PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Boje kanarinaca i nazivi

Go down 
+16
Gost
Laza
horvat
goran
BOCKA
Zika
pticar nis
CanaryZone
Boban
ZOKICA
Dzemal_sa
ticar
Milan
kemo89
Бане
milos0205
20 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3
АуторПорука
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyMon 14 Sep 2009, 01:43

Odgovor je tacan!Ovaj Pticar Nis sve bre zna!Inace Sale grad Kragujevac je bio a i sada je grad golubara i pticara a to znaci dobrih ljudi dobrih domacina jel stara izreka glasi ko voli ptice voli i ljude ucili me moji stari.Pozdravljam te dobri covece.. Smile
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyMon 14 Sep 2009, 13:55

xaxaxxxa, ma sve se zna bree kad hoces, inace nije slucaj samo sa kragujeevcen nego i sa citavom srbijom je takva situacija ili si pticar , golubar, lovac ili ribolovac, drugo ne dolazi u obzir, ovo su glavna zanimanja i svere interesovanja kod nas Srba........ POZDRAV cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 23 Sep 2009, 12:16

Mene intersuje da li neko do vas probao da pari intenzivni-intenzivni i kakva su njegova lična iskustva. Knjige na stranu da vidimo praksu.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 23 Sep 2009, 14:08

danijelvr ::
Te ptice sa melaninskim flekama kod crvenih kanarinaca se javljaju u odredjenom procentu iz razloga sto je njihov prarodjak kapuciner iliti venecuelska cajzla koja takodje ima crnih primesa na perju i to nije nista novo cak su takve ptice, koje nisu izlozbene,dobre za dalji rad zato sto su po genima blizi svom pretku i imaju dosta jaci katalizator za crveno u sebi posto svi znamo od koga potice taj katalizator.A sto se tice lupusa iliti nagomilavanja perja koje nemoze da probije kozu pa se javljaju zute kvrzice u vidu graska narocito na krilima, mogu slobodno da kazem da se to javlja usled parenja ptica u krvnom srodstvu i takva pojava se javlja kod svih vrsta ptica, a ne samo kod glostera.Pozdrav.

ZA GLOSTERE JE NAJKARAKTERISTICNIJE JER SU VECINOM NEINTENZIVNE PTICE I ZATO SE JAVLJA , NARAVNO I KOD DRGUIH PTICA , JA SAM VIDJAO KOD LIPOHROM MOZAIKA I DO DOSTA TOGA ALI NE ZBOG PARENJA U SRODSTVU NEGO ZBOG PARENJA NEINTENZIVNO X NEINTENZIVNO...... pozdrav cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 23 Sep 2009, 14:46

PTICAR NIS ::
danijelvr ::
Te ptice sa melaninskim flekama kod crvenih kanarinaca se javljaju u odredjenom procentu iz razloga sto je njihov prarodjak kapuciner iliti venecuelska cajzla koja takodje ima crnih primesa na perju i to nije nista novo cak su takve ptice, koje nisu izlozbene,dobre za dalji rad zato sto su po genima blizi svom pretku i imaju dosta jaci katalizator za crveno u sebi posto svi znamo od koga potice taj katalizator.A sto se tice lupusa iliti nagomilavanja perja koje nemoze da probije kozu pa se javljaju zute kvrzice u vidu graska narocito na krilima, mogu slobodno da kazem da se to javlja usled parenja ptica u krvnom srodstvu i takva pojava se javlja kod svih vrsta ptica, a ne samo kod glostera.Pozdrav.

ZA GLOSTERE JE NAJKARAKTERISTICNIJE JER SU VECINOM NEINTENZIVNE PTICE I ZATO SE JAVLJA , NARAVNO I KOD DRGUIH PTICA , JA SAM VIDJAO KOD LIPOHROM MOZAIKA I DO DOSTA TOGA ALI NE ZBOG PARENJA U SRODSTVU NEGO ZBOG PARENJA NEINTENZIVNO X NEINTENZIVNO...... pozdrav cheers cheers cheers cheers
Za termin intenzivno x neintenzivno, kod mozaika meni nije poznato...
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 23 Sep 2009, 14:57

Eoa vidis u tome i jeste problem, zato se i javlja lupus, a za termin intenzivni i neintenzivni kod recesivaca jel ti poznat ??????????????????? POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyFri 25 Sep 2009, 02:50

Znaci to mu dodje da si ti Pticar ULTRA ODGAIVAC, iliti super intenzivan. Wink A znas da ja jos uvek ostajem pri mom stavu sto se tice ULTRA lol! Znaci otprilike RAMPA. lol!
Назад на врх Go down
novaksin
Član
Član



Број порука : 58
Join date : 02.09.2009
Age : 55
Локација : kragujevac

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: mlada zenka bakarka?   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySat 26 Sep 2009, 16:55

Molio bih za informaciju. Naime prekjuče sam kupio (mladu?) kanarinku bakarku, po rečima prodavca staru oko 3 meseca. Ona je i u mitiru, verovatno prvom. Pošto bas i nemam puno iskustava sa kanarincima i to mladim pristao sam da je kupim ali sam izrazio sumnju u pogledu njene velicine. Kupljena ženka je bar za 30% sitnija od ženkice koju vec imam, a koja je stara nesto vise od godinu dana. Interesuje me da li će se kupljena ženkica ukrupnjati i dostići po veličini staru ženkicu. Ako hoće koliko je vremena za to potrebno.

Unapred hvala na odgovorima
jocolor
Назад на врх Go down
sasaznas
Član
Član
sasaznas


Број порука : 154
Join date : 14.08.2009
Age : 53
Локација : Bijeljina RS BiH

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyFri 02 Oct 2009, 22:32

naso sam ove slike na jednom sajtu i ptice izgledaju prelepo i nigdje nisam naso naziv ,zamolio bih pticara da malo pojasni ako moze
https://2img.net/r/ihimizer/img194/7474/21277083351.jpg
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyMon 05 Oct 2009, 00:15

E ovako u Nisu ste imali 17 kanarinaca oko 10 papagaja , ,ne znam koliko golubova mozda oko 70-80 , 3 kornjace, 20-30 kokoski, 3 divlje patke, 2 fazana, 2 jeza, i to bi otprilike bilo to................. Sve u svemu slabo.......... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySun 11 Oct 2009, 02:30

to su sadikove ptice
Назад на врх Go down
gost1
Zaslužni član
Zaslužni član
gost1


Број порука : 560
Join date : 18.03.2009
Age : 45
Локација : Krusevac SRBIJA

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 16 Dec 2009, 18:57

moze li neko da mi kaze nesto o BAKARCIMA.
sta se kod njih trazi. kako treba da izgleda takmicarski primerak,
sa kojom vrstom se uparuje itd?

hvala unapred
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 16 Dec 2009, 20:55

Kanarinci boje – smeđe serije


Zadnjih godina desile su se značajne promene u standardu za kanarince boje smeđe serije. Smeđi kanarinci nastali su mutacijom kojom je crni eumelanin potpuno redukovan, a dominira maksimalno tamni smeđi eumelanin i smeđi feomelanin, te preovladavaju smeđe-braon tonovi u boji perja. Kod ove serije ptica se traži da strije (crte), koje se pružaju od glave pa preko leđa i bokova, budu uočljive, duge i tamnosmeđe, sa jasno vidljivim kontrastom između njih i svetlije obojenih delova pera. Strije (crte) su nešto šire i veće kod mozaik i neintezivnih kanarinaca smeđe serije, dok su nešto manje kod intezivnih ptica. Zahteva se da strije budu iste kao kod normal crnih, međutim obojene samo braon melaninom, bez imalo bele boje, sa maksimalnom izraženošću feomelanina, bez mešanja. Sve strije su u tonalitetu smeđeg-oksidnog, simetrične i pravilno raspoređene. Česte greške kod kanarinaca smeđe serije su preširoke,male, svetlije strije, svetlji pojedini delovi tela (noge, nokti i kljun), a to se posebno uočava kod ovih kanarinaca koji su nosioci feosne mutacije, gde ima nejasnoće u crtežu, previše lipohroma i čak belog obruba pera, te takve ptice nisu izložbeni primerci.
Klasični smeđi kanarinci mogu biti: smeđe žuti, smeđe žuti slonova kost (krenasti pastel žuti), smeđe crveni, smeđe crveni slonova kost (ružičasti, pastel crveni), smeđe beli dominantni i smeđe beli recesivni. Smeđa mutacija je kombinovana sa skoro svim melaninskim mutacijama (pastel, opal, feo, satinet, eumo, onix, topaz, kobalt), a jedino je nepriznata zbog neuočljivosti kod sivokrilih kanarinaca koji su pastelne ptice ali samo crne serije.
Naslednost smeđe boje kod kanarinaca je recesivna i polno vezana, odnosno mužijak može biti smeđ, a i crn nosilac smeđe boje, a ženka može biti smeđa, dok crna ne može biti nosilac smeđe.
ŠEMA PARENJA
1. Smeđi mužijak x smeđa ženka = svi mladi smeđi
2. Normalan (crni) mužijak x smeđa ženka daju normal mužijake nosioce smeđe boje i normal ženke.
3. Smeđi mužijak x normal (crna) ženka daju normal mužijake nosioce smeđe i smeđe ženke.
4. Normalan mužijak nosilac smeđe x smeđa ženka daju normal mužijake nosioce smeđe i normal ženke
Normal mužijak nosilac smeđe x normal ženka daju normal mužijake nosioce smeđe i norma

Izvor BOBAN
Назад на врх Go down
Boban
Član
Član



Број порука : 225
Join date : 29.03.2009
Age : 63
Локација : Vranje Srbija

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyWed 16 Dec 2009, 22:08

Samo fali preuzeto odakle, moj clanak je ovo.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 17 Dec 2009, 01:40

U pravu si Bobane, članak je preuzet, samo ne mogu da se setim odakle, s obzirom da već godinama skupljam sve što je zanimljivo u vezi kanarinaca. Poslao sam post kao nepotpisan baš iz tog razloga a sa najboljom namerom da pomognem koliko mogu i nisam naveo da je moj ili bilo čiji. Ako smatraš da si ugrožen ovime molim te primi moje iskreno izvinjenje, nema loše namere.
Назад на врх Go down
gost1
Zaslužni član
Zaslužni član
gost1


Број порука : 560
Join date : 18.03.2009
Age : 45
Локација : Krusevac SRBIJA

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 17 Dec 2009, 01:44

Boban ::
Samo fali preuzeto odakle, moj clanak je ovo.

pa napisi i ti Bobane nesto mene interesuju bakarci posebno
Назад на врх Go down
Boban
Član
Član



Број порука : 225
Join date : 29.03.2009
Age : 63
Локација : Vranje Srbija

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 17 Dec 2009, 18:07

Ma nema problema nikakvih to je jedan od tekstova, a vise sam ih i sam postavio na forum.
Назад на врх Go down
Boban
Član
Član



Број порука : 225
Join date : 29.03.2009
Age : 63
Локација : Vranje Srbija

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 17 Dec 2009, 18:45

O bakarastim ili normal melanin crno crvenim napisacu, zauzet sam ovih dana, to nemam otkucano ali ako te interesuje nesto sto znam cu pisati. Pozdrav!
Назад на врх Go down
gost1
Zaslužni član
Zaslužni član
gost1


Број порука : 560
Join date : 18.03.2009
Age : 45
Локација : Krusevac SRBIJA

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptyThu 17 Dec 2009, 19:12

Boban ::
O bakarastim ili normal melanin crno crvenim napisacu, zauzet sam ovih dana, to nemam otkucano ali ako te interesuje nesto sto znam cu pisati. Pozdrav!

ok cekam tvoj post. cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySat 02 Jan 2010, 12:40

Kanarinci boje dijele se u dvije osnovne grupe: lipokromske kanarince i melaninske kanarince. Lipokromske boje su tzv. masne boje i to su crvena, žuta i bijela. Melaninske ili tzv. suhe boje su crna i smeđa. Lipokromski kanarinci ne posjeduju melaninske boje, dok je kod melaninskih kanarinaca prisutna i lipokromska obojenost.

Prema intenzitetu obojenosti kanarinci se dijele na intenzivne, neintenzivne te mozaične, pišut na internet stranicama Zagrebačkog drušva za zaštitu i uzgoj ptica i ribica. Ove stranice su doista za preporuku, a uređuje ih uzgajivač Davorin Ptičar. Možete više informacija dobiti na http://jagor.srce.hr/ptice/.

Kombinacijom gore navedenih osnovnih boja, mutacijama nad njima, te intenziteta bojenosti, danas postoji čitava paleta kanarinaca boje. Za determinaciju kanarinaca boje Svjetska ornitološ ka organizacija (C.O.M.) je definirala ključ koji se naziva i COMključ Lipokromski kanarinci posjeduju samo tzv. "masnu" (lipokromsku) obojenost, dok ne posjeduju melaninsku obojenost. Podperje je kod lipokromskih kanarinaca bijele boje.

Kod lipokromskih kanarinaca susrećemo tri osnovne boje: bijelu (koja je u stvari odsutnost i lipokromske obojenosti), žutu i crvenu. Kod bijelih kanarinaca razlikujemo dominantno bijele i recesivno bijele kanarince. Kod dominantno bijelih, za razliku od recesivnih, susrećemo prisutnost lipokromske obojenosti na vanjskim letnim perima, i ona može biti u žutoj ili crvenij boji. Kod žutih i crvenih kanarinaca susreć emo tri načina obojenosti ptice. To su intenzivna, neintenzivna i mozaična. Za mozaičnu obojenost karakterističan je i spolni dimorfizam (različit izgled mužjaka i ženke).

Kod žutih i crvenih lipokromskih kanarinaca boje javlja se pastelna mutacija koja daje svjetliju obojenost ptice, i ona se javlja u sva tri intenziteta obojenost. Kod lipokromskih kanarinaca u sve tri boje javlja se crvenooka mutacija. Kod pojave ove mutacije uobičajeno je da bijele mutirane kanarince nazivamo albino, žute lutino, a crvene rubino. Melaninski kanarinci, poput divljag kanarinca, uz "masnu" (lipokromsku) obojenost posjeduju i melaninsku obojenost.

Normalni ili crno-smeđi melaninski kanarinac posjeduje crni eumalanin, smeđi feomelanin, te smeđi eumalanin. Podperje je kod normalnog melaniskog kanarinca tamno, a tamni su kljun, noge i nokti. Kombinacija crno-smeđeg kanarinca sa tri osnovne lipokromske boje, daje nam cijeli spektar crno-smeđih ptica.

Tako se crno-smeđi kanarinac sa bijelom lipokromskom bojom naziva plavi, sa žutom lipokromskom bojom zeleni, a sa crvenom lipokromskom bojom bakreni. I ovdje susreć emo tri tipa obojenosti ptica: intenzivnu, neintenzivnu i mozaič nu. Također se kod melaninskih ptica sreću i mutacije na lipokromskoj obojenosti. Kada se pojavi mutacija na genima za razvoj crnog melanina dobivamo smeđeg kanarinca.

Smeđa mutacija je recesivno, spolno vezano svojstvo. Slijedeća mutacija koja se javlja kod melaninskih kanarinaca je ahat. Ahat faktor djeluje tako da modificira crni melanin pa tamni pigment postaje svjetliji, uključujući i podperje koje postaje tamno sivo. Noge, nokti i kljun gube veći dio svoje crne boje.

Ova se mutacija može primjeniti na smeđi melaninski faktor i tada je nazivamo izabela. Opal je homozigotan recesivni faktor. Njegovi efekti su višestruki: oslabljuje sve znakove smeđeg melanina smještenog na rubu pera kod normala i smeđih; oslabljuje kompletan smeđi melanin u crtežu kod smeđih, iako reducira samo smeđu boju podperja; mijenja boju crnog melanina u crtežu kod normala u tamnu srebrno-sivu, međutim ovdje nema tako velik utjecaj na boju podperja.

Pastelni je faktor kod melanina spolno vezani recesivni. Kod izabela pastela ptica je vizuelno skoro lipokromska, a podperje je drap boje. Crtaž je jako rasvjetljen. Kod ino faktora ptice imaju crvene oči i ta se boja starenjem ptice ne mijenja. Kod prvog tipa ino faktora pojavljuje se bijela obojenost na mjestima gje se normalno nalazi smeđi eumelanin, tj. ispod centra pera. U drugom su slučaju rubovi pera smeđi.

Lipokromska boja smještena je između smeđe i bijele. Kod trećeg tipa smeđi je pigment smješten ispod centra i navrhu pera, dok je lipokromska boja na preostalim dijelovima pera. Kod sva tri tipa podperje je drap boje. Satenski je faktorspolno vezano recesivno svojstvo. Njegov učinak je trostruki. Ptica. kao i kod ino faktora, ima crvene oči. Drugi efekat je da spriječava ispoljavanje crnog eumelanina koji je kod normala smješten u sredini pera. Treći efekat je spriječavanje ispoljavanja smeđeg feomelanina koji je lociran na vrhu pera kod svih melaninskih vrsta. Podperje je tamno drap boje. T.U.S.


izvor http://www.agroklub.com/
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 EmptySat 02 Jan 2010, 13:12

Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Com_key
Назад на врх Go down
Sponsored content





Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Boje kanarinaca i nazivi   Boje kanarinaca i nazivi - Page 3 Empty

Назад на врх Go down
 
Boje kanarinaca i nazivi
Назад на врх 
Страна 3 of 3Иди на страну : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Slike kanarinaca boje
» Kanarinci boje
» kanarinci boje-odgajanje

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: KANARINCI BOJE-
Скочи на: