PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Mitarenje ptica - Page 4 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Mitarenje ptica - Page 4 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Mitarenje ptica - Page 4 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Mitarenje ptica - Page 4 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Mitarenje ptica - Page 4 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Mitarenje ptica

Go down 
+37
Goran Cvetanoski-Coko
Mica Vasic
sjajko
Rilekson
Jack Sparrow
Furla
dalibor vasic
korbach
ikica13
bastard kv
koja*
dane 87
bondža1
Zokbok988
pticar_amater
BAKI1
trnar
lujo
goldfinch
zoran ptice pjevice
novaksin
misan
dix1
Ivica
robin
gost1
Beba
belobradi
Бане
Danijelvr
cajzla
sestoperac
Milan
Ivan_Nish
Rasko
bogdanik
Zika
41 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4
АуторПорука
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyMon 24 Dec 2012, 19:13

"trudim se" da obogatim forum Smile
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: FRANCUSKO MITARENJE   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyMon 24 Dec 2012, 19:25

Vecina nas je cula za ovu "muku,"i za nas i za ptice, ali je mali broj onih koji znaju nesto o tome. Francusko mitarenje je bolest koja se pojavljuje kod mnogih vrsta ptica, i to moze biti vec u ranom
zivotnom dobu, u gnezdu. A tipicno za ovu bolest je da ptice gube letna pera, iz krila i iz repa. Nekim pticama ispadaju sva pera, nekim (koje imaju vise "srece") pojedinacna, tako da i dalje mogu leteti, a kod nekih strada i sitno perje, ali nikako samo sitno. Znaci, u vecini slucajeva samo duga pera. Najgore je sto se to perje najcesce ne obnavlja, ne izrasta novo. I bas zato se ova bolest i naziva "FRANCUSKO MITARENJE". Nije mi poznato da ovom virusnom oboljenju ima leka, niti da se pojavljuje kod faune Evrope. Imao sam prilike da kod jednog odgajivaca u Austriji vidjam ovakve TIGRICE. Ovaj virus je kod njega godinama uzimao danak, sve dok kompletno nije zamenio jato.
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: KUPANJE PTICA   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyMon 24 Dec 2012, 20:18

Mnoge ptice "obozavaju" da se u vreme mitarenja kupaju, i to vise puta u toku dana. Dali kupanje ublazava moguc svrab u to vreme, ili se perje "olabavi" pa lakse izadje, ne bi znao... ali, i pored toga sto ne znam pavi razlog, smatram da pticama u toku menjanja perja trebamo priustiti to zadovoljstvo svakodnevno (da "rade" ono sto "vole", a one sigurno znaju zasto to "vole"), da se kupaju kad im je i koliko im je volja..

I ja ponekad ubacujem (mesam) ponesto u vodu za kupanje (za ptice);

-sirce, ako je nekom bitno-jabukovo ili vinsko, zavisi sta "nadjem"u kuhinji..

-so za kupanje (u ovoj koju koristim, ima i neki ektoparazitik, sacekam da se okupaju (ili bar vecina ptica) pa zamenim cistom vodom )

-sredstvo za dezinfekciju (F10SC), i samo da znate, odlicno je, a ptice smeju i da piju, potpuno sigurno-oprobano na meni.



Nastavak sledi..


Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: KUPANJE PTICA   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyTue 25 Dec 2012, 16:03

nastavak..

-limun, nekad cedjeni sok, nekad kriske, nekad samo kora... a prijatan miris u prostorijama je "besplatan",

-koru narandze i po neku kap soka,

-sodu bikarbonu, koju koristim tek nekoliko godina. A na ovu ideju sam doso zahvaljujuci svom dedi, koji je bikarbonu smatrao lekom. Cak je i pio rastvor zbog zeluca, kiseline.. lecio je i zivotinje mazuci mesta zahvacena sugom ili gljivicnim oboljenjima, ne znam ni ja tacno..
Kod ptica nisam primetio nista negativno, a primetio sam da bube i insekti "beze kao od djavola".

-ektoparazitik, ARDAP (u prahu), ali "dezuram" da se ptice okupaju i odma sklanjam, da ptice ne piju.. inace dobijaju proliv,

Kad kazem da "ponekad" ubacujem, to ne znaci da pticama dajem uglavnom cistu vodu, nego, nekad ovo, nekad ono... u vreme mitarenja nemaju "cistu" vodu za kupanje. Bas zato sto se ptice u vreme mitarenja cesto kupaju, neke i vise puta na dan. One time ustvari same sebi vrse i terapiju ciscenja koznih oboljenja (najcescih uzrocnika usporenog, sitnog mitarenja), spoljnih parazita... i smatram da time sprecavam tj minimiram prenosenje i sirenje npr nekog gljivicnog oboljenja, za nase oko nevidljivog, mozda sa pojedinih ptica na jato. Narocito u zatvorenim prostorijama (previse suv ili previse vlazan vazduh..) su ovakva oboljenja prisutna, i po pravilu najizrazenija i najvidljivija su na nogama, na klunu... kao npr ptica na ovom klipu;




Ovde se vidi da je ptica odavno zaboravila sta je kupanje.. "sudeci" po celokupnom izgledu , moguce je, da je uzrocnik organsko oboljenje, i to jetra (oci, kljun, perje). "Covek se ocigledno koncentrise samo na pesmu, pa peva dok peva...

Nije dovoljno "voleti" pticu i strpati je u kavez, volijeru.. Time sto je "strpana", ptica je ogranicena, zatvorena... potpuno je zavisna, od nase brizlivosti , truda , ulaganja i zalaganja... ali i od naseg znanja... sreca i optimizam nisu dovoljni...
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyWed 26 Dec 2012, 15:28

Mica Vasic ::
Vecina nas je cula za ovu "muku,"i za nas i za ptice, ali je mali broj onih koji znaju nesto o tome. Francusko mitarenje je bolest koja se pojavljuje kod mnogih vrsta ptica, i to moze biti vec u ranom
zivotnom dobu, u gnezdu. A tipicno za ovu bolest je da ptice gube letna pera, iz krila i iz repa. Nekim pticama ispadaju sva pera, nekim (koje imaju vise "srece") pojedinacna, tako da i dalje mogu leteti, a kod nekih strada i sitno perje, ali nikako samo sitno. Znaci, u vecini slucajeva samo duga pera. Najgore je sto se to perje najcesce ne obnavlja, ne izrasta novo. I bas zato se ova bolest i naziva "FRANCUSKO MITARENJE". Nije mi poznato da ovom virusnom oboljenju ima leka, niti da se pojavljuje kod faune Evrope. Imao sam prilike da kod jednog odgajivaca u Austriji vidjam ovakve TIGRICE. Ovaj virus je kod njega godinama uzimao danak, sve dok kompletno nije zamenio jato.



DOPUNA Smile


Danas sam kontaktirao kolegu u Austriji (da bi ga malo ispitao o ovoj bolesti), i on se bas ne slaze s mojim misljenjem..

Iz licnog iskustva (napominje i iskustva kolega koji su imali ovaj problem), on smatra da da se ova bolest pojavljuje kod mnogih vrsta papagaja,a o pticama pevacicama ni on nije cuo nista, niti doziveo, a odgaja ih vec 5 decenija. Ova bolest nije zarazna , ne prenosi se s ptice na pticu (njegova zapazanja). On smatra da je to neki genetski ili hormonski poremecaj, koji neki od roditelja (koji izgleda sasvim normalno) prenosi na svoje potomstvo. Desavalo mu se da ptice koje u vise legla daju bolesno potomstvo, u paru sa drugim partnerom izvode potpuno normalne (zdrave) ptice. Pario je i ptice "lako zahvacene ili ozdravele) s ovom bolescu, i od njih su mladi uvek bili bolesni, sa bilo kojim partnerom.
Bolest je bila vidljiva vec u gnezdu, a "pojavljivala " se najkasnije kod prvog mitarenja. Nekim pticama je izrastalo novo perje, neke su cak izgledale potpuno zdravo, ali im se perje lako lomi i osteti.
Uslovi odgoja i ishrana nemaju nikakve veze s ovim. To se jednostavno "desava". a zasto, ne zna se..
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyWed 26 Dec 2012, 20:45

Re: Mića Vasić

Pažljivo sam pročitao Tvoje tekstove o mitarenju ptica. Uopšte, savaki tekst koji se pojavi na Forumu a ima bilo kave veze sa čuvnjem i igojem ptica, pročitam.
U odnosu na broj članova Foruma, malo je dobrih i ozbiljnih tekstova koji imaju edukativnu vrednost.
Na žalost, izuzetak je ono šti bi trebalo biti pravilo. Jako mali broj forumaša se potrudi da svojim tekstovima Forum učino kvalitetnim i korisnim.
Zbog toga me uvek obraduje jedan ovakav tekst.
Bez obzira na iskustvo i izvesno znanje koji imam o odgoju ptica, uvek postoji nešto što mogu naučiti.
Ne postoji kraj saznavanja i znanja. Kao što se iza jednog brda nalazi drugo iza drugog treće i tako u nedogled, slično je i sa čovekovim znanjem. Ovladavanjem jednog znanja, otvara se bezbroj novih pitanja i dilema.
Sve to postaje još komplikovanije kada shvatimo da naša znamnja nisu apsolutna i nepromenljiva.
Sve što je napisano o mitarenju stoji. Svi pobrojani razlozi za loše perje kod pojedinih ptica su tačni i u praksi dokazani.
Kada je sve u redu. Ishrana. Kada su ptice zdrave. Nemaju ektoparazite. Nemaju gljivična bakteriska i virusna oboljenja kože koja utiču na operjavanje. A ipak imaju loše perje. Kriva je genetika.
Vreme koje su pojedine vrste provele sa čovekom bukvalno u njegovom domu. Uslovi mikrosredine koji vladaju u tom domu doprinose pojavi mutacija. Mutacije sa aspekta odgajivača mogu biti pozitivne ali i negativne. Pojava ptica lošeg perja je jedna od mutacija koja je u toliko verovatnija u koliko je vrsta više vremena provela u procesu domestifikacije.
Samo je pitanje vremena kada će se pojaviti Štiglići i druge ptice pevačice nekvalitetnog i lošeg perja. Uslovi sredine izazvaće promene u genotipu ptica koje su u procesu domestifikacije. To je neminovno. Na odgajivaču biće zadatak da primerke sa slabijim kvalitetom perja iskluči iz matice.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 13:13

bric bric ::
Goran Cvetanoski-Coko ::
RE: Mica

Goran Cvetanoski-Coko ::
Mladuci izleženi u Maju, pri kraju su mitarenja.  Još uvek menjaju repna pera i  perje  crvene maske koja je u procesu definisanja  boje i oblika:



Ptice u prvoj godini zivota NE menjaju ''repna pera'' i  dugacka letna pera na krilima, vec samo sitna pera po citavom telu i glavi. Ovo bi trebao znati svaki ozbiljniji odgajivac ptica...
Coko majstore nemoj tako da nebude ko i samnom ..cim im nesto napises a poneko hoce da pomahnita kao mi nista neznamo ....mene su napadali i to sa sve strane al fala bogu nemogu mi nista .....cak su mi pisali da ja neshvatam ono sto pojedini pocetnici a sad veliki MAJSTORI:( Sad Sad Sad pisu za nekakav tamo njima uzgoj o vezi stiglica

majstore coko cuvaj se Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy najbolje da nista nepisemo i nikoga neusmeravamo na pravi put ,,da nebude ono PORASLI PILICI POJEBASE KVOCKE...

poz majstore
MADI ŠTIGLIĆI 2013-te PRI KRAJU MITARENJA:

Mitarenje ptica - Page 4 H3x3

Mitarenje ptica - Page 4 5djt

Mitarenje ptica - Page 4 7fxw

Mitarenje ptica - Page 4 J9e8

Mitarenje ptica - Page 4 Y8a6

Назад на врх Go down
Goran Cvetanoski-Coko
Član
Član
Goran Cvetanoski-Coko


Број порука : 68
Join date : 09.05.2013
Age : 60
Локација : Skopje, Makedonija

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 15:49

mića ::
bric bric ::
Goran Cvetanoski-Coko ::
RE: Mica

Goran Cvetanoski-Coko ::
Mladuci izleženi u Maju, pri kraju su mitarenja.  Još uvek menjaju repna pera i  perje  crvene maske koja je u procesu definisanja  boje i oblika:



Ptice u prvoj godini zivota NE menjaju ''repna pera'' i  dugacka letna pera na krilima, vec samo sitna pera po citavom telu i glavi. Ovo bi trebao znati svaki ozbiljniji odgajivac ptica...
Coko majstore nemoj tako da nebude ko i samnom ..cim im nesto napises a poneko hoce da pomahnita kao mi nista neznamo ....mene su napadali i to sa sve strane al fala bogu nemogu mi nista .....cak su mi pisali da ja neshvatam ono sto pojedini pocetnici a sad veliki MAJSTORI:( Sad Sad Sad pisu za nekakav tamo njima uzgoj o vezi stiglica

majstore coko cuvaj se Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy najbolje da nista nepisemo i nikoga neusmeravamo na pravi put ,,da nebude ono PORASLI PILICI POJEBASE KVOCKE...

poz majstore
MADI ŠTIGLIĆI 2013-te PRI KRAJU MITARENJA:

Mitarenje ptica - Page 4 H3x3

Mitarenje ptica - Page 4 5djt

Mitarenje ptica - Page 4 7fxw

Mitarenje ptica - Page 4 J9e8

Mitarenje ptica - Page 4 Y8a6



To sto si na ovim fotografijama uokvirio repice mladim stiglicama pokusavajuci da me ubedis u suprotno, je cista glupost. Tacno se vidi na slikama da im raste po neko repno pero, ali tamo na tom mestu je pero nedostajalo pa sada raste.Velika verovatnost je da su ti malci izgubili po neko pero u repu prilikom prvog izlaska iz gnezda verajuci se po zici volijere ili granama tuje, ali nikako u nijednom slucaju se neradi o promeni repnih pera.
juce sam ti napisao i sada cu opet i to velikim slovima...PTICE U PRVOJ GODINI ZIVOTA NE MENJAJU LETNA PERA U KRILIMA I PERA U REPU.
I nemoj nikada zaobilaziti staru dobru poslovicu-''COVEK SE UCI DOK JE ZIV'', i zbog toga sam ti slozio ovaj post da i TI nesto naucis od drugih pticara, jer nepostoji neko ko je ''SVEZNAJUCI'' a bogami prilicis mi na takvog...
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 21:23

Goran Cvetanoski-Coko ::
PTICE U PRVOJ GODINI ZIVOTA NE MENJAJU LETNA PERA U KRILIMA I PERA U REPU.
Slažem se s ovom konstatacijom! Mladi štiglića mijenjaju samo mimikrijsko perje u "djelomičnom" mitarenju a sva ostala pera, bez obzira da li se radi o krilima i repu, se mijenjaju kao posljedica njihovog ispadanja iz bilo kojeg razloga. Primjetio sam da pojedini mladunci znaju sami sebi isčupati koje pero u repu i ta pojava nestaje kad pera ponovno izrastu.

Po meni ovo nije bitna pojava da bi joj se pridodavala neka velika pažnja. Sljedeće godine kad mladi ulaze u pravo mitarenje ona dobiva na svojoj važnosti. Iskusni ptičari znaju zbog čega! Smile

Ove godine ću poslikati mladunce kad završe s mitarenjem i odgonetnuti da li su mijenjali pera krila i repa. Ako laže koza ne laže rog! Tako kažu. Smile
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 21:38

Pre nekoloko godina pročitao sam (ne sećam se gde)  da mladi štiglići ne menjaju repove i krila u  prvom mitarenju.  Posmatrao sam svoje mlade štigliće i primetio da jedan broj  mladunaca  koji su pri kraju prvog mitarenja imaju  mlada pera u repu (jedno ili više) koja rastu.  Nisam pridavao toj pojavi neki značaj, jer ga zaista i nema.  Samo sam zaključio da pojava nije tako jednostavna kao što neki tvrde.  Taj ,,fenomen,, je u mom jatu mladih štiglića prisutan svake godine.  Na  slikama Zoranovih mladih štiglića  koje je postavio juče, takođe se uočavaju mladunci (oni stariju) koji menjaju repna pera.  Jednan mladunac ima samo krajnja pera u repu, ona sa špilerima. Sva ostala pera ( u seredini repa) nedostaju.  Znači da mladunac menja repno perje.
Ne osporavam  da mladunci ćelovi uzeti iz prirode ne menjaju repna pera pri prvom mitarenju. Što je verovatno neke ,,odgajivače ,,  navelo na zaključak da je to opšta pojava.  Situacija se komplikuje  kod štiglića iz veštačkog odgoja.  I to možda već u F1 generaciji.  Da li svi štiglići menjaju repna pera ili samo pojedini?  Da li mladi štiglići koji menjaju repna pera menjaju sva pera, ili samo neka?  To su pitanja na koje tek treba naći odgovor.  Ali kategorično tvrditi da svi maldi štiglići ne menjaju repna pera u prvom mitarenju jednostavno nije tačna. Činjenice govore drugačije.  Tvrdnja da mladim stiglićima izrastaju samo ona pera u repu koja su bila nasilno istrgnuta  takođe ne stoji. Naravno da će nasilno iščupano pero izrasti.  Ali  svaki odgajivači zna da mladim štiglićima nije lako isčupati repno pero.  Po izletanju iz gnezda mladuncima raste repić i repna pera su veoma jako srasla za  osnovicu. Duži period po prestanku rasta  rožnati deo pera je prokrvljen i takvo pero veoma teško ispada bez delovanja veće sile potezanja.
U populaciji mladih štiglića jedne reproduktivne sezone  nedostatak repnih pera uočljiv je kod najstarijih, onih koji su pri kraju mitartenja. Što znači da ipak mladunci spontano gube repno perje, na mesto kojih izrastaju nova.
Zaključak je da mladi štiglići pri prvom mitarenju menjaju repna pera.  Da li je to opšta pojava ili pojedinačna? Da li se menjaju sva ili pojedina pera?  To se može utvrditi samo detaljnim i sistematičnim praćenjem većeg broja mladih štiglića.  Kako realno, pojava nema većeg značaja  ne verujem da će to neko u skorijoj budućnosti ispitivati.
Kao što napisah i ranijih godina  je ista pojava bila prisutna kod mladih štiglića pri kraju procesa mitarenja što se sa fotografija može videti:
Mitarenje ptica - Page 4 Nnn0

Mitarenje ptica - Page 4 Fhsq

Mitarenje ptica - Page 4 Lufz
Na fotografijama su mlade ptice, dve iz 2012-te i jedna iz 2011-te,  pri kraju procesa mitarenja repnih pera. Ovakvih fotografija imam dost. Dobronamernima biće dovolje i ove tri. Onima koji to nisu, ni stotinu fotografija ne bi bilo doboljno.
Sve što tvrdim nastojim  da pokažem.  Ako neko ne veruje u ono što  vidi,  svaki komentar na to je izlišan.
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 22:23

Mića,slažem se sa tobom.i ja to pratim već par godina.Primjetio sam da se neki mladi leženi štiglići,kad se pođu oblačiti po glavi ,krenu i sa mitarenjem repnih pera,kao i krilnih.Isto tako sam primjetio da se to ne dešava svima,već samo nekima.Da su im pera ispala kad su imali 15-16 dana,kad su izlazili iz gnijezda,onda bi im davno narasla,jer im je sad već 90 dana ,pa čak i više. Svi znamo da pera narastu za nekih 25-26 dana.Imao sam čak priliku vidjeti da se čak čupaju između sebe,ali i ta opcija otpada.Gospodin Coko je uvjeren u suprotno,pa se tu i sa njim slažem,ako su u pitanju divlji štiglići (ulovljeni),jer se meni to nikad nije dogodilo kod njih.Tako da ima smisla i izjava od Coka,kao i Mićina.To je nešto slično i kad u prirodi stari štiglići na kraju sezone parenja izgube na krilima one bijele točkice,a u volijerama i kavezima one ostanu netaknute.Ima tu nekih različitosti,samo što treba odgonetnuti koji su razlozi,a to ovaj hobi čini interesantnim cheers 
Назад на врх Go down
Sokoly
Član
Član
Sokoly


Број порука : 92
Join date : 09.03.2009
Локација : Skopje

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 23:12

AJME MENII!!!! Osnove su jako bitne u pticarenju prijatelji dragi.... Postojji baza il osnova pa onda se gradi kucha.... Ili pricajte za sopstvena iskustva i nemojte generalizirati jer mozda su vasa iskustva rezultat nekih propusta NE?
Назад на врх Go down
http://www.sokolarstvo.com.mk
Sokoly
Član
Član
Sokoly


Број порука : 92
Join date : 09.03.2009
Локација : Skopje

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 23:18

Pitanje do micu i zoranaV, kad stigne u prirodi recimo zadnji mladi nakon operjanja da gube krv u mitaru najtbitnijih letnih pera i rep? Kada? Molim za odgovor
Назад на врх Go down
http://www.sokolarstvo.com.mk
Goran Cvetanoski-Coko
Član
Član
Goran Cvetanoski-Coko


Број порука : 68
Join date : 09.05.2013
Age : 60
Локација : Skopje, Makedonija

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 23:34

Vidim da i Mica i g-din Zoran u svojim postovima pominju'' uzimanje mladih stiglica iz prirode'' i da se ta pojava oko promena pera ''mozda ne desava kod njih'', a kod ovih drugih odgojenih kuci,'' kao'' da je to moguce.
Cisto radi informacije: Nit odgajam stiglice nit mi je u planu to da radim, a sto ih volim volim ih.Niti imam veze sa uzimanja stiglica iz prirode nit me to inspirise.Uostalom jedan sam od clanova komisije za zastitu FE u nasem drustvu i borimo se svim snagama da tu pojavu suzbijemo, ali badava... nelegalan lov se nastavlja.
Kuci imam 5-6 starih stiglica od (2-5 godine) koje iskljucivo koristim za bastardiranje sa zimovkama i kanarinkama i uopste me ne zanima koji kako izgleda i kako peva.Cuvam ih kako rekoh samo za bastardiranje.Moja uza specijalnost su Malinoi kako sam ranije i pisao,i sa njima sam pokupio sve sto se moglo pokupiti od nagrada u proteklih 15-ak godina.A od FE odgajam iskljucivo Zimovke, a naravno kao i mnogima ''prva ljubav''iz detinjstva mi je stiglic.

E sada oko onog spornog momenata oko promena perja:
Neradi se tu bas samo kod stiglica nego uopsteno kod svih ptica koje odgajivaci drze, kanarinci,egzote divlje i sta vec ne,promena velikih pera se dogadja vec sledece godine i neznam kako vam to nije poznato.Uostalom nisam ja ovo definirao vec PRIRODA...Sve ono sto ste naveli u svojim postovima su IZUZECI...Veliko pero sa repa i krila raste oko 40 dana do konacnog izgleda i tu nema dileme.
PS. Voleo bi da se jave i neke iskusnije kolege...
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyThu 12 Sep 2013, 23:54

40 dana da raste pero,hm... kod mojih ptica raste oko 25 dana,možda je to izuzetak Smile .

A sad vidim da ste struučnjaci za ptice,pa mi objasnite ,kako u prirodi štiglić na kraju uzgojne sezone izgubi bijele točkice na krilima,a u zatočeništvu ih ne gubi???? Napominjem ,kod ptica koje pare?
Назад на врх Go down
Goran Cvetanoski-Coko
Član
Član
Goran Cvetanoski-Coko


Број порука : 68
Join date : 09.05.2013
Age : 60
Локација : Skopje, Makedonija

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 13 Sep 2013, 00:06

zoranV ::
40 dana da raste pero,hm... kod mojih ptica raste oko 25 dana,možda je to izuzetak Smile.

A sad vidim da ste struučnjaci za ptice,pa mi objasnite ,kako u prirodi štiglić na kraju uzgojne sezone izgubi bijele točkice na krilima,a u zatočeništvu ih ne gubi???? Napominjem ,kod ptica koje pare?
40 prijatelju 40 dana raste pero u repu i na krilima,upamti to.Very Happy 
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 13 Sep 2013, 00:09

Ok,ako je 40 ,onda neka bude tako Smile . A sad bi volio čuti odgovor od stručnjaka u vezi bijele točke Smile Smile ????
Назад на врх Go down
Goran Cvetanoski-Coko
Član
Član
Goran Cvetanoski-Coko


Број порука : 68
Join date : 09.05.2013
Age : 60
Локација : Skopje, Makedonija

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 13 Sep 2013, 00:18

zoranV ::
Ok,ako je 40 ,onda neka bude tako Smile. A sad bi volio čuti odgovor od stručnjaka u vezi bijele točke SmileSmile????
Neznam na koga mislis, a ako se prepozna nek se javi...
To sa belim tackicama i ja sam primetio, i ne samo to vec puno stvari se razlikuju kod ''domacih'' i ''divljih''...recimo kod kuce kljun kod stiglica u punom zaru pobeli skroz, dok u prirodi to nije tako...u zatocenistvu zna polupati jaja,a napolju to neradi...itd...itd...
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 13 Sep 2013, 00:25

Slažem se,mislim da ima dosta situacija gdje se štiglići ponašaju različito u zatočeništvu i u prirodi. Zato vjerujem da to ima veze i sa opadanjem krilnih i repnih pera. Do prije mjesec dana ,kod mojih mladih su sva pera bila na mjestu,a onda sam počeo po dnu volijere viđati velika pera,a primjetio sam da u nekih uopće nisu padala.a skupa su u volijeri.Isto tako da napomenem,pored mladih štiglića imam i 7 baštardi i kod njih ne fali niti jedno pero.Želim reći da ih je nešto uplašilo ili da čupaju jedni druge,vjerovatno bi i baštardima falilo pokoje pero.
Ma ,bitno je da su nam oni živi i zdravi,a za perje ćemo lako Very Happy Very Happy Very Happy 
Назад на врх Go down
Goran Cvetanoski-Coko
Član
Član
Goran Cvetanoski-Coko


Број порука : 68
Join date : 09.05.2013
Age : 60
Локација : Skopje, Makedonija

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 13 Sep 2013, 00:42

Pa kazem ti da je taj proces oko promena pera takav i to je to.U kontiunitetu drzim oko 100-120 ptica i valjda znam sta pisem.Eto ti primer sa bastardima kod tebe, a isto i sa mojim bastardima, sa zimovkama, sa malinoima...ma kakva promena pera,to tek iduceg leta...
Nego lepo si ono reko...Nek su nam zivi i zdravi, a i mi naravno.Very Happy Very Happy Very Happy 
Назад на врх Go down
Sokoly
Član
Član
Sokoly


Број порука : 92
Join date : 09.03.2009
Локација : Skopje

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 13 Sep 2013, 00:52

Svi struchnjaci nikom ponikose i u crnu zemlju pogledase.... Moj Njegose....
Zorane oces li se i sa ovime slozhiti kao sto se do sada sa svima slazes?
Odgovor na moje pitanje nemas?
Al dok ne chujem od tebe i michu nechu ti sve o belim tachkama objasniti....
Назад на врх Go down
http://www.sokolarstvo.com.mk
koce split
Posetilac
Posetilac



Број порука : 15
Join date : 21.11.2012
Age : 58
Локација : SPLIT

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: bele pege i rep   Mitarenje ptica - Page 4 EmptySun 15 Sep 2013, 22:54

Pozdravljam prvo g.Sokoly iako ne poznam covika.Jednom sam na nekom forumu citao njegove postove u svezi ucenja - školovanja grdelina pjesme i odajem mu priznanje za neke ideje jer je bio u pravu.
Što se tice promjene letnih pera i repa kod mladih grdelina prvu godinu,pozdano znam da u prirodi mladi grdelin minja jedino sitna pera glave,prsiju i leđa a nikako velika letna pera i rep.To je priroda tako uredila jer mlada ptica nebi izdržala kompletnu izmjenu perja.U cibama,gajbama,letilicama itd. je totalno druga situacija,jer nema potrebe za napornim letenjem,bježanjem od neprijatelja i dalekim putovanjima u potrazi za hranom.Međutim,moji leženi grdelini ipak u pravilu ne minjaju letna pera i rep izuzev u ekstremnim situacijama kad zapnu ,zakasne sa modom pa na silu prominu sva pera sa zakašnjenjem.Ali to je rijetko.Ako sve ide svojim tokom tada minjaju samo glavu,prsa i leđa,odnosno sve osim letnih pera i repa.
Bijele pjege na letnim perima i mene izluđuju vec godinama.U prirodi očak u pravilu sa pocetkom parenja gubi bijele pjege a vracaju mu se nakon parenja,odnosno nakon mitarenja.U kucnom uzgoju,te pjege ne gubi za vrime parenja ma koliko mu prehranom približili prirodne uslove.Ne znam razlog tomu,ali mislim da je to jednostavno PRIRODA -sunce,divljina,nagon i hrana koju mi ipak ne možemo približiti u kucnom uzgoju.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 EmptyFri 16 Sep 2022, 20:28

Назад на врх Go down
Sponsored content





Mitarenje ptica - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 4 Empty

Назад на врх Go down
 
Mitarenje ptica
Назад на врх 
Страна 4 of 4Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Prijava ptica izlegnutih u toku 2012 godine-legalizacija izlegnutih ptica
» Mutacije štiglića
» LJEČENJE PTICA

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: ODGOJ PTICA :: BOLESTI I PROBLEMI KOD PTICA-
Скочи на: