PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Vrste konopljara - Page 2 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Vrste konopljara - Page 2 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Vrste konopljara - Page 2 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Vrste konopljara - Page 2 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Vrste konopljara - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Vrste konopljara - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Vrste konopljara - Page 2 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Vrste konopljara - Page 2 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Vrste konopljara - Page 2 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Vrste konopljara - Page 2 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Vrste konopljara - Page 2 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Vrste konopljara - Page 2 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Vrste konopljara

Go down 
+12
robin
Slama
Cizak
LERBI
stiglic
alann
Бане
Steva
Milan
ticar
Zika
Luckyboy
16 posters
Иди на страну : Previous  1, 2
АуторПорука
Cizak
Član
Član
Cizak


Број порука : 86
Join date : 11.03.2010
Локација : Beograd

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 24 Jun 2010, 20:11

LERBI ::
Srpska nomenklatura ptica Evrope:

http://www.wild-serbia.com/pdf/Srpska_nomenklatura_ptica_Evrope.pdf

na ovom linku su vam imena svih evropskih ptica na srpskom jeziku!

Pozdrav svima! cheers

Hvala ti mnogo LERBI, ovaj link je sto smo trazili ja i Slama! Izgeda da su Srpskih imena ptica ista kao i Hrvatska nego ima prvise "experta" koji ih zovu kako ko a niko da ih ispravi. Nama je bilo cudno kako to da zovu Severne Juricice "Cajzle" a isto tako i Juzno-Americke Cizove a i Evropskog Ciza. Za Konopljarke je razumljivo jer ima dve podvrste a to su Gorna Konopljarka i Obicna Konopljarka. Ako cujem ikoga da zove i jednu od dvadesetak vrsta Cizkov "Cajzle" obesicu ga za rep!

LERBI jesi li siguran da je Juricica a ne Cajzla srpski nadimak, mozda nema veze samo da selje ne pocnu da ih zovu kako ko.

Milane ti bi trbao da vodis racuna kako ko zove ptice jer ovako nevalja.
Назад на врх Go down
Slama
Posetilac
Posetilac
Slama


Број порука : 23
Join date : 03.06.2010
Age : 34
Локација : Kruševac

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 24 Jun 2010, 20:36

LERBI ::
Srpska nomenklatura ptica Evrope:

http://www.wild-serbia.com/pdf/Srpska_nomenklatura_ptica_Evrope.pdf

na ovom linku su vam imena svih evropskih ptica na srpskom jeziku!

Pozdrav svima! cheers

Lerbi ne secam se gde sam video ali prolistacu desetak knjiga i postaviti ovde na forumu za dan/dva. Hvala bogu za ovaj link jer sa ovim hibridirima niko nezna nista a svi su experti pa zovu ptice kako ko. Glavobolja! Very Happy Very Happy Very Happy
Назад на врх Go down
Cizak
Član
Član
Cizak


Број порука : 86
Join date : 11.03.2010
Локација : Beograd

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 24 Jun 2010, 20:46

LERBI ::
Latinski naziv za konopljarku je Carduelis canabina i nijedan drugi!!! Postoje različiti lokalni nazivi, ali latinski samo jedan!!!!

Pozdrav svima! cheers

Barem jedno ime fali kao sto vidim a to je Carduelis Citrinella.

Dali znas gde ima Srpska imena za Estrildide i Americke Cizkove?
Назад на врх Go down
LERBI
Član
Član
LERBI


Број порука : 74
Join date : 02.10.2009
Age : 40
Локација : Šabac

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 24 Jun 2010, 21:49

Cizak ::
Nama je bilo cudno kako to da zovu Severne Juricice "Cajzle" a isto tako i Juzno-Americke Cizove a i Evropskog Ciza. Za Konopljarke je razumljivo jer ima dve podvrste a to su Gorna Konopljarka i Obicna Konopljarka. Ako cujem ikoga da zove i jednu od dvadesetak vrsta Cizkov "Cajzle" obesicu ga za rep!

LERBI jesi li siguran da je Juricica a ne Cajzla srpski nadimak, mozda nema veze samo da selje ne pocnu da ih zovu kako ko.

Nemoj mi zameriti, ali ja zaista ne razumem šta si hteo da kažeš!?


Ja nemam ništa protiv lokalnih naziva nekih ptica, i ne smeta mi uopšte kako će ih ko zvati, npr. kod mene u kraju se konopljarke zovu anefle, u drugim krajevima ih zovu aniferi, anfike,anifle, jurasi, jurčice, faganeli... u tome valjda i jeste bogastvo jezika, a da bi se razumeli i svi znali koja je ptica u pitanju koriste se latinski naziv. Ja konopljarku zovem anefla i nikako drugo. Svaki lokalni naziv govori nešto o ptici, o njenom ponašanju, poreklu, ishrani itd... i nije me sramota, ako neki naziv prvi put čujem, da pitam i obogatim svoj vokabular. Nadam se da nisam nikog uvredio, nije mi bila namera!

Pozdrav svima!!! cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyThu 24 Jun 2010, 23:37

Na žalost "Eksperta" za ova pitanja skoro i da nema. Da ih ima imali bi mnogo knjiga vezanih za ovu temu ovako jedini ekspert je NAROD. Setite se Vuka Karadžiće i šta je on uradio Smile Ovde je slična situacija, mnogo se razlikuju zvanični nazivi od onih koji su u širokoj upotrebi. Pošto je forum napravljen kako bi ljudi saznali više o pticama koje ih interesuju a ujedno je i mesto za razmenu informacija svakom je ostavljeno na volju da piše svoje mišljenje i da prihvata ono što mu se čini ispravno. Onih koji "pametuju" ima svuda, najlakše je izgleda nekima da se uhvate za tudje znanje i prave se pametni. Čak ni ŠTIGLIĆ nije zvanično ime al se koristi.
Da ne idemo off topic, tema je o konopljarima ili aniflama ili kako već.......
Назад на врх Go down
robin
Zaslužni član
Zaslužni član
robin


Број порука : 309
Join date : 21.10.2009
Age : 47
Локација : novi sad

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: ...   Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 25 Jun 2010, 00:49

...u mom kraju,konopljarku zovu kenderica Very Happy ....moguce da je izvedena od neke madjarske reci...isto kao i za zelentarku kazu greling,mada to mi vise vuce na nemacki izraz...u svakom slucaju je interesantno,jer kao sto kazete svaki kraj ima neke svoje nazive.
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 25 Jun 2010, 01:08

Slama ::
LERBI ::
Srpska nomenklatura ptica Evrope:

http://www.wild-serbia.com/pdf/Srpska_nomenklatura_ptica_Evrope.pdf

na ovom linku su vam imena svih evropskih ptica na srpskom jeziku!

Pozdrav svima! cheers

Lerbi ne secam se gde sam video ali prolistacu desetak knjiga i postaviti ovde na forumu za dan/dva. Hvala bogu za ovaj link jer sa ovim hibridirima niko nezna nista a svi su experti pa zovu ptice kako ko. Glavobolja! Very Happy Very Happy Very Happy

Hoces li umjeti procitati te knjige Dr. prof. mr. ing.
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 25 Jun 2010, 04:15

Cizak ::
LERBI ::
Latinski naziv za konopljarku je Carduelis canabina i nijedan drugi!!! Postoje različiti lokalni nazivi, ali latinski samo jedan!!!!

Pozdrav svima! cheers

Barem jedno ime fali kao sto vidim a to je Carduelis Citrinella.

Dali znas gde ima Srpska imena za Estrildide i Americke Cizkove?

kakva carduelis citrinella,o čemu ti pričaš,citrinele su iz porodice emberiza.ili ti strnadice.
Назад на врх Go down
Cizak
Član
Član
Cizak


Број порука : 86
Join date : 11.03.2010
Локација : Beograd

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 25 Jun 2010, 04:31

LERBI ::
Cizak ::
Nama je bilo cudno kako to da zovu Severne Juricice "Cajzle" a isto tako i Juzno-Americke Cizove a i Evropskog Ciza. Za Konopljarke je razumljivo jer ima dve podvrste a to su Gorna Konopljarka i Obicna Konopljarka. Ako cujem ikoga da zove i jednu od dvadesetak vrsta Cizkov "Cajzle" obesicu ga za rep!

LERBI jesi li siguran da je Juricica a ne Cajzla srpski nadimak, mozda nema veze samo da selje ne pocnu da ih zovu kako ko.

Nemoj mi zameriti, ali ja zaista ne razumem šta si hteo da kažeš!?


Ja nemam ništa protiv lokalnih naziva nekih ptica, i ne smeta mi uopšte kako će ih ko zvati, npr. kod mene u kraju se konopljarke zovu anefle, u drugim krajevima ih zovu aniferi, anfike,anifle, jurasi, jurčice, faganeli... u tome valjda i jeste bogastvo jezika, a da bi se razumeli i svi znali koja je ptica u pitanju koriste se latinski naziv. Ja konopljarku zovem anefla i nikako drugo. Svaki lokalni naziv govori nešto o ptici, o njenom ponašanju, poreklu, ishrani itd... i nije me sramota, ako neki naziv prvi put čujem, da pitam i obogatim svoj vokabular. Nadam se da nisam nikog uvredio, nije mi bila namera!

Pozdrav svima!!! cheers

Joj LERBI zasto tako pricas, vidis sta se radi ovde, niko nezna "sta je sta" i ja nemam nista protiv nikoga na ovom forumu nego barem da uradimo nest pozitivno sa Srpskom nomenklaturom ptica. Strana imena nebi trebalo da se koriste, dok sam ziveo u Hrvatskoj par godina skoro su me pretukli sto sam upotrebio ime "Stiglica" kazu da je to Cesljugar a ne Stiglica, mada Cesljugar je vise Balkansko (Slavensko) ime, Stiglica je neka verzija ili poreklo Nemackog imena.
Kao sto Milan kaze "Samo treba biti uporan" pa ce sve biti kako treba!
Sada ja sam siguran da ti imas samo jedno ime kao i ja, a ne stotinu mada mene po nekad zuvu "svakakim imenima" ali nikad licno. Twisted Evil
Cilj je da postavimo primer i svi ce tako da ih zovu jer nema civilizirane zemlje na svetu u kojima je ogroman hobi cuvanje ptica da imaju ovaku blesavu raznu nomenklaturu za jednu ili vise ptice. I nebi trebalo da se to gleda kroz "prsti" kad neki upotrebljavaju razna imena na ni jednom forumu.
Назад на врх Go down
Cizak
Član
Član
Cizak


Број порука : 86
Join date : 11.03.2010
Локација : Beograd

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 25 Jun 2010, 04:41

ticar ::
Cizak ::
LERBI ::
Latinski naziv za konopljarku je Carduelis canabina i nijedan drugi!!! Postoje različiti lokalni nazivi, ali latinski samo jedan!!!!

Pozdrav svima! cheers

Barem jedno ime fali kao sto vidim a to je Carduelis Citrinella.

Dali znas gde ima Srpska imena za Estrildide i Americke Cizkove?

kakva carduelis citrinella,o čemu ti pričaš,citrinele su iz porodice emberiza.ili ti strnadice.

Ove jedina vrsta ptica za koje kazu da su link imedu Stiglica i Evropskih Zutarica (Kanarinca)

http://en.wikipedia.org/wiki/Citril_Finch
Назад на врх Go down
Slama
Posetilac
Posetilac
Slama


Број порука : 23
Join date : 03.06.2010
Age : 34
Локација : Kruševac

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 25 Jun 2010, 05:16

LERBI ::
Latinski naziv za konopljarku je Carduelis canabina i nijedan drugi!!! Postoje različiti lokalni nazivi, ali latinski samo jedan!!!!

Sad ptice porodice Acanthis, kao što sam već pisao nisu ni konopljari ni cajzle, ono su posebna porodica ptica Acanthis roda Carduelis , mada mene vizuelno podsećaju više na cajzlu, nemaju a ma baš nikakve veze ni sa cajzlama (mislim genetski), e sad kako će mo ih mi zvati , da li cajzle ili konopljarke potpuno je svejedno, pošto su se u narodu već odomaćili razni nazivi, i većina ljudi koji se bave pticama kad mu kažeš mer-cajzla ili severna konopljarka on zna koja je ptica u pitanju, a i ako neko možda ne zna tu je latinski naziv. Twite je genetski najbliža konopljaru, zato su i svrstani u istu porodicu Linaria.

@slama
Da li možeš da mi pošalješ link gde si pročitao da je Twite najbliža cajzlama???

Pozdrav svima! cheers

Evo pogledaj mislim da sam pogresio, ovo bese Twite najbliza Cizku a ne Juricicama (da upotrebljavamo pravilna imena)!


(Sub)Genus Linaria – linnets and twite (related to Spinus)

http://www.artrocker.com/rrpedia/Finch
Назад на врх Go down
LERBI
Član
Član
LERBI


Број порука : 74
Join date : 02.10.2009
Age : 40
Локација : Šabac

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptySat 26 Jun 2010, 00:49

@slama
Ovaj link je zapravo tekst sa wikipedije samo postavljen na sajt artrocker.com
Istina je, da se spominje, da je Carduelis flavirostris u vezi sa cajzlom, a kakvoj vezi nije precizirano. Čak na stranici o Carduelis flavirostris-u se uopšte ne spominje ta veza.
http://en.wikipedia.org/wiki/Twite

Na svim fajlovima i dokumentima o Carduelis flavirostris koje sam ja našao na internetu nigde se ne spominje veza između flavirostris-a i spinus-a, uglavnom se pominje sličnost sa cannabina-om. Moje lično mišljenje je, da je veza jedino evolucijska, odnosno da su se pre par miliona godina ove ptice odvojile od zajedničkog pretka. E sad... da su u genetskoj vezi , sigurno bih pisalo na wikipediji, ili na nekom drugom sajtu, a ja nigde nisam uspeo da nađem, a tražim gotovo ceo dan. Smile npr, na toj stranici gde se spominje veza između flavirostris-a i spinus-a spominje se i veza između ptica roda Acanthis sa rodom Loxia i ta veza je jako dobro objašnjena i dokumentovana, dok ova nema ni reči. Ja ću još malo čačkati po netu i probaću da pošaljem neke mejlove, pa možda i dobijem odgovor!?


Carduelis citrinella je vrsta zebe koja pripada porodici Serinus, i ako je u porodici Serinus ona je u bliskoj vezi sa Štiglicem (Carduelis carduelis). Može se naći na jugo-zapadu evrope od Španije do Alpa. Nije istina da je ova ptica iz porodice strnadica. Verovatno je došlo do zabune zbog ovoga citrinella , pošto je latinski naziv za jednu vrstu strnadice Emberiza citrinella.


Pozdrav svima!!! cheers
Назад на врх Go down
Slama
Posetilac
Posetilac
Slama


Број порука : 23
Join date : 03.06.2010
Age : 34
Локација : Kruševac

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptySat 26 Jun 2010, 02:05

LERBI ::
@slama
Ovaj link je zapravo tekst sa wikipedije samo postavljen na sajt artrocker.com
Istina je, da se spominje, da je Carduelis flavirostris u vezi sa cajzlom, a kakvoj vezi nije precizirano. Čak na stranici o Carduelis flavirostris-u se uopšte ne spominje ta veza.
http://en.wikipedia.org/wiki/Twite

Na svim fajlovima i dokumentima o Carduelis flavirostris koje sam ja našao na internetu nigde se ne spominje veza između flavirostris-a i spinus-a, uglavnom se pominje sličnost sa cannabina-om. Moje lično mišljenje je, da je veza jedino evolucijska, odnosno da su se pre par miliona godina ove ptice odvojile od zajedničkog pretka. E sad... da su u genetskoj vezi , sigurno bih pisalo na wikipediji, ili na nekom drugom sajtu, a ja nigde nisam uspeo da nađem, a tražim gotovo ceo dan. Smile npr, na toj stranici gde se spominje veza između flavirostris-a i spinus-a spominje se i veza između ptica roda Acanthis sa rodom Loxia i ta veza je jako dobro objašnjena i dokumentovana, dok ova nema ni reči. Ja ću još malo čačkati po netu i probaću da pošaljem neke mejlove, pa možda i dobijem odgovor!?


Carduelis citrinella je vrsta zebe koja pripada porodici Serinus, i ako je u porodici Serinus ona je u bliskoj vezi sa Štiglicem (Carduelis carduelis). Može se naći na jugo-zapadu evrope od Španije do Alpa. Nije istina da je ova ptica iz porodice strnadica. Verovatno je došlo do zabune zbog ovoga citrinella , pošto je latinski naziv za jednu vrstu strnadice Emberiza citrinella.


Pozdrav svima!!! cheers

Video sam gde spominju Loxiu i Acanthis, da nije pisano svugde po internetu nebi verovao. A za Juricucu napisao sam da je podvrsta a to nije tacno jer mora da je vrsta da je podvrsta pisalo bi:

Za Obicnu Juricicu (Carduelis cannabina cannabina)

A za Planinsku Juricicu (Carduelis cannabina flavirostris)

To su cisto:
Carduelis cannabina

i Carduelis flavirostris

Carduelis citrinella ima jednu podvrstu koja se nalazi samo na otoku Corsica, malo su manje a i vise braon odozgo.Ja bi reko da ih ima i u Sloveniji ali nisam siguran.
Назад на врх Go down
Jovan
Posetilac
Posetilac
Jovan


Број порука : 22
Join date : 03.01.2011
Age : 28
Локација : Banja Luka

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyTue 04 Jan 2011, 22:35

robin ::
...u mom kraju,konopljarku zovu kenderica Very Happy ....moguce da je izvedena od neke madjarske reci...isto kao i za zelentarku kazu greling,mada to mi vise vuce na nemacki izraz...u svakom slucaju je interesantno,jer kao sto kazete svaki kraj ima neke svoje nazive.
Kod mene se za konopljara kaze juris,za zelentarku ringle za zimovku gimpla.... Very Happy
Назад на врх Go down
popicaBL
Član
Član



Број порука : 54
Join date : 31.10.2010
Age : 34
Локација : Beograd

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyWed 12 Jan 2011, 14:23

Jovan ::
robin ::
...u mom kraju,konopljarku zovu kenderica Very Happy ....moguce da je izvedena od neke madjarske reci...isto kao i za zelentarku kazu greling,mada to mi vise vuce na nemacki izraz...u svakom slucaju je interesantno,jer kao sto kazete svaki kraj ima neke svoje nazive.
Kod mene se za konopljara kaze juris,za zelentarku ringle za zimovku gimpla.... Very Happy

Gramatički Srpski je samo jedan jezik, za koj se kaže da je pravilan ili dominantan jezik u Srbiji. Da se razumemo, magarac je magarac po celoj srbiji a sada kući vi ga zovite kako hoćete. Jer da imamo stotinu riječi za magarca nebi se razumeli o čemu pričamo. Ja bi savetovao da ga zoveš kući kako želiš a na javnom forumu samo magarac. Razumeš šta hoću da kažem? No
Ako kažu da je pravilno ime te ptice u Srbiji Juričica onda je to, ako je pravilno Konopljarka onda je to! Nebi trebalo da se unose neka strana imena. scratch
Eto Vasa i njegov rođak Slama su prodavali u Leskovcu Crveno-glave amadine za 200 evra jedan par, a to su u stvari bile Crveno-glave Papagaj Amadine a Američke Stiglice kao što ih zovu to nisu bile, jer su crne odozgo sa zutim stomakom. Kad neko nezna onda nezna, šta da mu radiš kad je prost! santa
Назад на врх Go down
gocke
Član
Član



Број порука : 64
Join date : 19.09.2012
Локација : svedska

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyMon 01 Oct 2012, 16:08

planinska jurka normal i split eumo i aniflani ostavljeni za sledecu uzgojnu sezonu
Назад на врх Go down
kima
Član
Član
kima


Број порука : 177
Join date : 26.10.2009
Age : 42
Локација : kragujevac

Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 EmptyFri 02 Nov 2012, 12:20

slika planinske jurke i aniflana... uocite razliku u lepoti i razlici ptica

ptice su mlade i propisno alkirane

[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img27/4412/003liv.jpg][/IMG]

Назад на врх Go down
http://www.kanarinci.n.nu
Sponsored content





Vrste konopljara - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Vrste konopljara   Vrste konopljara - Page 2 Empty

Назад на врх Go down
 
Vrste konopljara
Назад на врх 
Страна 2 of 2Иди на страну : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» LEZENJE KONOPLJARA
» Pjesma konopljara
» KAKO PRIPREMIT KONOPLJARA ZA RAZMNOZAVANJE

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: KONOPLJAR ( Carduelis cannabina)-
Скочи на: