PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+16
tasa
ĐEKO
grk
penzioner
SASKO 1
Mica Vasic
PetarMakce
Zokbok988
carduel
Milan
zoranV
Goran Cvetanoski-Coko
sasaznas
žako
Furla
bortes
20 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АуторПорука
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyMon 19 Aug 2013, 19:59

poz,pitanje za odgajivace koji svoje ptice pare u volijerama,sta mislite koliko parova bi moglo da se smesti u volijer 4x2x2m posto se nesto razmisljam da svoj postojeci volijer prosirim,ptice sam vec sad izvadio i planirao sam da ih pustim sve isti dan kako bih izbegao zauzimanje teritorije onih koji su ranije ubaceni,ovako bi bili mini kolonija pa neka prave hijerarhiju,tu sam planirao radni par iz ove sezone i jos dva muzjaka i dve cerke,mislite li da je previse 3 para,hvala
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyMon 19 Aug 2013, 21:57

bortes ::
poz,pitanje za odgajivace koji svoje ptice pare u volijerama,sta mislite koliko parova bi moglo da se smesti u volijer 4x2x2m posto se nesto razmisljam da svoj postojeci volijer prosirim,ptice sam vec sad izvadio i planirao sam da ih pustim sve isti dan kako bih izbegao zauzimanje teritorije onih koji su ranije ubaceni,ovako bi bili mini kolonija pa neka prave hijerarhiju,tu sam planirao radni par iz ove sezone i jos dva muzjaka i dve cerke,mislite li da je previse 3 para,hvala
Po meni to je dovoljan prostor za 3 para štiglića.  Probaj sledeće sezone  parenje ptica u tom prostoru. Zaključke ćeš morati sam da izvučeš na osnovu rezultata. Eksperimentiši. Puno je vremena pred tobom. Uspeh neće zavisiti samo od veličine prostora. Zavisi će i od osobina mužjaka. Da li su agresivni ili tolerantni. Od toga hoće li ženke ponuđeni prostor smatrati sigurnim za podizanje podmlatka. Uspeh  će zavisi i od umešnosti odgajivača da uredi enterijer. Puno je faktora koji odlučuju hoće li biti rezultata ili ne.
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyMon 19 Aug 2013, 22:24

[/quote]Po meni to je dovoljan prostor za 3 para štiglića.  Probaj sledeće sezone  parenje ptica u tom prostoru. Zaključke ćeš morati sam da izvučeš na osnovu rezultata. Eksperimentiši. Puno je vremena pred tobom. Uspeh neće zavisiti samo od veličine prostora. Zavisi će i od osobina mužjaka. Da li su agresivni ili tolerantni. Od toga hoće li ženke ponuđeni prostor smatrati sigurnim za podizanje podmlatka. Uspeh  će zavisi i od umešnosti odgajivača da uredi enterijer. Puno je faktora koji odlučuju hoće li biti rezultata ili ne.[/quote]
naravno da je to samo jedan od uslova,potrudicu se da im docaram sto vernije prirodne uslove muzjaci ce jedno vreme biti spojeni pa cu videti kako ce koji reagovati,i naravno poucen iskustvom iz ove godine poradicu na strategiji kontrole i pristupacnosti gnezda,volijer ce biti podeljen na 2 dela sa mogucnoscu pregradjivanja na 2kom po 2m,kad uradim slikacu pa postaviti,u svakom slucaju hvala,ako neko ima neku sugestiju ili iskustvo,vrlo sam rad da cujem
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 20 Aug 2013, 09:50

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 20n9
Ovo je razlog zbog čega je ženka čistila i dograđivala gnezdo dok su mladi još bili u njemu. Juče su mladunci napustili gnezdo i odmah je snela prvo jaje. Jutros drug.
To će biti treći nasad u istom gnezdu koje ženka samo očisti i prepravi. Nije neobično, jer se već događala ista pojava ranijih sezona. Ne znam da li su mladunci dobrovoljno napustili gnezdo ili su  izbačeni. U svakom slučaju bilo je vreme da ga napuste.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyFri 23 Aug 2013, 11:54

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 6h4u
U ovom gnezdu treba da se ispile mladi prvih dana Septembra i time se završava ovogodišnja sezona izleganja štiglića.
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyFri 23 Aug 2013, 19:00

pitanje za gospodina micu,ili bilo koga ko ima iskustva u odgoju ptica u jatu,posto sam poceo raditi volijer 4x2x2m u koji planiram da smestim 3 para kako sam vec i pisao....interesuje me da li je bolje da prvo pustim 3 muzjaka...(jedan pario ove sezone i 2 nova) pa tek posle nekog vremena i 3 zenke od kojih je jedna majka i dve cerke,posto nisam jos definitivno utvrdio pol te dve ptice a tipujem da su zenke ogranicen sam tim faktorom cekanja da one stasaju...dakle....prvo 3 muzjaka da zauzmu teritoriju i uspostave hijerarhiju pa kroz mesec,dva sve 3 zenke...ili muzjake i jednu radnu zenku pa potom njene cerke,kad budem bio siguran da su, i da li su zenke....nadam se da ste razumeli,hvala
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyFri 23 Aug 2013, 19:18

i zaboravio sam na jos jednu mogucnost,posto mogu da podelim volijer zicom na 2 dela imam i mogucnost da ih drzim po polovima preko zime,sta mislite o tome?,kakva je verovatnoca da ce mi se na prolece pariti ovaj stari par,mislim bas te dve jedinke,non stop su u kontaktu,cak su i sad u zajednickom kavezu za vreme izvodjenja ovih radova..kakva je sansa da jedan muzjak pari vise zenki?eto mnogo pitanja pa ko ima volje da pise neka tuce...ziveli
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyFri 23 Aug 2013, 20:15

bortes ::
i zaboravio sam na jos jednu mogucnost,posto mogu da podelim volijer zicom na 2 dela imam i mogucnost da ih drzim po polovima preko zime,sta mislite o tome?,kakva je verovatnoca da ce mi se na prolece pariti ovaj stari par,mislim bas te dve jedinke,non stop su u kontaktu,cak su i sad u zajednickom kavezu za vreme izvodjenja ovih radova..kakva je sansa da jedan muzjak pari vise zenki?eto mnogo pitanja pa ko ima volje da pise neka tuce...ziveli
Najbolje je da  radeći sa štiglićima iz godine u godinu i menjajuči načine rada svake godine,  stičeš sopstveno iskustvo. Na osnovu rezultata  koje imaš na kraju svake sezone, kroz nekoliko godina, imaćeš svoj sistem rada sa štiglićima. Kojeg ćeš se kasnije pridržavati uz eventualne manje korekcije.
Nema mnogo volijerskih odgajivača štiglića na ovim prostorima.  Iskustva  su delom slična ali delom i različita. Najboji je onaj sistem odgoja koji daje razultate kojim je odgajivač zadovoljan. Isti ili sličan način rada ne mora dati dobre rezultate kod drugog/drugih odgajivača.
Zbog malog broja odgajivača autohtonih štiglića još uvek ne postoji  jedinstven sistem odgoja koji se može smatrati pravilom.
Odgajajući štigliće, pisao sam o svom načinu rada sa njima.  Meni je taj način rada doneo rezultate koji nisu vrhunski, ali  nisu ni za podcenjivanje.  
Metodologija odgoja koju praktikujem nije jedina niti najbolja.  Ali daje rezultake kojima mogu biti zadovoljan.
Moja preporuka koju možeš ali ne moraš poslušati je da  tri planirana para  istovremeno pustiš u volijeru. Čim budeš uredio enterier.  Parovi neka prezime skupa u volijeri.  Time imitiraš  ponašanje štiglića u prirodi koji se već u toku jeseni okupljaju u manjim ili većim jatima.  Čarke među pticama mogu nastati početkom proleća, kada se obrazuju parovi i deli teritorija.  Taj period ne traje dugo, jer priroda podstiče ptice na parenje i reprodukciju, tako da se parovi obrazuju i ptice smire.  Prostor je dovoljno veliki da parovi podele teritoriju.  Za razliku od drugih ptica faune Evrope, štiglići su najtolerantniji prema susedima.  Razmnožavanje u koloniji od više parova sreće se i u prirodi, na povoljnim lokacijama.
Prošle sezone prikazao sam primer tolerancije tri ženke koje su se gnezdile u istoj Tuji sa vrlo malim rastojanjem između gnezda.  
Nema razloga da ptice kod tebe ne budi tolerantne jedne prema drugima.
Takođe prošle sezone, kod mene je jedan mužjak  pario tri ženke,  koje su odgajile 11 njegovih potomaka. To je odgovor na tvoje pitanje može li jedan mužjak pariti više ženki.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptySat 24 Aug 2013, 18:40

Uzgojna sezona se bliži kraju. Još tri mladunca da izlete iz gnijezda, da prođe 2 tjedna do njihovog osamostaljivanja i onda dolazi period opuštanja. Stare ptice i mladunci iz prvih gnijezda su u procesu mitarenja.

Evo za kraj ove uzgojne sezone jedan video gdje mladunac iz drugog gnijezda pomaže roditeljima u podizanju svoje mlađe braće i sestara. Ta pojava je odavno poznata među uzgajateljima i nije ništa novo, čisto da ima snimak.

"Uspješni" uzgajivači će sigurno reći lako je tako uzgajati štigliće kad mužjak, ženka i mladunac hrane. Smile

Velika mi je želja, ako Bog da dogodine, da sam mužjak nakon što ženka snese jaja da odleži na jajima i da othrani potomstvo. Imam jednog takvog pa ćemo da vidimo.

Srdačan pozdrav kolegama uzgajivačima i ljubiteljima štiglića.

https://www.youtube.com/watch?v=xKULDJid3pM
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptySun 25 Aug 2013, 11:19

carduel ::
Uzgojna sezona se bliži kraju. Još tri mladunca da izlete iz gnijezda, da prođe 2 tjedna do njihovog osamostaljivanja i onda dolazi period opuštanja. Stare ptice i mladunci iz prvih gnijezda su u procesu mitarenja.

Evo za kraj ove uzgojne sezone jedan video gdje mladunac iz drugog gnijezda pomaže roditeljima u podizanju svoje mlađe braće i sestara. Ta pojava je odavno poznata među uzgajateljima i nije ništa novo, čisto da ima snimak.

"Uspješni" uzgajivači će sigurno reći lako je tako uzgajati štigliće kad mužjak, ženka i mladunac hrane. Smile

Velika mi je želja, ako Bog da dogodine, da sam mužjak nakon što ženka snese jaja da odleži na jajima i da othrani potomstvo. Imam jednog takvog pa ćemo da vidimo.

Srdačan pozdrav kolegama uzgajivačima i ljubiteljima štiglića.

https://www.youtube.com/watch?v=xKULDJid3pM
Nema te na forumu, pa se pojaviš, pa te opet nema:!: Question 
,,Koliko ljudi toliko ćudi,,
Imaš šta i da pokažeš i da napišeš. Prava je šteta što nisi aktivniji na forumu.

Pojava da stariji mladunac hrani mlađe je raritet.  Vidi se sporadično u golubarstvu.  Ovo kod Tebe je jedinstvena pojava.
Štiglići odgajani u veštačkim uslovima menjaju osobine dvosmerno. Većinom stiču neke neželjene osobine ali  na sreću stiču i neke poželjne osobine, korisne u odgojnom procesu, kao  na ovom klipu.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyMon 26 Aug 2013, 18:03

mića ::
Pojava da stariji mladunac hrani mlađe je raritet.  Vidi se sporadično u golubarstvu.  Ovo kod Tebe je jedinstvena pojava.
Štiglići odgajani u veštačkim uslovima menjaju osobine dvosmerno. Većinom stiču neke neželjene osobine ali  na sreću stiču i neke poželjne osobine, korisne u odgojnom procesu, kao  na ovom klipu.
Isto tako strarija braća i sestre znaju se užicati za koji zalogaj kad roditelji hrane mladunde koji su izletjeli tek iz gnijezda. Vješto preskaču sa jedne strane štapića na drugu ugrabe koji zalogaj kako od roditelja, kako sa i iz kljuna mladunca. Ma barabe su to. Nekad me na gusare podsjećaju. Smile
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyMon 26 Aug 2013, 21:50

Mladunci u mitarenju

Sa starta se polazi  da bi se došlo do cilja.  Cilj  odgoja štiglića  je  odgajiti  određeni broj ptica koje će činiti reproduktivne jedinke za narednu odgojnu sezonu.  Svi predhodni postupci su  samo etape u ostvarivanju  tog cilja.  Kada sve mlade ptice iz tekuće odgojne sezone izmitre i poslednje pero, odgajivač može, ili da  sebi čestita na uspehu, ili da traži razloge koji su doveli  do loših odgojnih rezultata.  
Mladunci,  koji su u fazi prvog mitarenja  perja ,   posebno su osetljiva kategorija ptica.  Gubici među mladim pticama u tom periodu  su  neminovni ako trud i pažnja odgajivača popuste.
Zbog porasta ukupne populacije u ptičarniku i povećane gustine naseljenosti  lakše je širenje  patogenih mikroorganizama od ptice do ptice.  Izmena perja zahteva dosta energije i slabi otpornost mladunaca na infekcije.
Sve mora biti na najvišem nivou. Od ishrane  ptica do higijene.  Mlade ptice se ne smeju izlagati nikakvom dodatnom stresu u smislu hvatanja   i prebacivanja  iz jednog prostora u drugi. Nije dozvoljena nagla promena u ishrani.  Maksimalno treba zaštititi ptice  od predatora  i  stresova koje predatori mogu izazvati kod ptica, napadom na ptičarnik.
Svežu hrana  donetu iz prirode (semenje korova) i zelenilo  (koje odgajivač može i sam da pripremi)  treba davati pticama svakodnevno:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Jp3e

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Gx96
Obilje enzima, vitamina, minerala i mikroelemenata  koje sadrži sveža prirodna hrana i sveža zelena hrana, jačaju imuni sistem ptica  i sprečavaju pojavu bolesti.
Živahne mlade ptice,  koje su neprestano u pokretu i pesmi  pokazatelj su njihovog zdravlja.
Čista voda  za  svakodnevno kupanje mora se obezbediti pticama  preko celog dana.  U procesu mitarenja ptice imaju veliku potrebu da perje održavaju  vlažnim i čistim.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Wtr4

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Kp0z

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 U80t

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 C2fc

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Iosn

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Uqo9

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 P2dg

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Uwag

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 7t8q
Kada se umorim,  psihički i fizički, što zbog obaveza prema pticama, poslu, ali i zbog godina,  dovoljno je da sednem pored ptičarnika, samo desetak minuta.  Posmatrajući i slušajući ptice, brzo obnovim utrošenu psihofizičku  energiju.
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyMon 26 Aug 2013, 22:58

evo preradjenog i prosirenog volijera o kom sam pisao,fali jos krov i enterijer i onda moze useljaj 3 para...ako neko ima neku sugestiju,slusam....izvinjavam se sto post nije u temi kavezi,volijeri ili kako vec,ziveli
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 HgvgUploaded with ImageShack.com

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 GthoUploaded with ImageShack.com

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 VacfUploaded with ImageShack.com
Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 27 Aug 2013, 09:58

Nista nije idealno, ali ovo sto cu ti predloziti su stvarno krupni propusti. Prvo sto vidim je da si volijeru stavio ispod drveta kruske ili jabuke, ne vidim tacno, ali problem je kada drvo rodi, bude puno plodova i plodovi pocnu da padaju sa drveta direkno na krov volijere, e sad zamisli mrkli mrak nocu i lupanje plodova po krovu, to je skoro garantovana katastrofa, ptice mogu sa se uplase, zenka moze da napusti gnezdo. Drugo, konstrukcija volijere se nikako ne stavlja direkno na zemlju, ako se pojavi neka bestija, njen ulaz je mnogo lak, kod tebe moze da se provuce ispod ako samo malo iskopa zemlju, moj predlog izbetoniraj plato ili temelj za volijeru ili napravi pod volijeri pa je izdigni sa zemlje minimum 20 cm. Moje misljenje da se ne mogu pariti vise parova u ovom tvom vilijeru, bolje da si napravio 3 manje volijere. U svakom slucaju srecno.
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 27 Aug 2013, 11:39

hvala na sugestiji,kajsija je u pitanju,ona se obere pre nego bilo sta pocne da pada po podu,ovo sad trenutno na podu su jabuke cije je stablo 3m od volijera,inace u podu je armaturna mreza 30 cm u zemlji horizontalno postavljena tako da nista ne moze prokopati osim ako nema neki asovcic:D,nocu su mi uglavnom pusteni psi da patroliraju,volijer je dugacak 4m,ove sezone sam bez problema izveo mladunce u upola manjem,bio je jedan par unutra,ovaj sad je tako napravljen da ga mogu pregraditi na 2 dela pa cemo videti ako ne daj boze bude bilo potrebe da pregradjujem sta,hvala,ziveli
Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 27 Aug 2013, 13:47

Ok sve je ovo dobronamerno, dovoljno je da padne jedna kajsija bice problem, ja sam stvarno protiv vise parova u istoj volijeri, ako pregradis to je vec nesto. Nemoj da gledas micin nacin odgoja, on njegove odgaja u mega volijeri, kolonijalno a tako se stiglici razmnozavaju i u prirodi.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 27 Aug 2013, 14:55

Zokbok988 ::
Nista nije idealno, ali ovo sto cu ti predloziti su stvarno krupni propusti. Prvo sto vidim je da si volijeru stavio ispod drveta kruske ili jabuke, ne vidim tacno, ali problem je kada drvo rodi, bude puno plodova i plodovi pocnu da padaju sa drveta direkno na krov volijere, e sad zamisli mrkli mrak nocu i lupanje plodova po krovu, to je skoro garantovana katastrofa, ptice mogu sa se uplase, zenka moze da napusti gnezdo. Drugo, konstrukcija volijere se nikako ne stavlja direkno na zemlju, ako se pojavi neka bestija, njen ulaz je mnogo lak, kod tebe moze da se provuce ispod ako samo malo iskopa zemlju, moj predlog izbetoniraj plato ili temelj za volijeru ili napravi pod volijeri pa je izdigni sa zemlje minimum 20 cm.  Moje misljenje da se ne mogu pariti vise parova u ovom tvom vilijeru, bolje da si napravio 3 manje volijere. U svakom slucaju srecno.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Gtho

Pozdrav kolegama,

složio bi se s Zokbok988 sve što je napisao te dodao neke stvari koje meni upadaju u oči:

1. Volijera je toliko prostrana da je možeš podijeliti na 4 jednaka dijela i uzgajati dogodine 4 para štiglića odvojeno.
2. Volijera je na otvorenom prostoru i nije zaštićena od mnogo čega
3. Ugraditi noćno svjetlo
4. Ugraditi duplu žicu - razmak najmanje 10 cm.
5. Ograditi zelenom mrežom za hladovinu tri strane volijera (ostaviti samo prednjicu slobodnu)
6. Zelena mreža za hladovinu ima višestruku zaštitu (direktnog sunca, dikrektnog vjetra, sova, mačaka, jastrebova,...). Obrati pažnju odakle zimi pušu vjetrovi da se zaštiti taj dio i ublaži njegovo djelovanje.
7. Nimalo mi se ne sviđaju ta drveća iznad (šta god padne po noći na krov volijere, u slučaju da nemaš noćno svjetlo ode sve u propast). Grabežljivci poput mačaka se mogu popeti preko tih drveća na krov volijere i izazvati džumbus.
8. Gnijezda postaviti skoro pri samom vrhu i dobro ih zaštititi i s vanjske strane volijera.
9. Obratiti pažnju na postavljanje hranilica i pojilica (lako rukovanje je bitno da se ptice ne uznemiravaju previše)
10. Prednjicu volijera zaštititi s mrežom za hladovinu bar u visini do 1m kad mladi budu iskakali iz gnijezda da ih nešto ne dočaki bilo po noći ili danju u slučaju ako ne staviš duplu mrežu.
11. Poraditi na podnici.
12. Pustiti psa po noći da stražari - OVO OBAVEZNO! Smile

To je ukratno ono što mi je prvo upalo u oko. Možda ima još koji prijedlog.

Pozdrav i puno uspjeha.
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 27 Aug 2013, 17:05

hvala na iscrpnim savetima,sve ja to imam u planu naravno,kao da ste mi gledali u spisak sta ciniti dalje:D ,e jedino mi nije jasno koja je to mrezica za hladovinu,video sam nesto po poljo-apotekama i gvozdjarama ali nikako da stanem da pitam,je l to nesto slicno komarniku samo od mekseg materijala?hvala jos jednom
Назад на врх Go down
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 27 Aug 2013, 17:21

evo upravo sam malo googlao o tim mrezama i naisao na zastitne mreze za vocnjake,slicne su materijalu dzakova za paprike,prodaju se u dimenziji 3x15m i cena jedne je 0.7e,nasih 800 dinara..to je smesna cena,je l mislimo na istu mrezu?
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 27 Aug 2013, 20:43

bortes ::
evo upravo sam malo googlao o tim mrezama i naisao na zastitne mreze za vocnjake,slicne su materijalu dzakova za paprike,prodaju se u dimenziji 3x15m i cena jedne je 0.7e,nasih 800 dinara..to je smesna cena,je l mislimo na istu mrezu?
To je ta! Odlična stvar i toplo preporučam. U zimskom periodu sam imao gadnih problema s pticama koje su bile na prezimljavanju u volijeri jer su bile izložene vjetru. Kad sam postavio ovu mrežu ni vjetar ni ledena kiša ni niske temperature ništa ne mogu pticama. Zaštitio sam ih jako jednostavno i jeftino.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcSpUi_KH8vsk3w7v05Ksv1WdMXmwpq1X4IPKJlSVMU404eDromwEA

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcQ1G0dWURJSgambcRSDAd2I2ycXHQNBJwKN3f0R9bWkBd1d3rBN
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyTue 27 Aug 2013, 21:54

odlicno,hvala za ideju carduel,ziveli
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyThu 29 Aug 2013, 11:59

28.08.2013
Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Lz9u
Ne samo ove, već i predhodnih sezona odgoja  slikao sam  mladunce u gnezdu koji su se tek ispilili.  Ni jedno gnezdo sa mladima  nije mi promaklo  da  nisam fotografijom evidentirao  datum izleganja mladih.  Verovao sam da će taj način prihvatiti i ostali odgajivači štiglića, jer ne postoji razlog da se  dan izleganja mladih  ne  dokumentuje  vizuelno.  
Izgovor da se  mladunci u gnezdu ne slikaju kako se ženka ne bi uznemiravala, ne stoji.  Gnezdo se svakako mora kontrolisati u terminu izleganja mladih i ženka se mora  oterati iz gnezda radi njegove kontrole.  Za slikanje novoizleglih mladunaca potrebno je tek nakoliko sekundi.  Nedostatak tehničkih mogućnosti  ne može biti izgovor  jer skoro da nema mobilnog telefona koji je bez opcije fofografisanja a malo je i  onih koji u kući nemaju  fotoaparat,  kakav takav.
Jedini razlog  koji se može razimeti je da se nema šta slikati.  
Kada se  pilići fotografišu nema ničeg normalnijeg nego  fotografiju  učiniti javnom,  putem foruma.  Tim postupkom odgajivač  ne samo da ima veoma vrednu dokumentaciju o odgoju štiglića, nego istu čini javnom,  što povećava vrednost  foto dokumentacije.
Transparentnost u odgoju štiglića  putem javnog prikazivanja odgojnog procesa slikom i rečima  je najviše  što odgajivač može da učini  na popularizaciji odgoja štiglića.
Što je takođe jedan od ciljeva  javne prezentacije odgojnog procesa štiglića. Jedna od velikih benefita  transparentnosti odgoja štiglića je i u tome  što odgojni rezultati, kakvi god da su, postaju nesporni.
Drugi važan momenat  odgojnog procesa je prstenovanje mladih. Postupak treba  fotografijom dokumentovati iz mnogih razloga.  
Kao i predhodnih i ove godine  biće dosta prstenovanih odraslih štiglića koji nisu  izleženi u veštačkim uslovima, već odhranjeni u veštačkim uslovima.
Fotografija  pri prstenovanju madunaca je siguran dokaz o njihovom poreklu.  Treba slkati jednu fotografiju  neposredno pred prstenovanje a drugu odmah po prstenovanju.
Time je odgajivač otklonio svaku sumlju o poreklu mladunaca.
Zabrinjava da je izuzetno mali broj odgajivača štiglića i ove odgojne sezone koristio fotografiju  i/ili video  u prezentovanju  svog odgojnog procesa.  
To ukazuje  na  činjenicu da je odgojna sezona generalno bila slaba.  Ko je imao šta da pokaže, učinio je to, ili fotogragijama ili klipovima.  To je tek nekoliko odgajivača. Još nekoliko odgjivača je  pisalo da odgajaju štigliće ali od njih nismo videli ni jednu fotografiju  niti klip.
Što opravdana baca senku na njihov ,,odgajivački,, rad.
Mali broj odgajivača štiglića  autohtonih podvrsta  čini proces njihovog domestifikovanja nemogućom misijom.
Ostaje nam samo na se nadamo da će sledeća odgojna sezona biti bolja. Da će biti više odgajivača i više odajenih štiglića.
Samo veliki broj odgajivača i veliki broj odgajenih štiglića može pokrenuti domestifikaciju (autohtonih štiglića) sa njene još uvek početne pozicije.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyThu 29 Aug 2013, 12:44

bortes ::
odlicno,hvala za ideju carduel,ziveli
Nema na čemu! Nek je sa srećom! Smile
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
bortes
Član
Član
bortes


Број порука : 84
Join date : 07.06.2013
Age : 38
Локација : Sabac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyThu 29 Aug 2013, 22:45

Ima li neko misljenje iz iskustva,koja je jajcana hrana bolja,
orlux Eggfood dry European finches vs Dolce forno golden spinus
jedan nas novopeceni kolega se dvoumi pa ako ste radi da mu pomognemo,ipak to nisu male pare,s obzirom da ima samo jedan par,ja sam koristio i jednu i drugu i primetio da mnogo bolje jedu dolce forno medjutim nema nesto puno informacija o sastavu a mislim da je korisno znati sta dajemo pticama,hvala
Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 EmptyFri 30 Aug 2013, 10:38

Golden spinus je odlican, svaka prepoduka za njega. Bitno je da naviknes ptice na odredjenu jajcanu, da je jedu rado i da jedu sve iz smese. Na pakovanju ima procentualno sastav na golden spinusu.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 2 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 2 of 7Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Parenje i uzgoj štiglića
» parenje stiglica
» Idealna parilica za parenje stiglica

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: