PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Mitarenje ptica - Page 3 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Mitarenje ptica - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Mitarenje ptica

Go down 
+37
Goran Cvetanoski-Coko
Mica Vasic
sjajko
Rilekson
Jack Sparrow
Furla
dalibor vasic
korbach
ikica13
bastard kv
koja*
dane 87
bondža1
Zokbok988
pticar_amater
BAKI1
trnar
lujo
goldfinch
zoran ptice pjevice
novaksin
misan
dix1
Ivica
robin
gost1
Beba
belobradi
Бане
Danijelvr
cajzla
sestoperac
Milan
Ivan_Nish
Rasko
bogdanik
Zika
41 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
bondža1
Član
Član



Број порука : 67
Join date : 05.03.2010

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyTue 24 May 2011, 22:29

Zokbok988 ::
Imam jednog muzjaka kanarinca ciji je kavez pun perja, po tome bih zakljucio da je u fazi mitarenja usao, on je punio jaja od Januara. Nista to nije cudno da on ne peva kao da je u BITu usiljenosti. Znazi peva po ceo dan, a mitari se, da li je to nirmalno? I da li ovakav moze da napuni jaja, posto po njegovoj usoiljenosti bi skocio bez problema?

Sve zavisi od samog kanarinca ima ptica koje bacaju pero i pevaju ALI bacaju sitno pero i pevaju kao da su u kondiciji za parenje sve dok na pocnu bacati krupno pero i tu je kraj pesmi ptica se smiri. Predpostavljam da je kod tvoje ptice to u pitanju . Ptica kad se mitari nije za parenje i skoro sigurno puca corke.
Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: mitarenjeeeeeeeeee   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyTue 24 May 2011, 23:20

Sva pera su na podu, sitna, letna i pera sa repa. Vec je vidljivo novo perje oko glave !
Назад на врх Go down
dane 87
Član
Član
dane 87


Број порука : 55
Join date : 26.01.2011
Age : 36
Локација : Aleksnadrovac Zupski

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyTue 24 May 2011, 23:29

mozes mu davati krastavc da se pre izmitari, ima i PROMTER on je dobar isto za mitarenje. pozz
Назад на врх Go down
koja*
Posetilac
Posetilac



Број порука : 2
Join date : 04.08.2011
Локација : leskovac

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: molim vas pomognite mi   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyThu 04 Aug 2011, 13:25

ee ljudi moze neko da mi pomogne ima 2 stiglica pevala su preko zime i jeseni a sad kad pocinje sezona bas u avgustu one nepevaju....neznam zasto moze neko da mi pomogle unapred sam zahvalan cheers Crying or Very sad Very Happy
Назад на врх Go down
bastard kv
Posetilac
Posetilac
bastard kv


Број порука : 6
Join date : 26.05.2010

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyThu 04 Aug 2011, 16:43

kojo ptice sad pocinju da se mite i verovatno je to razlog sto ne pevaju
Назад на врх Go down
ikica13
Posetilac
Posetilac
ikica13


Број порука : 4
Join date : 14.08.2011
Age : 44
Локација : Beograd

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyWed 28 Sep 2011, 15:40

Moj kanarinac je poceo pre nekih 10-ak dana da mitari, ne znam da li je to normalno pa molim iskusne odgajivace da mi odgovore. Ujutru, u podne i oko 17h peva ali promuklim glasom, veseo je i skakuce. Cini mi se da cisti perje, stalno se nesto cese i trese krila, a opada mu i malo i veliko perje. Kavez mu je stalno cist, hranim ga sa belgijskom hranom koja sadrzi voce, povrce i minerale pored semenki. Pomozite!!!!
Назад на врх Go down
ikica13
Posetilac
Posetilac
ikica13


Број порука : 4
Join date : 14.08.2011
Age : 44
Локација : Beograd

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyWed 28 Sep 2011, 15:44

Htela bih da dodam da mu se perje proredilo na telu, glavi i vratu. Molim za pomoc!!!!
Назад на врх Go down
korbach
Zaslužni član
Zaslužni član
korbach


Број порука : 303
Join date : 29.04.2011
Age : 38

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyWed 28 Sep 2011, 21:10

ikica13 ::
Htela bih da dodam da mu se perje proredilo na telu, glavi i vratu. Molim za pomoc!!!!

Pa u cemu je problem? ptica se mitari
Назад на врх Go down
ikica13
Posetilac
Posetilac
ikica13


Број порука : 4
Join date : 14.08.2011
Age : 44
Локација : Beograd

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyThu 29 Sep 2011, 15:18

korbach ::
ikica13 ::
Htela bih da dodam da mu se perje proredilo na telu, glavi i vratu. Molim za pomoc!!!!

Pa u cemu je problem? ptica se mitari

Mozda nisam naglasila da mi je ovo prvi kanarinac pa ne znam da li je to normalno
Назад на врх Go down
korbach
Zaslužni član
Zaslužni član
korbach


Број порука : 303
Join date : 29.04.2011
Age : 38

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyThu 29 Sep 2011, 15:30

Mozda nisam naglasila da mi je ovo prvi kanarinac pa ne znam da li je to normalno [/quote]

Sad jeste vreme mitarenja. Pozdrav Very Happy
Назад на врх Go down
dalibor vasic
Član
Član
dalibor vasic


Број порука : 298
Join date : 03.08.2011
Age : 29
Локација : Cicevac, Srbija

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Oct 2011, 14:31

Šta pticam u fazi mitarenja treba davati od hrane, voća, povrća, pitam uopšteno za divlje ptice i kanarince, za papagaje znam...


Pozdrav! cheers
Назад на врх Go down
korbach
Zaslužni član
Zaslužni član
korbach


Број порука : 303
Join date : 29.04.2011
Age : 38

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Oct 2011, 15:25

dalibor vasic ::
Šta pticam u fazi mitarenja treba davati od hrane, voća, povrća, pitam uopšteno za divlje ptice i kanarince, za papagaje znam...


Pozdrav! cheers

Mislim da ima napisano vec. Ja dajem standard semensku kao i inace [Seme Korp], sto vise zelenila i voca. Svako ima neki svoj recept, ali sto se tice zelenila: krastavac, sargarepa, jabuka & maslacak ako je dostupan. Za divlje ptice, logicno, sto vise divljih semenki iz prirode. Sto vise kupanja, obavezan grit ili golublji kolac. I obavezno mir i tisina.

Pozdrav
Назад на врх Go down
dalibor vasic
Član
Član
dalibor vasic


Број порука : 298
Join date : 03.08.2011
Age : 29
Локација : Cicevac, Srbija

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Oct 2011, 17:06

korbach ::
dalibor vasic ::
Šta pticam u fazi mitarenja treba davati od hrane, voća, povrća, pitam uopšteno za divlje ptice i kanarince, za papagaje znam...


Pozdrav! cheers

Mislim da ima napisano vec. Ja dajem standard semensku kao i inace [Seme Korp], sto vise zelenila i voca. Svako ima neki svoj recept, ali sto se tice zelenila: krastavac, sargarepa, jabuka & maslacak ako je dostupan. Za divlje ptice, logicno, sto vise divljih semenki iz prirode. Sto vise kupanja, obavezan grit ili golublji kolac. I obavezno mir i tisina.

Pozdrav



Hvala puno brate na odgovoru. Uglavnom to i dajem, jedino taj golublji kolač nemam i nikad ga nisam koristio, mesto njega dajem grit i sipina kost koji su uvek dostupni u volijerama. Od voća i povrća isto uglavnom je to to, a maslačak dajem 2 do 3 puta nedeljno i mlado lišće a i ono seme. Blatner seme dajem krajem Avgusta uglavnom za štigliće jer su mi oni skoro svi tada pri kraju mitarenja pa im ga tad dam, kažu da je extra seme. Ali ga jedu i druge ptice sa ,,slašću,, Very Happy


Pozdrav! cheers


Pozdrav! cheers
Назад на врх Go down
korbach
Zaslužni član
Zaslužni član
korbach


Број порука : 303
Join date : 29.04.2011
Age : 38

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Oct 2011, 20:24

Zaboravio sam jos jednu bitnu stvar, krastavac! Evo bas danas su moji kanarinci dobili, ja verujem da bi krastavac glockali do smrti ako ne bih sklonio Very Happy Tu je jos i paprika.

Sto se tice g. kolaca, isto ti je to sto i grit, ja ugl. imam kolac zbog golubova. Mnogi odgajivaci dodaju i usitnjenog maltera i kreca, pa crepa. Takodje i aktivni ugalj.

Sto se tice zrnaste godinama sam davao somborsku, ali sam se sad prebacio na tu Seme Korp. Somborska ima previse prosa po mom misljenju, a kanarinci ga uvek poslednje jedu, bar je kod mene to slucaj.

Sutra je u planu branje maslacka za zimnicu, kod mene ga jos uvek ima dosta, sto zutih sto mladih cvetova.

Pozdrav
Назад на врх Go down
dalibor vasic
Član
Član
dalibor vasic


Број порука : 298
Join date : 03.08.2011
Age : 29
Локација : Cicevac, Srbija

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Oct 2011, 20:35

korbach ::
Zaboravio sam jos jednu bitnu stvar, krastavac! Evo bas danas su moji kanarinci dobili, ja verujem da bi krastavac glockali do smrti ako ne bih sklonio Very Happy Tu je jos i paprika.

Sto se tice g. kolaca, isto ti je to sto i grit, ja ugl. imam kolac zbog golubova. Mnogi odgajivaci dodaju i usitnjenog maltera i kreca, pa crepa. Takodje i aktivni ugalj.

Sto se tice zrnaste godinama sam davao somborsku, ali sam se sad prebacio na tu Seme Korp. Somborska ima previse prosa po mom misljenju, a kanarinci ga uvek poslednje jedu, bar je kod mene to slucaj.

Sutra je u planu branje maslacka za zimnicu, kod mene ga jos uvek ima dosta, sto zutih sto mladih cvetova.

Pozdrav

Brate ako imaš fb dodaj me. Very Happy vidim da možemo da pričamo do sutra.. hehe...
Jeste, krastavac dajem pticama i u fazi mitarenja i ovako, značu uvek kad ga ima, i praktikujem davanje domaćeg krastavca koji moji proizvode, šta znam kakav je onaj iz prodavnice da li je prskan ili ne, što je sigurno-sigurno kad već ima. A i primetio sam da ga sve ptice rado jedu neke mu čak jedu i koru, ja ga samo presečem dužinski i dam im. E kaži mi kako bereš maslačak za zimu, gde stavljaš, kako ?? Čuo sam da je to melem posebno za štiglica, ja berem uglavnom ono što se tek sprema za ,,duvanje,, ono belo, ili oni koji tek treba da pobele, i stavljam u papirnu kesu i tako mi stoji. Danas sam nastavio da berem gologuzu za zimi i nabrao sam dosta, tako da sam miran za nju, ostaje mi još pelin malo, i eventualno čičak ali imam i od ove godine i prošlogodišnji mi je ostao. Ja taj kreč i malter nisam davao iskreno, davao sam onu ciglu za građenje kuća i to, tj.isitnio sam je i stavio, jede kako koji.


Pozdrav! cheers
Назад на врх Go down
korbach
Zaslužni član
Zaslužni član
korbach


Број порука : 303
Join date : 29.04.2011
Age : 38

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySun 02 Oct 2011, 02:01

Naravno, u bastici i vocnjaku uvek imam ponesto za ptice. Sem toga, negde od jula meseca prestajem da kosim jedan deo vocnjaka da bi narastao korov, od plavocveta i maslacka do raznih cickova, lisicjeg repa itd. Kad ima izbora maslacak uvek uzimam zeleni nezreo cvet na prvom mestu pa onda tek zuti rascvetali. Kazu da maslacak valja davati kakav god da je, ali ptice najradije jedu nezreo cvet, bar kod mene. U zamrzivacu ga rasirim kroz celu fioku u onaj deo za brzo zamrzavanje, pa ga kasnije skupim u plasticnu posudu i tako drzim. Imam od prosle godine odredjenu kolicinu semena cesljuge, ali to trenutno nemam cemu da dajem.
Danas sam prvi put ponudio kanarincima brasnare iz moje kolonije koju sam zasnovao letos. Nakon malo zagledanja i iscudjivanja, krenulo je kljucanje. Crv presecen na pola, naravno.

Plasim se da je sve ovo vise za neku drugu temu, izvinjavam se adminu i nadam se da ljudi nece zameriti bounce

Videcu kasnije na fb.

Pozdrav
Назад на врх Go down
dalibor vasic
Član
Član
dalibor vasic


Број порука : 298
Join date : 03.08.2011
Age : 29
Локација : Cicevac, Srbija

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySun 02 Oct 2011, 12:33

korbach ::
Naravno, u bastici i vocnjaku uvek imam ponesto za ptice. Sem toga, negde od jula meseca prestajem da kosim jedan deo vocnjaka da bi narastao korov, od plavocveta i maslacka do raznih cickova, lisicjeg repa itd. Kad ima izbora maslacak uvek uzimam zeleni nezreo cvet na prvom mestu pa onda tek zuti rascvetali. Kazu da maslacak valja davati kakav god da je, ali ptice najradije jedu nezreo cvet, bar kod mene. U zamrzivacu ga rasirim kroz celu fioku u onaj deo za brzo zamrzavanje, pa ga kasnije skupim u plasticnu posudu i tako drzim. Imam od prosle godine odredjenu kolicinu semena cesljuge, ali to trenutno nemam cemu da dajem.
Danas sam prvi put ponudio kanarincima brasnare iz moje kolonije koju sam zasnovao letos. Nakon malo zagledanja i iscudjivanja, krenulo je kljucanje. Crv presecen na pola, naravno.

Plasim se da je sve ovo vise za neku drugu temu, izvinjavam se adminu i nadam se da ljudi nece zameriti bounce

Videcu kasnije na fb.

Pozdrav


E pa to brate, pored moje kuće ima njiva koju ljudi ne rade već nekoliko godina i odatle uglavnom uzimam šta mi treba, niti se prska niti šta. I ja mislim da je za neku drugu idemo u offtopic, ali dobro neće nam zameriti valjda. Važi onda...


Pozdrav! cheers
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySun 02 Oct 2011, 12:54

Vreme mitarenja ptica polako se pribižava kraju. Na forumu ove sezone nije bilo ni jednog malo opširnijeg teksta o mitarenju ptica. Šteta. Radi se o veoma važnom periudu u životu naših ptica i nije nebitno kakave će mere odgajivač preduzetu u tom periuodu.
Očekivao sam da neko od ozbiljnijih odgajivača napiše teks u vezi mitarenja ptica koji bi bio svima od koristi. Nekima da dopune znanje a nekima kao podsetnik.
Uzalud behu sve nade moje.
Izgleda da su odgajivači jako zauzeti. Tako da nemaju vremena za pisanje na forumu.
Izlegi su veliki broj ptica za koje moraju da odvoje vreme. Imaju i poslovne obaveze. Tu su i poslovi koji moraju da se obave jer su sezonskog karaktera. I ja sam u svim tim obavezama.
Ipak ći odvojiti malo vremena da napišem nešto o periodu mitarenja ptica, koji je na izmaku a nije propraćen odgovarajućim postovima.

MITARENJE i vitaminski dodaci

Jedan od najznačajnijih godišnjih perioda u životu naših ptica je menjanje perja. Kod starih ptica vidljivi deo procesa mitarenja traje oko 60 dana. Može biti duži od tog vremena ako se ptice drže u lošim uslovima smeštaja ili na neadekvsatnoj hrani. Uznemiravanje ptica u periodu mitarenja takođe može da produži njegovo vremensko trajanje.
Ako su ptice do tada bile u kavezima parilicama ili kakvim god manjim kavezima, premestite ptice pred mitarenje u velike kaveze ili još bolje volijere. Omogućite pticama da imaju što više svetlosti. Uticaj direktne sunčeve svetlosti, koje je u doba mitarenja ptica slabijeg intenziteta, blagotvorno je za zdravlje ptica. Potrebno je pticama svakodnevno omogućiti kupanje u vodi koju će te menjati nekoliko puta dnevno. Za vreme mitarenja svakodnevno stavljejte u vodu u kojoj se ptice kupaju multivitaminske preparate. Izbacite iz blizine ptica druge posude za vodu. Time će te naterati ptice da koriste samo vodu sa multivitaminima. Čim ste stavili čistu vodu ptice slete da se okupaju. Odmah po kupanju ponovo stavite čistu vodu koju će piti.
Ako vodite računa o čistoći posude za kupanje (koju će te svakodnevno prati) i menjate vodu više puta dnevno nema opasnosti za ptice ako se u istoj posudi kupaju iz koje piju vodu. Da li postoji opasnost od širenja infekcije u jatu ako veći broj ptica koristi istu posudu za kupanje i iz te posude pije vodu? Postoji. Takva mogućnost postoji i hranjenjem ptica iz zajedničkih hranilica. Infekcija se može širiti i preko stajalica. Zatim vazduhom. Pticama ne možemo omogućiti potpuno sterilne uslove za život (u kolektivu) niti je to neophodno. Razmenom bakterija, nepatogenih pa čak i patogenih sticaće kolektivni imunitet. Najslabije jedinke će se razboleti. Odvojite takve ptice od jata i ne vraćajte ih u jato ni posle izlečenja.
Dobra vest je da se bolesne ptice ne kupaju. To je poznato svakom odgajivaču. Time se sprečava širenje zaraze preko vode za ukupanje.
U periodu mitarenja u vodi pticama treba svakodnevno stavljati multivitaminske komplekse koji savrže razne vitamine, minerale i oligoelemente. Malo je, bar kod nas takvih preparata koji su namenjeni isključivo za ptice pevačice koji se stavljaju u vodu.
Preparati koji se koriste u živinarstvu mogu se davati i našim pticama. Za naše ptice dovoljna je četvrtina doze koja se koristi u živinarstvu. Ako je za živinu propisana doza od 4 kafene kašičice na 1l vode našim pticama biće dovoljna 1 kafena kašičica.
U deklaraciji multivitaminskih preparata koji su nama dostupni stoji uputstvo u kome je odeđeno za svaki preparat koliko se može koristiti ne samo u odnosu na količinu već i u odnosu na vreme. Za neke preparate dužina primene je 5 dana za neke 10 za neke 3 nedelje. Što će zavisiti od sastava preparata i količine aktivnih supstancu u njemu.
U vreme mitarenja (naročito tada) dok se ptice ne izmitare njima su potrebni multivitamnski preparati svakodnevno- neprekidno, sve do dobijanja novog perja. Davati takve preparate u manjim količinama ne samo da je bezbedno nego je i poželjno. Vazno je da preparat koji dajete pticama u vodi za kupanje i vodi koju piju (ali čistu po kupanju) imaju dobru rastvorljivost. Preparat koji stvara talog u vodi ne koristite jer mu je rastvorljivost nedovoljna. Dobri multivitaminski preparati stajanjem u vodi za 1-2 h počinju da menjaju boju. To je normalno. Neki vitamini oksidišu pod uticajem svetlosti. Voda sa preparatom najčešće počinje da bledi (bistri se) i to je znak da treba da napravite svež rastvor.
Mi pticama u vreme menjanja perja putem hrane ne možemo da obezbedimo sve potrebne sastojke da di se uspešno izmitarile. Ma koliko se trudili da ptice hranimo raznovrsnom, svežom pritodnom hranim. Štiglići u prirodi jedu oko 150 vrsta semenja različitog korova, plus zelenlo, plus razne bubice sitni insekti i njihove larve. I pored najvećeg truda nismo u mogućnosti da im obezbedimo ni 10% njihove prirodne ishrane. Zbog toga moramo da koristimo multivitaminske preparate kao konpenzaciju onih vitamina, minealala i oligoelemenato koje ptice unose u organizam kada su u prirodi.
Ima protivnika korišćenja ,,hemije,, u odgoju ptica pevačica. Smatraju da ptice treba da budu na prirodnoj hrani bez dodataka. Vitamini su nešto drugo. Nema prirodnih i veštačkih vitamina. Nama prirodnih i veštačkih minerala. Ista je hemiska struktura i onih u prirodi i onih sintetisanih u laboraotorijama fabrika.
Maksimalno raznovrsna hrana u velikim količinama se podrazumeva. Nema ograničenja količine hrane po ptici. Dozvolite pticama da iz velike količine raznovrsne hrane naprave svoj izbor. Ne strahujte da će se ptica u periodu mitarenja ugojiti. Sve što pojedu otići će u perje. Raznovrsnost hrane takođe onemogućava debljanje ptica. Samo jednolična hrana goji.
Mitarenje ptica - Page 3 20111003430030
Dobro izmitarena ptica je lepa i zdrava. Neprestano je u pokretu. Često peva. Perje je jasnih, čistih boja, priljuljeno uz telo, sjajno. Takva ptica ostavlja prijatan vizuelni utisak na pomatrača.

Ko je zainteresovan neka svojim zapažanjima i iskustvom dopuni temu o mitarenju ptica.
Назад на врх Go down
Jack Sparrow
Posetilac
Posetilac
Jack Sparrow


Број порука : 19
Join date : 05.02.2012
Локација : Hrvatska-Rab

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Sep 2012, 18:19

moji štiglići,kanarinci i baštardi se mitare nenormalno,toliko perija svaki dan leti po prostoriji da nemoreš očistiti,a recite mi što kad se mitare,jel baš da im totalno odpadne perije,nekim mojim pticama na vratu uopće nema perija,ko da im ga je neko iščupa a nekima vrh glave je ostalo bez perija.je to normalno da toliko perija bacaju ća sa sebe...
Назад на врх Go down
Rilekson
Član
Član



Број порука : 151
Join date : 05.01.2012

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Sep 2012, 21:47

Jack Sparrow ::
moji štiglići,kanarinci i baštardi se mitare nenormalno,toliko perija svaki dan leti po prostoriji da nemoreš očistiti,a recite mi što kad se mitare,jel baš da im totalno odpadne perije,nekim mojim pticama na vratu uopće nema perija,ko da im ga je neko iščupa a nekima vrh glave je ostalo bez perija.je to normalno da toliko perija bacaju ća sa sebe...
To nije mitarenje to su paraziti!
Назад на врх Go down
Jack Sparrow
Posetilac
Posetilac
Jack Sparrow


Број порука : 19
Join date : 05.02.2012
Локација : Hrvatska-Rab

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Sep 2012, 22:28

ma nemaju parazite,pratim to,našpricao sam ih onim bijelim prahom koji sam ubacio u vodu i sa špricom sam ih...to je protiv tekuta...
Назад на врх Go down
Jack Sparrow
Posetilac
Posetilac
Jack Sparrow


Број порука : 19
Join date : 05.02.2012
Локација : Hrvatska-Rab

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 01 Sep 2012, 22:30

sa ovim sam ih našprica: neo pitroid

Jack Sparrow ::
ma nemaju parazite,pratim to,našpricao sam ih onim bijelim prahom koji sam ubacio u vodu i sa špricom sam ih...to je protiv tekuta...
Назад на врх Go down
sjajko
Posetilac
Posetilac



Број порука : 6
Join date : 23.04.2012
Age : 50
Локација : paracin

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: pozzzzz pticari...   Mitarenje ptica - Page 3 EmptyFri 14 Sep 2012, 00:33

sta bi bilo najbolje da dam kanarincima, pevajucim papagajima sada doke je vreme mitarenja?
unapred zahvalan...
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: PROBLEMI "MITARENJA"   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySat 22 Dec 2012, 22:33

Stalno aktuelna tema... i problem..

Mitarenje ptica je komplikovan proces, koji jos uvek nije poznat do svih pojedinosti, nije istrazen dovoljno, ali se zna da mnogi faktori imaju vaznu ulogu u tome, a to su:

-tkivo iz kog raste(stvara se) perje

-hormoni

-okolina , uslovi u kojima ptice zive.

Ovi faktori imaju veliki uticaj na tok mitarenja, a razloga za opadanje perja (paperja) a i za ima mnogo..

Kad kazem tkivo, mislim na kozu. Svuda po kozi nalaze se mali (nazovimo) dzepovi, iz kojih ustvari raste perje, i to iz svakog od njih po jedno pero. A samo iz zdravih "dzepova" izrasta zdravo, normalno perje. Poznat je niz bolesti koje napadaju ove dzepove i time uzrokuju "vanredno mitarenje". Poznato je da su u ovom kraju sveta gljivicna oboljenja koze i neke vrste vasi(pipa) koje zive u vretenu i korenu pera, najcesca oboljenja "dzepova". Naravno, tu su i urodjeni, nasledjeni defekti (poremecaji).

Kozna gljivica je oboljenje kod kog koza na prvi pogled normalno izgleda. Najcesce pticu muci jak svrab, i stalno se cese i znatno ostecuje svoje perje, tim vise jer "dzepovi" ne funkcionisu onako kako bi trebali. Ovaj problem se relativno lako resava kupanjem u neki antimikotik sirokog dejstva, npr nesto za pse; Imidazol.. potopiti pticu do kljuna 1 do 2 minuta u mlak rastvor...

Da se vratim na parazite (vasi ili pipe) ili kako ih ko naziva. Zna se da ih ima u mali milion "varijeteta", a u ovom slucaju mislim na one koje zive (borave) u perju . Ne znam tacno dali vasi napadaju i same dzepove perja, ili se ptica zbog jakog svraba toliko "cisti",da se dzepovi toliko ostete i tek izraslo perje osteti i ispada. Cinjenica je da ptice koje imaju ove parazite , imaju i lose perje. Kome je dostupan mikroskop, moze s lakocom, narocito u opalom perju "otkriti" parazite, kanalcice kroz pero, tragove krvi... Verovatno najbolji lek za ovu muku je "Ivomec spot On"(za mene najbolji). "Tretman" ponoviti dva puta, na po 8 dana, znaci ukupno 3 "tretmana". Na forumu je opisana upotreba.

Tu su jos i nasledni poremecaji ili odstupanja u operjavanju, npr kad vise pera izlaze iz jednog dzepa. Svi znamo da kod zdrave ptice , iz jednog dzepa izlazi jedno jedino pero. Ako ima vise pera u jednom dzepu , onda je taj dzep zapusen ili iritiran, i tu mitarenje sigurno ne moze normalno da protekne. Ovde nazalost nema terapije.

Mitarenje i razmnozavanje se nikad ne odigravaju istovremeno, zenka za vreme mitarenja ne snosi jaja, muzjak ne moze da oplodi zenku. Pocetak mitarenja moze da se potiska davanjem pticama polnih hormona. Isto tako se mitarenje moze izazvati davanjem hormona koji potiskuje aktivnosti polnih tj reproduktivnih organa, a zove se "Progesteron". Kazu da funkcionise odlicno... ja ga nisam isprobavao na svojim pticama.

Polni hormoni imaju sigurno vaznu i veliku ulogu u operjavanju ptica, koje se menja u zavisnosti od starosti, pola ili godisnjeg doba.. Za nase oko vidljiv i odlican primer je muzjak anifke.. Kod mladih ptica se vidi da hormoni jos nisu preuzeli svoju vaznu ulogu (mislim na perje), tu verovatno dominiraju hormoni stitne zlezde ..
Verovatno bas zato zenke koje se izjalove, posle sledeceg mitarenja vise lice na muzjake (da ne nabrajam detalje..).

Duzina dana je najvazniji faktor u procesu mitarenja.Normalno, mitarenje otpocinje krajem jula, kad dani postanu kraci, a to ne vazi za ptice koje zive u kucnim uslovima, jer one imaju najcesce drugi dan/noc ritam. ako se svetlo povremeno ranije gasi nego uobicajeno, eto razloga za mitarenje (vanredno, "neprirodno"..) Sto se ranije svetlo gasi, ili drugim recima, sto je kraci dan , mitarenje ce jace tj intenzivnije da protice. Ovaj proces ima mnogo jaci efekat u jesen nego u prolece, sto znaci da priroda ipak ima veliki uticaj i na ptice u kucnim uslovima. Kod razmicenih ptica koje zive u kucnim uslovima je skracivanje duzine dnevnog svetla najjednostavnija i najcesce delotvorna "terapija". Sa ovim treba blagovremeno poceti, jer do pocetka mitarenja moramo cekati bar dve nedelje..

Moj "recept"za intenzivno i efikasno mitarenje; dnevna svetlost(ili koja vec) 15 dana maksimalno 6 sati (resto mrak),pa onda postepeno produzavanje, i tek kad pocnu da se mitare pojacavati hranu, odgovarajuci dodaci hrani (vodi) za lakse i intenzivnije mitarenje, zelenis redovno i to je to...
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 EmptySun 23 Dec 2012, 13:33

Odličan tekst.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Mitarenje ptica - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Mitarenje ptica   Mitarenje ptica - Page 3 Empty

Назад на врх Go down
 
Mitarenje ptica
Назад на врх 
Страна 3 of 4Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Prijava ptica izlegnutih u toku 2012 godine-legalizacija izlegnutih ptica
» Mutacije štiglića
» Obeležavanje ptica

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: ODGOJ PTICA :: BOLESTI I PROBLEMI KOD PTICA-
Скочи на: