PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+95
zoranV
branislavh
Vlada Nish
Toni Mk
AndrijaKg
mostarac b12
bondža1
carduel
fzen
bastard kv
dane 87
saragrasevina
pedjacure
jova lepi
krokodil01
delijovan
goran70
salle
ogic
MsDimovski
sasko
popicaBL
voja_ilic
Luka Perica
jigor
BAKI1
vladimir
Ivan Z
misan
diskus
vucjanacc
jevca5
Mica Vasic
zoran ptice pjevice
egon
sugubinac
boris
popBL
gm
NebojsaB
Ivica
pticar_amater
goldfinch
Zokbok988
robin
Furla
gost1
drakceJA
ulicni hodac
armin71
ivan83
rtomek
kima
pinka
Nikolasbc
belobradi
kumca
delux
Dax BG
IGOR 72
Sina BL
alexandar
Gost
Danijelvr
Миланче
sasaznas
Ivan_ks
goran
pticar nis
alann
stiglic
Blattner
Rasko
Dzemal_sa
DjordjeVet
bogdanik
kekic
Boban
Laza
sasha
ZOKICA
IvanBG
BOCKA
aleks
Drle
sestoperac
ticar
Luckyboy
Petar
slavishab
Steva
Бане
saso78
milos0205
Milan
99 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Next
АуторПорука
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 10 Jul 2011, 23:23

Mico, u Srbiji mozda ima 100 ljudi koji su uspeli da odgoje stiglica, a masovnost je retka. Jedan do dva para si najzastupljenija kod ogajivaca koje poznajem, stiglici zahteaju prostor koji vecina nemaju. A ako pogledate, cemu masovnost kada jos nista ne moze se raditi sa tim pticama, niti moze da ih izlaze i takmici se sa njima niti moze da ih prodaje ili poklanja.
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 11 Jul 2011, 00:35

mića ::
Re: carduel
I slika ti je lepa i mladunac je lep. Obraduje me kad god neko slka svoje mlade Štigliće i postavi slike na Forumu. Kamo sreće da je više takvit odgajivača i istinkih ljubitelja Štiglića kao što si TI. Ishrana Štiglića ti je za svaku pohvalu. Video sam na slikama. Uslovi u kojima ih odgajaš su sasvim solidni. Tvoj odnos prema pticama je za primer ostalim ljubiteljima Štiglića.

Mladunac u mitarenju:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 100711

Hvala Mića, štigliće tko jednom zavoli nema mu lijeka, to ostaje do groba. Very Happy

Ova ti je slika extra! Volio bi da imam uvjete kao i ti pa da mogu ovako slikati ptice, na žalost moram sve slikati kroz žice pa ne mogu dobiti ovakvu oštrinu.

Evo još koja fotka:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel2011photomodel2

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Muzakh

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 33875696

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Divljasalata

Pošto mi nije zgodno održavati čistoću na "visokom nivou" montirao sam žicu (podnicu) na dno volijere tako da ptice ne mogu direktno biti u kontaktu sa izmetom i hranom koja je pala na tlo. To je dobra stvar tako da mi omogućava čišćenje volijere svako 4 mjeseca jer nemam prevelik broj ptica. Posude koje možete vidjeti na slici obavezno svaki dan operem i posušim a vodu mijenjam najmanje 3 puta dnevno čim neka nečistoća se primjeti u posudi a i prevruće je pa se voda brzo ugrije u posudi. Za sada je sve ok. Very Happy
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 11 Jul 2011, 09:54

Zokbok988 ::
Mico, u Srbiji mozda ima 100 ljudi koji su uspeli da odgoje stiglica, a masovnost je retka. Jedan do dva para si najzastupljenija kod ogajivaca koje poznajem, stiglici zahteaju prostor koji vecina nemaju. A ako pogledate, cemu masovnost kada jos nista ne moze se raditi sa tim pticama, niti moze da ih izlaze i takmici se sa njima niti moze da ih prodaje ili poklanja.
Post neće biti u potpunosti u skladu sa temom. Izvinjavam se zbog toga. Ali je svakoko povezan sa temom.
Ako čekamo da se birokratija smilije da donese za nas i naše ptice veoma važne odluke, ništa nećemo uraditi još dugo vremena. Birokratija je ista i u diktaturi i u demokratiji. Spora i neefikasna. Da sam poštovao apsurdan zakon o zabrani čuvanja i odgoja Štiglića, koji je do skora bio na snazi, ne bi danas imao ni jednu pticu. Uopšte nemam grižu savesti, što nisam poštovao zakon koji je bio štetan i za ptice i za ljubitelje ptica. Zakoni su, da bi se njima ljudi služili, jer su im od koristi. A ne da bi ljudima vladali. Zakoni su skup pravila ponašanja (u zajednici) koja većini odgovaraju. Uređuju odnose između ljudi ali i između ljudi i životinja i odnos ljudi prema prirodi uopšte. Dobri, valjani zakoni omogućavaju napredak zajednice u kojoj se poštuju i primenjuju. Dobri zakoni odgovaraju većini koja ih poštije i primenjije jer su u interesu većine-zajednice. Loši zakoni odgovaraju manjini. Većina ih neće poštovati ni primenjivati ma kakve kaznene odredbe bile. Loši zakoni su apsurdni i manje ili više štetni po zajednicu.
Veliki broj ljubitelja ptica nije poštovao prethodni zakon koji je regulisao odnos izmešu ljudi i prirode jer je bio apsurdan. Nije koristio ni pticama ni ljudima. Zabranjivao je odgoj ptica što je besmisleno.
Sadašnja pravila zabranjuju da se ptice izležene u zatočeništvu prodaju, razmenjuju ili poklanjaju što je apsurdno i u stvarnosti neprimenljivo. Pravila ne predviđaju šta učiniti sa pticama koje se legu kod odgajivača. Ubrzo će i birokratija koja je donela takva pravila shvatiti njihovu neodrživost u praksi. Dok birokratija to ne shvati, preporučujem svima da odgajaju što više pritica. Tako će mo na najbolji način izvršiti pritisak na birokratiju da tu besmislenu odluku promeni.
Назад на врх Go down
mostarac b12
Posetilac
Posetilac



Број порука : 9
Join date : 30.03.2011
Age : 48
Локација : Njemacka / Frankfurt

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 11 Jul 2011, 14:00

Pozz ! imam jedno pitanje ? prvi put uparivam stiglice sve je ok gnijezdo je zavrseno ,jutros u tanu zoru je major skocio na nju .koliko vremena je potrebno dok snese prvo jaje. evoi videa sa prelepim pticama
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 13 Jul 2011, 11:34

Sve zavisi, da li si video prvo parenje ili ne , u svakom slučaju za najviše nedelju dana očekuj prvo jaje.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 13 Jul 2011, 11:56

Najveći problem u ptičarstvu a i u životu uopšte je kad se neko razočara ili izgubi volju za nečim. Najčešće tome predhodi izuzetno jaka zainteresovanost, ljudi čitaju, istražuju, prate tudje uspehe i to ih ponese a onda jednog dana shvate da iako su sve uradili kako treba njih jednostavno "neće". Jedan od razloga što je moj potpis "Treba samo biti uporan" je i taj da me podseti da je svaki cilj ostvarljiv ako je čovek uporan.

2008. godine izlegao sam bez problema 10 mladih ptica, u velikoj volijeri, sa umetnutim granama bora, zasadjenom jelkom... Cela tehnologija sastojala se o tume da sam pustio nekoliko parova ptica u veliki ogradjen prostor, da sam stavio pojilicu za golubove od 5 l i hranilicu sa 5 kg hrane, materjal za gnezdo i da sam bukvalno jednom nedeljno obilazio ptice da bi ih što manje uznemiravao. Bez obzira na uspeh, koji i nije nešto posebno i smatram da je čista sreća u pitanju pošto sam uspeo da očuvam svega nekoliko mladih od gomile gnezda i jaja, nisam bio zadovoljan. Cilj je, kao što je i mića jednom napisao da se štiglići domestifikuju, odnosno da se po mom shvatanju u veštačkim uslovima ponašaju bukvalno kao kanarinci.
Prvi korak ka domestifikaciji sastojao se u tome da ptice budu izuzetno pitome, iz tog razloga popstavio sam kaveze sa mladim pticama na najprometnije mesto u snanu- u kuhinji.

Već prvog meseca videli su se rezultati, ptice su prestale da obraćaju pažnju na nas ukućane, pevale su iako je žena prala sudove recimo, tačnije, čim bi pustili vodu u sudoperi krenula bi pesma. Interesantno je da su počele da pevaju čak i noću.

snimci iz tog perioda:

https://www.youtube.com/watch?v=Ae57xrpDcpU
https://www.youtube.com/watch?v=h-78GGgBD4Q

Vremenom, ptice su nakon što je mitarenje prošlo počele da čiste pesmu, već su se jasno razaznavale i sve ture u pesmi

https://www.youtube.com/watch?v=VGrpsWq9dZ8&NR=1


Na samom kraju rezultati su bili sledeći:

https://www.youtube.com/watch?v=GnX07qYcAGI&feature=player_profilepage


U tom trenutku bio sam prezadovoljan uspehom, medjutim za potpunu sreću falilo mi je još samo da izlegnem ptice u kavezu odnosno da matične jedinke počnu da se ponašaju kao kanarinke Smile

2009. godina i 2010 bile su potpuna katastrofa, možda je svemu doprinelo i moje preseljenje, novi uslovi... 5 puta mi je vršen pretres kuće od strane inspekcija, u svakom slučaju preskočiću taj period.

2011. sam dočekao spreman, ptice sam smestio na terasu, terasu sam zaštitio pleksiglasom od spoljašnjih uslova i grabljivica. U medjuvremenu ptice sam držao opet u kuhinji Smile

Još od polovine februara krenuo sam sa pojačanom hranom uz obavezan dodatak mlinskih crva i proklijalog semena kao i kompleksda vitamina kroz vodu. Već nakon mesec dana počela je da se javlja i prva zainteresovanost medju parovima.
kao prvi problem javilo se to što sam imao manjak mužjaka, pustio sam sve ptice grupno da odaberu same sebi partnera a nakon toga ih izdvojio u posebne kaveze.
Negde aprila meseca ptice su pokazale zainteresovanost za pravljenej gnezda, stavio sam gnezda i materjal i onda se javio drugi problem. Pravile su i rasturale gnezda skoro svakodnevno. Ceo april i maj je prošao na taj način, postavio sam i rezervna gnezda sa druge strane kaveza a takodje sam i zaštitio po jedno gnezdo veštačkim puzavicama kako bi video koje će gnezdo da odaberu. Posle mnogo kombinacija zaključio sam da su u samom startu odabrale zaštićena gnezda, ali i dalje isti problem, pravile su i rasturale gnezda a nisu nosile jaja.

snimak iz tog perioda :
https://www.youtube.com/watch?v=Ty3kaJoh68o&feature=player_profilepage

Ali i dalje nije bilo jaja, a prva jaja završila su na podu polomljena.

https://www.youtube.com/watch?v=WbJXROCB04A&feature=player_profilepage

a najgore od svega je to što je jedna ženka snela jaja u potpuno praznom gnezdu sa suprotne strane ( kanarinskom) koje čak nije bilo ni zaštićeno lozicama. Stavio sam pletenu podlogu u kanarinsko gnezdo ali ženka nije htela da leži pa sam sklonio jaja tu sam se totalno razočarao, krenuo sdam da pravim planove o izgradnji volijere i shvatio sam da je izgleda moguće izleganje samo na taj način.
Posle desetak dana prva ženka snela je i prvo jaje u to isto gnezdo(kanarinsko)u koje je samo malo dodala materjala a nakon toga još 4 i legla bez problema.

Druga ženka izabrala je zaštićeno gnezdo, prva dva jaja snela je na pod, ja sam umetnuo veštačka u gnezdo, onda je legla na njih i treće, četvrto i peto snela je u gnezdu a nakon toga legla bez problema


Treća ženka je takodje dva jaja snela na pod, eksperimentisao sam i rasturio joj gnezdo koje je bila napravila u zaštićenom delu a sa suprotne strane stavio sam nezaštićeno kanarinsko gnezdo sa umetkom unutra i dva plastična jaja. Trećeg dana legla je u tom gnezdu i snela jaje a nakon toga nastavila da leži. jaja sam normalno vadio kao kod kanarinaca, pri tome sam skidao cela gnezda i vraćao ih.

Ovim eksperimetnima dokazao sam DA TREBA SAMO BITI UPORAN, napokon mi se parovi ponašaju kao kanarinci, biraju gnezdo koje ja želim, leže bez problema i uopšte ne obraćaju pažnju na ljude.
Videćemo koji će se još problemi javiti a za sam kraj par slikica od danas



Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 282786_2048363901814_1625940915_1974043_8054782_nParenje i uzgoj štiglića - Page 37 268018_2048364141820_1625940915_1974044_1544984_nParenje i uzgoj štiglića - Page 37 262056_2048364301824_1625940915_1974045_4476056_n
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 13 Jul 2011, 13:02

Milane, želim ti puno uspjeha u uzgoju a htio bi nešto da te pitam u vezi rasplodnih parova. Zanima me kad si pustio parove u vanjsku letaljku (kavez u kojem sad ih pariš) i koliko je dana prošlo do prvog jajeta koje ti je završilo na podu? Druga stvar da li držiš ptice u tim letaljkama cijelu godinu ili ih puštaš samo u periodu parenja?

Pozzz
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 13 Jul 2011, 15:14

Re: Milan
Odgoj Šiglića u volijerima je daleko lakši nego u kavezima. Prednost volijera u odnosu na kavez je višestruka. Ptice se lakše i brže odluče da se nalegu. Manje je neplodnih jaja u volijeru nego u kavezu. Samim tim veće prosečno izleganje mlagih po gnezdu u volijeru. Manje je uginuće mladunaca u gnezdima kod vilijerskog odgoja. Manje je uginuće mladih do perioda mitarenja i u mitarenju. Na kraju sezone broj očuvanih mladunaca je 3-5 puta veći u volijeru nego u kavezu. Pod uslovom da se upoređuje rezultat kod jednakog broja parova. Recimo pet parova u volijeru i pet u kavezu. Jedina prednost odgoja u kavezu vs volijer je u tome što su mladi izleženi u kavezu pitomiji.
Pitomost Štiglića nije merilo domestifikacije. I lav može da se pripitomi. Ako svoje Štigliće ne hranim dva dana, trećeg dana kada bi ušao sa hranom toliko bi bili pitomi da bi mi sletali i na ruke i na glavu. To ipak ne znači da su više domestifikovani. Kriterijum da bi se u jedna populacija ptica smatrala domestifikovanom je promena reproduksivnog ciklusa. To znači da se Štiglići u toj populaciji mogu reprodukovati i zimi. I drugi bitan kriterijum je pojava mutacija u istoj populaciji u značajnijem broju. Kako odgajanje Štiglića u volijeru/volijerima daje daleko veći broj potomaka poželjije je favorizovati volijerski odgoj nego odgoj u kavezima. Put do domestifikovanih jata će biti brži.
Ko ima uslove uvek treba da odgaja Štigliće u volijeru.
Treba napomenuti da ni voljerski odgoj nije uvek bez problema.
Ptičarnik mi je podeljen na tri volijera. Ove godine u drugom volijrtu odvojio sam 6 parova Štiglića. Pokušao sam da napravim selekciju ptica po nekom svom shvatanju eksteriera. Do sada se ni jedan par nije nalego. Niti će ove godine. Štiglići su monogamni. Par koji se jednom formira ne rasparuje se, tako da mužjak i ženka ostaju verni jedno drugom dok ih smrt ne rastavi. Ili čovek.
Bez obzira što su svi parovu u tom volijeru iz vlastitig odgoja. Što su se ranijeih godina lagli. Oni kroz meržu volijera vide svoje bivše partnere i odbijaju poslušnost, da se upare kako sam ja zamislio.
Od jajeta preko pileta do odrasle ptice puno je neizvesnosti. Kako su ptice koje si pario već uspešno parene ranije, bez obzira što su u kavezu, ostali uslovi su odlični, tako da ove sezone ipak možeš da očekiješ da ti tri para izlegu i očuvaju desetak mladih. Što je savim dovoljno. Za kasniji rad i selekciju.
SREĆNO!
Назад на врх Go down
mostarac b12
Posetilac
Posetilac



Број порука : 9
Join date : 30.03.2011
Age : 48
Локација : Njemacka / Frankfurt

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 13 Jul 2011, 18:25

Pa vidjeosam parenje u ponedjeljak anu zoru 6:40 . stiglic je stajo pored nje a ona je samo podigla rep i tako da je obavio poso. Bicu sretan covjeka ako ista bude od ovoga .
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 13 Jul 2011, 21:27

carduel ::
Milane, želim ti puno uspjeha u uzgoju a htio bi nešto da te pitam u vezi rasplodnih parova. Zanima me kad si pustio parove u vanjsku letaljku (kavez u kojem sad ih pariš) i koliko je dana prošlo do prvog jajeta koje ti je završilo na podu? Druga stvar da li držiš ptice u tim letaljkama cijelu godinu ili ih puštaš samo u periodu parenja?

Pozzz
Ženke su oduvek u tim kavezima, mužjake sam odvajao u samom startu dok nisu isčistili pesmu onda sam ih vraćao i mešao sa ženkama zimi. Parove sam odvojio još početkom aprila meseca a prva jaja sam video negde u junu. Ne znam šta se je promenilo kod ptica ali očigledno je da ima napredka, ponašaju se bukvalno kao kanarinke. U svakom slučaju ne očekujem neki preveliki uspeh ali mi je drago da sam sam sebi dokazao da je sve moguće. Ovih dana postavljam snimak jednog našeg člana koji je upario štigliće u malom kavezu (kavez kućica za papagaje)
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 17 Jul 2011, 21:16

Danas sam prstenovao tri mladunca u ovom gnezdu alkicama 2,5 mm. Više nemam prstenove 2,7 mm. Zakon ne precizira veličinu prstena, tako da su ovi mladi obeleženi u skladu sa zakonom. Savez u kome je naše Udruženje bi trebalo da izradi pravilnik o prstenovanju ptica pevačica, koji ne bi bio u suprotnosti sa zakonom, ali bi ipak preciznije definisao kojom veličinom prstena treba prstenovati ptice pevačice faune evrope.
Četvrti mladunac se kasnije izlegao od svoje braće i setara i prilično je sitniji od njih. Kako mu je gušica puna hrane, ima šense da preživi:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110717160002
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 18 Jul 2011, 01:10

Svaka čast Carduel Smile
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 18 Jul 2011, 01:13

A i tebi Milane Very Happy cheers
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 18 Jul 2011, 16:35

zoranV ::
Svaka čast Carduel Smile

Hvala Zorane! Isto tako i tebi sve čestitke. Ajde postavi koju sliku ili video svojih štiglića pa da nas bude više. Very Happy

Evo nekoliko novih fotografija...

1. Mladi iz drugog gnijezda (32 dana stari)

Zanimljivo je da u gnijezdu svaki put bude jedan mladi koji "cibuče" skoro do 40 dana starosti iako su njegova braća i sestre već odavno samostalni i ne ponašaju se tako. Pomislio sam da je nekakav problem kod mladog u razvoju ali kasnije se ispostavilo da je to normalno i da mladi nakon osamostaljivanja postaju normalne ptice. Very Happy

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel18078

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel18077

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel18075

2. Mladi iz prvog gnijezda (67 dana stari)

Prvo pa muško! Very Happy Broj prstena 001. Very Happy P.S. Broj jedan se jedino nazire. Very Happy

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel18073

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel18074

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel18072

Zanimljivo je da je ovaj mališan krenuo ranije s "malim" mitarenjem u odnosu na svoju braću i sestre koji još nisu krenuli s promjenom perja. Okvirno se može uzeti da mladi počinju s prvim mijenjanjem perja u dobi od 60 - 80 dana.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel18071

Omiljena disciplina mladih štiglića je grickanje svega i svačega na što naiđu. Rasturili su umjetnu vrbu iako je od plastike. Very Happy

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Carduel18079
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 24 Jul 2011, 18:17

Nedelja je dan kada obavim detaljniju inspekciju ptičarnika. Našao sam 4 gnezda. Tri sa mladuncima, u svakom po 4 pileta i jedno sa jajima. Gnezdo gde su mladi najveći nisam slikao, jer su mladunci pred izletanjem. Moja radoznalost naterala bi ih da ranije napuste gnezdo.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110724180004
Ove piliće sam danas prstenovao. Dva su prstenovanas alkicama 2,5 mm. Veće alkice više nemam. Ta veličina alkice se apsolutno ne može navući na nogu odraslog Štiglića tako da Štiglić prstenovan alkicom 2,5 predstavlja siguran dokaz da je ptica iz veštačkog odgoja. Teško je i alkicu 2,7 mm navući odrasloj ptici, mada ima onih koji tvrde da je i to moguće. Možda, ali uz povredu noge ptice koja može biti i trajna.
Kada sam saznao da se alkica 3,oo mm može navući na nogu odraslom Štigliću sve Štigliće koje imam sa tom veličinom alkice počeo sam da smatram manje vrednim pticama. Dve godine sam prstenovao mladunce prstenom 3,oo mm jer mi je tako bilo lakše. Sada se ispostavilo da je to bila loša odluka. Dobro je da imam iz tog perioda obimnu foto dokumentaciju, jer sam aparatom zavirivao u svako gnezdo i uvek slikao mladunce koje sam prstenovao odmah po prstenovanju.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110724180002
Jedno od poslednjih gnezda sa jajima ove sezone. U Avgustu će biti još dva gnezda koja su ovih dana u izgradnji i mislim da će se time sezona završiti.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110724180006
Za sumiranje rezultata je rano. Tek kada se svi mladunci iz ovogodišnje sezone izmitare (krajem oktobra i početkom novembra) moći će da se podvuče crta i da se procenjuje uspeh ovogodišnje sezone.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyTue 26 Jul 2011, 21:12

Broj parova

Dobra vest je da ne morate čuvati gomilu Štiglića da bi odgajili gomilu pilića u sezoni reprodukcije. To može obradovati pre svega one koji raspolažu sa skromnim prostornim mogućnostima. Nemaju prostor za velike volijere ili veliki broj boksova u kojima bi držali pojedinačne parove. Ako imate 5 parova koji su dobri roditelji i ako se u sezoni svaki par naleži po tri puta i u proseku odhrani tri mladunca po gnezdu to je 45 mladih štiglića u sezoni. Isto toliki broj mladih Štiglića će te imati od recimo 20 parova. Ova matematika deluje čudno ali je dokazana u praksi.
Malom broju priplodnih parova možete obezbetiti bez velikog odricanja i utroška vremena sve što im je potrebno za dobro razmnožavanje. Tu pre svega mislim na prirodnu hranu u vidu poluzrelog semenja sezonskih korova. To je definitivno hrana prvog reda u odgoju Štiglića. Ta vrsta hrane mora biti na raspolaganju priplodnim parovima u ogromnoj količini. Sva ostala hrana treba da bute tek dopuna ovoj osnovnoj hrani koju će ptice imati na raspolaganju celog dana, svakodnevno. Treba obezbetiri što veću količinu što raznovrsnijeg poluzrelog semenja korova. Koliko god ptice žele da pojedu u toku dana. To ne predstavlja veliki problem ako imate mali broj parova (5). Tako hranjeni parovi odgajaće veliki broj zdravih mladunaca. Uginuća mladih u gnezdu neće biti (ili će biti neznatno) Uginuća mladih neće biti ni u procesu mitarenja. Celo to,, malo,, jato, zahvaljujući obilju prirodne hrane, biće jakog imuniteta i dobrog zdravlja.
Ako imate veliki broj parova (20) ma koliko se trudili ishrana vaših Štiglića biće manjkava. Ne verujem da iko danas ima vremena da svakodnevno odvoji nekoliko sati dnevno kako bi svom velikom jatu obezbedio dovoljno prirodne hrane. Zbog nedovoljno kvalitetne ishrane u velikom jatu biće veliki broj uginulih mladunaca u gnezdu. Po izletanju iz gnezda u procesu mitarenja gubitak među mladim pticama neće biti zanemarljiv.
Zbog velikog broja ptica u takvom jatu neće se ni sve ptice upariti. Ali i neuparene ptice trošiće hranu kao parovi koji se legu. Nije retko da prođe cela sezona a da u tako velikim jatima od pojedinih parova nemate ni jedno pile.
Zbog svega rečenog matematika u gornjem tekstu nije čudna već verovatna. Zbog toga ne treba kriviti ptice. Štiglići su po prirodi jako dobri roditelji i imaju veluku reproduktivnu sposobnost. Da li ćemo taj njihov potencijal iskoristiti ili ne, od nas zavisi.
Štiglići loši roditelji su retkost. Ako paru Štiglića obezbedimo sve uslove za reprodukciju a rezultata nema ili su slabi, moramo da se zamislimo i tražimo grešku u svojim postupcima prema pticama.
Najčešća greška je u tome što se prema Štiglićima u toku reprodukcije ponašamo kao prema Kanarincima u toku reprodukcije: Kavezi parilice koji su smešteni u sobi. Ako u takvim uslovima reprodukcije od nekoliko parova Štiglića odgajite u sezoni 5 mladunca. Svaka čast. Budite veoma, vema zadovoljni takvim uspehom. Deset odgajenih mladunaca možemo već da smatramo čudom ili velikom srećom.
Ne gledajte sajtove odgajivača Štiglića u državama Evrope koji u sobnim uslovima u kavezima parilicama odgajeju (po principu odgoja Kanarinaca) solidan broj mladih Štiglića godišnje. Svi oni rade sa Štiglićima koji su već nekoliko decenija domestifikovani. Razlika između njihovih i naših Štiglića je ogromna. Tek tolika koliko je i vreme koje je proteklo u peruodu domestivikacije njihovih ptica.
Mladunci na prirodnoj hrani (divlja salata):
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110726190020



Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 27 Jul 2011, 12:37

Mića, svaka čast na mladima, slikama i tekstovima. Very Happy
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyWed 27 Jul 2011, 13:01

Doktor je doktor Smile Svaka čast.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyFri 29 Jul 2011, 09:34

Pohvale prijaju ali i obavezuju da i dalje svoja iskustva u radu sa Štiglićima podelim sa Vama.
Većinu tekstova na Forumu pisao sam na osnovu ličnog iskustva u radu sa pticama pevačicama.
Lično iskustvo se ne može smatrati pravilom. Veliki broj sličnih ili istih iskustava, velikog broja pojedinaca koji se bave istim problemima (u ovom slučaju čuvanje i odgoj Štiglića) već ima snagu pravila, koja mogu biti opšte prihvatljiva i u praksi upotrebljiva.
Hoću da kašem da je potrebno mnogo više ozbiljnih tekstova na ovu temu, od mnogo većeg broja ogajivača. Tek zbir iskustava, istih, sličnih ili različitih u vezi problema odgoja Štiglića, kao rezultat može imati ozbiljne zaključke, koji će biti usvojeni kao opšta pravila ili zakonitosti. Time bi čuvenje i odgoj Štiglića podigli na stepen naučnih saznanja. Ambiciozno. Ali zašto da ne. Na taj način bi svakom novom ljubitelju Štiglića koji ima ozbiljne namere da se bavi odgojem tih šarmantnih ptica jako pomogli.
Jer bi već postojala dokazana i proverena pravila o načinu čuvanja i odgoja Štiglića koja daju najbrže najbolje rezultate.
Назад на врх Go down
pedjacure
Član
Član



Број порука : 153
Join date : 04.02.2011
Age : 48
Локација : Nis

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySat 30 Jul 2011, 16:28

pozdrav svima iz nisa. imam mali problem sa pticama koje su u volijeri, cetiri odrasla stiglica jedna cazla i jedan stancer. pre odprilike masec ipo dana nesto mi je nocu napalo ptice valjda sova i ubilo dva stiglica u volijeri neznam kako? i jednog u kavezu,bilo je perja na sve strane. od tada neke ptice nikako da se operjaju u potpunosti cajzla oko vrata nema perje pa mi lici na golosiju a neki stiglici nemaju repove. da li je to mozda perojed u pitanju,mitarenje ili sve od stresa puno hvala svima!
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 31 Jul 2011, 21:38

pedjacure ::
pozdrav svima iz nisa. imam mali problem sa pticama koje su u volijeri, cetiri odrasla stiglica jedna cazla i jedan stancer. pre odprilike masec ipo dana nesto mi je nocu napalo ptice valjda sova i ubilo dva stiglica u volijeri neznam kako? i jednog u kavezu,bilo je perja na sve strane. od tada neke ptice nikako da se operjaju u potpunosti cajzla oko vrata nema perje pa mi lici na golosiju a neki stiglici nemaju repove. da li je to mozda perojed u pitanju,mitarenje ili sve od stresa puno hvala svima!
Ptice su pod stresom. Budi siguran da ih grabljivice povremeno obilaze. Najvažnija stvar je onemogućiti kontakt predatora sa pticama u volijeru. O tome je već pisano u temi o smeštaju ptica.
Danas sam obavo redovnu inspekcuju ptičarnika koju inače obavezno obavim svakih sedam dana. Naravno postoji i vanredna inspekcija kada treba prstenovati mladunce u nekom gnezdu. U pet gnezda ima 8 maladih i 11 jaja. Jedno gnezdo nisam slikao jer madi treba da izlete za dva tri dana.
Današnja mala foro galerija:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110731210002
Pre tri dana prstenovao sam u ovom gnezdu 3 mlada. Četvrto je bilo toliko sitno, izgledalo je kao da se upravo izleglo. Nalazilo se na dnu gnezda i samo što ga nisu krupniji mladuncu ugnjavili. Male su šanse bile da preživi. Izvukao sam ga ispod krupnijih mladunaca i stavio da leži preko njih. Danas je dobilo alkicu jer je očigledno da će se izvući. Ima četkice na krilima i punu gušicu. Inače može se primetiti da su u gnezdu mladunci različite veličine. Po svoj prilici je ženka legla i nije ustajala iz gnezda po polaganju prvog jajeta. Takvo ponašanje ženke neće imati posledice po mladunce. Svi će opstati i kada odrastu neće biti razlike u veličini između njih.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110731210004
Izgled ovih jaja ukazije da su ,,puna,, i da će se iz njih ubrzo izleći mladunci. Zamućenost ljuspe i plavičasta boja na to ukazuju.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110731210006
Ispod ovog gnezda nalazi se staro gnezdo. Pošto su mladunci izleteli ženka je na njemu za dva dana napravila novo gnezdo i počela da polaže jaja. Ranije sam po izletanju mladih prljavo gnezdo skidao. To je bilo nepotrebno i glupo.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110731210009
Ovo gnezdo je na ,,drugom spratu,, Ispod se nalaze dva predhodna gnezda. Čim mladunci napuste gnezdo ženka počne na starom prljavom gnezda da gradi novo.
O pticama se može puno naučiti od samih ptica. Posmatranjem.

Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptySun 31 Jul 2011, 21:59

Gospodine Mico, kako resavate problem sa vasima u vasim mega volijerama? Jel primecujete prisustvo u gnezdima ?
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 01 Aug 2011, 13:55

Zokbok988 ::
Gospodine Mico, kako resavate problem sa vasima u vasim mega volijerama? Jel primecujete prisustvo u gnezdima ?
Probaj sa ovoim preparatom koj se koristi kod golubova:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 20110801220001
Za ptice koje mi čuvamo 1 kafena kašičica ma 5-6 l vode. Može da se nađe u podavnicama sitnih životinja. Ako ptice popiju rastvor koji im se stavi da bi se okupale neće da škodi. Svojim pricama ovu so za kupanje stavljam 1-2 x nedeljno u vodi. Pošto se okupaju vodu odmah menjam.
Puno sunca i dostupnost vode za kupanje je takođe zaštita od perojeda i drugih parazita perja i kože. U vodi koju dajem svojim pticama uvek nečega ima. Često je to neki antibiotik širokog spektra koji povremeno moram da stavljam preventive radi. Zbog velikog broja ptica i velike gustine naseljenosti postoji stalna opasnost da bukne neka masovna zaraza. Posle primene antibiotika stavljam u vodu Nistatin prašak. Vodu dajem u širokim plastičnim posudama u kojima se ptice i kupaju. Čim primetim da se voda zaprljala odmah stavljam čistu. Prosečno vodu promenim 5 puta u toku dana. Prema tome ptice se ne kupaju samo u gore pomenutoj soli već se šesto kupaju u vodi koja ima antibiotik ili antimikotik(nistatin). Verovatno je to razlog da nemam parazite perja u jatu. Primeio sam da se ptice često kupajku, ako ne svakog onda svakog drugog dana. Najradijie vole da se okupaju u potpuno čistoj vodi bez ikakvih dodataka pa im to povremeno treba omogućiti.
Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 01 Aug 2011, 17:22

Jel primecujete prisustvo vasi, pogotovo u gnezdima ako ih rasturite posle izletanja mladih ? Perojedi nisu toliki problem kojiko je problem sa vasima veliki jer direktno ugrozava organizam ptica tj smanjuje kolicinu krvi i ptice mogu postati anemicne, perojedi ostecuju perje koje je trenutno pri kraju roka upotrebljivosti i ptice ce ga uskoro promeniti.
Mislim da ova so za kupanje ne resava vasi, naravno doprinosi lepoti i cistoti perja i koze sto je za svaku pohvalu. Koristim neke druge soli, ovu nikada nisam sreo u ponudi radnji gde nabavljam.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 EmptyMon 01 Aug 2011, 20:12

Re:Zokbok988
Nisam primetio te krvopije niti bilo koje druge parazite u jatu jer ih nema. Raznovrsna prirodna hrana. Dosta sunca. Dosta vode. Higijena. To su važni faktori da jato bude vitalno i sposobno da se samo oslobađa parazita. Bolesne ptice su prepune raznih perojeda i parazita. Takve ptice treba odmah ukloniti iz jata. Najbolji pokazatelj da krvopija nema u jatu su mladi koji su sitniji od ostalih u gnezdu. Ako najsitniji mladunac preživi i izleti iz gnezda, to je siguran znak da nema krvopija. Drugi važan pokazatelj su ptice u mitarenju. U koliko se menjanje perja obavi bez problema i nije produženo a ptice po menjnju perja lepo izgledaju, utegnutog i sjajnog perja, to znači da su u odličnoj kondiciji i da nemaju parazite.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 37 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 37 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: