PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)

Go down 
+24
suljaga
žako
crnitica
sasko
Furla
itan
gost1
Mita Bivolje
galeb
popBL
ZQKY
pticar_amater
vrscanin
robin
misan
Jocom
Nikolasbc
Petar
Milan
Laza
Gost
Zika
BOCKA
IvanBG
28 posters
Иди на страну : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АуторПорука
IvanBG
Posetilac
Posetilac
IvanBG


Број порука : 23
Join date : 28.03.2009
Age : 43
Локација : Beograd

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyTue 07 Apr 2009, 20:48

prijatelji nisam hteo bas ja sad da otvaram novu temu , pa vas zato pitam u ovoj temi
zna li neko kako se rezlikuju muzjak i zenka crvendaca, dali je iko uspeo da ih razmnozi u zarobljenistvu, i koji sve mekokljunci realno mogu da se izvode u kavezu
unapred hvala
Назад на врх Go down
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: CRVENDAČ (erithaus rubecula L)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyWed 08 Apr 2009, 01:00

Pošto se pojavio interes za crvendača onda treba više pažnje posvetiti ovoj ptici pa preko postova da razmenimo naša mišljenja.
Ovom prilikom hteo bi dati kratak odgovor Ivanu iz Beograda, crvendač kao ptica je vrlo zahvalna za čuvaanje kako u kafezu tako i u volieru.
Iako je ta ptica teritorijalac ona dobro sarađuje u volieru sa drugim pticama, jedino imačete problema ako u istoj volieri imate više muških i makar samo jedna ženka crvendač.
Kada u volieru imate dva i više crvendača onda postoi mogučnost da povremeno da dođe do međusobna tuča.
Muški crvendač razlikuje se po pesmu i na krilima ima jedan red žutih perja.
Pošto ovog posta pišem u kasne sate, uzeču za pravo da prvom prilikom napišem više o crvendačime.
Normalno mogu i ostali uzeti učešće u ovoj temi.
Pozz.
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
IvanBG
Posetilac
Posetilac
IvanBG


Број порука : 23
Join date : 28.03.2009
Age : 43
Локација : Beograd

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 09 Apr 2009, 18:31

crvendac je jedna od naj zahvalnijih ptica za drzanje, ja ih imam od skoro i mogu reci samo da jedu bukvalno sve, od crva brasnara, preko orluxove jajcane hrane , kanarinskog semena i koncentrata za pilice, tako da sa stanovista ishrane garantujem Very Happy (ja garantujem hehehe boze ) da nema zahvalnije pticice Wink
Назад на врх Go down
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 09 Apr 2009, 20:20

Za crvendača postoji velika literatura kako do naučnog pogleda tako i od ljubitelja ove ptice.
Ovom prilikom hteo bi da napišem nešto kako ja gledam na ovu pticu koja godinama je prisutna u moje jato.
U staroj literaturi svugde piše da je to ptica selica, međutim posljednih desetak godina ova ptica se odomačinila.
Crvendač je veoma lepa i intelegentna ptica, na grudima ima žarku crvenu boju a odozgo maslinasto smeđe boje, veliki je oko desetak santimetara, karakteristične su negove krupne oči slične ko u slavuja.
Nakon dužeg vremena crvendač postaje blizak prijatelj sa odgajivačem, poznat je po tome što se može i dresirati.
Pošto je veoma radoznala ptica sama dolazi kod vas i voli da je hranite iz ruku pogotovo kada vidi brašnara, od literature znam da je crvendač znao da odleti u prirodu i da se opet vrača u kafezu.
Kao ptica pevačica prva propjeva u proleču, pogotovo je lep i milina ga videti u martu kada pjeva na sneg a da u isto vreme bude obasjan sunčevim zracima.
Od hrane jede svašta i zato je veoma zahvalan čuvati ga u kafezu jer pjeva preko cele godine kako danju tako i preko noći.
Zasada toliko, ne bi hteo da Vas zamaram, neka ostane prostora da i drugi odgajivači iznesu svoja mišljenja.
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptySat 02 May 2009, 23:58

Sto se tice ishrane crvendaca sve sto ci nabrojao moze da prodje Ivane,samo precrtaj kanarinsko seme makar i belgijske proizvodnje,to crvendaci ne jedu.Pogledaj u kavezu ili ispod kaveza gde ti vec stoje crvendaci naci ces izbaceno.Dugo godina pored ostalih ptica drzim i tu divnu pticu crvendaca i nisam uocio da jede kanarinsko seme iako su bili ponudjeni u smislu testiranja sta sve jedu.Pozdrav iz Sumadije........
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyWed 20 May 2009, 23:53

Moj crvendać skoro od samog početka jede granule za golubove. Normalno one sitnije. Voli i rendane jabuke zajedno sa šargarepom. Pokušao sam da ga naviknem na Gran Pate insectes (koji je izvrsna hrana za sve mekokljune ptice), ali neće ni da okusi. Nije mi jasno zbog čega? Sada ga učim da sam izlazi i ulazi u kavez i izgleda da će nešto biti od njega. Kod mene je već treća godina. Do skoro sam imao cajzlana koji je slobodno leteo po kući i jeo iz ruke ali je na žalost uginuo od starosti, pa zato sada pokušavam da ovaj crvendać preuzme njegovo mesto. Zaboravih da dodam da crvendać obožava da se kupa pa mu to omogućite kad god možete.
Назад на врх Go down
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 21 May 2009, 00:59

U ZADNJE VREME IZNEO SAM VANI CRVENDAČA I JEDNOG SLAVUJA I POSTAVIO NA ODREĐENO MESTO GDE PREKO LETI STOJE.
PRE NEKI DAN CRVENDAČ JE USPEO SAM DA OTVORI VRATNICU I POBEGO, KAKO JE USPEO TO URADITI NIJE MI JASNO, ALI SIGURAN SAM DA NIJE GA NIŠTO NIJE POJELO JER NIJE BILO NIKAKVIH PERDUVA.
JEDNOSTAVNO VRATA OTVORENA ONOLIKO KOLIKO MU JE BILO POTREBNO DA IZAĐE.
NIJE MI KRIVO, NJEGOVA SUDBINA JE BILA DA ŽIVI U PRIRODI.
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 25 Sep 2009, 00:46

Realno Ivane ni jedan od mekokljunaca,bilo koja ptica iz ove grupacije,se ne izvodi u kavezu govorim o nasim prostorima!
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 25 Sep 2009, 01:11

Pricam pricu iz druge ruke tako da je ne znam tacno, covek iz Svilajnca ili okoline, profesor Nesic cini mi se da mu je ime, kupuje crve u prodavnici za pecanje i hrani laste ili slavuje (ne znam tacno) njima i u kavezu je uspeo da ih izvede prosle godine.
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 25 Sep 2009, 01:27

Lazo sto se tice slavuija to je bas "pricam ti pricu" laste nikada nisu bile cilj moje izuzetne paznje.Da je neko izveo slavuje u kucnim uslovima procitao bih negde bar kao senzaciju u zutoj stampi,do sada to nigde nisam procitao a cuo sam razlicite price toga sam se bar naslusao.Covek danas jedino jos pomalo moze da veruje video snimku!
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 25 Sep 2009, 02:09

Ovo je bila senzacija u Svilajncu a bas cu da pitam pa cu da javim
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 25 Sep 2009, 11:46

Slike crvendaća
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) 372px-Erithacus-rubecula-melophilus_Dublin-Ireland
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) 300px-European_Robin_(Erithacus_rubecula)_with_mealworm
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Erithacus-rubecula
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 25 Sep 2009, 12:14

Dacu neke osnovne podatke o ovoj prelepoj ptici a kasnije jos prica o njoj jer svojim izgledom a pre svega pesmom to i zasluzuje,posle slavuja mozda rame uz rame sa crnoglavom grmusom sto se tice kvaliteta pesme.
Crvendac latinsko ime Erithacus rubecula je ptica pevacica duzine 14 cwntimetara.Stanarica je u nasim krajevima ali sa izrazenom skitnjom.Severne populacije prezimljavaju u Srbiji.Vrlo je cesta gnezdarica Srbije.Migracije traju preko cele godine a obicno skita od 11-2 mwswca u godini.Stanista koja nastanjuje su mesovite,listopadne,cetinarske,nizinske,recnog pojasa i plantazne sume.Gnezdi se do nadmorske visine od 2000 metara.Gnezdo smesta u raznim udubljenjima kosih i vetikalnih terena.Kao materijal za gnezdo podloga je od sucog lisca,a kao vezivni materijal;lisajevi,mahovina i grancice a leziste je sagradjeno od zilica i zivotinjskih dlacica.Gnezdo koristi samo za jedno lezenje.Tokom godine obicno se gnezdi dva puta.Gnezdi se od 25.3.-20.4. i20.5.-10.6. svake godine.Broj jaja u gnezdu varira od 4-8.Inkubacija traje 14 dana.Crvendac odnosno njegovo potomstvo kao i jaja imaju dosta neprijateklja;kreja,rusi svracak,ridja voluharica kao i zmija smuk..... Smile
Назад на врх Go down
Petar
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 337
Join date : 17.03.2009
Локација : Šabac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 25 Sep 2009, 12:57

Moxete li mi reci kako se preoznaje muzjak od zenke,ako imate sliku to bi bilo najbolje,hvala u napred!!!
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 16 Oct 2009, 00:04

Crvendac(erithaus rubecula) je ptica odozgo maslinosmedja,a odozdo sivobela.Rdjasto-crvena boja koja se na suncu lepo presijava krasi telo,vrat i prsa crvendaca vise kod muzjaka nego kod zenke.Oci crvendaca su krupne i okrugle,slicne ocima slavuja.Uhvaceni crvendac brzo se navikne na vestacku hranu i lako se pripitomi.U prirodi se hrani raznim crvima i insektima a u jesen i zimu raznim semenkama i bobicama.Ukoliko se pravilno neguje i hrani,crvendac moze da bude veoma zahvalan.Lepo peva i moze se naviknuti da slobodno seta po sobi kao i da se ponovo vraca kroz otvoren prozor.Pravilno hranjen i negovan crvendac moze u kavezu da zivi dugo,cak i preko deset godina.Najcesca hrana su mu brasneni crvi,mravlja jaja,kuvano iseckano jajedva puta fasirano presno meso,mladi sir,sargarepa,keks,kruska,,jabuka,jagodasto voce banana,ananas i drugo.Crvendac se seli u oktobru i novembru,a izvestan broj njih prezimi kod nas,najvise u zoni Mediterana.Pesma mu je slicna pesmi slavuuja ,a razlika je u jacini i duzunu tionova.U vreme parenja "zaslepljeno' peva na vrhovima drveca,cesto ponavljajuci samo dve ture vise puta.Zenka u gnezdo koje je nisko pri zemlji,snese 4-7 jaja i posle 14 dana izlegu se vrlo plasljivi i tesko ih je pronaci...... Smile
Назад на врх Go down
Nikolasbc
Član
Član
Nikolasbc


Број порука : 74
Join date : 23.10.2009
Age : 56
Локација : Sabac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptySat 31 Oct 2009, 01:35

muzjak kada rasiris krilo ima narandzastu liniju a zenka nema CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Icon_lol CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Icon_lol CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Icon_lol CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Icon_lol CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Icon_lol CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Icon_lol CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Icon_lol
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 18 Dec 2009, 12:47

Crvendać [Erithacus rubecula]

Mala ptica, veličine vrapca, dužine oko 15cm. Ima nešto duže noge, pa je cela ptica viša od vrapca. Sa gornje strane [leđa, rep i krila] je maslinasto-sive boje, dok su grlo i grudi kao i čelo i glava sa strane žutocrvene boje, odakle mu i potiče ime. Stomak je bele boje. Ovako su obojeni i mužjak i ženka, dok su mladunci neupadljive svetlo mrke boje sa svetlijim i tamnijim pegama.

Naseljava gotovo celu Evropu i zemlje oko Sredozemnog mora, izuzev Islanda, južnih delova Španije i Francuske i severnih skandinavskih zemalja. Na istok se populacija crvendaća prostire do Altaja.

Crvendać naseljava vlažne, zasenjene različite tipove šuma, guste šibljake, parkove i vrtove, ali najradije bira stare bukve ili mešovite šume. Gnezdi se na tlu ili na trulim panjevima i žbunju blizu površine zemlje. Postoje podaci da su gnezda nalažena i u šupljinama stabala ili napuštenim gnezdima u starim zidinama i kamenjarima, ali su to ipak izuzeci. Gnezdo pravi od stabljika i mahovine a iznutra ga oblaže vlatima trave. Od aprila do jula nosi 5 [3-9] žućkastih jaja sa crvenosmeđim pegama. Mužjak i ženka sede na jajima oko dve nedelje a o mladuncima se brinu još desetak dana. Prvi poletarci izleću iz gnezda u julu a roditelji odmah počinju novo leglo, ukoliko dozvole vremenski uslovi. Odrasli crvendaći kao i njihovi mladunci hrane se uglavnom insektima, podkornjašima, crvolikim životinjama, malim puževima i bobicama. U vreme prehranjivanja mladunaca, povećava se "potrošnja" različitih insekata i njihovih larvi, pa se može reći da u tom periodu crvendaći predstavljaju prave čistače šuma i parkova od raznih štetočina.

Crvendać nije prava selica, nego je više skitalica, seli se po celoj Evropi ali se pomera od visinskog pojasa prema podnožju planina i nizijama. Prilikom prave seobe, pojedina jata posećuju Severnu Afriku, Siriju, Palestinu i Persiju. Prolećna seoba je u martu [pojavljuju se kod nas] a jesenja u oktobru i novembru [tada uglavnom napuštaju naše krajeve]. Ipak, crvendać se i zimi veoma često može videti po našim parkovima u kojima pokušava da nađe hranu. Ponekad su to naše ptice a nekad došljaci iz severnijih i hladnijih krajeva ili viših predela.

Crvendać je veoma živahna i lepa ptičica. Ukoliko se pažljivije posmatra po parkovima, brzo se primete njegove bravure po žbunju, skokovi između stabala i lepršanje po zemlji. Leti vrlo okretno i čas lebdi a čas vitla po vazduhu. Naročito su interesantne bitke mužjaka, ukoliko se jedan nađe na tuđoj teritoriji koju vlasnik ljubomorno čuva. Tada može doći i do veoma ozbiljnih sukoba u kojima slabiji strmoglavce i veoma vešto provlačeći se kroz žbunje beži i spasava glavu. Mužjak najradije stoji na nekoj uzdignutijoj grani, uspravan i sa opuštenim krilima i peva. Njegova pesma je slična zvuku frule a prekida se glasnim ćurlikanjem i traje od jutra do sutona. Pritom, mužjak naduva grkljan tako da mu se crvenkasto perje našušuri na grudima. Pesma crvendaća kod nas najavljuje proleće i počinje već početkom marta a takođe najavljuje jesen. U zimskim skrovištima crvendaći su mirni i tihi ali i tada koriste svaki sunčev zrak da bi počeli sa pesmom.

U Beogradu [i drugim većim gradovima našeg podneblja] su crvendaći dosta česti u većim i manjim parkovima gotovo preko cele godine dok se zimi često doseljavaju iz severne Evrope. Zimska skloništa biraju u žbunju i gustim granama i zasadima blizu zemlje. To je period u kome je veoma korisno ostavljati im zrnastu hranu na specijalnim drvenim hranilicama. To je takođe potrebno raditi i početkom njihovog gnežđenja, kada prirodne hrane još nema dovoljno. Praćenjem crvendaća zimi i u proleće lako se može ustanoviti gde se najviše skrivaju, pa na ta mesta treba i postaviti hranilice

Pošto su gnezda uglavnom blizu zemlje ili na samoj zemlji, treba voditi računa da se na njih ne zgazi iili da se gnezdo ne obori sa grane. Ni u kom slučaju ne sme se dirati gnezdo jaja ili mladunci jer su roditelji spremni da ga napuste i da celo potomstvo propadne.

Nekada su crvendaći bili veoma omiljeni za držanje u kavezima, ali je mnogo lepše očuvati ih u prirodi i slušati njihovu lepu pesmu po parkovima i vrtovima u našoj sredini.

Ovde mozete cuti prelepu pesmu crvendaca

http://www.arkive.org/species/ARK/birds/Erithacus_rubecula/Erithacus_rubecula_00.html?movietype=wmMed

preuzeto sa http://www.papagaji.info/ autor vule
Назад на врх Go down
Jocom
Član
Član
Jocom


Број порука : 56
Join date : 25.11.2009
Age : 37
Локација : Trebinje (Republika Srpska)

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Crvendac u haustoru   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 28 Jan 2010, 04:00

Danas sam u haustoru nasao crvendaca i stavio ga u kkavez....
posto se prvi put susrecem sa ovom vrstom ptica molim vas da mi pomognete oko ishrane i smjestaja za ovu vrstu i da napisete,,,,
Interesuje me dal mozda neko moze da odredi pol pomocu ovih slika.... i dal ove ptice pjevaju?

[img]CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) P1270001.th[/img] [img]CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) P1270005v.th[/img]
Назад на врх Go down
misan
Član
Član
misan


Број порука : 224
Join date : 26.04.2009
Age : 41
Локација : Ljubovija

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 28 Jan 2010, 18:38

O Crvendacu je vec pisano pogledaj dole ispod tvoje teme a inace koliko ja znam sad mozes naci kod nas samo muzjake jer su se zenke odselile sto su naravno trebali i muzjaci po pravilu ali kako se klima i sve menja oni pocese da ostaju!!!!
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 28 Jan 2010, 22:04

I ja sam danas video jednog crvendaća, ne smeta mu ni zima ni sneg.
Назад на врх Go down
Jocom
Član
Član
Jocom


Број порука : 56
Join date : 25.11.2009
Age : 37
Локација : Trebinje (Republika Srpska)

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Upomoc   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 28 Jan 2010, 23:12

Upomoooooooooc u Pet Shopu nemaju hranu za mekokljunce, ne znam cime da ga hranim skuvao sam mu jaje i isjeckao i zumance i malo bjelanca i stavio mljevenog plazma keksa, ostavio sam i hranu za kanarince ako slucajno odluci da kljucne koje zrno al izgleda slaba vajda.... ako neko ima neku ideju cime bi mogao da ga hranim............
Назад на врх Go down
misan
Član
Član
misan


Број порука : 224
Join date : 26.04.2009
Age : 41
Локација : Ljubovija

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 28 Jan 2010, 23:22

Kod mene napolju vec nekoliko dana bez straha se muva crvendac oko volijere spolja i ja mu ostavljam jajcanu hranu od ptica, mrvice semenski otpad od kanarinaca. Probaj s malo mlevenog mesa, mlevenog govedjeg srca, ili ako nadjes crve brasnare u pet sopu ili u prodavnici za ribolovce, probaj mu ubaciti i jabuku na pola rasecenu.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyThu 28 Jan 2010, 23:58

Ako imaš nekog prijatelja golubara pozajmi malo od njega granula za golubove i isitni ih ( istucaj) i slobodno mu daj. Vrlo lako se navikne na njih i rado ih jede. U početku možeš da ih pomešaš sa rendanom jabukom, a kasnije smanjuj jabuku i daj mu samo granule. Kad budeš našao hranu za mekokljunce daj mu i nju paralelno sa granulama. Ja imam crvendaća već 4 godine je kod mene i super živi na takvoj hrani. Peva jako lepo ali malo tiše. Zahteva malo veći kavez i što manje uznemiravanja. Vodu mu menjaj svaki dan jer obožava da se kupa.
Назад на врх Go down
robin
Zaslužni član
Zaslužni član
robin


Број порука : 309
Join date : 21.10.2009
Age : 47
Локација : novi sad

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: ...   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 29 Jan 2010, 13:08

najpre nadji brasnare,to ce sigurno jesti,jabuku i jaje mu rendaj ali nemoj da dugo stoji u kavezu, posle par sati skloni sto nije pojeo,i na kraju moras naci gotovu hranu za mekokljunce ako mislis da ga cuvas a ako nisi u mogucnosti da je nabavis onda ga bolje pusti,mada mislim da bi trebalo da nadjes jer sada toga dosta ima...
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) EmptyFri 29 Jan 2010, 14:30

I ja sam za tu opciju, utvrdi akkvo mu je zdravstveno stanje i ako je zdrav bolje ga pusti nego da rizikuješ ako već ne prihvata hranu.
Назад на врх Go down
Sponsored content





CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) Empty

Назад на врх Go down
 
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)
Назад на врх 
Страна 1 of 5Иди на страну : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: Insektivorne pevačice (MEKOKLJUNCI)-
Скочи на: