PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Razmnozavanje stiglica u prirodi

Go down 
+26
Danijelvr
belobradi
Миланче
raskokat
IGOR 72
milos0205
gost1
sestoperac
Boban
Dax BG
DjordjeVet
Бане
Steva
Rasko
bogdanik
alann
ticar
BOCKA
windbag
Maki
Zika
Laza
Luckyboy
Milan
Drle
Petar
30 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АуторПорука
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyWed 13 May 2009, 22:51

SADA ZNAM O KOM DRVETU SE RADI KOD NAS ZOVEMO GA ČINAR.
EVO NA OVAJ SAJT PIŠE SVE O OVOM DRVETU http://translate.google.hr/translate?prev=hp&hl=hr&js=n&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FPlatanus&sl=en&tl=hr
IPAK JA BI PODRŽAO MILANA DA ŠTIGLIČ U NAJVEČIM SLUČAJEVIMA GNEZDI SE U NISKE ŠLJIVE GDE SU GRANE ZGUSNUTE SA PUNO LIŠČA.
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyWed 13 May 2009, 23:17

Ne samo gde ima hrane vec i vode u blizini.Ptice su vrlo ekonomicne bespotrebno trosenje energije kod ptica i ostalih stvorenja u prirodi je nepoznat pojam.Medjutim nesto se izdogadjalo zadnjih godina u prirodi u losem smislu.Preko puta mene znaci stambena zgrada bocno od mene u jednom udubljenju nalegle su se cavke i ranije su prilazile gradu radi hrane i otpadaka ali se sada legu,vidim nose grancice,prave gnezdo.Nekada pre dvadesetak godina bilo je nepojmljivo da u samoj zoni grada dodje i to usred dana do napada sove na stiglica u kavezu koji je okacen na zid kuce ili neko drvo u dvoristu a da bvi vlasnik uzivao u pesmi a i ptice se tako raspevale.Pre nekoliko dana sam prisustvovao sceni napada male bele sove na stiglica u dvoristu i ne ocekujuci napad nazalost ga je ubila pred nasim ocima.Znaci uz nas ubuduce kada sedimo i sladimo dusu pesmom bastarda i stiglica pored hladnog piva obavezni rekvizit bice i malokalibarska puska,za svaki slucaj.Takodje nesto neverovatno se dogadja zadnjih godina u zoni grada u kojem zivim.Pojavili su se golubi grivasi,pre par godina.Poznato je da su nekada to bili stanovnici suma iznad 1000 metara nadmorske visine.Sada ovih dana sam ih posmatrao u samoj zoni grada,u zoni jezera Bubanj kako na visokom drvecu prave gnezda odnosno setaju po travi trazeci materijal za gnezda.Postali su jednostavno stalni zitelji mog grada a zasto ,taj odgovor neznam. Smile Smile Smile
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyWed 13 May 2009, 23:46

Sto se tice stiglica zivim u novom delu grada pa samim tim i nema nekih velikih stabala,visina stabala zasadjenih kao aleje je do 5-6 metara.takvog drveca ima i ispred i iza zgrade.I zadnjih nekoliko godina stigilici i to vise gnezda se svake godine legu.Stvarno je lepo dok covek sedi udobno zavaljen na terasi,naravno koga to zanima,i gleda kako tece zivot prirode,od pravljenja gnezda do naleganja i recimo posete odnosno povratka muzjaka i njegovog oglasavanja nasta mu se zenka iz gnezda obavezno javi.On staje na susedno drvo i onda se oglasi kracom pesmom,iz razloga bezbednosti po gnezdo nikako sa drveta na kome je zenkica u gnezdu.A sve to na desetak metara,sta ima lepse za pticara i ljubirtelja prirode.Pozdrav iz Sumadije..............
Назад на врх Go down
Laza
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 465
Join date : 20.03.2009

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 00:42

ja sam sinoc cuo neko lomatanje na prozoru, i kada sam izasao malog goluba je scepalo nesto, predpostavljam sova i ode.. bas ruzan prizor ali to je priroda

imao sam negde spanski dokumentarni film o stiglicu i snimali su jednog stiglica koji je 5 minuta pevao i samo ga je scepala neka ptica i za 2 minuta ga je smazala... vise nisam gledao spanske filmove Evil or Very Mad
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 01:11

@ Cika Zika, to objasnjenje u vezi sa promenom ponasanja golubova i drugih ptica moze imati mnogo objasnjenja, moze biti Globalno zagrevanje, nestanak hrane u prethodnom stanistu, ili jednostavno prilagodjavanje ptica, mozda se je zbog nepostojanja industrije vazduh u Kragujevcu toliko procistio da je postao jednako cist kao i onaj na 1000m gde ti golubovi zive Very Happy

Inace meni je ove godine sova ili neka grabljivica ubila najboljeg stiglica od ove godine, negde oktobra, brat mi javlja da je poceo da peva. i posle 3,4 dana me opet zove i kaze kako ga je nasao mrtvog u kavezu No , a kavez je bio oboren sa drveta.

Inace srecom sam uspeo da spasem jednog stiglica, usred zime , vidim kako jastreb slece na kavez, stiglic je bio van sebe, ali je vec sutradan bio kao nov !!!
LOSE ISKUSTVO
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 06:39

BOCKA ::
SADA ZNAM O KOM DRVETU SE RADI KOD NAS ZOVEMO GA ČINAR.
EVO NA OVAJ SAJT PIŠE SVE O OVOM DRVETU http://translate.google.hr/translate?prev=hp&hl=hr&js=n&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FPlatanus&sl=en&tl=hr
IPAK JA BI PODRŽAO MILANA DA ŠTIGLIČ U NAJVEČIM SLUČAJEVIMA GNEZDI SE U NISKE ŠLJIVE GDE SU GRANE ZGUSNUTE SA PUNO LIŠČA.
ima ih kod mene u loznici....zovu ih am. platani)))
secam se da sam cuo u prolece pesmu stiglica cesto tamo...
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 18:54

Skoro sam bio u Nisu i video sam Bogdanik kod jednog tipa mnogo pametnu stvar.Da bi predupredio napad grabljivica on ili neko mu je odradio da se izrazim figurativno korpu,kao kada bi korpu iz samoposluge okrenuo naopako i poklopio kavez.Ali sve je to prilagodjeno velicini kaveza i estetsko veoma dobro odradjeno.Ptice su se adaptirale na ove da kazem zastitne korpe i svako iznosenje ptica u dvoriste da bi slusali pesmu svaka ptica dobije korpu preko kaveza i navikle na to odmah pocinje pesma a iskljucuje se atak grabljivice u najgorem slucaju nasa ptica moze da baci perje ali ostaje ziva.To je prvo sto cu da odradim nekoliko korpi za sebe odnosno ptice.........
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 22:12

ja sam stvljao mali kavez u veliki....mada sam jednom i tako ostao bez ptice jer je veliki kavez bio bez dna...
mislim da je lasica ili tvor jer nisam video sta je napalo...
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 22:53

Podsetiste me na problem koji sam hteo da zaboravim. Ne znam kako ću zimus da zaštitim ptice na terasi svašta mi pada na pamet... ali računam ima vremena.

E a što sam našao gnezdo , da ne verujete. Ima jedna dobar mužjak već par godina sluša ga ceo grad ali se gnezdi negde pored zgrade policije. Pre par dana ujutru nadjem gnezdo, u sred dvorišta SUPA ima jedna mala trešnja i on se tu nagnezdio. Ženka već uveliko leži. Wink
Nisam jedini koji ga je video svi kao nešto gledaju trešnju i igraju im oči.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 23:10

Kako neiskusan stiglic, tresnje ne stignu ni da uzreju , a vec ih sve oberu !!!
Skinuce mu neko gnezdo, jedino da ljudi nesmeju da beru SUPovske trenje lol!
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 23:16

Milane ako imas nekog od prijatelja u policiji nagovori ga da veze kuce za tresnju,tako rade kod mene u selu kada seljaci ne daju drugom da im bere tresnju! cheers
Назад на врх Go down
DjordjeVet
Član
Član
DjordjeVet


Број порука : 96
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Banja Luka

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyThu 14 May 2009, 23:17

otisli ste u off topic...vratite se na temu...
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyFri 15 May 2009, 00:53

evo slika o razmnožavanju
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Carduelis2.th
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Cardueliscarduelis06400.th
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Cardueliscarduelis8496.th
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Stieglitz13agr.th
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 131604645a6bc85ac4fo.th

a hoće i ovako da ga napravi

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 25052008619.th
Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Dscn0221q.th
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyFri 15 May 2009, 20:42

Milane nemoj policija da te vidi kad budes brao tresnje Laughing
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyFri 15 May 2009, 21:11

Danas sam opet išao malo u prirodu. Hteo sam da obidjem gnezda koja sam pronašao početkom maja i zgranuo sam se rezultatom. Od tih 5-6 gnezda koja sam video samo su 2 ostala čitava i u njima leži ženka. Jedno gnezdo je izgleda napušteno pre nego što je ženka snela jaja mada je bilo na jako čudnom mestu, videćete kasnije na snimku, jedno je uništeno najverovatnije od strane neke grabljivice jer je sa spoljašnje strane bilo raščupano, jedno je skinuto, uopšte ga nema na drvetu čak je i grana odsečena.... mogo gubitaka u startu. Jedno je napustila ženka kad je bila jaka kiša i nije se više vratila (to mi je blizu pa sam video) Do sad nisam vodio neku evidenciju i iskreno nisam sa toliko pažnje pratio gneždjenje u prirodi ali na osnovu ovih rezultat mogu samo da zaključim da ogroman broj gnezda propadne. Možda je situacija takva samo u prvoj turi zbog promenljivih vremenskih ulova ili zbog toga što drveće još nije u potpunosti olistalo pa su gnezda uočljivija, ne znam ali ovaj podatak me zabrinjava. To drugo na kome leži ženka je ono u trešnji Wink
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyFri 15 May 2009, 21:58

Za neka gnezda,po tvom tekstu su i drugi znali.Inace mislim sto se tice dugorocne prognoze,gledao sam vremensku prognozu koju daje "Dojce vele" leto ce biti mahom suvo sa povremenim kratkotrajnim nepogodama i kisama tako da licno mislim da ce u narednom periodu ptice nadoknaditi izgubljeno i propusteno. Smile
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySun 17 May 2009, 15:00

Nemojte molim vas vise pominjte detaljno lokacije gde su neki videli gnezda stiglica. Nazalost kod nas po gradovima je oko 25-35% "povratnika" a ostatak su stiglici dosljaci. Imaju navike koje genetski nose u sebi i takve su ustanovljene u mestima odakle dolaze. Na zapadu je potpuno normalno postaviti na balkon ili negde u basti, parku hranilicu za divlje ptice. Niko ih ne dira jer su kazne veoma rigorozne. Kod njih jos rade na "ciscenju" stanista od svraka, vrana itd. kojih kod nas ima vise nego stiglica. Iste tamane mlade i jaja da to nije normalno. Nasim ljudima je isto mnogo bitno da im ruza cveta bolje od komsijske i prskaju ih, a svi znamo da jedu radije vasi sa ruze nego druge.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySun 17 May 2009, 17:45

Da. Celo polje smrdi na pesticide usta mi se suše od njih. Nije ni čudo što toliko gnezda propadne.
Назад на врх Go down
Zika
Starosedeoc
Starosedeoc



Број порука : 1476
Join date : 07.03.2009
Age : 75
Локација : Kragujevac

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySun 17 May 2009, 18:11

I pored svih neospornih nabrojanih istina opet su pticari nekome trn u oku Question
Назад на врх Go down
BOCKA
Član
Član
BOCKA


Број порука : 298
Join date : 03.03.2009
Age : 76
Локација : Skoplje

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySun 17 May 2009, 21:07

HTEO BI DATI PODRŠKU SVIM PTIČARIMA KOJI SE ZALAŽU ZA ZAŠTITU PTICA U PRIRODI POGOTOVO SLAŽEM SE SA Dax BG I UJEDNO HOČU DA PITAM ŠTA JE SVAKO OD NAS URADIO KAKO BI ZAŠTITIO ŠUMSKE PTICE OD NJIHOVIH NEPRIJATELJA.
KAO PTIČAR NEMOGU SMISLITI PTICE KAO ŠTO SU SVRAKA, VRANA A POGOTOVO PTICU SOJKU KOJA JE NAJVEČI UNIŠTIVAČ ŠUMSKIH PTICA, NORMALNO DA ZNAM DA SU I OVE PTICE POTREBNI U PRIRODI FAUNE ALI IPAK IZMEĐU NJIHOVIH KORISNIH OSOBINA ONI SU I ŠTETOČINE.
SOJKA NE SAMO ŠTO NAPADA PTICE U GNJEZDO NEGO ONA POJEDE JAJA ILI MLADE JAVRIJE AKO IMA U GNJEZDUO.
PROŠLE GODINE ZBOG TAKVE SOJKE KUPIO SAM SPECIJALNU VAZDUŠNU PUŠKU SNAJPEROM KAKO BI JE SAČEKO I UBIO.
NAAŠALOST KADA GOD ODEM NA TAJ TEREN TA SOJKA KADA ME PRIMETI POBEGNE I NEVRAČA SE SVE DOK SAM TAMO ODNOSNO DOK BORAVIM U MOJOJ VIKENDICI.
OVE GODINE KOD NAS JE PRAVA KATASTROFA I NEZNAM GDE SU SE ŠTIGLICE I OSTALE ŠUMSKE PTICE UGNJEZDILE.
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptySun 17 May 2009, 23:29

Pa ja smatram da ih štitim tako što ih izležem u kavezu, u pravu je žika mi smo trn u oku a u stvari doprinosimo povećanju populacije ptica. Ne znam koliko je opravdano ubijati jedne ptice da bi se sačuvale druge. Sve je to priroda..... pesticidi i rušenje stanišra nisu ali i tu smo nemoćni zato je najbolji način da pratimio ptice, da saznamo što više o njihovom životu u prirodi i o njihovim navikama iz toga možemo i da dodjemo do zaključka kako najbolje može da im se pomogne.
Назад на врх Go down
Boban
Član
Član



Број порука : 225
Join date : 29.03.2009
Age : 63
Локација : Vranje Srbija

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyMon 18 May 2009, 11:03

Nije bas tema ali jedan moj dogadjaj opisacu ukratko podstaknut Bockinim postom. Radno mesto mi je u prirodi 10 km od grada tako da se ptice gnezde u mom okruzenju. Svake godine u nekoliko zimzelenih tuja ispod moje kancelarije zelenduri - krengle imaju gnezdo. Pre 5-6 godina svili su gnezdo nisko u visini mojih ociju, ja sam im pazljivo prilazio , zenka se navikla i nije uopste bezala. Zanimljivo je da ni beli mantil koji nosim na poslu nije uticao na strah od mene, te sam joj prilazio na maltene 50cm. Izlegla je 5 mladih, hranila sa muzjakom odlicno, na moje zadovoljstvo, a onda 4-5 dana od izleganja slucajno sam primetio ulet sojke u cetinar gde im je gnezdo. Istrcao sam napolje za dva ptica bilo je kasno odnela ih je , a preostala tri su bila na zemlji. Bio je kraj radnog vremena ja sam ptice uzeo i odmah odneo kod jednog mog prijatelja koji bastardira sa stiglicama i drzi po koji par kanarinaca. Imao je dva mlada kanarinca iste velicine kao sto su bili zelenduri, ja sam ih alkirao i podmetnuli smo ih pod kanarinku koja ih je prihvatila i odhranila, uz gubitak jednog svog mladog koje je bilo sitnije i nije se moglo izboriti sa robusnim krenglama. Na jesen on je izlagao bastarde na izlozbi u Somboru i ja sam ga ubedio da prijavi i krengle. Izlozio je muzjaka i zenku, jedan muzjak nije imao sredjena pera u krilu, i osvojio je prvo mesto u fauni sa muzjakom. Kada se vratio sa izlozbe , posto mu krengle nisu afinitet za bastardiranje i gajenje odlucili smo da ih vratimo u prirodu, pustili smo ih uz nadu da ce opstati u svojoj pravoj sredini i da ce u prirodi dali potomstvo.
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyTue 19 May 2009, 20:22

postovanje svima. Zelim svima skrenuti paznju vezano za vracanje ptica u prirodu. Kada provedu vise od 2 meseca u zarobljenistvu, otupe im "senzori" tj.cula za prirodne opasnosti. Glede toga, pokusavao sam doci do sto bezbolnijeg metoda povratka. Uspesnim mi se pokazalo da se ptica pusti da "podivlja" u vanjskoj volijeri do pocetka septembra. Tada pronadjete mesto gde de spremaju lokalni stiglici za seobu. Oni tada prihvataju sve dosljake u jato i oni se u velikom jatu mnogo lakse snadju. Ovo ne morate prihvatiti zdravo za gotovo, jer se temelji na mom licnom iskustvu.
Назад на врх Go down
Boban
Član
Član



Број порука : 225
Join date : 29.03.2009
Age : 63
Локација : Vranje Srbija

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyTue 19 May 2009, 20:57

Ove ptice su i gajene u spoljnoj volijeri, vecoj, cak nisu ni pripremane za izlozbu i stavljane u manji kavez, tako da mislim da su se snasle sigurno
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 EmptyWed 20 May 2009, 20:38

Najveci neprijatelj stiglica je i dalje covek. Jeste, ptice koje smo pomenuli dosta uticu na smanjenje populacije ali je covek najbitniji neprijatelj. Pomenuo sam vec da ne navodite gde ste videli gnezda. Zato jer sam i sam pratio gde se legu i govorio drugima, a onda nalazio odsecene grane i izvrnuta gnezda.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Razmnozavanje stiglica u prirodi   Razmnozavanje stiglica u prirodi - Page 2 Empty

Назад на врх Go down
 
Razmnozavanje stiglica u prirodi
Назад на врх 
Страна 2 of 5Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Beli štiglići u prirodi
» Razmnozavanje zimovki
» Jedno pile u gnezdu

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ORNITOLOGIJA-
Скочи на: