PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 MOZAIK AHAT

Go down 
+16
lakigtb
sasaznas
Boban
saša vr
Zika
Danijelvr
IGOR 72
Бане
Laza
Миланче
Steva
alexandar
Milan
pticar nis
ticar
Gost
20 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptySun 06 Sep 2009, 22:54

Ma sudije su tu naravno, ja verujem u njihovu strucnost i pravicnost , tako da se ne sekiram uopste... POZDRAV cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 09 Sep 2009, 03:14

Kazes u tekstu,ma ne nista posebno,e pa nije tako,prvi put da te ispravim.Vidjani su na ovom forumu i neki drugi ahat mozaici a da ne pricam o hrvatskim sajtovima i pticama iz ove grupacije uslovno receno,prezentiranim na tim sajtovima.Sve to moze da se nazove "losim decjim crtezima" u odnosu na ove lepotane iz Nisa.Govorim o iskusnom oku koje odmah prepoznaje pravi kvalitet.Nenade,VECE STARACA iz Kragujevca dalo ti je cistu peticu a ocena,pa sve je iznad 92....
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 09 Sep 2009, 13:13

xaxaxaxxa, hvala cika Ziko ali ipak ja mislim da nije to taj kavlitet ali mozda sam i previse skroman, ne znam , ja tek treba da radim na njima, ovo je za sada baza ali mislim dobra baza za nadogradnju........ Hvala jos jednom na lepim recima i na jos boljoj oceni........... POZDRAV
cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 23 Sep 2009, 15:01

Ajde molimte pojasni kako izgledaju intenzivni i neintenzivni mozaici ?
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 23 Sep 2009, 18:40

PTICAR NIS ::
Eoa vidis u tome i jeste problem, zato se i javlja lupus, a za termin intenzivni i neintenzivni kod recesivaca jel ti poznat ??????????????????? POZDRAV cheers cheers cheers cheers

kad se pare dvi recesivne ptice uvijek se pare tako da izaberemo ptice od koje jedna ima više a druga manje perija.

kod mozaika ne postoji intezivno i neintezivno već se gleda količina perija na pticama.isto kao kod recesivaca birati ptice od koje jedna ima manje a druga više perija.

iako sam tu već vidio da neki pare crvene mozaik sa crvenima nebi to nikom preporučio jer od tog nema ništa,ni povratnim parenjem ni nikako,samo možete dobiti mozaike sa puno crvenih zona ili crvene koje je teško i nikako ofarbati.znači kad se pari mozaik on se pari samo sa mozaikom,
tako se radi sa melaninskim pticama da bi se dobili nosioci i da bi se poboljšao kvalitet boje i šara kod ptice.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 23 Sep 2009, 18:53

Mozaici sa vise perja su neintenzivni a mozaici sa manje perja koje je lepo leglo uz telo su intenzivni mozaici, a za recesivne isto to vazi , Italijani to zovu intenzivnost i neintenzivnost i oni to prete prilikom parenja mozaika i recesivaca..... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 23 Sep 2009, 21:15

Hmmm, čovek se uči dok je živ.
Назад на врх Go down
Steva
Zaslužni član
Zaslužni član
Steva


Број порука : 707
Join date : 03.03.2009
Age : 42
Локација : Zemun

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 23 Sep 2009, 23:01

Jao intezivni recesivni, neintezivni mozaici, crveni, pa opet nerecesivni.... izgubih se ja u ovome totalno! lol! lol!
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyWed 23 Sep 2009, 23:18

PTICAR NIS ::
Mozaici sa vise perja su neintenzivni a mozaici sa manje perja koje je lepo leglo uz telo su intenzivni mozaici, a za recesivne isto to vazi , Italijani to zovu intenzivnost i neintenzivnost i oni to prete prilikom parenja mozaika i recesivaca..... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Pojam intenzivnost i neintenzivnos je vezan za boju, a ne za gustinu perja,a to vazi i za recesivno bele u to sam 100% siguran i u nijednoj literaturi, a verujte mi procitao sam brdo toga,nisam naso za intenzivne i neintenzivne mozaike, a isto takodje i za recesivce i licno mislim da je ovo sto se tice gustine perja, a vezuje za intenzivnos i neintenzivnost nema bas nikakve veze s tim.Zamolio bih da mi prilozite strucnu literaturu u vezi sa tim pa tek onda mogu da poverujem u nesto za sto verujem da zaista nije tako.Pozdrav...
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 00:42

E ovako intenzivnost se odredjuje bas po gustini perja a ne po boji jer je boja ili lipohromna ili melaninska i tu nema dileme........ Ja raspolazem drugacijim informacijamam jer ceo svet tako radi u tome jeste i poenta parenja , ne postoje izlozbeni primerci intenzivni ili neintenzivni mozaik vec radna intenzivna ptica , raspitaj se malo bolje kod iskusnijih odgajivaca ili najbolje kod nekog sudije za kanarince pa ces cuti odgovor, u tome je uspeh pri parenju da napravis najboilji moguci par a u knjigama nema cakaka pri parenju naravno u nima je samo osnova..... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 01:49

Ova diskusija i ovaj nas forum me naterase da se dokopam i nekih mojih svescica iz mladosti raznih isecaka i odsecaka kao i beleski i zapazanja pa naidjo prelistavanjem na izraz-KANARINCI BOJE-opticki faktor.Da ne resavamo zagonetke ja se podsetih a da budem iskren pomalo sam i zaboravio na neke detalje i izraze,stizu i godine i ponesto i izvetrui iz glave.Tako,valja covek da bude u toku jel prilikom diskusija na forumu ponesto neki detalj bude nepoznanica i za iskusne odgajivace ili su ga bar smetnuli sa uma sto bi rekao nas stari narod.Tako da se slazem sa Pticarom Nis bez obzira na godine i nagomilano prakticno znanje povremeno valja nesto da se procita ako nista drugo da se covek podseti nekih stvari ili vidi nove trendove u pticarstvu.....
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 04:35

danijelvr ::
PTICAR NIS ::
Mozaici sa vise perja su neintenzivni a mozaici sa manje perja koje je lepo leglo uz telo su intenzivni mozaici, a za recesivne isto to vazi , Italijani to zovu intenzivnost i neintenzivnost i oni to prete prilikom parenja mozaika i recesivaca..... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Pojam intenzivnost i neintenzivnos je vezan za boju, a ne za gustinu perja,a to vazi i za recesivno bele u to sam 100% siguran i u nijednoj literaturi, a verujte mi procitao sam brdo toga,nisam naso za intenzivne i neintenzivne mozaike, a isto takodje i za recesivce i licno mislim da je ovo sto se tice gustine perja, a vezuje za intenzivnos i neintenzivnost nema bas nikakve veze s tim.Zamolio bih da mi prilozite strucnu literaturu u vezi sa tim pa tek onda mogu da poverujem u nesto za sto verujem da zaista nije tako.Pozdrav...

kod mozaika ne postoji a ni kod recesivaca pojam inteziv i neinteziv ali se oni tako nazivaju samo zbog gustoće perija.

kad gledamo intezivnog i neintezivnog žutog ili crvenog lipokroma jasno se vidi da intezivci imaju manje perija,tj kraće perije ali ne rep ni krila nego bočno i prsno.

to i je ta tajna koja se držala dugo,parenjem dva recesivca može doći do totalnog uginuća ako su oboje kako nazivamo intezivni ali ako jedan ima manje a drugi više perija od dopuštene izložbene ptice onda uginuća uopće nema i dobijamo sve recesivne ptice jer je recesivnost nasljedna.

kod spolno vezanih ptica se dobijaju samo ženke u boji oca a kod parenja recesivne sa recesivne se dobiju sve recesivne.

evo primjer intezivnog i neintezivnog.

INTEZIVNI

MOZAIK AHAT - Page 2 Witrecessief


NEINTEZIVNI

MOZAIK AHAT - Page 2 50463175
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 04:54

evo još jedan primjer,ova ptica ispod ovako gledana ništa ne valja,perije ptici ne smije prekrivati krila kao ovoj ali ovo je mlada ptica od 30 dana pa ima takvo držanje.

na izložbi se ovakve ptice sa ovakvim perijem uopće ne ocjenjuje,sudac dode do ptice prođe prstima po gajbi da ptica poleti i ako joj se perije vrati u ovakvo stanje uopće je ne ocjenjuje jer to nije izložbena ptica nego ptica za rad.

MOZAIK AHAT - Page 2 058rd


EVO I PRIMJER PTICE ZA RAD SA TAKVIM PERIJEM,I TO INTEZIVAC.

MOZAIK AHAT - Page 2 049yf


EVO PRIMJER MOZAIKA ZA RAD,POGLEDATI PERIJE OVOGA I ONOGA NA MOM AVATARU.

MOZAIK AHAT - Page 2 026vc

PITANJE ZA SVE:kakva je to ptica ako kažem žuti lipokrom AB.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 13:57

Zuti lipohrom AB ti je dobra radna ptica , nikako za izlozbu, a na svim izlozbamam ima puno takvih ptica....

Ticar u ome je i poenta parenja i mozaika i recesivaca i zato sam ono napisao intenzivni i neintenzivni mozaik iako na izlozbamam to ne postoji, kako bi nasim ljudima priblizio bar malo tu tajnu ili caku koju ceo svet koristi........... I na kraju Ab ptica ti je intenzivno-neintenzivna ptica dobra za rad, nesto izmedju intenzivne i neintenzivne ptice, nikako za izlozbe..............
POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 15:47

eto bar malo sam im pokazao ovim primjerom,ako koga što zanima nek pita zato i jesmo tu.
Назад на врх Go down
Steva
Zaslužni član
Zaslužni član
Steva


Број порука : 707
Join date : 03.03.2009
Age : 42
Локација : Zemun

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 15:57

Sad mi je malo jasnije... Very Happy Super ste ovo objasnili.
Назад на врх Go down
saša vr
Član
Član



Број порука : 57
Join date : 06.03.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 16:02

Svaka vam čast za objašnjenje.Pozdrav cheers cheers cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 18:09

Zato smo tu da objasnimo kolko se kome moze ....... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyThu 24 Sep 2009, 18:47

Žao mi je što je "ubedjivanje" na ovoj temi izgleda prestalo. Milina je bilo čitati ove postove forum upravo postoji zbog ovakvih stvari da se izmedju ostalog i argumentovano dokaže neka tvrdnja a da mi ostali iz svega ovog nešto naučimo Wink Ako smatrate da ste u pravu nemojte nikako da odustajete od svojih tvrdnji već iz potrepljujte novim "dokazima" na kraju krajeva uvek će biti ljudi koji se slažu sa vama kao i onih koji se ne slažu.
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 25 Sep 2009, 01:56

Ko kaze da je ubedjivanje prestalo, samo smo malo bili odsutni, a sad tek pocinjemo.Na osnovu iscrpnihistrazivanja i rezultata odgaivaci su tacno saznali koje faktore nose crveni kanarinci, kakva svojstva oni nose i koji je faktor kao nosilac pigmenta tj, boje dominantan, a koji recesivan tj. prikriven.Boja zavisi od njene koncentrisanosti,obuhvatnosti perja i prosirenosti po telu.Koncentracija pigmenta moze da bude jaka po celom perju i na vrhovima i to su intenzivno obojene ptice. Suprotno tome, koncentracija pigmenta moze da bude slaba na donjem delu perja to so razblazeno obojene ,blede ili ptice zvane slonova kost.Obuhvatnost perja pigmentom moze da bude samo sredinom perja i to su injasto obojene ptice.Ukoliko se pigment ne siri po celom telu , vec zahvata pojedine delove, to su ptice zvane mozaik. Pa tu jos ima da je perje kod intenzivno obojenih ptica,dosta tvrdo ,krace i na taj nacin ptica izgleda maznija i lepsa dok je kod injastih perje duze i mekse tako da ptici daje potpuno drugi oblik.E sad posto su mozaici nastali od crvenih ptica ima logike da se i kod njih javljaju ptice sa duzim i kracim perjem tj. tvrdjim i meksim.Pticar Nis me je naveo da razgovaram sa nekim od sudija i to sam i uradio. Kontaktirao sam internacionalnog sudiju za kanarince boje i hibride gospodina Eresa Arpada i sa njim smo razgovarali na ovu temu.On je reko da pojam intenzivno i neintenzivno kod mozaika nema,pogotovo u strucnim literaturama, ali da to postoji i da on ima neku knjizicu u kojoj je to donekle opisano ali da takvih knjiga retko ko poseduje jer su to neki prirucnici za sudije i to dosta stari. Po ovome su momci u predhodnim postovima bili u pravu i ja im se zahvaljujem na objasnjenju jer ruku na srce o tome nisam znao, vec sam pario mozaike oslanjajuci se na musku i zensku liniju, u zavisnosti sta sam hteo da dobijem i sa takvim parenjem sam ja bio veoma zadovoljan.Arpad mi je reko da je osim duzine perja, kod intenzivnih mozaika maska,trtica i ramena intenzivnije obojena ali da je razlika u celini veoma mala takoreci neprimetna i da taj termin intenzivno i neintenzivno kod mozaika pri ocenivanju nije poznat.Zbog svega toga ovo nije poznato siroj javnosti, pa naravno ni meni i zbog toga se zahvaljujem momcima jos jednom.Medjutim na ovu temu smo dosli, zbog svega toga sto sam ja izneo u nekom od predhodnih postova da nije dobro pariti intenzivno x intenzivno i da je do vise gubitak nego dobitak i tu se je Arpad slozio samnom jer ja sam samo hteo da navedem za one koji nisu bas upoznati sa ovim, da je uzaludno gubiti vreme sa ovakvim probama i traziti nekakvu super intenzivnu pticu vec ici utabanim stazama. Pa sve ono sto je Pticar Nis istakao o genetici je sve odavno otkriveno i dokazano od strane strucnjaka i to samo trebamo pratiti. Naravno svaka cas sto je covek sve to pojasnio i napisao da svi vide.Da se vratim na crvene kanarince i ultra crvenog, znamo da je crveni kanarinac dobijen od zutog samo je preko venecuelskog cajzlica ubacen faktor za crveno i da se taj faktor za crveno daljim parenjem i postepenim udaljavanjem od pretka tj, venecuelskog cajzlica taj se faktor gubi i ptice polako blede.Kad je sve ovo dokazano razmislimo malo dali ta ultra crvena ptica ima nekakav znacaj pri dobijanju bolje obojenih ptica, a da bismo je dobili imamo velike gubitke.Ovo ja nisam smislio i dokazao vec ljudi mnogo, mnogo pre mene i to naravno dokazali.Mi samo treba da idemo dalje i dalje jer je sve vec odkriveno i dovoljno utabano, a trazenje ultra crvene ptice je jedna velika rampa koja nas koci, jer mi tu nemamo nista da ispitujemo.Veliki pozdrav za sve... cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 25 Sep 2009, 02:13

POZDRAV Danijele to si u pravu kad kazes da je malo takvih knjiga koje to pokazuju i koje otkrtivaju cake zato sam ja tu da to otkrijem sirokim narodnim masama Wink koje ne poznaju dovoljno dobro tu materiju, ja posedujem solidan broj takve literature i iz dana u dan procitam nesto novo i non stop ucim jer to drugi traze od mene jbg, kad me neko pita nesto ne smem da ne znam , obicnim odgajivacima i moze da se oprosti ali meni JOK....... Znaci uspeh u parenju jeste neintenzivno x intenzivno i kod mozaika i kod recesivaca i to je kljuc................ Very Happy E sad ovako sto se tice ultra intenzivnih ptica ljudio se trude da nadju takvu pticu ili da je naprave jesu retke ali mogu da se nadju i da poboljdasju nedostatke u svom jatu to se odprilike tako radi........... A sto se tice Gospodina Eresa to je jedan od najboljih sudija u nasem savezu i sto se tice moje nacitanosti i znanja tu je dosta toga doprineo i doticni godpodin jer je bio moj mentor ja sam zanata ucio od njega i jos nekoliko odlicnih sudija iz naseg saveza i iz inostranstva u inostrtanstvu mozete da naidjete na novitete i na sve cake koje se koriste kod parenje i sta valja a sta ne......... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 25 Sep 2009, 02:54

xaxaxxaxa, dobro ti ostajes dok te ne razuverim kao za intenzivnog mozaika......... Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Wink POZDRAV
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 25 Sep 2009, 02:58

Pozdrav prijatelju, naravno mala sala sto se tice rame,a sutra konacno postavljam slike mojeg ultra crvenog, ovo ti je iz prve ruke, pa bice mi cas da ti prvi prokomentarises. cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 25 Sep 2009, 03:01

Ma ok bre, mi smo si nasi s juga ........ Nema problema , jbg ja sam zanat ucio od njaboljih majstora Srbije i sveta i mora da bude i od mene nesto Wink .. A postavi tog ulta crvenog da vidimo, dobijas i komentar naravno strucan iz prve ruke.... POZDRAV cheers
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 EmptyFri 25 Sep 2009, 05:33

ja mislim da danijel nije skužio što znači ultra intezivna ptica,
ti si rekao ultra intezivni crveni kanarinac,tu se ne misli na boju kad se kaže ultra intezivni već na pticu koja ima jako malo perija,toliko malo da joj se vide djelovi kože na glavi i prsima.

takve ptice se pare sa neintezivnima koji naravno imaju više perija i dobijaju se odlične neintezivne ptice koje nemaju višak perija već su salivene ko po kalupu.

eto za to služi ultra intezivna ptica.
Назад на врх Go down
Sponsored content





MOZAIK AHAT - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: MOZAIK AHAT   MOZAIK AHAT - Page 2 Empty

Назад на врх Go down
 
MOZAIK AHAT
Назад на врх 
Страна 2 of 4Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» ahat crveni mozaik
» Crveni Mozaik Star 4 God
» liporom zuti mozaik

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: KANARINCI BOJE-
Скочи на: