Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Wed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Sat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u Pirotu održan prvi seminar za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
Nakon donošenja …
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Sat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.
Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …
На основу члана 9. Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …
Članarina za 2022 godinu je 1000 din a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.
članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04 …
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …
Број порука : 4633 Join date : 03.03.2009 Age : 48 Локација : Pirot
Наслов: TIGRICE - Melopsittacus Undulatus Sat 15 Aug 2009, 10:26
POREKLO TIGRICE
Ovo je jedna od najpoznatijih i najrasprojtranjenije čuvanih papagaja kao kućnih ljubimaca, kako kod nas, tako i širom Evrope, pa i sveta. Postojbina ove vrste je skoro čitava Australija, izuzev obalskih zona. Gnezde se u dupljam drveća i to u jatima, iz čega se vidi da je reč kolektivnoj vrsti papagaja. Njihova osnovna – prirodna boja je zelena sa žućkastom glavom i sa po tri crna pera u obliku minđušica sa svake strane vrata, a krila su prošarana crnim prugama, po kojima je ova ptica i dobila ime, asocirajući na šare tigra, dok je rep plavičasto zelen. Dužina joj dostiže i do 19 cm. U dugotrajnim periodima suše, koji nisu retki za Australiju, migriraju u velikim jatima, do kišovitih predela, gde odmah počinju sa gneždjenjem, a napuštaju okolinu po izleganju mladih. U prirodi tigrice žive u većim jatima, društvene su, pa se i gnejezde u velikom grupama, za vreme australijskog leta. Gnezde se u suvim deblima stabala u kojima dube rupe od 15 do 40 cm, s ulazom širokim 4 do 6 cm. Gnezda ne popunjavaju nikakvim materijalom, dno gnijezda je uvek zaobljeno, jaja se nalaze u najdubljem mestu, pa su sva stalno zagrevana za vreme ležanja ženke. Ženka obično snese snesu 5-7 nekada i do 10 belih jaja veličine 9 x 15 mm, pošto snese drugo jaje, počinje da leži na njima, s tim što jaja snosi svaki drugi dan . Inkubacija traje 18 dana, a mladi se izvale svakog drugog dana i napuštaju gnezdo oko 31. dana. Izvode više legla u jednoj sezoni, zavisno od roda trava, čijim se semenjem hrane.Ženke. Pošto snese drugo jaje, počinje da leži na njima, s tim što jaja snosi svaki drugi dan. Dve nedelje nakon izletanja iz gnezda, a to je period u kome uče od roditelja da se sami hrane i usavršavju letenje, mladi su osposobljeni za nezavisan život, pa napuštaju roditelje.
Kada je reč o tigrici, onda je to papagaj koji se veoma dobro odgaja u zatočeništvu. Naučno ju je još 1805 god. Opisao izvesni G-din. Shaw, ali je postala poznata zahvaljujući G-dinu. John Gold, koji ih je prvi doneo u Englesku 1840 godine. Od tada, pa sledećih 10-tak god. masovno je izvožena iz Australije pa je australijska vlada bila prinuđena dekretom da zabrani dalji izlov i izvoz.
Izgled divlje tigrice
OSNOVNE KARAKTERISTIKE
Dužina ptice: 18 cm Prosečni životni vek: 7 godina Uzgojni detalji: Inkubacija traje 18 dana, roditelji nakon toga hrane mlade još 35 dana Mlade ptice: Oči su crne bez bijelog prstena, maska je nešto manja, čeoni deo prošaran prugama
Divlja tigrica je svjetlo zelene boje. Prve mutacije u boji kod tigrice pojavile su se u drugoj polovici 19. veka, a interes za pojavljivanjem tigrica na izložbama pojavio se 1870-tih. Tokom razvoja standarda za ocenjivanje, današnja domestificirana tigrica znatno je veća od divlje tigrice iz Australije. Tigrica je danas najpopularniji kućni ljubimac širom sveta, a populacija broji milione primeraka u hiljadama kombinacija boja.
Uzgoj Za dobivanje određene boje ili razvijanje vlastite izložbene linije, tigrice se uzgajaju u odvojenim parovima. Međutim, jedan se mužjak može pariti i sa više ženki. Tigrice vrlo brzo sazrevaju i mogu rano krenuti u uzgoj. Kada se novi par pušta u kavez za uzgoj preporučljivo je zatvoriti otvor kutije za gneždenje kako se ženka u njoj ne bi skrivala i kako bi sigurno došlo do parenja. Ukoliko se tigrice uzgajaju u jatu, treba izbegavati puštanje novih ptica u formirano jato u toku uzgoja jer u tom periodu tigrice mogu biti agresivne.
Ishrana: Tigrice se mogu hraniti prosom, mešavinom semena za kanarince, lisnatim povrćem i jabukama.Nijedna druga sobna ptica ne traži tako malo promene u hrani kao tigrica. Standardna hrana za papige (suva hrana) je uobičajena kao i dodatak salate, kelja, zelja i sličnog zelenila. Uprkos tome sto jako voli suvu hranu, pije vrlo malo. Potrebno joj je malo soli, krečnjaka i peska. Ne eksperimentišite s ishranom jer to može biti kobno. Davanje hleba i slične stvari najčešće dovode do bolesti i smrti.
Druželjubive po priodi tigrice se dobro slažu u jatu i retko se tuku.
Последњи пут изменио Milan дана Sat 15 Aug 2009, 10:47. изменио укупно 2 пута.
Milan Admin
Број порука : 4633 Join date : 03.03.2009 Age : 48 Локација : Pirot
Наслов: Re: TIGRICE - Melopsittacus Undulatus Sat 15 Aug 2009, 10:32
PONAŠANJE TIGRICE
Tigrice lete ravno i veoma brzo poput sokola ili laste, pa njihov let nema sličnosti sa letom ostalih papagaja. Po tlu se kreću dosta dobro, a po grančicama se vešto penju. Tigrice su veoma dinamične, aktivne i interesantne ptice. S obzirom da u prirodi žive u jatima to su ptice koje ne podnose usamljenost. To trebaju imati na umu svi budući vlasnici ovih ptićica , ali i oni koji je već imaju i zabrinuti su zbog njene vidne tuge i nesreće. Naime, ovim pticama je neophodna pažnja i ljubav. Vlasnici moraju biti spremni svakodnevno provoditi dosta vremena s njima u igri i razgovoru, te ih na taj način učiniti sretnim. Ako ,kojim slučajem znate da ćete tokom dana dosta vremena biti van kuće onda svojoj ptiici nabavite par. Bit će vam zaista zahvalna i sate koje provodite van kuće provoditi će u veselom čavrljanju, cvrkutanju i nežnim poljubcima i češkanju sa svojim partnerom.Pogrešno je mišljenje da ptice u paru prekidaju odnos sa čovekom i da ne pričaju. Ove ptice imaju mogučnost da uz malo strpljenja nauče od oponašaju priličan broj rieči i to vrlo čisto i razgovijetno.Kada su u paru, naučene reči koriste prilikom tepanja i udvaranje svoj partneru. Ove ptice vole slobodu . Ne podnose da dosta vremena provode zatvorene u kavezu. Zbog toga vlasnici ovih ptica trebaju voditi računa da svojim ljubimcima obezbede obavezno puštanje iz kaveza. Iz zahvalnosti, ove ptice će iskoristi mogućnost da već dio vremena van kaveza provedu na vašem ramenu ili glavi, što svako od nas i očekuje od kućnog ljubimca
Milan Admin
Број порука : 4633 Join date : 03.03.2009 Age : 48 Локација : Pirot
Наслов: Re: TIGRICE - Melopsittacus Undulatus Sat 22 Aug 2009, 12:26
Ovo je jedna od najpoznatijih i najrasprojtranjenije čuvanih papagaja kao kućnih ljubimaca, kako kod nas, tako i širom Evrope, pa i sveta. Postojbina ove vrste je skoro čitava Australija, izuzev obalskih zona. Gnezde se u dupljama drveća i to u jatima, iz čega se vidi da je reč kolektivnoj vrsti papagaja. Njihova osnovna – prirodna boja je zelena sa žućkastom glavom i sa po tri crna pera u obliku minđušica sa svake strane vrata, a krila su prošarana crnim prugama, po kojima je ova ptica i dobila ime, asocirajući na šare tigra, dok je rep plavičasto zelen. Dužina joj dostiže i do 19 cm. U dugotrajnim periodima suše, koji nisu retki za Australiju, migriraju u velikim jatima, do kišovitih predela, gde odmah počinju sa gneždjenjem, a napuštaju okolinu po izleganju mladih. Ženke snesu 5-7 nekada i do 10 belih jaja veličine 9 x 15 mm. Pošto snese drugo jaje, počinje da leži na njima, s tim što jaja snosi svaki drugi dan. Period inkubacije traje od 18-21 dana, a mladi po izleganju ostaju u gnezdu 4-5 nedelja. Dve nedelje nakon izletanja iz gnezda, a to je period u kome uče od roditelja da se sami hrane i usavršavju letenje, mladi su osposobljeni za nezavisan život, pa napuštaju roditelje.
Kada je reč o tigrici, onda je to papagaj koji se veoma dobro odgaja u zatočeništvu. Naučno ju je još 1805 god. Opisao izvesni G-din. Shaw, ali je postala poznata zahvaljujući G-dinu. John Gold, koji ih je prvi doneo u Englesku 1840 godine. Od tada, pa sledećih 10-tak god. masovno je izvožena iz Australije pa je australijska vlada bila prinuđena dekretom da zabrani dalji izlov i izvoz.
Za buduće odgajivače ovih veoma lepih i dinamičnih papagaja, moj savet je, da treba napraviti volijeru dužine 2m, širine 1,5m i visine 2m, što je dovoljno za uspešno parenje 10 parova papagaja. Važno je napomenuti da je preporučljivio da uvek bude jedan mužjak više nego ženki, što uglavom garantuje veći broj mladih ptica i bolje starateljstvo roditelja. Kućica za parenje treba da budu napravljene od daske ili debele šper-ploče, veličine 20 x 15cm u bazi i visine 20cm, sa otvorom od 6cm u prečniku. Dijagonalno od ulaznog otvora na podu treba napraviti udubljenje prečnika 6-7cm i dubine 1cm u koje će ženka položiti jaja i ležati na njima.
Što se ishrane tiče, tigrice su veoma zahvalne i nezahtevne ptice, jer im je ista jednostavna: seme prosa, ovsa, muhara, kanarinsko seme, svetlo seme, a što se tiče voća i povrća, treba im davati jabuke, šargarepu, spanać, lišće maslačka ili trave mišovke.
Ako se ovaj papagaj kao kućni ljubimac drži pojedinačno u kavezu, onda se on uz malo strpljenja može naučiti da opnaša priličan broj reči i to veoma čisto i razgovetno, uz obavezno puštanje iz kaveza, što će mu omogućiti da veći deo dana provede na vašem ramenu ili glavi, što svako od nas i očekuje od kućnog ljubimca.
Pored zelenih, što im je osnovna, prirodna boja, genetski su izvedene prvo žute (lutino), plave, bele (albino), kao i mešavine svih ovih boja, što ih svrstava u najšarolikije papagaje. Mužjaci se razlikuju od ženki po boji nosa (voštanice) tako što je ta boja kod njih plava, a kod ženki bela, žuta, braon, a najčešće boje mesa. To pravilo je isključeno kod čisto belih i žutih jedinki, jer je kod njih boja voštanice ista - boje mesa, a jedina razlika je što je kod mužjaka voštanica lakirana, dok je kod ženki matirana, Što se tiče veoma mladih papagaja bez obzira na boju pol nije moguće odrediti jer je njihova voštanica rumenkasta.
Ovo je jedna od najpoznatijih i najrasprojtranjenije čuvanih papagaja kao kućnih ljubimaca, kako kod nas, tako i širom Evrope, pa i sveta. Postojbina ove vrste je skoro čitava Australija, izuzev obalskih zona. Gnezde se u dupljam drveća i to u jatima, iz čega se vidi da je reč kolektivnoj vrsti papagaja. Njihova osnovna – prirodna boja je zelena sa žućkastom glavom i sa po tri crna pera u obliku minđušica sa svake strane vrata, a krila su prošarana crnim prugama, po kojima je ova ptica i dobila ime, asocirajući na šare tigra, dok je rep plavičasto zelen. Dužina joj dostiže i do 19 cm. U dugotrajnim periodima suše, koji nisu retki za Australiju, migriraju u velikim jatima, do kišovitih predela, gde odmah počinju sa gneždjenjem, a napuštaju okolinu po izleganju mladih. Ženke snesu 5-7 nekada i do 10 belih jaja veličine 9 x 15 mm. Pošto snese drugo jaje, počinje da leži na njima, s tim što jaja snosi svaki drugi dan. Period inkubacije traje od 18-21 dana, a mladi po izleganju ostaju u gnezdu 4-5 nedelja. Dve nedelje nakon izletanja iz gnezda, a to je period u kome uče od roditelja da se sami hrane i usavršavju letenje, mladi su osposobljeni za nezavisan život, pa napuštaju roditelje.
Kada je reč o tigrici, onda je to papagaj koji se veoma dobro odgaja u zatočeništvu. Naučno ju je još 1805 god. Opisao izvesni G-din. Shaw, ali je postala poznata zahvaljujući G-dinu. John Gold, koji ih je prvi doneo u Englesku 1840 godine. Od tada, pa sledećih 10-tak god. masovno je izvožena iz Australije pa je australijska vlada bila prinuđena dekretom da zabrani dalji izlov i izvoz.
Za buduće odgajivače ovih veoma lepih i dinamičnih papagaja, moj savet je, da treba napraviti volijeru dužine 2m, širine 1,5m i visine 2m, što je dovoljno za uspešno parenje 10 parova papagaja. Važno je napomenuti da je preporučljivio da uvek bude jedan mužjak više nego ženki, što uglavom garantuje veći broj mladih ptica i bolje starateljstvo roditelja. Kućica za parenje treba da budu napravljene od daske ili debele šper-ploče, veličine 20 x 15cm u bazi i visine 20cm, sa otvorom od 6cm u prečniku. Dijagonalno od ulaznog otvora na podu treba napraviti udubljenje prečnika 6-7cm i dubine 1cm u koje će ženka položiti jaja i ležati na njima.
Što se ishrane tiče, tigrice su veoma zahvalne i nezahtevne ptice, jer im je ista jednostavna: seme prosa, ovsa, muhara, kanarinsko seme, svetlo seme, a što se tiče voća i povrća, treba im davati jabuke, šargarepu, spanać, lišće maslačka ili trave mišovke. Ako se ovaj papagaj kao kućni ljubimac drži pojedinačno u kavezu, onda se on uz malo strpljenja može naučiti da opnaša priličan broj reči i to veoma čisto i razgovetno, uz obavezno puštanje iz kaveza, što će mu omogućiti da veći deo dana provede na vašem ramenu ili glavi, što svako od nas i očekuje od kućnog ljubimca.
Pored zelenih, što im je osnovna, prirodna boja, genetski su izvedene prvo žute (lutino), plave, bele (albino), kao i mešavine svih ovih boja, što ih svrstava u najšarolikije papagaje. Mužjaci se razlikuju od ženki po boji nosa (voštanice) tako što je ta boja kod njih plava, a kod ženki bela, žuta, braon, a najčešće boje mesa. To pravilo je isključeno kod čisto belih i žutih jedinki, jer je kod njih boja voštanice ista - boje mesa, a jedina razlika je što je kod mužjaka voštanica lakirana, dok je kod ženki matirana, Što se tiče veoma mladih papagaja bez obzira na boju pol nije moguće odrediti jer je njihova voštanica rumenkasta. Tigrica je u nasim kucama veoma vidjen krilati ljubimac kao i zbog cene placanja tako i zbog ne glasno oglasavanja svi danas poznatiji odgajivaci su poceli sa tigricom
pticar_amater Član
Број порука : 53 Join date : 02.01.2010 Локација : BiH
Kako se par tigrica priprema za parenje? šta im se daje?
Naj bolja dohrana pre pocetka parenja je jjaje tvrdo kuvano sa mesavinom keksa kao i naklijalo semene Dohranu je naj pozeljnije davati svakoga jutra i nastaviti cak i po izleganju mladih iz jajeta takav rezim dohrane ptici prepocetka parenja podpomaze u hormonima balans kao i kasnije mladima jace kosti Jedno se mora voditi racuna jaje je veoma kvarljivo i treba ga davati ptici rano ujutro kako bi se izbeglo da ga ptice ne pojedu a samim tim nepojedu smesu koja se prilikom toplote pokvarila sobzirom da je jaje podlozno da u sebi sadrzi bakteriju nama poznatu kao eserihiju koli od koje lako oboljevaju i nasi pernati ljubimci zato svima uvek napominjem da dobro vode racuna ako ce koristiti jajcabnu dohranu U danasnje vreme se mogu kupiti proizvodi vestackog porekla koji sluze za istu namenu ali ja ih znaci nisam nikada praktikovala tako da po tom pitanju nebi bila ni strucna da vas savetujem
pticar_amater Član
Број порука : 53 Join date : 02.01.2010 Локација : BiH
Kako se par tigrica priprema za parenje? šta im se daje?
Naj bolja dohrana pre pocetka parenja je jjaje tvrdo kuvano sa mesavinom keksa kao i naklijalo semene Dohranu je naj pozeljnije davati svakoga jutra i nastaviti cak i po izleganju mladih iz jajeta takav rezim dohrane ptici prepocetka parenja podpomaze u hormonima balans kao i kasnije mladima jace kosti Jedno se mora voditi racuna jaje je veoma kvarljivo i treba ga davati ptici rano ujutro kako bi se izbeglo da ga ptice ne pojedu a samim tim nepojedu smesu koja se prilikom toplote pokvarila sobzirom da je jaje podlozno da u sebi sadrzi bakteriju nama poznatu kao eserihiju koli od koje lako oboljevaju i nasi pernati ljubimci zato svima uvek napominjem da dobro vode racuna ako ce koristiti jajcabnu dohranu U danasnje vreme se mogu kupiti proizvodi vestackog porekla koji sluze za istu namenu ali ja ih znaci nisam nikada praktikovala tako da po tom pitanju nebi bila ni strucna da vas savetujem
Hvala na odličnom odgovoru. koje je najbolje vrijeme da se pare tigrice - da li imaju neki posebni mjesec ili se može tokom čitave godine?
Milan Admin
Број порука : 4633 Join date : 03.03.2009 Age : 48 Локација : Pirot
Svojevremeno sam imao oko 175 para tigrica, možda to za nekog i nije neki veliki broj ali je svakako količina koja traži da odgajivač vodi računa i razmišlja o svemu. Kada pitaš koje je vreme najbolje da se ptice pare odgovor može da bude različit u zavisnosti od toga iz kog razloga ih pariš i u kojim uslovima ih držiš. Tigrice su odavno adaptirane na naše klimatske uslove tako da se bez problema čuvaju cele godine napolju u volijerama sa zaštitnim prostorom. Ukoliko ptice čuvaš na ovaj način sa parenjem možeš(ili moraš) početi u proleće. Što se tiče samog parenja i podizanja mladih nećeš imati nikakvih problema ali ukoliko želiš da čuvaš veću količinu tu se javlja niz problema. U proleće pa negde do avgusta, septembra meseca iz dana u dan je hrana za ptice sve skuplja hrana a ptice su sve jeftinije, kako parenje odmiče imaš sve veću količinu ptica te se povećavaju troškovi ishrane. U tom problemu su i drugi odgajivači pa dolazi do prezasićenosti tržišta. i tako ptice "pojedu" same sebe pa se desi da odgajivač ne može ni hranu da obezbedi prodajom mladih ptica. Po menni rešenje je da se ptice za matično jato kupuju avgusta ili septembra u vreme ili neposredno pre žetve prosa. Tada su ptgice najjeftinije a nakon žetve i padne dosta cena hrane pa su troškovi najmanji. Obavezno se biraju ptice starosti oko tri meseca... mladunci za razliku od odraslih imaju šare na čelu šare počnu da se gube i k ptica se mitari. Nakon toga ptice se stavljaju u zatvoreni prostor gde im se temperatura održava konstantno na oko 15 stepeni najmanje tokom cele zime kada je i najbolje pristupiti parenju. Nailaskom proleća smanjuje se količina hrane, povećava se broj mladunaca ali to je upravo i vreme kad je potražnja za tigricama najveća a i cena. Mnogi se baš u proleće odluče da čuvaju kućnog ljubimca qa i ogromna većina traži matične ptice koje možeš tad prodati jer su odradile svoje. Iz zadnje ture ostaviš ženke za formiranje narednog matičnog jata a avgusta ili septembra kupuješ mužjake radi osveženja krvi.
pticar_amater Član
Број порука : 53 Join date : 02.01.2010 Локација : BiH
Tigrice su, po meni, najjednostavnije za razmnožavanje. Kad formira par onda je 80% posla završeno. Stavite im gnezdo i posmatrate kad počnu da se ,,ljube,, i hrane onda će i ubrzo zaleći. Bitno da su ptice ne mladje od 8 meseci i da im se u vreme parenja pojača ishrana raznovrsnijom hranom. Ženka nosi jaje svaki drugi dan tako da je razlika izmedju izleženih ptića velika, ali otprilike othrane sve izvedene. Mladi dosta napreduju ako se pticama ponudi omekšala Plazma posuta makom i klijava hrana. Kad mladi dovoljno odrastu majka ih bukvalno isteruje iz gnezda da počnu samostalni život. Da napomenem da treba postaviti duplo više gnezda u odnosu na parove jer se dešava da mladi iz prethodnog legla nisu još napustili gnezdo a ženka počinje da nosi drugu turu jaja. To od mene.
tole Posetilac
Број порука : 28 Join date : 11.02.2011 Age : 56 Локација : Indjija
Наслов: Re: TIGRICE - Melopsittacus Undulatus Sun 13 Feb 2011, 14:33
Koji je proces da se tigrice upare...sta je sve potrebno
farmacy Član
Број порука : 56 Join date : 14.10.2010 Age : 61 Локација : Vučje, Leskovac, Srbija
Наслов: Re: TIGRICE - Melopsittacus Undulatus Sun 13 Feb 2011, 19:29
Proces da se tigrice upare? U principu procesa i nema nešto. Osnovno je da su ptice različitog pola, da su starosti najmanje osam meseci i da su zajedno. O polovima i izgledu mužjaka i ženke je pisano već ovde, o odredjivanu starosri ptice isto ima dosta tema pa da se ne ponavljam- Kada sam počinjao (sasvim slučajno) imao sam samo jedan par i ne baš veliki kavez 50x50x60 i na njemu sam dogradio dva gnezda 15x15x20. Ishrana ništa posebno: proso, ovas, muhar. Oni su počeli da se interesuju jedno za drugo i počeli onako da se ljube i hrane jedno-drugo. Počeli su ulaziti u gnezdo i mužjak je počeo onako udarati kljunom o žice kaveza. Jednom sam uspeo da vidim kad je mužjak gazio ženku. Stavio sam im krupnu piljevinu u gnezdo i oni su zalegli i posle par dana jaje. Onda znatiželja oko gledanja u gnezdo i sledećeg dana opet samo jedno jaje. Mislio sam ništa od toga kad narednog dana opet jaje. To me nateralo da malo pogledam po oskudnoj literaturi ( interneta nije bilo tada) i pročitao da ženka svaki drugi dan nosi novo jaje a počinje aktivno da leži tek posle drugog jaja. Za svo leženje 18-21 dan ona izadje jednom dnevno u toalet a mužjak je svo vreme hrani. Po izleganju mladih davao sam potopljenu PLAZMU onako na tacni i rendanu jabuku, u vodi po desetak kapi AD3. Od semenske hrane ništa posebno osim što je osnovni jelovnik. Period godine nije bitan ako su ptice u prostoriji u kojoj je temperatura iznad 10 stepeni. Nema pravila.
blackhunter Član
Број порука : 30 Join date : 16.01.2011 Age : 32 Локација : Jagodina,Srbija
hvala na odg...imam jos jedno pitanje...pravim kavez 1m visina 1m duzina 0,5m sirina...mogu li se tu cuvati dva para???i da li je bolje da im kucice stavim unutra ili mogu i van kaveza??
farmacy Član
Број порука : 56 Join date : 14.10.2010 Age : 61 Локација : Vučje, Leskovac, Srbija
Taj kavez što praviš je sasvim dovoljan za dva para tigrica, samo ti njima stavi četiri gnezda. Gnezda mogu dva po dva onako jedno do drugo ali nasuprot jedna drugima. Mogu i unutra. Jedino pazi jer sam imao prilike da jedna ženka udje i istera komšiku a njena jaja polupa ili ako su semladi izveli onda njih ubije i izbaci iz gnezda.Možda kod tebe neće biti tako, vidi. Stavi im krupnije strugotine u gnezda, jer sigurno znaš kako izgledaju gnezda i koje su veličine, pa ti o tome nisam pisao. Ako imaš šta nejasno, slobodno pitaj.
blackhunter Član
Број порука : 30 Join date : 16.01.2011 Age : 32 Локација : Jagodina,Srbija
imam puno pitanja...mada ponesto i znam....znam kako izgledaju gnezda i sta treba da bude unutra...ako budem stavio jedan par mogu li da im stavim jedno gnezdo...zasto mora dva???mogu li da dajem malima kad se izlegu kuvano jaje mesano sa keksom pa da ih tim hrani zenka???
farmacy Član
Број порука : 56 Join date : 14.10.2010 Age : 61 Локација : Vučje, Leskovac, Srbija
možeš i jedno gnezdo da staviš, ali stavlja se duplo više gnezda od broja parova zbog toga što mladi iz jednog gnezda još nisu izašli a ženka već počinje da nosi novu turu jaja, pa zbog toga. može kao što ti rekoh i jedno ali će početi sa nošenjem tek kad mladi izadju. možeš im davati i rendano jaje sa keksom, travu mišjakinu, rendanu jabuku, ili samo potopiš plazmu vodom da smekša i tako. u suštini videćeš šta najviše vole da jedu.
blackhunter Član
Број порука : 30 Join date : 16.01.2011 Age : 32 Локација : Jagodina,Srbija