PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+54
Goran Cvetanoski-Coko
Zoran.C
Ivo39
slavishab
sphone
koce split
bric bric
kima
alempije
weimnes
sasaznas
mozaikl
galeb
Mica Vasic
djordje996
AndrijaKg
gocke
suljaga
Gost
bili
ned0__
SASKO 1
deni
zoran ptice pjevice
IGOR 72
belobradi
enab
Timbrado
Uros/Zavisa
žako
gost1
drvetmed
Damir
redarmymostar
valter
fzen
Rilekson
Maki
Milos MAGA
pedjacure
postar
NebojsaB
goldfinch
Milan
dalibor vasic
korbach
salle
Ivica
carduel
jigor
Zokbok988
Furla
sasko
zoranV
58 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 25 ... 40  Next
АуторПорука
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 16 May 2012, 02:19

U ovom zadnjem postu Mića je lijepo rasčlanio problematiku domestifikacije štiglića. Kao što je i vidljivo bez većeg broja uzgajatelja i masovnosti uzgoja konačan cilj je još daleko. Postavlja se pitanje što napraviti da ubrzamo taj proces? Nekako sam po sebi nameće se i odgovor u popularizaciji uzgoja štiglića (općenito FE). Mislim da bi tu ornitološka društva mogla odigrati ključnu ulogu, pošto su njihovi temeljni ciljevi usmjereni u tom pravcu (od proučavanja i zaštite ptica, popularizacije ornitologije, popularizacije aktivnosti vezanih za zaštitu ptica, organizacija izložbi, organiziranje informativnih predavanja za širu javnost, itd.).

Isto tako, druženja na forumima, razmjena mišljenja i iskustava ima svoj udio u ovom procesu. Puno je jednostavnije upustiti se u poduhvat uzgoja kada smo upoznati sa svim fazama kroz koje ćemo prolaziti. Evo kao primjer navodim kronologiju slika, tekstova i video uradaka koje je Mića postavljao tijekom cijele godine. Svi savjeti dobrog i iskusnog uzgajivača su preporučljivi početnicima u uzgoju i preporučljiv put kojeg treba slijediti.

Ova problematika je veoma složena i dalo bi se još štošta napisati o njoj. Samo sam malo zagrebao po njoj. Smile

Kao što je moj prijatelj Zoran rekao: "Kad sam već tu da ne dolazim praznih ruku" evo i jedan mali video uradak na kojem se može vidjeti ustaljena procedura ponašanja para štiglića u uzgoju.

Na samom početku ženka je nepomična na gnijezdu (što bi kod nas rekli ne mrda) Smile jer osjeća moje prisustvo i pokušava zaštiti svoje potomstvo neotkrivanjem svog položaja tj. gnijezda. Prije dolaska mužjaka zalegne na gnijezdo i glasanjem (cikanjem) traži od mužjaka da je nahrani. Isto tako mogu se primjetiti i njeni brzi pokreti krila (kao kad mališani na šipkama traže hranu od roditelja). Nakon toga ustaje i povlači se unazad i počinje s hranjenjem mališana. Poslije svakog hranjenja mladi imaju stolicu koju ženka uredno pojede u prvim danima njihovog života i na kraju legne na mlade. Pošto je danas bio dosta hladan dan može se primjetiti i odignuto perje kod ženke.



Pozdrav svima. cheers
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 16 May 2012, 09:15

Opaaaaaa,krenuli i grdelinčići Very Happy cheers cheers cheers
Sve čestitke ,legendoooo cheers
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 16 May 2012, 12:19

Re: carduel
Video koji si postavio ima ornitološku vrednost. Odlično prikazuje jednu od faza razmnožavanja Štiglića.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120516940005
U ovom gnezdu jedno mlado je bilo jako sitno. Nisam mu davao šense da preživi kritičan period. Ipak sam ga prstenovao. Moja procena je, na njegovu sreću, bila pograšna. Četvrti dan po prstenovanju ne prepoznaje se koji mladunac je bio kržljavc.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120516940002


Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 16 May 2012, 13:08

Re: Mića i carduel

Svaka čast i staroj kajli i mlađem šampionu na izrečenim odnosno napisanim rečima i naravno delima.
Za sve što ste napisali i uradili skidam Vam kapu.

Govorite o masovnost odgoja Štiglića, sve je to lepo ali kako???

Mićo, vi imate siguran sam najveći broj izleženih štiglica u Srbiji i roditeljsko matično jato za respekt.
Na kraju sezone ne znate šta da radite sa mladima bukvalno, ne možete da ih prodate,poklonite....ništa!
Zar to nije paradoks ?!?
Kako uopšte doći do izleženog štiglica kada je svaka razmena, kupovina zabranjena a da ne govorim o sanjarenju o domestifikaciji štiglica.
Naravno da nije isto razmnožavati štiglice koji potiču od roditelja izleženih u volijeri ili kavezu i upustiti se u suludu avanturu uzgoja ptica rođenih u prirodi. Svaka čast majstorima koji i to uspevaju! cheers

U našoj zemlji nema uslova za masovniji odgoj štiglica. I ovo je puna kapa.

Moje muke (siguran sam i muke većine nas) su bile ogromne zadnjih godina kada sam samo mogao da gledam i pratim Vaša izlaganja i slike punih gnezda i mališana, sve dok nisam nekako uspeo da dođem do ženke izležene u veštačkim uslovima - kavezu.
Dalju priču sam ilustrovao i hronološki izložio svim posetiocima foruma.
Ja sam svoj san doživeo, uspeo sam da izležem (makar jednog ptića) a Bože zdravlja biće ih još ali najviše
zahvaljujući dobijenoj ženki (izleženoj u kavezu) sa kojom nije bilo teško raditi i naravno uz pomoć tekstova i savete mogu slobodno reći prijatelja sa ovoga foruma.

Zamislite samo da smo u mogućnosti da kupimo ili dobijemo izležene i odgajene mlade štiglice kao što nismo,
onda priča o domestifikaciji štiglica ne bi bila samo pusti sanak već realnost.

Ovako svi mi uživamo u našim domovima sa našim pticama i družimo se na ovom odličnom forumu a složena problematika domestifikacije ptica pevačica faune evrope je nešto što od nas apsolutno ne zavisi.

Nisam je nikakakav glasnogovornik niti bundžija već samo jedan ljubitelj štiglica koji izuzetno uživa u njihovoj pojavi, pesmi pa od skora i u njihovom udvaranju, brizi o mladima i odgoju.
Nadam se da me niko nije pogrešno shvatio.
Назад на врх Go down
pedjacure
Član
Član



Број порука : 153
Join date : 04.02.2011
Age : 48
Локација : Nis

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 16 May 2012, 14:29

DRVETMED SVAK TI JE NA MESTU, MISLIM DA BI SVE ISLO MNOGO LAKSE KADA BI SVAKO ONAJ KO KRECE U IZVODJENJE STIGLICA IMAO BAR JEDAN PAR IZVEDENIH U DOMACOJ RADINOSTI. OVAKO JE TO VEC PROBLEM. ALI VREDI SE POTRUDITI SE NIKAD SE NEZNA!
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 16 May 2012, 22:03

drvetmed ::
Re: carduel
Na čemu su ove vaši, rekao bih neka boca?

Ove godine sam prve lisne uši našao na svinjaku (kostrišu) i to je hrana koju obavezno dajem u prvom tjednu života mladih štiglića. Osim toga ptice jedu i sjemenke ove biljke pa se ima dvojstruka korist od nje. Priprema ovog jela sa slike je jako jednostavna. Pripremi se jajčana mješavina, u nju se dodaju lisne uši, sve se zajedno lagano izmješa i ponudi pticama. Moje ptice su jednostavno lude za ovom kombinacijom. Smile Htio bi ovdje napomenuti da je potrebno ptice prije uzgojne sezone naviknuti na hranu kojom želimo da nam hrane mlade (razne vrste jajčane hrane). Na prirodnu hranu nije ih potrebno navikavati. Smile Jednostavno su nepogrješivi. Smile

Slika 1. Svinjak (Kostriš)

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 P5160486

Slika 2. Ženka jede sjemenje kostriša

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 P5160495

Slika 3. Jajčana hrana s lisnim ušima

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 P5160490

Pozzz cheers
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 16 May 2012, 22:19

Fino,ali jesi li primjetio da ti jedna uš nema desnu nogu? Wink
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyThu 17 May 2012, 14:04

Hladno, kišovito, vetrovito. Veoma nepovoljan period za naše ljubimce. Kada je ovakvo vreme u prednosti su odgajivači koji odgajaju Štigliće u zatvorenom prostoru. To je i jedina prednost odgoja Šriglića i drugih ptica pevašica u sobnim uslovima. Čim otopli i prolepša se vreme i ta jedina prednost nestaje.
Nestabilno, hladno vreme sa velikim kolebanjima temperatutre povećava gubitke mladunaca u gnezdima pa čak i po napuštanju gnezda. Hladno vreme ih ,,preseče,, Odgajivači nerado govore o uginućima među mladuncima. Smatrajući to svojim neuspehom. Niko nije 100% uspešan u procesu domestifikacije i odgajanja ptica pevačica. Kada naiđe loš vremenski period često ni znanje, ni iskustvo, ni trud, nisu od velike pomoći i gubici su neminovni.
To se događa i u prirodi. Što je nepovoljan period duži, gubici među mladuncima su veći.
Trenutno je kod mene odnos živih prema uginulim mladuncima 23:5 . Evidenciju vodim tek po prstenovanju madunaca. Gubitke do prstenovanja ne uzimam u obzir. Kao da se nisu ni izlegli. Od 5 uginulih madunaca najgore su prošle Zebe (4) pa Zelentarke (1) i ni jedno mlado Štiglića.
Da nije naišao ovaj hladan talas gubici bi sigurno bili manji. Ali protiv više sile se ne može. I ne treba se nervirati zbog toga.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 17051920
Danas sam prstenovao dva mlada Štiglića u gnezdu na slici. Treći madunac je jako zaostao u rastu u razvoju. Nije imalo svrhe prstenovati tog mladunca. Gušica je prazna, vitalnost slaba. Ako odgajivač proceni da mlado neće preživeti bolje je izbaciti takvog mladunca iz gnezda i osloboditi prostor za normalan rast i razvojuj ostalih ptića.
Najsitniji mladunac bi svakako za nekoliko dana uginuo.
Назад на врх Go down
zoran ptice pjevice
Član
Član
zoran ptice pjevice


Број порука : 212
Join date : 19.02.2010
Age : 53
Локација : banja luka

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyThu 17 May 2012, 14:46




ptici stari 3 dana, od para witkop x eumo nos. witkop.
Назад на врх Go down
http://www.zoranbl.webs.com
gost1
Zaslužni član
Zaslužni član
gost1


Број порука : 560
Join date : 18.03.2009
Age : 45
Локација : Krusevac SRBIJA

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyThu 17 May 2012, 15:23

svaka cast Zorane. king
u odgoju si davno pokazao da si dobar, ali sada si se pokazao i u spijunazi. Laughing
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySat 19 May 2012, 12:14

Žutokljunci:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120519990009

Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySun 20 May 2012, 00:43

Pozdrav svima,

danas sam prstenovao 9 mladih štiglića. U jednom gnijezdu je 4 mališana koji su stari 6 dana a u drugom je 5 koji su stari 5 dana. Zanimljivo je da su ovi jedan dan mlađi dostigli starije mlade.

Razlog sam našao u tome što je stara ženka (4 godine) iskusna i bezprijekorno hrani mlade dok je ženki (2 godine), koja hrani ova četiri mališana, ovo prvo gniježđenje. Na slici ispod su njeni mališani s vidljivo punim gušicama tako da nema bojazi da ne prežive.

Ovim mališanima sam stavio flaster na prstenove a drugim nisam stavljao ništa pa ćemo sutra da vidimo kako će završiti. Zbog mjere predostrožnosti postavio sam reket ispod gnijeda u slučaju da izbaci kojeg mališana da može da ga odbaci nazad u gnijezdo. Smile

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 P5190516

Pozzz
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySun 20 May 2012, 06:42

Bravo majstore Very Happy
Ni manje ni više nego 9 Very Happy svaka čast i neka su ti korisni cheers
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptySun 20 May 2012, 22:52

Današnja inspekcija ptičarnika...
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205201010001
U zatvorenom delu ptičarnika gnezda postavljam visoko, skoro ispod samog palfona. Primetio sam da ptice rado izabiraju visoko postavljena gnezda.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205201010003
Prilikom redovnog sedmičnog pregleda gnezda neke ženke ne žele da napuste gnezdo. Ne insistiram. Ne teram ženku iz gnezda, već samo evidentiram njegovo prisurtvo, kako mi kasnije ne bi promaklo za prstenovanje pilića.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205201010007
Iza ovog mladinca je okačeno gnezdo u volijeru. I u volijeru gnezda postavljam visoko. Ako su nisko okačena obično cele sezone ostanu prazna.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205201010008
Tru u tri. Tri gnezda u tri susedne tuje. Odprilike na istoj visini, na razdaljini od 70-80 cm tri para Štiglića imaju gnezda. Život u koloniji ima svoje specifičnosti. Tesno je. Ali ptice moraju da se naviknu da žive i da se reprodukuju u takvim uslovima. U jednom gnezdu su već odarsli mladunci koje sam ranije slikao a u druga dva ženke su počele da polažu jaja.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205201010011
Tri novorođenčeta i mućak na ivici gnezda. Ženka je izgurala neplodno jaje, da ne bi (ako se razbije) ugrozilo bebe.
Tri nova nasada:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205201010015

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205201010017

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205201010020
Ni jedno lično iskustvo u odgoju Štiglića nije aksiom. Pa ni moje. Tek zbir velikog broja ličnih iskustava, može dati neka pravila u odgoju koja će biti nesporna.
,,Zrno po zrno pogača,, Ako ovo što pišem i slikam koristi bar jednom ljubitelju Štiglića, koji odgaja ili će odgajati te divne ptice, onda vreme koje sam utrošio ima smisla.

Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyMon 21 May 2012, 14:53

mića ::

Ni jedno lično iskustvo u odgoju Štiglića nije aksiom. Pa ni moje. Tek zbir velikog broja ličnih iskustava, može dati neka pravila u odgoju koja će biti nesporna.
,,Zrno po zrno pogača,, Ako ovo što pišem i slikam koristi bar jednom ljubitelju Štiglića, koji odgaja ili će odgajati te divne ptice, onda vreme koje sam utrošio ima smisla.

Mića, velike si stvari napravio za ovaj forum i mislim da će itekako imati utjecaja na sadašnje i buduće uzgajivače štiglića. Svaku postavljenu fotografiju, video klip i sl. doživljavam kao da se meni to dešava. Iskreno mi je drago da se broj ljubitelja, uzgajivača pojećava iz godine u godinu. I u svojim krugovima primjećujem da se sve više ljubitelja okreće osobnom uzgoju. Sve pohvale za to! Smile

Puno pozdrava cheers
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyMon 21 May 2012, 15:39

Evo prolazi i 7 dan otkada su se mališani izlegli. Ženka sve češće, na duže vremena, napušta gnijezdo da bi se vraćala i hranila mlade. Danas je oblačno vrijeme s povremenom kišom pa i ona više vremena provodi u gnijezdu.

Ove godine boja prstenova je jako drečava i nisam ih maskirao (svakako je bolje ih maskirati sa flasterom ili gumicom od ventila) ali do sada nisam imao problema jer ih ženka nije ni dirala. Malo sam i iznenađen jer mi je znala skidati i maskirane prstenove a sad ništa. Možda joj se crvena boja sviđa! Tko će znati!? Smile

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 P5210559

Evo nešto gledam ovog mališana što je provirio i sve mi nekako njegova zurka naginje na rock n roll hairstyle. Very Happy Što mislite? Smile

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Elvis_bblog

Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
dalibor vasic
Član
Član
dalibor vasic


Број порука : 298
Join date : 03.08.2011
Age : 29
Локација : Cicevac, Srbija

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyMon 21 May 2012, 18:16

carduel ::
Evo prolazi i 7 dan otkada su se mališani izlegli. Ženka sve češće, na duže vremena, napušta gnijezdo da bi se vraćala i hranila mlade. Danas je oblačno vrijeme s povremenom kišom pa i ona više vremena provodi u gnijezdu.

Ove godine boja prstenova je jako drečava i nisam ih maskirao (svakako je bolje ih maskirati sa flasterom ili gumicom od ventila) ali do sada nisam imao problema jer ih ženka nije ni dirala. Malo sam i iznenađen jer mi je znala skidati i maskirane prstenove a sad ništa. Možda joj se crvena boja sviđa! Tko će znati!? Smile

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 P5210559

Evo nešto gledam ovog mališana što je provirio i sve mi nekako njegova zurka naginje na rock n roll hairstyle. Very Happy Što mislite? Smile

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Elvis_bblog



Svaka cast! Samo napred, da su zivi i zdravi!! cheers

A ova dvojica, kao braca bliznaci Very Happy
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyTue 22 May 2012, 12:29

carduel ::


Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 P5190516


Današnji post nije u finom duhu ali šta se može. Uzgoj štiglića je mnogo zanimljiv i neizvjestan. Sad
Naime, u subotu večer sam prstenovao mališane sa slike i sve je prošlo u redu. Sutra do podne isto tako ali na žalost morao sam na put pa nisam mogao kontrolirati stanje u gnijezdu i desilo se to što se desilo. Ženka je primjetila prstenove i izbacila sva četiri mlada iz gnijezda koje sam u ponedjeljak jutro našao na podu volijere. Jednostavno jak instikt za čišćenjem gnijezda je učinio svoje i ovo je prvi put da mi ženka izbaci mlade iz gnijezda otkada uzgajam štigliće. Što bi stari ljudi rekli: "Sve je do jednom!".

No, to nije razlog da ponovo ne prstenujem druge mlade ali ovaj put će trebati malo više pažnje posvetiti dan - dva dok ne prođe krizni period tj. dok ženka ne prestane čistiti gnijezdo.

Trenuto stanje je 5 : 4. Ostalih 5 komada lijepo napreduju i nadam se da će u roku 7 - 8 dana izaći na šipke.

Pozzz



Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyTue 22 May 2012, 13:24

Kakva šteta. Taman što si ju pohvalio ona ti lupi pljusku. Sad
Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyTue 22 May 2012, 13:44

Ja bi rekao UŽAS! Znam da Vama Mićo na toliki broj izleženih ništa ne znači kada završi par ptića na podu ali za mene je to užas.
Čeka me odlazak na odmor a ako sve bude po planu krećem kada ptići budu imali 5 dana.
Nije mi problem za hranjenje ptica, već sam angažovao verovali ili ne taštu, ali sam u dilemi šta da radim za alkiranje. Drugar može da ih alkira ali ne i da ih obilazi svaki dan i da prati situaciju.

Šta učiniti, ALKIRATI ILI NE, PITANJE JE SAD?
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyTue 22 May 2012, 14:16

žako ::
Kakva šteta. Taman što si ju pohvalio ona ti lupi pljusku. Sad

Ma zato je draž uzgajati štigliće! Very Happy

Za mene je ptica bez prstena kao pas bez papira tako da ću i dalje prstenovati pa što god Bog da. Ako je sudbina da sve izbaci ove godine neka to i uradi.
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyTue 22 May 2012, 19:36

GNEZDO NA SPRATU

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205221060003
Isti par ptica, iznad starog gnezda, iz prvog legla sagrado je novo gnezdo za drugo leglo. Nisu iz donjeg gnezda ni svi mladunci izleteli. Prostora ima i u drugim Tujama ali je ipak izbor za drugo leglo pao na isto drvo u kome je prvo gnezdo. Nije teško pogoditi razlog takvom ponašanju ovog para Štiglića.
Ako je prva generacija mladunaca bezbedno odrasla u ovom drvetu, na ovom mestu, logično je da će i druga generacija na istom drvetu biti bezbedna. Veoma razumno zaključivanje ovog para Štiglića.
Čovek je sklon da u svojoj uobraženosti pa i neznanju, podcenjuje pamet drugh živih storova.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 201205221060002
Njihova svest je instinkt a naša svest je iteligencija. Question
Međutim postoje pojave koje demantuju tako pojednostavljeno posmatranje ptičje pameti. Ako se neko znanje/saznanje stekne uskustvom, pa se stečeno iskustvo primeni u rešavanju praktičnog problema, to je inteligencija a ne instinkt.
Na ovom primeru imamo očigledno inteligentno ponašanje, koje je istovremeno i racionalno u cilju ordžanja vrste. Ako uporno negiramo pamet pticama (mada imamo bezbroj primera pametnog ponašanja ptica) postavlja se pitanje, čija je pamet ptičija Question Exclamation
Toliko o ptičijoj pameti Exclamation

Назад на врх Go down
deni
Posetilac
Posetilac



Број порука : 11
Join date : 23.01.2010
Age : 36
Локација : leskovac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 23 May 2012, 00:34

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120522210

Uploaded with [Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120522209

Uploaded witParenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120521205

h [URL=http:/Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120521203

Uploaded with [URL=hParenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120521202

ttp://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]/imageshack.us]ImageShack.us[/URL]URL=http://imageshack.us]ImageShack.Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120519198

us[/URL]Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120517193
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120517189
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120511180



Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120510163

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120508147
Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 20120407115


Назад на врх Go down
deni
Posetilac
Posetilac



Број порука : 11
Join date : 23.01.2010
Age : 36
Локација : leskovac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 23 May 2012, 00:34

Moji prvi mladi
Назад на врх Go down
drvetmed
Član
Član
drvetmed


Број порука : 225
Join date : 24.04.2011
Age : 45
Локација : Šabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 EmptyWed 23 May 2012, 07:43

Bravo majstore, neka su ti živi i zdravi cheers
Super slike, sve detaljno zabeleženo, svaka čast.
Jesi li mužjaka odvajao, pošto ga ne vidim na slikama?
Назад на врх Go down
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 10 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 10 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 25 ... 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: