PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+54
Goran Cvetanoski-Coko
Zoran.C
Ivo39
slavishab
sphone
koce split
bric bric
kima
alempije
weimnes
sasaznas
mozaikl
galeb
Mica Vasic
djordje996
AndrijaKg
gocke
suljaga
Gost
bili
ned0__
SASKO 1
deni
zoran ptice pjevice
IGOR 72
belobradi
enab
Timbrado
Uros/Zavisa
žako
gost1
drvetmed
Damir
redarmymostar
valter
fzen
Rilekson
Maki
Milos MAGA
pedjacure
postar
NebojsaB
goldfinch
Milan
dalibor vasic
korbach
salle
Ivica
carduel
jigor
Zokbok988
Furla
sasko
zoranV
58 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 26 ... 40  Next
АуторПорука
ned0__
Član
Član
ned0__


Број порука : 61
Join date : 12.04.2012
Age : 30

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyFri 08 Jun 2012, 23:58

pozdrav svima? zanima me dali bih moga drzati u volijeri sa zebama par stiglica? hvala svima unaprijed Smile
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 00:17

ned0__ ::
pozdrav svima? zanima me dali bih moga drzati u volijeri sa zebama par stiglica? hvala svima unaprijed Smile

Mužjaci zeba su izrazito agresivne ptice u periodu reprodukcije tako da bi u manjim volijerama moglo biti problema. Ako je volijera prostrana to je manja mogućnost da se ta agresija ispolji. Pozzz
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 00:19

carduel ::
ned0__ ::
pozdrav svima? zanima me dali bih moga drzati u volijeri sa zebama par stiglica? hvala svima unaprijed Smile

Mužjaci zeba su izrazito agresivne ptice u periodu reprodukcije tako da bi u manjim volijerama moglo biti problema. Ako je volijera prostrana to je manja mogućnost da se ta agresija ispolji. Pozzz

Samo da upitam da li se radi o zebi bitkavici ili australskoj zebi pošto sam vidio sliku na avataru? Ovo sam napisao za zebu bitkavicu. Sa australskim nemam iskustva. cheers
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 00:21

@ned0 Naravno da mozes cuvati ako su ptice tolerantne.

Imao sam uspeha prosle godine, ali ove godine imam obaveza sa skolom i udaljen sam od ptica. Imam jedan par u volijeri, ali sve to ide traljavo bez pripreme i sa mojom udaljenosti od njih. Naravno skola je prioritet, za vreme Jula i Avgusta kada sam slobodan pokusacu "izvuci" neko mlado od njih, cisto satisfakcije radi. Ima mojih slika na hr forumu, ovde ne.
Назад на врх Go down
ned0__
Član
Član
ned0__


Број порука : 61
Join date : 12.04.2012
Age : 30

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 08:00

Zokbok988 ::
@ned0 Naravno da mozes cuvati ako su ptice tolerantne.

Imao sam uspeha prosle godine, ali ove godine imam obaveza sa skolom i udaljen sam od ptica. Imam jedan par u volijeri, ali sve to ide traljavo bez pripreme i sa mojom udaljenosti od njih. Naravno skola je prioritet, za vreme Jula i Avgusta kada sam slobodan pokusacu "izvuci" neko mlado od njih, cisto satisfakcije radi. Ima mojih slika na hr forumu, ovde ne.

ok,probat cemo pa cemo vidjeti kako se ponasaju.... Smile koju pticu ti to imas? pozz
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 12:45

Zokbok988 ::
Samo napred, pa da vidimo kako izgledaju mladi i od druge zenke jer su ovi oni pravi domaci.

Evo jedan video i druge ženke na gnijezdu. Mladi bi se trebali danas izleći ako sam dobro zapisao datum kada je naležena. Za koji dan, kad ženka počne da se ustaje iz gnijezda, biće nadam se i koji video mladih.


Nisi mi odgovorio koje ptice njeguješ kod sebe!? Koliko sam razumio da uzgajaš zebe.

Puno pozdrava
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 16:01

Zokbok988 ::


Imao sam uspeha prosle godine, ali ove godine imam obaveza sa skolom i udaljen sam od ptica. Imam jedan par u volijeri, ali sve to ide traljavo bez pripreme i sa mojom udaljenosti od njih. Naravno skola je prioritet, za vreme Jula i Avgusta kada sam slobodan pokusacu "izvuci" neko mlado od njih, cisto satisfakcije radi. Ima mojih slika na hr forumu, ovde ne.

Ovo je bio odgovor i odnosio se stiglice.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 18:15

Zokbok988 ::
Imao sam uspeha prosle godine, ... za vreme Jula i Avgusta kada sam slobodan pokusacu "izvuci" neko mlado od njih, cisto satisfakcije radi.
Želim ti puno uspjeha u radu sa štiglićima i neka godina bude uspješna. cheers

Forum::

Ženka je čvrsto zalegla na drugu turu jaja. Prestala je da hrani mlade i ta obaveza je prešla na mužjaka.


U ovom periodu (26 dana starosti) mladi štiglići su dovoljno ojačali da već sigurno lete i sve više prate mužjaka po volijeri i slijeću na različite posude da bi kljucnuli ponuđena jela. Još uvijek mužjak je taj koji ih aktivno hrani a u pauzama mališani i sami uzmu po koji zalogaj.


Jedan mališan već samostalno pije vodu iz posude. Skužio je princip kuglice. Very Happy


Pozzz
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 19:27

Odlične su ove video reportaže. Ovo je bolje od bilo koje knjige. Svaka čast.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySat 09 Jun 2012, 21:30

Pre dve godine prizori iz svakodnevnog života Štiglića u ovoj temi bili su retkost. Ove sezone ima puno zamimljivih slika, klipova i tekstova. Napredak u odgoju Štiglića je očigledan.
Mada sam navikao na slične scene, jer je to kod mene masovna pojava, zbog mnoštva parova, uvek me obraduje svaki novi klip ili slika koje postavi neki odgajivač Štiglića. Ko voli Štigliće nikada mu nije dosta da posmata njihovo ponašanje u reproduktivnom periodu. Naročito su mladunci zanimljivi.
Nije me bilo neko vreme u ovoj temi zbog zauzetosti.
Mnogo ptica, mnogo posla. Srećom moje odsustvo se nije primetilo. Ima jako dobrih klipova i tekstova.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Arenoglavxbeloglava123

Назад на врх Go down
pedjacure
Član
Član



Број порука : 153
Join date : 04.02.2011
Age : 48
Локација : Nis

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySun 10 Jun 2012, 13:00

CIKA MICO JER UZGAJAS ANIFKE Question NISAM VIDO DA SI SLIKAO DO SADA NEKI PAR JER SU TESKE ZA IZVODJENJE ILI JEDNOSTANO NEMAS. HVALA PUNO NA ODGOVORU I POZDRAV IZ NIS Cool
Назад на врх Go down
pedjacure
Član
Član



Број порука : 153
Join date : 04.02.2011
Age : 48
Локација : Nis

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySun 10 Jun 2012, 13:01

CIKA MICO JER UZGAJAS ANIFKE Question NISAM VIDO DA SI SLIKAO DO SADA NEKI PAR JER SU TESKE ZA IZVODJENJE ILI JEDNOSTANO NEMAS. HVALA PUNO NA ODGOVORU I POZDRAV IZ NIS Cool
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptySun 10 Jun 2012, 17:00

pedjacure ::
CIKA MICO JER UZGAJAS ANIFKE Question NISAM VIDO DA SI SLIKAO DO SADA NEKI PAR JER SU TESKE ZA IZVODJENJE ILI JEDNOSTANO NEMAS. HVALA PUNO NA ODGOVORU I POZDRAV IZ NIS Cool
Nikada ih nisam ni imao ni odgajao. Jednostavno nisu me zanimale. Ukusi se razlikuju. Ima ljudi zaljubljenika u tu vrstu, ali ih nema mnogo.
Svaštarenjem se ne postaje vrhunski odgajivač. Od svega po malo pa ništa. Ne preporučujem mlađim odgajivačima da odgajaju više od jedne vrste faune Evrope. Ako žele da vremenom postignu vrhunske rezultate svo znanje, vreme i energiju treba da usmere na odgajanju jedne vrste, ili čak jedne podvrste faune evrope.
Ako volite ptice pevačice genaralno, teško je napraviti tako uzak izbor. Ovaj forum, neodlučnima može da pomogne u izboru.
Jako dobro je opredelenje za odgoj jedne od naših autohtonih vrsta ptica pevačica. To može biti Štiglić ali i bilo koja druga ptica pevačica sa ovih prostora.
Ako se opredelite za odgoj Štiglića definišite još uži cilj. Odgajajte i radite na selekciji samo jedne podvrste. Nominalne ili Balkanike već prema ličnoj naklonosti prema jednoj od ove dve podvrste Štiglića.
Postavljanje još užeg cilja može vas dovesti do vrhunskih rezultasta. Rad samo na eksterieru. Ili rad samo na pesmi.
Ženka štiti jaja od pregrejavanja. Gnezdo je postavljeno visoko u volijeru i izloženo suncu:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 201206101300003

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 201206101300010

Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyMon 11 Jun 2012, 02:42

Mića::

Jako lijepe fotografije i jako lijep mladi mužjak na drugoj slici. Smile

Forum::

Evo moje bacačice ponovo u akciji. Smile Moja loša procjena je dovela do toga da mladi iz prvog gnijezda završe na podu volijere. Iako sam maskirao prstenove sa flasterom ženka moje uplitanje nije prihvatila. Evo jedan video snimak od jučer gdje ženka hrani mlade stare tek jedan dan. Smile

Pazio sam da ostanem neprimjetan koliko je moguće ali ženka je moje prisustvo osjetila i mirno je na rubu gnijezda ostala punih 8 minuta. Zatim se primakla mladima i tu je 18 minuta mirovala promatrajući okolinu i mlade u gnijezdu. Nakon toga je nahranila mlade za pola minute, očistila gnijezdo od izmeta i ponovo ostala nepomična čekajući da ja odem da može mirno leći u gnijezdo.

Zaključak:

Zbog mog prisustva period hranjenja mladih se nepotrebno povećao sa nekih par minuta na pola sata. Mogu opravdati ovaj čin jedino što sam ovaj video namjenio za forum i nikako drugačije. Smile Ovo promatranje mi se čini opasnim u večernjim satima gdje nepotrebno možemo smetati ženku da nahrani mlade prije spavanja a to za posljedicu može imati da izgubimo kojeg mališana. Pošto nam to nije nikako u interesu moramo svoje prisustvo uz ptice svesti na minimum i na taj način im osigurati mir i tišinu. Ovakav pristup donosi i rezultate. Provjereno! Very Happy

Na ovom videu mogu se vidjeti zanimljiva ponašanja ženke na gnijezdu:

- diskretan dolazak na gnijezdo
- ne glasa se na gnijezdu
- pokreti su joj maksimalno usporeni dok promatra oko sebe
- čišćenje gnijezda obavlja većom brzinom
- hrani mlade ubrzano

Sva ova ponašanja imaju svoj smisao koji se ogleda u tome da se neotkrije položaj gnijezda s mladima. Isto tako, zanimljivo je vidjeti i gustoću hrane koju daje mladima u prvim danima njihovog života.

Ovdje se također može vidjeti kako ženka ima potpuni pregled situacije u gnijezdu tako da joj ništa ne može promaći a kamoli loše zamaskirani prstenovi. Moram naći načina kako da je zavaram ovaj put. Smile Pozdrav svima. cheers

Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyMon 11 Jun 2012, 22:19

Re: carduel
HVALA TI na trudu, odličnim klipovima i dobrom tekstu sa zapažanjem detalja u ponašanju Štiglića.
Tvoje prisustvo u ovoj temi je od velikog značaja.

UZGOJ ŠTIGLIĆA POSMATRAN KROZ PROBLEMATIKU BROJA MATIČNIH PAROVA I ODNOS ODGAJIVAČA PREMA SVOM JATU.

Štiglići se mogu odgajati u ,,maloj grupi,, sa nekoliko matičnih parova ili uzgoj može biti masovan. Svaki odgoj koji ima više od 5 parova u matici može se smatrati masovnim odgojem.
Mada imaju sličnu problematiku, odgoj štiglića,manje od 5 matičnih parova i masovni odgoj imaju svojih specifičnosti.
Za masovni odgoj potreban je prostraniji volijer, koji ne sme biti prenaseljen bez obzira na veličinu. Sam odgajivač mora da proceni koji je to optimalan broj parova u odnosu na raspoloživi prostor. Procenu donosi na osnovu pasmatranja i rezultata reprodukcije ptica, bar u dve uzastopne sezone.
Postoje Štiglići koji neće da se razmnožavaju u društvu sa drugim pticama. Naročito ako su u blizini drugi parovi Štiglića. Takve parove isključiti iz matice. Prodati ili dati nekom ko ima uslove da ih drži samostalno u manjem volijeru ili u kavezu parilici.
Često se takav par nesmetano reprodukuje kada nije u bliskom kontaktu sa drugim Štiglićima.
Masovan odgoj zahteva mnogo više hrane i sveže pitke vode, koja mora neprestano biti dostupna pticama. Obilasci ptica, zbog svakodnevnogh posla oko njih, mnogo su češći nego što je to slučaj kod odgoja sa malim brojem parova.
,,Uznemiravanje,, reproduktivnih parova je samim tim intenzivnije. To je neizbežna posledica masovnog odgoja i ptice moraju da se naviknu na često prisustvo odgajivača.
Ženke koje napuštaju gnezdo prilikom prisustva odgajivača a što ima za posledicu prekid inkubacije i uginuće mladih u jajima treba kao sviše plašljive na kraju sezone iskljušiti iz matičnog jata.
Nije problem napuštanje gnezda kada se odgajivač pojavi u njegovoj blizini. Problem je ako se ženka ne vrati brzo u gnezdo po odlasku odgajivača.
Kraj odgojne sezone odlučije o tome koje ptice se zadržavaju za sledeću godinu. Osnovni kriterijum selekcije (bar u početnom sadijumu domestifikacija) moraju biti reprotuktivne osobine. Parovi sa većim brojem potomaka ostaju i dalje u matici. Ptice koje se nisu parile ili imaju tokom cele sezone samo 1-2 očuvana mladunca ne ostavljaju se u priplod za sledeću godinu.
Naravno da se taj vid selekcije odnosi na date uslove, koje ptice nisu ispunile. Loš priplodni par u kolektivnom odgoju može biti i te kako dobar u uslovima separatnog odgoja.
Sam odgajivač mora ,,dozirati,, svoje prisustvo kod ptica i njihovo ,,uznemiravanje,,
Ptice moraju navići na često prisustvo odgaajivača u njihovoj blizini, ne samo iz razloga hranjenja, već i zbog održavanja higijene u ptičarniku.
Svakodnevno čišćenje volijera u reproduktivnoj sezoni nije za preporuka. Sedmično čišćenje je obavezno. Time činimo kompromis između potreba ptica za mirom u periodu reprodukcije i neophodnosti održavanja higijene.
Ne zadržavati se kod ptica bez potrebe (ovo se naročito odnosi na period razmnožavanja)
Ostavite hranu, promenite vodu za piće i/ili kupanje, počistite i udaljite se od njihovih gnezda. Sve to činite bez naglih pokreta i bez žurbe. To ne znači da hodate u ptičarniku na prstima. Ponašajte se prirodno i racionalno. Kontaktirajte sa pticama dok ste u n jihovoj blizini zvukom. Zvuk zauzima centrano mesto u komunikaciji između ptica. Zvuk je snažan i nezamenljiv oblik komunikacije u ptičjem svetu. To ne znači da morate da cvrkućete oponašajuši njihove glasove. Naprotiv. Budite sa pticama pripadnik svoje vrste. Koristite glas. Kada ste u njihovoj blizini koristite nekoliko istih reči koje povremeno ponavljate istim tonovima istog tempa. Ne suviše glasno ni suviše tiho. Ptice će vremenom navići na vaš način komunikacije sa njima. To će na čitavo jato delovati umirujuće.
Možda će nekome ovo izgledati nepotrebo ili čudno. Pravi poznavaoci ptica i njihovih osobina shvatiće poentu priče o komunikaciji sa pticama. Komunicirajući sa pticama zvukom-glasom vi izgrađujete odnos poverenja i ,,razumevanja,, sa vašim jatom. To je samo jedan od detalja, naizgled nebitan, koji vodi ka uspehu i ostvarivanju ciljeva koje ste postavili pred sobom i pred vašim jatom.
Skup ,,detalja,, vodi ka cilju i zadovoljstvu da ste postavljeni cilj ostvarili.
Назад на врх Go down
Rilekson
Član
Član



Број порука : 151
Join date : 05.01.2012

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyMon 11 Jun 2012, 23:54

mića ::
Možda će nekome ovo izgledati nepotrebo ili čudno. Pravi poznavaoci ptica i njihovih osobina shvatiće poentu priče o komunikaciji sa pticama. Komunicirajući sa pticama zvukom-glasom vi izgrađujete odnos poverenja i ,,razumevanja,, sa vašim jatom. To je samo jedan od detalja, naizgled nebitan, koji vodi ka uspehu i ostvarivanju ciljeva koje ste postavili pred sobom i pred vašim jatom.
Skup ,,detalja,, vodi ka cilju i zadovoljstvu da ste postavljeni cilj ostvarili.
Gos'n Mićo, dobro da pomenuste ovu glasovnu komunikaciju sa pticama da se uverim da nisam umislio. Naime, uvek kad ustanem prvo obidjem svoje kanarince i obratim im se po imenu uz uvek isto tepanje. Ako sam pospan ili mamuran i samo ih pogledam oni negoduju glasnim čivkanjem svek dok im se ne obratim na naćin na koje su navikle. Naravno, radi se o davno domestifikovanim pticama, ali sam apsolutno siguran da je osnovna komunikacija sa pticama glasovna, sto ste vi i potvrdili. Pozdrav.
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyTue 12 Jun 2012, 12:28

Evo nešto i od mene početnika.....
Sa 15 dana starosti štiglić napušta gnijezdo.......

Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 13 Jun 2012, 09:08

U proteklom periodu susreo sam se sa još nekim problemima koje bi da analiziram sa vama.
Kao što sam već napisao prvo leglo je bilo neuspešno zato što je ženka izbacila i ubila mlade nakon alkiranja. U medjuvremenu dobio sam još dva gnezda, jedno sa 5 a jedno sa 3 jaja i to istovremeno.
Ispostavilo se da je ženka sa 5 jaja ista ona koja je ubila mlade a sama gnezda napravljena su bukvalno iznad hranilica i pojilice gde svakodnevno ulazim iz kog razloga sam počeo da ostavljam više hrane kako bi smanjio uznemiravanje. Na dan ili dva pre izleganja ženka koja je ubila mlade je uništila gnezdo. Nisam bio prisutan samo sam našao celokupno gnezdo rasparčano na podu, jaj su bila polomljena i u njima su bili ptići pred izleganje.
Možda sam požurio kriveći ženku, možda je neko drugi to uradilo ali mi nije jasno kako jer mužjak čuva teritoriju i ne dozvoljava nikom da se približi gnezdu.
U poslednjih par dana imam još dva nova gnezda, u jednom je treće jaje danas a drugo je napravljeno na mestu gde su polomljena jaja i to sutradan nakon rasturanja preddhodnoh gnezda.

Materjala za gnezda u volijeri ima i više nego što treba, gnezda je duplo više od broja parova tako da ne znam razloge ovakvom ponašanju.
Slike izostaju ovaj put jer nisam ništa slikao.
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 13 Jun 2012, 10:12

Evo Milane odgovora iz mojeg skromnog iskustva........Sada će ispasti da ja tu nešto pametujem, a do prije neki dan sam pitao, ali nema veze. Ispričat ću kako je to bilo kod mene.
Moja ženka je snijela 5 jaja. Prva tri dana sam joj vadio jaja i podmetao umjetna, da bi četvrtog dana sve vratio. I sve je bilo super i lijepo. Mužjak je hranio ženku na jajima, donosio joj i crve brašnare......Živa idila....... Šestu večer me je jedan forumaš upozorio da pripazim na mužjaka, odnosno da ga pregradim........kao, on je svoje odradio i može samo napraviti štetu u ovom periodu. Naravno da ga nisam shvaćao ozbiljno jer sam mislio da je moj par savršen. Slijedeće jutro, imao sam što i za vidjeti. Dva jaja su bila uništena i ostalo je samo malo ljuske na podu. Odmah sam pregradio mužjaka. Ženka je malo bila u panici, ali je ponovno legla na tri jaja i izlegla su mi se dva ptića. Treće jaje je ženka sama uništila dan nakon izlijeganja ova dva malca. Vjerojatno jaje nije bilo oplođeno.
U prirodi to nije tako....... Mužjaka nitko ne pregrađuje i ne odvaja, ali, mužjak je u prirodi zaokupljen traženjem hrane i čuvanjem teritorija od nepoželjnih uljeza. Ovdje nema takvih briga, sve mu je na tacni, od hrane, vode i svakakvog zeleniša...... I što mu je onda na pameti........a naravno kao i svakom muškarcu.....sex. I kako riješava taj problem..........on jednostavno uništi gnijezdo i haj, haj, uživaj.
Evo današnji snimak mojih malaca.

Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 13 Jun 2012, 10:37

Re: Milan
Velikim delom ovakvo ponašanje ptica može se pripisati promenom mesta ,,stanovanja,,. Ptice su odnedavno u novom prostoru i okruženju koje su samo delimično prihvatile. Još uvek nemaju poverenje u ambijent u kome su smeštene. Zdrave su, imaju dobru hranu, polni nagon čini da žele da se reprodukuju. ALI. Fali još ta poslednja karika u lancu uspešnog odgoja. Poverenje i osećaj sigurnosti u okruženje u kome su. To ptice još nemaju. Potrebno je vreme. Ako Ti ova godina prođe bez podmlatka, neće biti ništa stračno. Sledeće godine ćeš imati pun volijer pilića.
Re: žako
Mališani su slatki i smešni. Ponašaju se ako deca. Zdravi su i napredni. U daljem razvoju ne bi trebalo da bude problema.
U kavezu parilici nenormalno ponašanje mužjaka nije retkost. Mislim da si u pravu kada kažeš da mužjak poludi zbog obilja hrane i puno slobodnog vremena.
U pravu su oni koji odvoje mužjaka čim vide da je skočio na ženku i vrate ga pošto su se izlegli pilići. Odvojenog mužjaka treba u međuvremenu hraniti ,,slabijom,, hranom kako bi izgubio interesovanje za seksom.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 13 Jun 2012, 13:23

Šta znači poverenje ptica u prostor u kome žive može se videti iz ovog klipa. Sigurnost u okruženje čini da Štiglići i Zebe postaju noćni pevač. Klip je snimljen oko 3 h i 30 min. Noćna pesma počinje nešto pre 3 h. Ovolika galama može značiti samo to da se ptice ne boje da se oglase iz prostora u kome žive čak i noću:

Reprodukcija u takvom prostoru teče bez problema.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 13 Jun 2012, 13:53

mića ::
Re: Milan
Velikim delom ovakvo ponašanje ptica može se pripisati promenom mesta ,,stanovanja,,. Ptice su odnedavno u novom prostoru i okruženju koje su samo delimično prihvatile. Još uvek nemaju poverenje u ambijent u kome su smeštene.

Re: žako
U kavezu parilici nenormalno ponašanje mužjaka nije retkost. Mislim da si u pravu kada kažeš da mužjak poludi zbog obilja hrane i puno slobodnog vremena.

U volijeri sam imao slučaj da mi je jedna ženka uvijek u prvoj turi prvo jaje nosila na pod. To mi se baš i nije sviđalo. Srećom sva ostala jaja bi uredno snijela u gnijezdo. Malo mi je to bilo čudno! Ptica je normalna, zdrava, u nagonu, pravi gnijezdo ali prvo jaje završi na podu. Tražio sam uzroke tog njenog ponašanja i došao do zaključka da sam to opet sam izazvao. Naime, ptice mi zimuju u negrijanoj zatvorenoj prostoriji (četiri mjeseca) i na proljeće idu u volijere. Bez obzira što osam mjeseci borave u volijeri, taj period zimovanja je dovoljan da u pticama izazove trenutno nepovjerenje kad ih premjestim u volijeru. Svaki put kad bi iz nekih razloga (poslovnih, privatnih) "zakasnio" sa premještanjem kao posljedica bi se javila navedena pojava kod ženke. U biti što se tu dešava! Ptice su ušle u polni nagon koji ih tjera da "odmah" krenu s reprodukcijom, odabirom mjesta za gnijezdo (iako sam odlučujem gdje će se leći), traženjem pogodnog materijala za gnijezdo, pravljenjem gnijezda. Sve ovo utiče na ženku da se ne snađe u novom prostoru i kao posljedica toga javlja se nošenje jaja van gnijezda. Zbog ovog problema premještam parove u volijeru koji dan ranije. To radim po osjećaju a ne po datumu. Smile S ovim sam eliminirao ovu neželjenu pojavu.

Žako::

Mladi su jako simpatični i zdravi. Širom otvorene oči i "zategnuto" perje su pokazatelji da je s njima sve u redu. Smile

Kaže se da žena mora imati posao i da nema previše slobodnog vremena jer bi joj moglo svašta pasti na pamet. Smile Isti tako je i sa mužjakom štiglića u manjem prostoru. Pošto mu je sve na dohvat ruke to mu smanjuje vrijeme koje je potrebno da obavi svoje fiziološke aktivnosti a testasteron radi svoje. Kao prvo moramo shvatiti da mu nije lako. Very Happy Preporuka je da se mužjak odvoji u mali kavez i da ima vizuelni kontakt sa ženkom.

U volijeri je sasvim drugačije. Kod mene je volijera pregrađena tako da svaki par ima svoj prostor. Kao pregradu sam koristio zelenu mrežu za hladovinu i to duplo premotanu. Ptice se mogu djelomično vidjeti kroz nju ali ne mogu naškoditi jedna drugoj. U prvom gnijezdu mužjaci hrane ženku na gnijezdu, pjevaju i štite teritorij od drugih ptica. Sve to im oduzima dio slobodnog vremena na našu sreću. Poslije toga ide period othranjivanja mladih gdje su još više zauzeti. Kad ženka zalegne na drugo gnijezdo potpuna briga u othranjivanju mladih prelazi na njega. Tada pogotovo nema slobodnog vremena a ni živaca. Smile Mladi ga izluđuju. Very Happy
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 13 Jun 2012, 20:02

Re: carduel
Svako slovo koje se napiše, naročito u ovoj temi, pažljivo se čita od ostalih ljubitelja Štiglića. Malo se komentariše Exclamation Ali šta da se radi, valjda nam je takav mentalitet Question Exclamation
Niko ne zna sve o odgoju Štiglića. Zbog toga su lična iskustva uspešnijih odgajivača dragocena za sve ljubitelje Štiglića. Uvek je pohvalno kada neko podeli svoje iskustvo i znanje sa drugima. Jer ,,sve što nije dato izgubljeno je,,. Ova izreka se naročito odnosi na znanje, koje uvek treba dati/podeliti sa drugima.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 201206131350001

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 201206131350009
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyWed 13 Jun 2012, 23:37

Mićo::

Цитат :
Svako slovo koje se napiše, naročito u ovoj temi, pažljivo se čita od ostalih ljubitelja Štiglića. Malo se komentariše Exclamation Ali šta da se radi, valjda nam je takav mentalitet Question Exclamation

Ma čudan je naš balkanski mentalitet. Very Happy

Meni je osobno drago kad mogu naučiti nešto od iskusnijih kolega ali mnogi to neće priznati kao da će ispasti manje vrijedni ili ti ga ne znam što. Netko to doživljava kao prestiž, netko kao kompenzaciju za nešto, neki to nikad neće saznati. Smile Ljudi su općenito čudna neka vrsta.

Meni je baš super kad imam nekoga upitati za savjet. Puno sam stvari naučio čitajući između redaka u tvojim postovima Mića i hvala ti na tom. I sam se trudim da skužim nešto zapažanjima i eksperimentiranjima. I drago mi je podijeliti s ostalima svoje skromno iskustvo iz uzgoja. Ne smatram se više vrijednim ako mi pođe za rukom da uzgojim koleg mladog štiglića godišenje. Smile

I još da ne zaboravim. Ove fotografije ostavljaju bez daha. Lijep trenutak za pamćenje i arhivu. Smile

cheers




Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 EmptyThu 14 Jun 2012, 01:08

Evo i od mene par svježih slika



Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Img3253xg



A tu su i 5 mladih grdelina,danas im je 11 dana

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Img3249h




A ovima je već dva mjeseca

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Img3247a


Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Img3246x


Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Img3244nj




A tu je i šareni baštar

Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Img3239k
Назад на врх Go down
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 13 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 13 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 26 ... 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: