PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 NASLEDJIVANJE OSOBINA

Go down 
+9
Dax BG
saso78
ticar
Laza
BOCKA
bogdanik
pticar nis
Zika
Milan
13 posters
Иди на страну : 1, 2, 3  Next
АуторПорука
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyFri 15 May 2009, 20:54

Da pokušam svojim rečima da objasnim nasledjivanje osobina kod ptica. Koliko vidim ima ovde dosta stučnjaka ( i studenta Wink )pa mogu malo i ozbiljnje da se pozabave temom.
Glavnu ulogu u nasledjivanju imaju hromozomi. To su mikroskopski malene štapičaste tvorevine koje leže u ograničenom broju i stanicama ćelije tela. Ima ih paran broj, kasnije će biti objašnjeno zbog čega. Na hromozomima je raporedjen veliki broj naslednih faktora čije nosioce nazivamo geni. Znači geni su stvarni i jedini nosioci naslednih osobina i najbitniji su za dalju sposobnost reprodukovanja svake jedinke. Geni se sastoje iz DNK molekula koji se smatraju naslednom bazom. Prilikom parenja praktično se odvija stapanje dve stanice mužjaka i ženke u jednu celinu, tačnije stanice semena sa stanicama jajeta. STvorena nova stanica je osnova za novi život i u njoj se nalaze sazele jajne ćelije oca i majke u odnosu 50 : 50 gde nova jednika nasljedjuje 50 % osobina od oca i 50 % osobina od majke. Takodje postoji odredjeni broj MAKRO Hromozoma koji u stvari odredjuje nasledjivanje najvažnijih dominantnih osobina a ujedno i definišu kvalitet. Taj proces kao i proces reducijskog deljenja ostaviću da objasni neko stručniji u ovoj temi.
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySun 17 May 2009, 12:19

Razvoj jajeta zapocinje u jajniku ptice u malom mehuricu u kojem se nalazi zenska jajna stanica.Tu se kada je zenka polno zrela,pocinje stvarati zumance iz kojeg ce se kasnije razviti i hraniti zametak.Svakog dana sazri po jedno zumance koje se zatim na svom putu srece sa muskom polnom stanicom kada dolazi i do oplodnje.Iz te zajednicke stanice deljenjem nastaje vise stanica koje se formiraju u tkz zametnu plocu.Posto zumance stigne u jajiovod oko njega se najpre naslaze sloj belanca da bi se u prosirenom delu jajovoda oko ove kozne opne stvorila krecnjacka ljuska,koja sadrzi hranljive sastojke,minerale potrebne za razvitak zametka.Kada zenka snese jaje,na kori se formira fini,polimasni sloj od sasusene sluzi,koji stiti jaje od prejakog isparavanja.Na tupom kraju jajeta nalazi se mala vazdusna komora a vazduh iz nje posluzice zametku kao prva rezerva za disanje.Sto su jaja duze vremena pod zenkom ova komora se povecava,pa se prema njenoj velicini moze odrediti i starost jajeta........ Smile
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 18 May 2009, 17:23

Da bi doslo do normalne oplodnje zenske jajne celije i stvaranja zametka tj zigota (oplodjena jajna celija) mora doci do redukcije broja hromozoma sa diploidnog 2n na haploidni broj n..To je potrebno da bi doslo do normalne oplodnje jajne celije, da ne bi doslo do poliploidije i stvaranja degena..... Redukcija broja hromozoma se desava u mejozi tacnije u profazi mejoze, tu se sa dipolidnog broja hromozoma dobijaju dva seta sa po jednim haploidnim brojem hromozoma............... muske polne celije se nazivaju spermatozoidi a zenska polna celija se zova jajana celija.................... Zigot ili oplodjena jajna celija sadrzi pola genetskog materijala oca a polovinu od majke........... Inace kanarinac ima 80 hromozoma tj. 40 pari gde svaki par hromozoma potice po pola od oca a pola od majke..........
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 18 May 2009, 17:30

Jos malo o opstoj genetici od mene.................... POL KOD PTICE ODREDJUJE ZENKA............ Zenka u setu polnih hromozoma sadrzi XY polne hromozome a muzijak XX polne hromozome........... Posto zenka daje jedan hromozom prilikom oplodnje, njena kombinacija ce biti X ili Y polni hromozom, a muzijak daje samo hromozom X jedan od dva.......... Tako da ako zenka da hromozom X muzijak uvek daje X polni hromozom pol ptice ce biti muzijak............... Ako zenka da Y hromozom a muzijak (rekli smo predhodno uvek daje X hromomom) pol ptice ce biti zenski.....
POZDRAV .............. cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 18 May 2009, 22:19

E sad si me zbunio totalno ili ja to nisam dobro savladao kad je trebalo i živeo u zabludi svih ovih godina. Mislim da ženka ima XX a mužjak XY.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 18 May 2009, 23:05

@Milan ,Zenka ima xx i muzjak ima xy , ali kod COVEKA, verovatno i kod ostalih sisara.
I kod nas muskarac odredjuje pol, ali u sustini to ne menja nista, bar ja tako mislim.
Verovatno si ucio iz knjige gde je opisana genetika coveka.

I ja nisam znao ovo, pravo otkrice za mene hvala PTICAR
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 18 May 2009, 23:42

Prirucnik za odgajivace i sudije kanarinaca u boji,legendarna knjig o genetici i jos ponecem.Knjiga koja najdublje razradjuje i potvrdjuje genija u genetici Gregora Mendela i svih kasnijih popularizatora stiva o genetici.Mislim da sudije bez velikog predznanja i kompletnog stiva u glavi iz ove knjige nema sta da traze na polaganju sudijskog ispita.Knjiga je vecno trajna i dostupna svima cije ambicije se ne zavrsavaju na klasicnom drzanju pernatih lepotana-kanarinaca.Pticar Nis predpostavljam da imas ovu knjigu ako nemas pod hitno je nabavljaj jer vidim da kiptis od znanja sigurno ceti skratiti put do medjunarodnog sudije cije svojstvo po meni i zasluzujes.Neka ti je srecan put do visina i pozdrav od cika Zike....... sunny
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 18 May 2009, 23:48

A sto se tice pola ptice vec sam o tomwe pisao u jednom clanku bilo je govora kada se upare stariji muzjak puta starija zenka i u tom gnezdu preovladaju zenski primerci obavezno ih ostaviti za sebe jer su izvaredne majke,neki se nisu slozili samnom dok je pticar Nis imao isto misljenje ka o ostareli cika Zika,tek da podsetim na tu cinjenicu...... Smile
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyTue 19 May 2009, 00:10

I šta je zaključak kako je kod ptica ?
Назад на врх Go down
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyTue 19 May 2009, 00:28

ZNANJE I ISKUSTVO KOJE SAM STEKO UČIO SAM OD JEDNOG STAROG PTIČARA POZNAT PO PREZIMENU ŠARIĆ, ON ME JOŠ TADA UČIO DA UVJEK TRAŽIM DOBRU ŽENKU ODNOSNO DA NETREBAM DAVATI DOBRE ŽENKE NEGO ČUVATI IH ZA SEBE.
DANAS SAM SHVATIO DA KOD PTICA JE OBRNUTA SITUACIJA NEGO LI KOD LJUDE.
HVALA SVIMA
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyTue 19 May 2009, 00:29

Cika Ziko ja sam se slozio za to da ako su majke dobre zenke i pare se sa starim muzijakom ti mladi tj. te mlade zenke koje se izlegu treba ostaviti za sebe jer ce i one biti dobre majke...........

A ZA POL.............. Kod ljudi muskarci odredjuju pol jer nose XY hromozome a zene XX......... A KOD PTICA JE OCE NAS OVO DA ZENKA ODREDJUJE POL............. Jer zenka nosi XY hromozome a muzijak XX tako da je tu sve jasno i dokumentovano mnogim naucnim istrazivanjima........... POZDRAV SVIMA................
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyTue 19 May 2009, 01:02

Bocka,prijatelju moj Sarici su iz Hercegovine iz mesta Prebilovci kod Capljine.Pri komsija mi je jedan od Sarica,vrhunski ljudi i jos bolji pticari.Svake godine mi donosi stiglice iz Hercegovine a sto se tice pesme redovno rade peskiri za prekrivanje kaveza,to su pevaci ubice.Ptice koje pevaju bukvalno po ceo dan,mozes zamisliti da u principu ptica koja menja perje ne peva,hercegovce sam prosle godine nosio za hvatanje u prirodi i napravili su rsum.Sada na terasi teskom mukom im odolevaju jedino bastardi.Isprobao sam stiglice sa svih strana Juzne Evrope iz svih predela,neko mi je slao ili donosio,odgovorno tvrdim da stiglici sa hercegovackog krsa sto se tice prirodne pesme nemaju premca na Balkanu.Svaki ciga svoga konja hvali a ja govorim o necem sto je udaljeno od moga grada a tako je dobro,sve to nebih ni znao da mi Bog nije dodelio komsiju i to dobrog,hercegovca.PS.prosle godine dobio sam prvi put stiglice iz Grcke sa ostrva Tasos,jer ptice cirkulisu bez obzira na granice,dobri su ali ne kao hercegovci.Jedini stiglici osim onih izvedenih u kavezu koji pevaju na stolu oko koga su okupljeni pticari zeljni da slusaju dobru pesmu....... flower
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyTue 19 May 2009, 04:07

Puno je ljudi koji malo znaju o opstoj genetici a manje je onih koji znaju o posebnoj genetici............ I oni koji hoce nesto da nauce ne znaju gde i ne znaju kako da nabave potrebnu literaturu koja je kod nas oskudna.... Savez SRPSKE ORNITOLOSKE FEDERACIJE izdaje list koji se zove avifauna u kome ima puno toga da se vidi i procita ima puno novih stvari a i osnovnih npr. osnovi genetike, u nasoj zemlji je i dobro poznata knjiga prirucnik za odgajivace i sudije kanarinaca u boji takozvana MITROVACKA KNJIGA, tu ima sve o genetici i opstoj i specijalnoj pa ko hoce moze nesto i da procita i da nauci, a moze i ovim putem preko foruma........... pozdrav
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySat 23 May 2009, 10:40

Ajde malo objasni taj deo opšta i posebna genetika..... i sve što je bitno za to.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySun 24 May 2009, 02:51

Ima tu mnogo toga da se kaze ..... Sad samo podela......... Opsta genetika obuhvata pojmove vezane za nasledjivanje uopste, deljenje celija, varijacije , modifikacije u pticijem svetu, nasledne i ne nasledne osobine.......
Specijalna genetika obuhvata specijalizovane pojmove koji se usko ticu egzoticnih ptica, bastarda, kanarinaca, faune evrope itd........ cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySun 24 May 2009, 11:33

E sad mi je mnogo jasnije cheers
Stravo ima malo toga bitnog u svemu tome koliko vidim.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptySun 24 May 2009, 15:10

Naravno da ima mnogo bitnih stvari i puno opsirnih ali trenutno nemam vremena da pisem.............. cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 25 May 2009, 12:55

Da. Upravo ovakvim parenjem dobivene su razne mutacije ptica čije su osobine kasnije takodje ovakvim parenjem izdvojene i učvršćene. Modreno ptičarstvo ne nezamislivo bez ovih metoda i što pre se odbace zastarela i netačna shvatanja brže će mo se uzdići u ptičarskom svetu.
Degeneracija ne mora uvek biti negativna, naprotiv, većina pticara i teži tome. Degeneracija može da se manifestuje kroz promenu oblika tela, boje ili nekih drugih osobina koje kasnije mogu biti prihvaćene kao pozitivne te na ovaj način mogu nastati i nove rase upravo od degenerisanig potomaka. Obratite pažnju na kanarince stasa i poziturne kanarince.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 25 May 2009, 19:57

Degenaracija je uvek negativna JER SE DOBIJA DEGEN A NE MUTACIJA...........Degeneracija je pojava klada se pojacano pojavljuju nasledne bolesti i nasledni nedostaci kod ptica ............ Moze nastati iz raznih parenja a najcesce je parenje u najblizem srodstvu.......... i DEGENERACIJA NIJE NASLEDNA ONA SE POJAVLJUJE SASVIM SLUCAJNO slobodno). primer degeneracije jeste nedostatak nekog prsta ili prekobrojni prst ili nedostatak jednog ili oba krila...........

MUTACIJA je NASLEDNA OSOBINA. Mutacija je nasledna izmena u plazmi polnih celija koja se prenosi iz generacije u generaciju...... Sto je sasvim suprotno od degeneracije........ Jer degeneracija nije nasledna, a mutacija jeste......... POZDRAV cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyMon 25 May 2009, 23:09

Sa ovim ne mogu da se složim. Degenaracija ili mutacija se uglavnom pojavljuju u istim usklovima tako da je već stavar gledišta kako će se na šta gledati. Promene koje si naveo su mnogo retke ali bi na njih dodao i recimo enormno velik ili mali kljun, promena na perju u obliku kovrdža, enormno dugačke noge, nedostatak perja... i svi drugi DEGENI od kojih se se kasnije razvile nove rase. U oba slučaja dolazi do greške u DNK živorinje koja se kasnije ispoljava kroz potomstvo. Preko DNK se prenose i nasledne bolesti koje takodje nisu mutacije... sa moje tačke gledišta mutacije i degeneracije su isto.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 27 May 2009, 01:06

Razlika izmedju degeneracije i mutacije nije mala............ Mutacija da bi bila prava mutacija mora biti nasledna, mora da se prenosi u narednu generaciju..... Mutacija je obavezno nasledna......... A degenaracija nije nasledna, ona se javlja slobodno kada se faktori poklope a ne uvek sto je slucaj kod prave mutacije.......... cheers
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 27 May 2009, 17:35

pticare uz duzno postovanje postoji nesto sto se zove hereditarna degeneracija a to je nasledno, ovih dana kada budem imao vremena napisacu vise o tome.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 27 May 2009, 19:27

Procesi degeneracije su ili nužna popratna pojava normalnih zbivanja u organizmu (fiziološka degeneracija, npr. degeneracija timusa u pubertetu- starenje) ili patološki poremećaji ( patološka degeneracija).

Degenerativne bolesti (lat. degeneratio, od degenerare: odroditi se) su bolesti koje uključuju promjenu ili propadanje celije, tkiva, organa.

Degeneracija nastaje nakon infekcije, ozljeda, nedovoljne prehrane (ispadanje nezrelog voća), zbog neupotrebljavanja organa (dugotrajna fiksacija mišića i zglobova u gipsu) i zbog izvana proizvedenih oštećenja na zametku.

Degeneracija pojedine celije pronađena je gotovo u svim tkivima starijih organizma. Javlja se i kao razvitak zloćudnih izraslina (maligna degeneracija), zatim kao nasljedno uvjetovana specifičnost (HEREDITARNA DEGENERACIJA) npr. nedostatak moždine u dugim provodnim putevima kicmene moždine. Najčešće je ipak uzrokovana poremećajima u izmeni nekih faktora ( povećano gomilanje i odlaganje u celiji, povećana propustljivost celijske membrane, otežano lučenje iz celije, zastoj delovanja unutarstaničnih enzima). Nedostatak enzima (enzimopatije) dovodi do bolesti koje se slobodno prenose sto znaci da nisu 100 posto nasledne nego se javljaju sporadicno........ POZDRAV SVIMA, Drago mi je da Vas je bar malo zaintrigirala genetika i da diskutujete ..... cheers
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 27 May 2009, 19:40

PTICAR NIS ::
Procesi degeneracije su ili nužna popratna pojava normalnih zbivanja u organizmu (fiziološka degeneracija, npr. degeneracija timusa u pubertetu- starenje) ili patološki poremećaji ( patološka degeneracija).

Degenerativne bolesti (lat. degeneratio, od degenerare: odroditi se) su bolesti koje uključuju promjenu ili propadanje celije, tkiva, organa.

Degeneracija nastaje nakon infekcije, ozljeda, nedovoljne prehrane (ispadanje nezrelog voća), zbog neupotrebljavanja organa (dugotrajna fiksacija mišića i zglobova u gipsu) i zbog izvana proizvedenih oštećenja na zametku.

Degeneracija pojedine celije pronađena je gotovo u svim tkivima starijih organizma. Javlja se i kao razvitak zloćudnih izraslina (maligna degeneracija), zatim kao nasljedno uvjetovana specifičnost (HEREDITARNA DEGENERACIJA) npr. nedostatak moždine u dugim provodnim putevima kicmene moždine. Najčešće je ipak uzrokovana poremećajima u izmeni nekih faktora ( povećano gomilanje i odlaganje u celiji, povećana propustljivost celijske membrane, otežano lučenje iz celije, zastoj delovanja unutarstaničnih enzima). Nedostatak enzima (enzimopatije) dovodi do bolesti koje se slobodno prenose sto znaci da nisu 100 posto nasledne nego se javljaju sporadicno........ POZDRAV SVIMA, Drago mi je da Vas je bar malo zaintrigirala genetika i da diskutujete ..... cheers

ja bih te zamolio da kad pises bar napises odakle ti tekstovi, tj ti si potvrdio ono sto sam ja rekao a pobio svoj prosli post, takodje ovako odajes utisak da si ti napisao ovaj tekst a ti i ja znamo da to nije tacno.
pozz
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA EmptyWed 27 May 2009, 20:06

Laza ::
PTICAR NIS ::
Procesi degeneracije su ili nužna popratna pojava normalnih zbivanja u organizmu (fiziološka degeneracija, npr. degeneracija timusa u pubertetu- starenje) ili patološki poremećaji ( patološka degeneracija).

Degenerativne bolesti (lat. degeneratio, od degenerare: odroditi se) su bolesti koje uključuju promjenu ili propadanje celije, tkiva, organa.

Degeneracija nastaje nakon infekcije, ozljeda, nedovoljne prehrane (ispadanje nezrelog voća), zbog neupotrebljavanja organa (dugotrajna fiksacija mišića i zglobova u gipsu) i zbog izvana proizvedenih oštećenja na zametku.

Degeneracija pojedine celije pronađena je gotovo u svim tkivima starijih organizma. Javlja se i kao razvitak zloćudnih izraslina (maligna degeneracija), zatim kao nasljedno uvjetovana specifičnost (HEREDITARNA DEGENERACIJA) npr. nedostatak moždine u dugim provodnim putevima kicmene moždine. Najčešće je ipak uzrokovana poremećajima u izmeni nekih faktora ( povećano gomilanje i odlaganje u celiji, povećana propustljivost celijske membrane, otežano lučenje iz celije, zastoj delovanja unutarstaničnih enzima). Nedostatak enzima (enzimopatije) dovodi do bolesti koje se slobodno prenose sto znaci da nisu 100 posto nasledne nego se javljaju sporadicno........ POZDRAV SVIMA, Drago mi je da Vas je bar malo zaintrigirala genetika i da diskutujete ..... cheers

ja bih te zamolio da kad pises bar napises odakle ti tekstovi, tj ti si potvrdio ono sto sam ja rekao a pobio svoj prosli post, takodje ovako odajes utisak da si ti napisao ovaj tekst a ti i ja znamo da to nije tacno.
pozz


Ovaj tekst je sa interneta i iz mitrovacke knjige o genetici........ Ja nisam pobio svoj post, reko sam da degeneracija nije 100 % nasledna a mutacija jeste, sto je i osnovna odlika mutacije i sto degeneraciju razlikuje od mutacijei ne vidim odakle si izvuko taj zakljucak............POZDRAV
Назад на врх Go down
Sponsored content





NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty
ПорукаНаслов: Re: NASLEDJIVANJE OSOBINA   NASLEDJIVANJE OSOBINA Empty

Назад на врх Go down
 
NASLEDJIVANJE OSOBINA
Назад на врх 
Страна 1 of 3Иди на страну : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: ODGOJ PTICA :: GENETIKA KOD PTICA-
Скочи на: