PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Školovanje štiglica - Page 6 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Školovanje štiglica - Page 6 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Školovanje štiglica - Page 6 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Školovanje štiglica - Page 6 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Školovanje štiglica - Page 6 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Školovanje štiglica - Page 6 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Školovanje štiglica

Go down 
+33
vladakostic010
Furla
diskus
lujo
stiglic
Gost
Mica Vasic
Cizak
vucjanacc
rcipar
salee
kumca
belobradi
Бане
ZOKICA
sasaznas
Sina BL
alann
bogdanik
raskokat
Dax BG
mirko
Laza
ticar
Petar
Sokoly
Luckyboy
saso78
Milan
Drle
BOCKA
Steva
DjordjeVet
37 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АуторПорука
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 31 Mar 2010, 14:43

Srbine, gedžo, ljuta papriko, brate, nebitno ko šta i odakle...Ja u klin ti u ploču! Još jednom, samo za vas gosn.Milane:
1) BATUDA-značenje ovog naziva je stanje u kom se ptica nalazi, ukratko-TOP FORMA;
2) ZIJA, ZIJADA, DZIJA-tura koja se ceni na zavšetku iza svih ispevanih pletiva, a može biti kratka, nategnuta, ravna itd. Traži se savršena tj. sa svim slovima u onomatopejskom izgovoru iliti VINDZIIJUUU;
3) PLETIVA-mogu biti UNJULA(jednostruka)VISLI ili CIBLI ili BLICI ili CAKLI itd. DVOSTRUKA-CIBLI, CIBLI,CIBLI,VISLI, VISLI, VISLI ili u nekoj drugoj kombinaciji. TROSTRUKA-VISLI+BLICI+PISLI itd.
4) Sve ove gore navedene kombinacije su napisane po 1001 put u svrhu pojašnjenja šta se traži, već sam objasnio zašto se TO sviđa BAŠ MENI i ne tražim od vas da budete sledbenici onoga što se meni dopada na ovaj ili onaj način. Potenciranje etnografske pripadnosti je po meni sasvim OK, ali ljudi ovo je NAŠ HOBI i svako od nas ima prava da radi i drži ono šta hoće. Bio to alžiski, marokanski, francuski, avganistanski, dalmatinski ili neki drugi pjev, ako je ugodan mome uhu i uživam slušajući ga-držaću ga makar nemao u radijusu 500 KM kvadratnih nikoga da drži isto.
Назад на врх Go down
vucjanacc
Član
Član



Број порука : 66
Join date : 15.03.2010
Age : 45
Локација : vucje

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 31 Mar 2010, 15:45

Treba postojeci standard prilagoditi korigovati izbaciti "lose" dodati dobre stvari i krenuti dalje.jaka Zija na kraju nek ostane karakteristika "Splitske" pesme i to je to iako je imaju i nase ptice.Po nasem standardu starom "tarabica" je morala da je ima i to je bio uslov da se drzi ptica kod pticara.Zasto da kopiramo nekog?valjda je cilj da imamo nasu pesmu "Srpsku" vec imamo bogatu pesmu zasto je degradirati-osirimasivati zbog nekog ili neceg zasto standard degradirati treba samo blaga korekcija i da se nastavi dalje ako nam je priroda dala takve ptice sa raznovrsnom pesmom i turama u njoj zasto da ih se odricemo zasto se vracati nazat zato sto drugi nemaju to sto mi imamo pa da se prilagodimo njima ne razumem?
OK.Svi smatraju da je "capka" losa izbacite je nek je feler ili neka tura sa rrr ali sa rrr nemoz dab bude feler jer SKORO sva zvona ga imaju.
Capka ce pricati sama za sebe da je neizbezna 30-40god su ljudi radili da je "proteraju" iz pesme to je nemoguce bar niko kog znam nije uspeo uspeli su da je "smire" na razuman br capkanja ili u odredjen vremenski interval da je ptica ne najavi sto rade sad Hrvati takozvanom batudom tj.dovodjenjem ptice u batudu i drzanjem sto duze vreme u nju i pustanjem diskova do besvesti i nazat sa tim delom sto hocev da im ptica naglasava nismo deca nemoj da se zavaravamo.
Kad usilimo i presilimo stiglana kad ga spremimo da pari dal on peva sve sto zna NE naravno vec se sili i peva odredjen naj dominantniji deo iz svoje pesme jos ako je skolovan kao mlad samo zijom-"Splitskom pesmom" onda ce biti dominantna i nju ce verglati jer je pesma kao pesma kratka malte ne jedna tura cim bi se primirio taj stiglan krenuo bi da peva sve sto zna ili iz krvi nesto ako nije nista slusao sem zije-"Splitske pesme" i 99,9% capnuo,
Pa su neki naj vise Hrvati poceli da oslepljuju ptice kako ne vidi ptica ona se doziva i to delom koji je dominantan odnosno skolovan Splitska pesma koja se sastoji od jedne ture i on je tera samo nju samo turu zato sam ja pitao kako to moze da bude pesma.Ako cemo time da se bavimo da oslepljujemo ,dopingujemo steroidima ptice ja vise nikada u zivotu ptice necu da cuvam.
A SVI VI KOJI TVRDITE DA SKOLOVANA ILI NE PTICA VAM PEVA NEKU PESMU KOJU GOD "NEZNAM KOJU" I NEMA CAPKANJA VOLEO BI TO DA CUJEM POD USLOVOM DA NIJE USILJENA-U BATUDI ILI SLEPA,NA STEROIDIMA .I DA PEVA I SA PREKIDIMA BAR 1-2 SATA.A NE 5-10MIN ISPEVA TO STO SE TRAZI AONDA PEVA NESTO "UBI BOZE".VOLEO BI UZIVO TO DA VIDIM I CUJEM.
Назад на врх Go down
lujo
Član
Član



Број порука : 137
Join date : 28.02.2010

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 31 Mar 2010, 16:07

ptica kad uđe u batudu u njoj ostane oko mjesec dana.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 31 Mar 2010, 16:32

DAX BG svako do nas ima neki svoj ukus i svima nama se svidjaju različite stvari. Nije to u pitanju u ovoj diskusiji. Glavni problem koji se javlja je da smo odavno zaključili da se pesma koja se ceni kod nas ne ceni drugde i obratno. Lično sam pokušao da pojasnim pesmu sa pletivom i zijadom mnogim ljudima i doživeo sam razočarenje. Pored velike tradicije školovanja ptica u Srbije praktično je nemoguće da bilo koga ubedimo da je sve što si godinama radili loše. Isti problem je bio i na HR forumu svojevremeno, eto i tamo se pola članstva smejalo pesmi "SALAMA" koja je bila postavljena jer mnogi su smatrali da je pesma siromašna. Da ne tražim sad, mislim da postovi još uvek postoje na forumu Svijet životinja.

Kada legalizacija bude završena do karaja, kad počnemo sa takmičenjima i izložbama sigurno će se javiti ogroman broj ljudi koji će zeleti da se takmiče i u pesmi. Tu se javlja problem pošto zvanični standard u Srbiji još uvek ne postoji a ogroman broj uzgajivača bira i školuje ptice upravo sa turama koje se negde smatraju greškom. Lično sam pustao prijateljima sve te "Poznate " pesme i svi do jednog su se smejali, eto i na forumu je ista situacija teško da će mo bilo kog ubediti da štiglić treba da peva samo jednu dve ture.
Kad sam pričao ljudima kako se školuju štiglići pitali su me :" Zar nije svrha školovanja da neko nauči nešto novo i da proširi svoje znanje a ne da zaboravi sve što zna i da mu se celo znanje svede na par stvari koje će ponavljati kao robot? " Eto cele filozofije, sad se javlja i pitanje da li se školovanjem u stvari i može nazvati proces u kome neko nešto treba da zaboravi ?

Ne zagovaram ni jednu opciju, samo iznosim svoje mišljenje i ukazujem na moguće probleme. Po meni najrealnije bi bilo sledeće:
1. Okupiti sve ljude iz Srbije koji se bave proučavanjem i oblikovanjem pesme štiglića.
2. Pošto preferiramo divlju pesmu izdvojiti ture koje većina ptica pevaju i svrstati ih u grupu "LAke ture", koje će nositi najmanji broj bodova
3 Napraviti grupu tura " Srednje ture" i u tu grupu svrstati one ture koje po mišljenju većine lepo zvuče, peva ih dosta ptica ali ih nema svaka ptica u prirodi.
4. U "teške ture" trebalo bi svrstati ture kojih veoma malo ima u prirodi i koje su prema mišljenju većine lepe
5. Slobodne ture, obuhvatale bi sve ostale ture koje nisu obuhvaćene u predhodnim i tu bi se cenilo bogastvo pesme u stvari, u zavisnosti od broja slobodnih tura koje ptica ispeva išli bi i bodovi ( po principu 1 tura 1 bod i sl, tu bi takodje ušle i varijacije nekih tura , svi znamo da postoje izmenjene ture, produžene i sl.
6. Negativne ture, bitna stvar ovde je da ne bi trebalo da se za negativnu turu proglasi tura koju imaju 99 % ptica i koja je praktično neiskorenjiva, te ture bi išle u 1. grupu.

Upravo 4. i 5. tačka ostavljaju prostor ljudima koji žele da se bave školovanjem, normalno neke ture bi se vremenom korigovale, prelazile iz jednu grupu u drugu i sl.

Veoma prosto, pošto se teži što bogatijom pesmi ( kao i kod svih pevačica ) sigurno bi se u budućnosti pojavljivale neke nove ture koje bi komisijski trebalo da budu krštene i svrstane u odredjenu grupu. Na kraju posao je veoma lak, skupiti bodove i proglasiti pticu sa najvećim brojem bodova prvom. Eto pa čak ako ta ptica ima i neku negativnu turu, može se desiti da je kroz druge ture izvuče i dobije veći broj bodova.
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 31 Mar 2010, 20:03

Milane, još jednom da obrazložim. Nisam ni sam imao problema sa "ćapkanjem" i ostalim proglašenim "felerima" pesme štiglica do neke '86. Evo anegdote: kao tinejdžer sam u komšiluku na obližnjoj livadi lovio i jedan nazvaćemo ga "smrdljivko" je razvlačio ptice i nisam mogao od njega uloviti ništa. Onda sam se zainatio da ga uhvatim ili oteram i bilo je ono prvo. Sitan, sedog potiljka, ma kompletan utisak nikakav štiglic, pre ženka nego mužjak. Međutim palo mi je u oko da ima "bele noge" a i perje mu je bilo lošijeg kvaliteta nego kod sabraće. Poneo sam ga kući i video popodne već da "čavrlja" kao mladi, potpuno nerazgovetno. Bio je desetak dana u kući i odlučio sam ga poneti u lov jedno jutro. Š O K !
Neverica, ja u čudu, moj teča i njegov drug otvorenih usta me pitaju odakle ti ovo-ja kažem ulovio. Oni meni ma daj, ovo je "dalmatinac" ovakvi se ne love a ja ovakvog nisam čuo odavno. Ta je ptica pevala dvostruko pletivo, trostruko i ziju. Igrala se sa njima i stavljala ih redosledom kako ona želi sa takvom jačinom glasa da je to nešto zapanjujuće, štiglici su pokušavali da uđu u ceger u kom je on stajao dok ga nisam izneo napolje. Od tog dana sam postao pristalica te škole i trebalo mi je dobre 4 godine da imam svoga prvenca koji iskreno nije mogao biti sluga onom ulovljenom.
Elem, u mom gradu se ubrzo rasčulo da ima "neki balavac pravu pticu" pa su počeli polako da mi dolaze raznorazni na vrata u svaka doba. Postalo mi je naprasno jasno da imam nešto jako vredno jer su mi nudili mnogo toga za jednu jedinu pticu, koja nije imala nikakve lepote i ružan stav. Jeste bio glasan ali mu je pesma odudarala od pesme ostalih mojih ptica. affraid E onda se jednog dana pojavio čovek koji me uveo u taj svet i pokazao mi kolekciju ptica od kojih se diže kosa na glavi i rekao ovako: to je moj štiglic koga imaš, on je učitelj svih mojih ptica i pokazaću ti da svi pevaju identično kao i on, razboleo se i nisam ga mogao izlečiti te sam ga pustio. Dan danas, samo taj čovek posle svih ovih godina ima one prave ptice a kod njega ne može svako ući u kuću jer su mu se smučile priče i pričice. Neću ga imenovati, neki ljudi na ovom forumu znaju o kome se radi ali i dalje kažem sledeće: SKIDAM KAPU I BRAVO DOKTORE!
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyWed 31 Mar 2010, 21:18

Volim ovakve pričice i da ih čitam a bogami i da pišem Smile Eto nezvali su me nekad VUK Karadžić ili kako već. Upravo iz tih priča jasno se vidi jedna stvar, bez obzira na to što neki pokušavaju da nam nametnu duga je tradicija odgoja PPFE na našim prostorija a pošto ni EU odgoj ne smatra mučenjem i mlatretiranjem uopšte mi nisu jasni stavovi nekih pojedinaca i celih organizacija.

Pokušavam već duže vreme da povedem neku diskusiju ali tema ostaje neprimećena, verujte još pre dve godine kad smo krenuli sve ovo sa pticama forumima i ostalom doživeo sam šok kad sam shvatio da se pesma toliko razlikuje. Još tad sam bio ubedjen da ne čuvamo iste ptice a sad sam sve sigurniji u to. Ovde na temi o CC Balcanica zaključio sam da malo ima naših ptica u HR, na primorju pa i u Madjasrkoj. Ispade da je CCB rasprostranjena u cistim jatima jedino tu negde oko južne Srbije gde nema CCC uopšte u vreme razmnožavanja. Možda je i to razlog različitog shvatanja pesme i standarda.

Dosta zabune unosi i različito zvanje tura. Eto onaj moj ima čap čap ž na kraju e sad nisam siguran da li se to podrazumeva pod čapkanjem ili nešto drugo što liči a zovemo ga džav džav i nije poželjna tura jer je pevaju furlani a naši je nemaju. Krajnje je vreme da odradimo neke snimke sa imenima tura mislim da bi to mnogo pomoglo razumevanju. Eto , ko zna sa računarom neka podeli pesmu koju preferira. Svidja mi su šta su uradili oni sa Srpskim slavujarem, jednostavno iseče se samo ta tura, krsti se i kad klikneš pročitaš i vidiš o čemu se radi.
Назад на врх Go down
diskus
Zaslužni član
Zaslužni član
diskus


Број порука : 343
Join date : 06.09.2009
Age : 50
Локација : Leskovac

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 01 Apr 2010, 09:25

To Milane sto se tice pesme slavujara su solo ture,i ja cuvam slavujare tu nema pesma vezne ture.Naprimer tri vezne ture pa jedna na kraju zavrsna,to kod slavujara.To mozes za sebe da kombinujes ko sto sad ja treniram od zivog slavuja a ne ovu takmicarsku sablonski.
A sto se tice stiglice da peva ovako solo ture,bilo bi bezveze.Kod stiglica treba da postoji uvodni deo pa onda pesma.Neka neko proba bas me interesuje da cujem kako zvuci.
Evo ti primer, puckanje SLIPI SLIPI SLIPI CAP CAP CAP FREEE......!!!!!!Tose bio divljacki mamac.Pozdrav
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 01 Apr 2010, 12:09

Ne znam za te uvodne ture, kod nas se zovu čevrlije ( kad ptica vrti repom) ako misliš na to. Nisam neki ekspert za pesmu iskreno ne poznajem još uvek sve ture, samo one osnovne i najbitnije ali bi bilo pametno da se napravi neki prikaz kako sam objasnio. Ako ti nije teško imaš u pesmi štiglića klip koji sam postavio peva dosta solidnu divlju pesmu, eto kaži mi šta peva ptica na leskovački Smile
Назад на врх Go down
vucjanacc
Član
Član



Број порука : 66
Join date : 15.03.2010
Age : 45
Локација : vucje

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 01 Apr 2010, 15:43

Sa 5 stavkom se ja licno nebi slozio evo zasto:u tom delu koliko sam ja razumeo je nesto sto je jako retko ili unikat - karakteristika neke ptice koju ima ona i (ili) njeni preci koju vuce iz gena,medjutim nisu svi preci uhvaceni, ne pevaju taj deo svi kako treba mislim preci...pa bas zbog toga treba da se boduje zasebno i plus u raznivrsnost i bogatstvo pesme da se ubaci kao bod ili koliko se odredi jer je to nijansa koja ce ga i koja ga izdvaja od ostalih stiglica izmedju ostalog to je moje misljenje.Imao sam takav primer kod dve ptice koje su imale pesmu kao i svi sto je imaju u kraju ali su imali po te delove svaka razlicit koje bukvalno ni jedna jedina ptica nije imala kasnije sam i lovio tamo i nikad sa tim delovima nisam uhvatio pricu i dan danas vatam tamo evo 8god.Samo ko je bio iskren je reko da je to veliki plus i da ne prodajem - dajem jer za tu "sitnicu" odskacu od drugih a to su bili mali broj ljudi od kojih sam krao zanat i koji su me polako uvodili u ovaj svet.Od malena od 5-6god.slusao sam i Tzv.kostinu pesmu kod coveka koji ju je doveo do savrsenstva i cije su je ptice pevale bezprekorno koji je ubacio i neke novine,slusao sam satima razgovore koje je vodio sa Kostinim bratom - Kirom polemike nedoumace,vatao im mlade ptice nosio,slusao koje su dobre koje prihvataju pesmu koje imaju tu predispoziciju kako da ih selektiram jer sam znao i po 50 ptica da uhvatim na dan i donesem od kojih bi 7-8 bilo sa potencijalom.........sto se toga tice toliko.
E sad da se razumemo ne zagovaram ja nista i ne favorizujem nista jednostavno pokusavam poznajuci neke stvari da "zdravo" razmisljam da nebi bila ona narodna "u tudjeg tatka pogolema....." i da neznamo i sami sta imamo pa i to sto imamo da upropastimo iz nekog razloga.
I jako je bitno prilikom stvaranja standarda bodovanja ostaviti sto manje neodredjenosti da se to nebi zloupotrebljavalo i manipulisalo se time a ponovo i ne uskratiti i coveku i ptici kreativnost pesme,.Ja bi dodao i na kraju ocenu opsteg utiska pesme i ptice koju je ostavila(zustrina ptice,glas,elan za pevanje...) jer tako bi se znalo sta neko ili grupa sudija ili ko vec potencira i da se polako ide ka tome da i ponovo svaciji ukus bude zadovoljen to je moje misljenje.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 01 Apr 2010, 18:39

Pre nekih 25 g. moj brat, uz pomoc nekih sema, sa tranzistorima i raznim diodama napravio je vestackog kanarinca, ne veceg od dve paklice cigareta kada se postave jadna na drugu. Kanarinac je mogao da peva danonocno, samo mu promenite bateije kada se potrose. Pesma je bila besprekorna. Ako ne vidite odakle dolazi zvuk, mozete da se zakunete da peva ziva ptica. Razumem i uvazavam da takvu pesmu voli da slusa ogroman broj ljubitelja kanarinaca, u celom svetu, Ko zna koliko miliona ljudi, ali hvale lepo, JA ne.
Ne bih zeleo da dozivim na neko napravi ,,sokocalo,, koje ce da peva pesmu stiglica. To se moze dogoditi ako standardizacija unisti bogatstvo i raznovrsnost stigliceve pesme i nepredvidljivost onoga sto ce svaka ptica otpevati zahvaljujuci svojoj individualnosti.
Ne, nisam protiv uvodjenja odredjenih pravila sa kojima ce se vecina sloziti i oko cega ce se dogovoriti u odnosu na pesmu stiglica. Ali jesam za to, da standardizacija prihvati i otpostuje raznovrsnost bogatstvo i individualnu specificnost stigliceve pesme.
S toga su mi shvatanja stigliceve pesme, kako to vide Milan i vucjanacc veoma bliska.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyFri 02 Apr 2010, 00:36


evoo jedne ture neobične koju sam snimio u prirodi. Dopala se mnogima na ovako nešto mislim u tačci 5. Kako vam se čini?
Назад на врх Go down
lujo
Član
Član



Број порука : 137
Join date : 28.02.2010

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyFri 02 Apr 2010, 04:13

Milan ::

evoo jedne ture neobične koju sam snimio u prirodi. Dopala se mnogima na ovako nešto mislim u tačci 5. Kako vam se čini?

ova ptica je u batudi.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyFri 02 Apr 2010, 11:33

Kao što i naslov kaže "Usiljena pesma" Smile
Назад на врх Go down
vladakostic010
Posetilac
Posetilac



Број порука : 1
Join date : 12.08.2010

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 15:27

uhvatio sam 7 mladih stiglana tako sto sam pozajmio jednog starijeg koji iskreno nema pojma... par od njih sam uhvatio i na terasi kapanom jer zivim jako blizu polja i sume.
posto nemam nekog starijeg stiglana koji peva relativno ok resio sam da ih odnesem prijatelju koji se bavi time al na nesrecu moju covek ima samo bastarda desila se neka nesreca i svi stiglici su mu uginuli...
STA BI STE VI URADELI NA MOM MESTU ???
mozda prirodna pesma, mozda bastard, mozda mozda
unapred hvala Rolling Eyes
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 15:36

Ti očigledno izazivaš sudbinu ovakvim tekstovima ili uopšte nisi upućen kakvo je stanje što se tiče hvatanja divljih ptica! Savetujem ti pre nego što sledeći put i pomisliš da nešto ovako ponoviš, malo pročitaš neke tekstove na ovom forumu koji se tiču hvatanja ptica pevačica faune Evrope. Samo jedna napomena: Kazna za svakog uhvaćenog štiglića je po 25.000 din.
Nemoj uopšte da te iznenadi ako ti inspekcija bane na vrata. No
Назад на врх Go down
BAKI1
Član
Član
BAKI1


Број порука : 44
Join date : 01.07.2010
Age : 44
Локација : CICEVAC

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 16:46

katastrofa!!!!!!!!!!!!!!
7 uginulih striglica
katastrofa!!!!!!!!!!!! affraid affraid
Назад на врх Go down
jevca5
Član
Član
jevca5


Број порука : 122
Join date : 28.02.2010
Age : 54
Локација : Svrljig/Nis

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 16:55

BAKI1 ::
katastrofa!!!!!!!!!!!!!!
7 uginulih striglica
katastrofa!!!!!!!!!!!! affraid affraid
to jeste katastrofa ali zasto,kako,zbog cega?

pozdrav od jevca
Назад на врх Go down
BAKI1
Član
Član
BAKI1


Број порука : 44
Join date : 01.07.2010
Age : 44
Локација : CICEVAC

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 17:00

verovatno uhvaceni na lepak,neadekvatna hrana,losi uslovi drzanja,
Назад на врх Go down
sugubinac
Član
Član
sugubinac


Број порука : 106
Join date : 04.01.2010
Age : 43
Локација : Kragujevac

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 20:58

vladakostic010 ::
uhvatio sam 7 mladih stiglana tako sto sam pozajmio jednog starijeg koji iskreno nema pojma... par od njih sam uhvatio i na terasi kapanom jer zivim jako blizu polja i sume.
posto nemam nekog starijeg stiglana koji peva relativno ok resio sam da ih odnesem prijatelju koji se bavi time al na nesrecu moju covek ima samo bastarda desila se neka nesreca i svi stiglici su mu uginuli...
STA BI STE VI URADELI NA MOM MESTU ???
mozda prirodna pesma, mozda bastard, mozda mozda
unapred hvala Rolling Eyes

hvala bogu pa je donet zakon o uzgoju ptica PPFE pa ce ovakvi platiti svoje
ali nikad dovoljno tih 7 mladih bi iduce godine bilo najmanje 35 sramota Evil or Very Mad
pa i nek budem banovan ali brate aj sto si hvatao ali sto ih ubi
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 21:25

Kad pomenu Ivan ( Sugubinac), da je donet zakon o legalizaciji i uslovi držanja i obeležavanja ptica, [b] da vas pitam ljudi jel čita neko ovaj zakon i da li vam je jasno šta to znači za nas ptičare? Ne mogu da verujem da se niko živ nije oglasio povodom toga od kada sam ga juče postavio na temi zakoni i podzakonski akti! affraid
Назад на врх Go down
jevca5
Član
Član
jevca5


Број порука : 122
Join date : 28.02.2010
Age : 54
Локација : Svrljig/Nis

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 21:36

BAKI1 ::
verovatno uhvaceni na lepak,neadekvatna hrana,losi uslovi drzanja,
Baki nisam te razumeo do sada,ja sam shvatio da su tebi uginule 7 ptice (daleko bilo)
Sasa mu je lepo objasnio sta ceka osobe koje hvataju ptice.
vlado tebi dajem savet da je mnogo bolje da se radi sa domestifikovanim pticama(sto znaci bar 3 generacije izvodjene i uredno alkirane u kavezima ili volijerama )

pozdrav od jevca
Назад на врх Go down
BAKI1
Član
Član
BAKI1


Број порука : 44
Join date : 01.07.2010
Age : 44
Локација : CICEVAC

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyThu 12 Aug 2010, 22:17

ma nedaj boze da su meni,ne bih to dozvolio,zao mi je kada cujem ovakve stvari
sto kaze suqibinac to je sledece god celo jato
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyFri 13 Aug 2010, 05:49

BAKI1 ::
ma nedaj boze da su meni,ne bih to dozvolio,zao mi je kada cujem ovakve stvari
sto kaze suqibinac to je sledece god celo jato

a da malo bolje pročitate,čovjek je reko da je uhvatio 7 štiglića i pošto nema stariju pticu da ih uči pjesmom odnio ih je kod prijatelja koji ima samo baštardu jer su tom prijatelju uginuli štiglići.pa pita dali da ih uči s tom baštardom ili da ih ostavi pa da uče sami.
Назад на врх Go down
BAKI1
Član
Član
BAKI1


Број порука : 44
Join date : 01.07.2010
Age : 44
Локација : CICEVAC

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptyFri 13 Aug 2010, 12:31

mozda se nismo razumeli i burno reagovali ali najbolje je da se covek izjasni da li su mu uginuli tih 7 striglica ili kod tog coveka.svakako je steta kada uginu pa bilo kod koga su.da odgovorim na pitanje_neka kupi skolovanog stiglica i neka uci kod sebe kuci
Назад на врх Go down
jigor
Član
Član
jigor


Број порука : 88
Join date : 17.03.2010
Age : 49
Локација : Niš

Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 EmptySat 14 Aug 2010, 01:25

Pa bre covek lepo pita kako da skoluje 7 mladih stiglica posto njegov prijatelj ima samo bastarda jer su mu uginule ptice, a i nemoj da sada budemo veci katolici od Pape pa da se iscudjavamo da se neko pobogu drznuo i hvatao mlade kelese! Ne verujem da nas je zbog donosenja Zakona zahvatila kolektivna amnezija i da se niko ne seca kako je do skoro lovio stiglice, pa cak u tome i uzivao!!!
Назад на врх Go down
Sponsored content





Školovanje štiglica - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Školovanje štiglica   Školovanje štiglica - Page 6 Empty

Назад на врх Go down
 
Školovanje štiglica
Назад на врх 
Страна 6 of 7Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» ODGOJ, ČUVANJE I ŠKOLOVANJE ŠTIGLIĆA
» TRANSPORTER-BOKS ZA ŠKOLOVANJE I KAVEZI ZA TAKMIČENJE U PESMI ŠTIGLIĆA
» skolovanje bastrda

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: