Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Wed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Sat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u Pirotu održan prvi seminar za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
Nakon donošenja …
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Sat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.
Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …
На основу члана 9. Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …
Članarina za 2022 godinu je 1000 din a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.
članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04 …
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …
Наслов: ŽAKO-SIVI PAPAGAJ Psittacus Erythacus Wed 13 Oct 2010, 20:22
ŽAKO-SIVI PAPAGAJ Psittacus Erythacus
U prirodi žive isključivo u Africi i to u njenim zapadnim delovima, po šumama Gvineje, Obale Slonovače, Konga, Gane, Nigerije i Angole. Osnovna vrsta poznata pod latinskim nazivom kao Psittacus Erythacus Erythacus je papagaj veličine do35cm sivo pepljaste boje perija sa belim rubovima, naročito izraženim po glavi, vratu i prsima. Dužina krila je od 23-25cm, koja se protežu skoro do kraja repa. Krila su jednolično tamnije sive boje. Rep je u odnosu na telo srazmerno kratak i zatupast, što je i karakteristika većine afričkih papagaja, dužine od 8-9,5 cm intenzivno koralno crvene boje. Kljun je veoma snažan i crn, dok su noge sive sa crnim noktima. Mlade ptice su tamnije, sa tamnim očima. Oko očiju izražen je neoperjan prsten koji je pravilno kružnog oblika, nosni otvori su sitni, dok je profil glave zaobljen. Na jugozapadu Afrike rasprostranjena je podvrsta Psittacus Erythacus Princeps koji je svetlo sive boje, dok je druga podvrsta Psittacus Erythacus Timneh koja je znatno ređa, manja, a odlikuje se tamnije sivom bojom i nešto špicastijim repom koji nije crven, već ima bordo-braon boju, a naseljava severnija područja. Van sezone parenja žive u kolonijama u krošnjama visokog drveća. Svakog jutra preleću velike razdaljine u potrazi za semenjem i voćem. Gnezde se u panjevima prečnika do 40cm i dubine oko 60cm sa ulaznom rupom od oko 12cm u prečniku. Ženke polažu 2-4 bela jajeta u intervlskom razmaku od po tri dana i leže na njima 30 dana. Po izleganju mladi napuštaju gnezdo posle deset nedelja i ostaju uz roditelje i do tri meseca. U tom periodu noge i kljunovi imaju pepeljasto sivu boju. Ova vrsta papagaja ne podnosi hladnoću, tako da joj uvek treba obezbediti temperaturu iznad 18'C.
Po karakteru, žako, ma koje podvrste bio, izdvaja se po intelektu od ostalih vrsta papagja, i kada je u pitanju sposobnost oponašanja ljudskog govora i raznih tonova i melodija. Nijedna druga vrsta ne može tako verodostojno da izgovara reči kao ova, čak je u mogućnosti da logički povezuje reči u rečenice i da ih upotrebljava u pravim momentima i u pravo vreme. Na primer ‘'Dobro jutro'' ili ‘'Dobro veče'' izgovoriće baš u odgovarajuće, kada i zaista jeste, doba dana. U zatočeništvu, žako vremenom zaboravlja svoje prirodno, dosta bučno, oglašavanje. U literaturi postoji podatak da može da nauči da oponaša i do osamstotina reči, što je malo manji fond reči koje mi upotrebljavamo u svakodnevnoj komunikaciji, a po intelektu je dokazano da su na nivou petogodišnjeg deteta, što ih svrstava u rang najinteligentnijih životinja, poput šimpanzi.
Žakoe, kao kućne ljubimce bi trebalo čuvati u većim kavezima sa debljom žicom i sa dobro obezbeđenim vratima, jer u protivnom, vrlo brzo nauče sami da ih otvaraju, a time i stvore mogućnost da izlete i pobegnu. Jedanput ili dvaput nedeljno bi pticu trebalo isprskati (pomoću prskalice za cveće ili veš) mlakom vodom ili je sa sve kaveza u letnjem periodu izložiti toploj, letnjoj kiši. Takođe uživaju u jutarnjem i predvečerjem suncu, kada doteruju svoje perije. Žive izuzetno dugo čak i do 100 godina. Neke jedinke nikada ne postanu potpuno pitome, iako nauče da oponašaju ljudski govor ili razne zvukove i zvižduke, što ukazuje na njihovu ličnost. Kod ove vrste papagaja, polove je gotovo nemoguće razlikovati, posebno ako nam je na raspolaganju samo jedna ptica, pa ne možemo da izvršimo komparaciju.
Hrane se semenjem šarenog suncokreta u letnjem periodu, a crnim u zimskom, ovsom, prosom, sirkom šećercem, američkim sirkom, konopljom, svetlim semenom, lešnikom, nepečenim kikirikijem u ljusci, voćem i zelenišom. S vremena na vreme, a i po savetu nekoliko avikulturista, treba im davati kuvanu teletinu koja im zamenjuje prirodnu proteinsku hranu. Naravno, ne treba zaboraviti obavezan dotatak vitamina i minerala koji su neizbežni, imajući u vidu da je reč o papagaju koji život provodi u zatočeništvu i nije u mogućnosti da sam to nađe i konzumira, što bi bio slučaj da je ptica u prirodnom staništu.
Zbog svih ovi preporuka, izlišno je davati komentare vezano za kvalitet ove vrste papagaja. U svakom slučaju, na vama je odluka u odabiru ptice.
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Danas sam bio u kontroli kod svojih žakoa jer mi se sutra treba izleći prvi malac iz druge ture. U tri-četiri navrata sam kontrolirao gnijezdo i uvijek vidjeo dva jaja. Bilo mi je malo, ali nakon pet komada u prvoj turi mislio sam da je to i realno. Ipak je onih 5 komada bilo van svih pravila, jer svugdje piše da žakoi imaju u gnijezdu od 2 do 4 jaja i to obično jednom godišnje. I u današnjoj kontroli ČUDO ......... U gnijezdu kod mojih žakoa 4 jaja. Sutra bi trebalo krenuti leženje, koliko će ih biti to samo nebo zna.
Milan Admin
Број порука : 4633 Join date : 03.03.2009 Age : 48 Локација : Pirot
zako! ona tri mlada iz prve ture rucno odhranjeni? mislim zbog prstena na nozi.ili si veeeliki srecnik da su ti othranili mlade posle prstenovanja? mada u svakom slucaju svaka cast na trudu.
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
neka,neka , barem imas tri, ja nijedan ,meni sve izbacili ,pobili posle prstenovanja,ako si sam odhranio svaka cast na trudu!!!!moji sad odmaraju , videcemo u januaru opet pa sta bude.
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Iskreno rečeno, razmišljao sam da im ostavim ove malce da ih sami odhrane, ali me malo strah kako sakriti prstenje. Bilo bi mi žao da ih ubiju, ne bih htio riskirati pa ipak mislim da i ove dam na ručno hranjenje. Ovo im je prva godina da se pare i za sada imam samo taj par. Za dvije tri godine mislim imati 3-4 para i onda ću eksperimentirati s prstenovanjem u gnijezdu.
kanarinci Posetilac
Број порука : 7 Join date : 29.06.2012 Age : 51 Локација : becej vojvodina
taj problem sam kod kanarinaca resio tako da sam prstenje pre nego sto navucem na noge prelepio flasterom za rane,probao sam i kod neki parova rozeli koji su izbacivali mlade u prvoj turi ,pa delimican uspeh malo jaci uspeh od 50-50 ti parovi su ranije othranjivali mlade bez problema dok se nije prstenovalo.kod edela odmah u startu spremio prstenje sa flasterom i umesto zavirivanja u gnezdo koristio sam mini kameru od starog mobilnog da vidim kad su mladi spremni za prstenovanje i u zadnji momenat sam prstenovao mlade od 3 pileta 3 izasli sami. ali su zakoi izbacili mlade jer nisam prelepio prstenje . sad kad bi reko da prelepis prstenje ..... mozda nisam taj koji ti treba deliti savete ,ali mozda i uspe.... treba pokusati,zato smo odgajivaci i ne komercialisti, meni je najbitnije da su matice ostanu mirne i da su sto pouzdanije , a da uspem mlade da izvedem sigurno postoji resenje samo trebe kopati i probati i biti mnnnnnooooooggooooo strpljiv. puno srece u odgoju,i drzim palceve da ti uspe prstenovanje ako se odlucis da ostavis mlade sa roditeljima.!!!!
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Iskreno, volio bih i eksperimentirati, pa da vidim kako će se ponašati ovaj moj par, ali mi onda ipak dođe žao da riskiram i da ih sve pobiju. Ako ih budem ostavio kod roditelja, onda ću sigurno kamuflirati prstenje s flasterom.
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
tooo majstore!!!!!!! veoma me raduje da si pokusao prstenovanje na nacin koji sam predlozio ako su dosad preziveli trebalo bi da bude sve ok. drzim palceve i puno pozitivnih uspeha , ako se kojim slucajem desi da izbace jedno pile ,moj predlog je da odmah izvadis sve mlade i kreni sa rucnom othranom .!
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Već duže vrijeme nisam ništa napisao. Mališane iz druge ture sam prodao kao bebe starosti mjesec dana. A sada, ovo više nije novost............, ovo je za knjigu rekorda. Moje koke nesilice (par žakoa) krenuli su i u treću turu ove godine. Jučer sam u gnijezdu našao i drugo jaje. Što se tiče završetka volijera............nadam se do kraja ovog mjeseca da će moje ptice izletjeti na svježi zrak..
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Sada su radovi konačno gotovi. Za ovu godinu sigurno. Ostale su neke sitnice i to je to. Preostaje nabaviti još jedan par žakoa. A to je plan za iduću godinu.
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Sada su radovi konačno gotovi. Za ovu godinu sigurno. Ostale su neke sitnice i to je to. Preostaje nabaviti još jedan par žakoa. A to je plan za iduću godinu.
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Ipak ništa od moje treće ture. Jedno jaje je bilo prazno, a u druga dva su bila potpuno odrasli ptići, samo što nisu mogli izaći iz nekog razloga. Bilo je malo i hladnije u dane kada su se trebali izleći, a možda su jednostavno bili preslabi pa nisu mogli probiti ljusku. Ipak je to bila treća tura ove godine. Moram ih malo odmoriti, samo ne znam kako. Što da im radim da se ne pare barem jedno šest mjeseci?
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Наслов: Re: ŽAKO-SIVI PAPAGAJ Psittacus Erythacus Sun 20 Jan 2013, 02:18
Evo da se pohvalim..............Danas sam dobio rješenje, odnosno dozvolu, za uzgoj žakoa, češljugara i žutarica.
Mica Vasic Zaslužni član
Број порука : 306 Join date : 05.01.2010 Age : 53 Локација : Aleksinac
Наслов: Re: ŽAKO-SIVI PAPAGAJ Psittacus Erythacus Sun 20 Jan 2013, 02:46
Nek je sa srecom Zako !
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH
Наслов: Re: ŽAKO-SIVI PAPAGAJ Psittacus Erythacus Sun 20 Jan 2013, 19:55
Hvala, nadam se da će tako i biti.
žako Član
Број порука : 278 Join date : 04.02.2012 Age : 56 Локација : Osijek, RH