... Laughing
Назад на врх Go down
http://www.zoranbl.webs.com
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 24 May 2012, 12:34

Re: mića

Poenta ovog odličnog teksta ili još bolje stava jednog iskusnog ptičara je apsolutno
ista kao i iz mog teksta i evo ponavljam ga.
Mislio sam da ga većina nije ni pogledala a tu se nalazi ono što je bit domestifikacije štiglica kod nas.
Zato se i slažem sa Vama Mićo i svaka Vam je reč na mestu.


Govorite o masovnost odgoja Štiglića, sve je to lepo ali kako???

Mićo, vi imate siguran sam najveći broj izleženih štiglica u Srbiji i roditeljsko matično jato za respekt.
Na kraju sezone ne znate šta da radite sa mladima bukvalno, ne možete da ih prodate,poklonite....ništa!
Zar to nije paradoks ?!?
Kako uopšte doći do izleženog štiglica kada je svaka razmena, kupovina zabranjena a da ne govorim o sanjarenju o domestifikaciji štiglica.
Naravno da nije isto razmnožavati štiglice koji potiču od roditelja izleženih u volijeri ili kavezu i upustiti se u suludu avanturu uzgoja ptica rođenih u prirodi. Svaka čast majstorima koji i to uspevaju! cheers

U našoj zemlji nema uslova za masovniji odgoj štiglica. I ovo je puna kapa.

Moje muke (siguran sam i muke većine nas) su bile ogromne zadnjih godina kada sam samo mogao da gledam i pratim Vaša izlaganja i slike punih gnezda i mališana, sve dok nisam nekako uspeo da dođem do ženke izležene u veštačkim uslovima - kavezu.
Dalju priču sam ilustrovao i hronološki izložio svim posetiocima foruma.
Ja sam svoj san doživeo, uspeo sam da izležem (makar jednog ptića) a Bože zdravlja biće ih još ali najviše
zahvaljujući dobijenoj ženki (izleženoj u kavezu) sa kojom nije bilo teško raditi i naravno uz pomoć tekstova i savete mogu slobodno reći prijatelja sa ovoga foruma.

Zamislite samo da smo u mogućnosti da kupimo ili dobijemo izležene i odgajene mlade štiglice kao što nismo,
onda priča o domestifikaciji štiglica ne bi bila samo pusti sanak već realnost.

Ovako svi mi uživamo u našim domovima sa našim pticama i družimo se na ovom odličnom forumu a složena problematika domestifikacije ptica pevačica faune evrope je nešto što od nas apsolutno ne zavisi.

Nisam je nikakakav glasnogovornik niti bundžija već samo jedan ljubitelj štiglica koji izuzetno uživa u njihovoj pojavi, pesmi pa od skora i u njihovom udvaranju, brizi o mladima i odgoju.
Nadam se da me niko nije pogrešno shvatio.

Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 24 May 2012, 12:36

Re: zoran ptice pjevice[b]

Zorane BRAVO, skidam ti kapu, ovo je kao da sam kod tebe i gledam situaciju iz prve ruke.
Neka su ti živi i zdravi.
Назад на врх Go down
zoran ptice pjevice
Član
Član
zoran ptice pjevice


Број порука : 212
Join date : 19.02.2010
Age : 53
Локација : banja luka

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 24 May 2012, 13:24

drvetmed, nemoj da se brines! I jedan mladi izlezeni stiglic je uspjeh a siguran sam da ce ih biti jos kod tebe.
Vjeruj da jos po Srbiji ima ljudi sto su uspjeli izleci stiglice, samo se ne exponiraju, ne izlaze na forum.
Meni licno ce biti drago da nas ima sto vise, uz vec postojece majstore koji su pokazali svoje uspjehe na forumima...da ih ne imenujem pojedinacno!
Назад на врх Go down
http://www.zoranbl.webs.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 24 May 2012, 17:13

U predhodnim postovima vidli smo dva interesantna i lepa klipa iz porodičnog života Štiglića.
Nadam se da će takvih klipova biti sve više i od sve većeg broja odgajivača.
Evo nečeg sličnog:
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyThu 24 May 2012, 19:43

Mića::

Jako lijep video clip. Vidi se da su ptice besprekorno zdrave i u kondiciji. Jedino takve i mogu dati ovakve rezultate.

Forum::

Evo jedan video clip na kome možete vidjeti mlade štigliće stare deset dana. Napravio sam izutetak pa sam izvadio mlade da ih snimim za forum. Ovo nemojte raditi kod kuće. Smile

Kao što se može vidjeti mladi u ovoj fazi počinju lagano dobivati perje, naziru se krilna pera i vrh malog repića. Isto tako se vidi da su na 100% stupnju pripravnosti jer su se "zaljepili" jedan na drugoga i ne miču se dok ih pokušavam svojim javljanjem zavarati. Može se primjetiti kako su svi zatvorili oči i na moj dodir ostaju nepomični. Na ovaj način pokušavaju ostati neprimjećeni i zavarati svoje predatore u prirodi.

Što se tiče njihovog zdravlja za sada nema problema i to se može vidjeti po boji izmeta na rubovima gnijezda. Crni kompaktni izmet s bijelim završetkom u obliku kvačice je pokazatelj da je sve u redu.

Isto tako kroz dva-tri dana mladi će početi da cibuču (c-ha-ha) u gnijezdu. Do sada su samo "crvčali" u gnijezdu kad ih roditelji hrane.


P.S. Pošto je ženka prihvatila u potpunosti moje prisustvo, tj. obavlja sve aktivnosti (kupa se, hrani se, pravi gnijezdo, hrani mlade,..) kad sam prisutan u blizini volijere, to mi dopušta malo slobodnije ponašanje sa mladima. Kada prilazim pticama nikad ih ne gledam direktno u oči, uvijek pogled pomjerim lijevo ili desno i taj način odgovara pticama tako da se proces socijalizacije brže završava. Ukoliko se ponašate da ne obazirete pogled na njih isto tako će i ptice uzvratiti vama. Smile Pozdrav i ugodna večer. cheers
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyFri 25 May 2012, 12:35

MATIČNI PAROVI

Dobar matični par daje potomke u volijeru. Dobar matični par sledeće sezone daje potomke u kavezu parilici (ako im promenite mesto reprodukcije) Dobar matični par daje potomke ako promeni vlasnika, pa samim tim i uslove pod kojma se reprodukuje. Dobar matični par odneguje u sezoni taman toliki broj potomaka da među njima možete radti selekciju (po nekom kvalitetu koji ste odredili)
Samo domestifikovani par može biti dobar matični para. To su ptice osme, desete, N –te generacije izležene u veštačkim uslovima.
Kako smo na početku procesa domestifikacije Štiglića još će mo neko vreme morati da radimo da bi imali takav par ptica.
Nije realno tražiti takav priplodni par na ovim prostorima. Rano je.
Za odgajivača na postojećem nivou domestifikacije dobar matični par je onaj koji njemu daje u sezoni dovoljno broj mladunaca. Neko će biti zadovoljan sa 3 mladunca u sezoni od para, neko sa 5, neko sa 8.
Koliko god mladih da se ispili i očuva u datim uslovima (koje odgajivač može ili hoće da obezbedi priblodnom paru) kao polno zrele ptice u narednoj sezoni oni će davati potomke pod istim uslovima kao njihovi roditelji.
Osobine roditelja prenose se na potomke (u manjoj ili većoj meri) tako da je realno očekivati da će potomci biti dobri roditelji.
Svaka sledeća generacija je sve boljih reproduktivnih osobina, jer se kroz vreme ptice prilagođavaju uslovima sredine.
Sigurno je da će ptice F3 generacije biti bolji roditelji od ptica F1 generacije. Ptice F6 generacije će biti boljih reproduktivnih sposobnosti od ptica F3 generacije. Logično.
Kada najzad imamo matično jato dobrih reptoduktivnih osobina preskočili smo prvu prepreku na putu ka domestifikaciji Štiglića.
Tada možemo da tražimo i očekujemo od ptica kvalitet plus. Tek kada se ptice dobro reprodukuju, daju brojno i zdravo potomstvo, možemo selekcijom da ,,jurimo,, pesmu, eksterijer, mutacije ili šta god da postavimo kao cilj selekcije.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyFri 25 May 2012, 13:43

Nije me bilo par dana morao sam da pozavršavam obaveze oko inspekcijskih kontrola u celoj Srbiji.

Za početak moram da vam kažem da sam ostao bez prvog legla. Alkirao sam ptice 6. dan s tim da sam dve alkice zalepio flasterom a na jednoj sam stavio gumicu od ventila. Ženka je odmah nahranila mlade i izbacila ih napolje i to samo one sa flasterom. Pošto je bilo kasno vratio sam mlade u gnezdo a ujutru sam ustao ranije da ih ne bi opet izbacila što se je i dogodilo čim ih je nahranila. Interesantno da je mlade odnela 2m od gnezda što mi je bilo jako čudno. Tom prilikom jednom mladuncu je polomila nogu pa sam skinuo alke što su bili oblepljene flasterom a onaj sa gumicom je ostao jer njega ženka nije dirala.
Sredio sam polomljenu nogu i ženka je bez problema nastavila da ih hrani pa sam ponovno alkiranje pokušao 10. dana. Bez ikakvih problema navukao sam alkicu 2.7 i to opet one dve sa flasterom. Taj dan ženka nije dirala ništa i mislio sam da je sve u redu ali sutradan ujutru sam zatekao oba mlada na podu s tim da su bila odnešena oko 1,5 metara pa čak i više u pravcu hranilice. Treće mlado je još uvek bilo u gnezdu njega je izbacila jedanaestog dana isto ga je nosila oko 2 metara!?
Slikao sam tog zadnjeg mladunca, na žalost mladi su bili dobro uhranjeni i zdravi ali su se smrzli. Misalim da je greška prvi put bila jer sam alkiranje probao veoma rano( kasnije ustanovljeno da je moguće i 10. dana) a onda je problem napravilo drvce ia imogbilizaciju polomljene noge koje je smetalo ženci ili moje stalno diranje mladih u tih nekoliko dana.

ZAKKLJUČAK JE da mladi moraju biti alkirani i da je greška isključivo moja....mnoraću malo opreznije da radim sa tom ženkom. Prošle godine ta ženka se legla na terasi, nije jopj smetala ni buka ni svetlo... sada je izbacila mlade. Možda je i razlog to što sad nije sama sa mužjakom u kavezu pa se više plaši.

evo slike poslednjeg mladunca:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Dscn4136qi


Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyFri 25 May 2012, 20:56

Re: Milan
Ptice imaju perfektan vid. Višestruko oštriji od oka čoveka. Alka mora da bude mnogo bolje maskirana.
Mala kolekcija slika danas slikanih:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Copyof3132 Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Copyof201205251090014

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Copyof201205251090020 Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Copyof201205251090022

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Copyofarenoglavxbelogla Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Copyofzelentarka

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Copyofzelentarka2 Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 201205221060004









Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyFri 25 May 2012, 22:10

Gospon mićo, kod Vas kao na izložbi...... Od jaja, preko malaca, pa sve do izletjelih iz gnijezda. cheers
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptySat 26 May 2012, 16:25

Milan::

Na žalost ovakve stvari se dešavaju u uzgoju. Kod mene je isto tako prvo leglo mlada ženka izbacila napolje nakon prstenovanja. Prstenovi se nisu vidjeli ali jeste flaster koji je puno svjetlije boje nego boja potkoljenice mladog štiglića.

Forum::

Mladi u drugom gnijezdu lijepo napreduju. Danas im je 12 dan otkada su se izlegli. Svi su uredno prstenovani i stara ženka nije dirala niti jedan prsten iako ih nisam zamaskirao. Već su počeli cibukati i aktivno prate roditelje kako lete po volijeru. Na svako približavanje roditelja cibuču i otvaraju kljunove tražeći hranu. Na snimku se može vidjeti i prva nervoza mužjaka otkada su se mladi izlegli. Počeo je već nervozno letjeti po volijeri i zavlačiti se po vrbovim granama uz istovremeno glasanje (sikćanje). Ovim ponašanjem doziva ženku da izaberu mjesto za novo gnijezdo. Nakon nekoliko pokušaja odustaje pa se pridružuje u svakodnevnim aktivnostima ženki. Pošto nije agresivan prema ženki i mladima nema potrebe za njegovim odvajanjem.


Pozzz
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptySun 27 May 2012, 19:52

Re: carduel
Mnogo su smešni i simpatični. Obožavam ovakve scene Very Happy

U koloniji ptica, privikavanje mladih Štiglića da se samostalno hrane nikada nije problem:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 201205271140016

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 201205271140033

Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyMon 28 May 2012, 10:07

Evo jedna i od teškog početnika:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Internetp5280066
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyMon 28 May 2012, 12:34


Čestitke Žako! cheers

Nek bude sretno i berićetno. Smile
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyMon 28 May 2012, 13:11

Re: žako

Mogu samo da poželim sreću i Tebi i mladuncima.

Trenutno su bebe u najkritičnijem periodu života. To je i prvi kritičan period uopšte. Taj period traje do prstenovanja mladih. Otprilike 5-7 dana zavisno o dana prstenovanja. Drugi kritičan period je odmah po prstenovanju i traje kratko, nekoliko sati. U tom periodu roditelji odlučuju hoće li prihvatiti mladunce sa alkicama ili će ,,počistiti,, mlade iz gnezda.
Ako ne reaguju na alkice nastupa stabilan period u odrastanju mladih. Treći kritičan period je po napuštanju gnezda koji traje do osamostaljivanja mladih u ishrani. U ovom preiodu česta su uginuća, naročito stradaju slabo otporni mladunci i oni koji imaju neki urođeni nedostatak.
Iza tog perioda, ide jedno duže mirno razdoblje, kada su bolesti i uginuća među maladima retka. Četvrti kritičan period je doba prvog mitarenja. Kada i taj perod prođe, odgajivač može da odahne i da smatra da je uspešno odgajio ptića.
Zbog toga se konačni rezultari i procena uspešnosti odgojne sezone svede pošto se i zadnji mladunac te uzgojne sezone izmitario.

Trenutno su ove bebe u stabilnom periodu. Prstenovane su. Bez problema. Taj period će trajati sve dok ne napuste gnezdo i time ne stupe u treće kritično doba odrastanja.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 313233
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyMon 28 May 2012, 15:30

Žako,svaka čast.Samo naprijed,vidiš da to ide Smile Wink
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 EmptyMon 28 May 2012, 16:46

Mladi su danas napunili dva tjedna i već pomalo gnijezdo postaje pretijesno. U ovom periodu primjećuje se i njihova povećana aktivnost oko dotjerivanja perja, često istezanje i treniranje krila. To se može vidjeti na 2.01 minuti ovog klipa. Zanimljivo je kako istovremeno istežu oba krila. Baš su smiješni. Smile

Isto tako ženka se pridružila mužjaku u traženju mjesta za novo gnijezdo pa je vrijeme da se postavi nosač s gnijezdom i ubaci materijal. Pojačana ishrana usiljava ženku da koji dan ranije krene u novu turu. Pozzz

Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 11 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 11 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: